Katalonia - od Pirenejów po Costa Brava

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Katalonia - od Pirenejów po Costa Brava

 • Niespieszne wędrówki po urokliwych, rzadziej odwiedzanych zakątkach Katalonii
 • Kuchnia katalońska - pełna ryb, owoców morza, serów, wędlin oraz wina
 • Cap de Creus – spacer wzdłuż pięknych klifów, między ukrytymi plażami a latarniami
 • Białe miasteczka urwistego wybrzeża
 • Garrotxa – park naturalny pełen stożków wulkanicznych
 • Montserrat – postrzępione góry ze słynnym benedyktyńskim klasztorem
 • Figueres – miejsce urodzin i najsłynniejsze muzeum Dalego
 • Wybrzeże – spacery wzdłuż pięknego wybrzeża z wioskami rybackimi
 • Średniowieczne miasteczka – urzekające urodą miasteczka i zamki średniowiecza
 • Girona – miasto wielu rzek, kolorowych domów, ze wspaniałą starówką
 • Spacery z widokiem na śniegi Pirenejów i błękit morza

O ile Hiszpania to kraj pełen zróżnicowanych turystycznych atrakcji, to Katalonia mieści je wszystkie w jednym regionie, będącym liderem tego pięknego kraju. Każdy aspekt regionu prezentuje wachlarz doznań. To tu mamy wybrzeże (zarówno klifowe, nieokiełznane, jak i piękne piaszczyste) które poprzez pagórki przechodzi w wysokie szczyty Pirenejów poprzekładane jeziorami i dolinami.

Ruiny starożytności, górskie małe kościoły, średniowieczne obronne twierdze i monastery oraz perły secesji świadczą o długiej i złotej historii Katalonii. A ludzie zamieszkujący rybackie wioski, białe miasteczka, średniowieczne miasta czy słynną Barcelonę z dumą podkreślają swój regionalizm. Ale chociaż katalończycy pragną autonomiczności, w obyczajach mają więcej z Hiszpanii niż chcieliby przyznać. Między innymi kuchnia, której spróbujemy zarówno lokalnej jak i tej znanej w całym kraju.

Program

Dzień 1 Benvingut Catalunya!

Wylot z Warszawy (Modlin/Okęcie) i przelot do Barcelony. Po wylądowaniu w stolicy Katalonii przejazd na nocleg.

Dzień 2 Z widokiem na wulkany

Oprócz Etny czy islandzkich wulkanów, pojęcie strefa wulkaniczna kojarzy się Europejczykom raczej z wyspami Pacyfiku niż Hiszpanią. Tymczasem u podnóża Pirenejów, na małym obszarze Garrotxa ciągle można zaobserwować kilkanaście dawnych wulkanów. Od tysiącleci nieczynne, pozostawiły po sobie fantastyczną formę terenu, którą będziemy mogli oglądać spacerując do krateru dawnego wulkanu. Drugą z twarzy interioru Katalonii którą poznamy będą urokliwe miasta. Olot, największe z tych, które odwiedzimy, ugości nas m.in. starówką i papas de Olot - jedzeniem typowym dla La Garrotxy. Malutkie Santa Pau pozwoli zaznać spokoju i estetycznych wrażeń w średniowiecznej scenerii otoczonej byłymi wulkanami. Perłą tego dnia będzie jednak Besalu. Średniowieczny most i żydowskie łaźnie to emblematy tego miasta z cudowną starówką pełną placyków i knajp. Gdy do tego dodamy możliwość spojrzenia na zjawiskowo usytuowane na skale Castellfollit de la Roca, po tym dniu będziemy pewni: Katalonia ma mnóstwo ukrytych skarbów.

Dzień 3 Średniowieczne miasteczka, rybackie wioski, szorstkie wybrzeże

Po porannym przejeździe będziemy mieć okazję wypić kawę w Pals, które mogłoby być źródłem przysłowia o małym, które jest piękne. Dosłownie kilka kilometrów dalej zaczniemy przemierzać wybrzeże.
Costa Brava można tłumaczyć jako "wybrzeże szorstkie". Ta szorstkość to przeciwieństwo łagodnych, płaskich plaż piaszczystych, w które spokojnie przechodzą niziny. Jednak urok takiego terenu jest trudny do zaprzeczenia. Spacer po klifach, pomiędzy wioskami rybackimi i plażami wciśniętymi między w zatoki dostarczy niesamowitych wrażeń estetycznych. Popołudniowy posiłek zjemy w urokliwym Begur. Z górującego nad nim zamku można zobaczyć pejzaż pełnej atrakcji Katalonii, w tym naszych spacerów. Dzień zakończymy na kolejnym z nich oraz relaksując się w ostatnich już tego dnia rybackich miasteczkach.

Dzień 4 Widokowy spacer i źródła Salwadora Dali

Po krótkiej porannej przejażdżce znajdziemy się na trasie naszego dzisiejszego spaceru. Trasa prowadzić będzie zboczami, pomiędzy gajami oliwnymi, a podziwiać będziemy mogli zarówno wybrzeże, jak i szczyty Pirenejów. Po drodze dojdziemy do Monastir de Sant Pere de Rodes - pochodzącego z IX wieku benedyktyńskiego monasteru wybudowanego obok zamku (obecnie ruin), z wspaniałym widokiem na białe miasteczka wybrzeża. W jednym z nich "El Port Selva" znajdziemy chwilę na popołudniową kawę. Kolejnym punktem naszego dnia będzie Figueres - miasto narodzin Salwadora Dali. Każdy będzie miał możliwość wizyty w muzeum założonym przez samego Mistrza, o czym świadczy wyraźnie już sama architektura tego budynku. Stara część miasta, pełna placyków, da nam kolejną okazję do spróbowania katalońskich potraw.

Dzień 5 Stolica rzymska, stolica katalońska

Po porannym śniadaniu znajdziemy się w L'Escali. Atrakcyjność Katalonii, jako bramy do Półwyspu Iberyjskiego odkryto już w starożytności - i to właśnie w L'Escali Rzymianie rozwinęli miasto, które było dla nich stolicą tego regionu, na długo przed powstaniem Barcelony. L'Escala swoje lata świetności administracyjnej ma już za sobą, ale pozostałości rzymskie, piękne plaże (będzie to też okazja do sprawdzenia temperatury Morza Śródziemnego) oraz miasto znane z sardynek, na pewno sprawi, że wyjedziemy z niego w pełni usatysfakcjonowani. A wyjedziemy w stronę Girony, stolicy prowicji, przez niektórych nazywanej również prawdziwą stolicą Katalonii - to tu najtrudniej porozumieć się po hiszpańsku, to tu jest najwięcej zwolenników autonomii. Miasto pełne studentów, kolorowych domków przy rzekach oraz wąskich i uroczych uliczek pozwoli nam spędzić magiczny wieczór.

Dzień 6 Białe wioski wśród klifów

Pójdziemy na spacer. Przemierzając rezerwat półwyspu Cap de Creus, pełen ukrytych plaż. Znajduje się tam również latarnia morska, najbardziej na wschód wysunięty punkt Hiszpanii. Dzień zakończymy w Port Lligat, słynnym z tego, że mieszkał tam Salvador Dali z Galą. Stąd tylko parę kroków do Cadaques, ostatniej tego dnia białej wioski. O jej rybackim charakterze ciągle świadczą licznie ułożone łódki w zatoce czy menu w lokalnych restauracjach.

Dzień 7 Emblematy Katalonii

Po porannym opuszczeniu hotelu udamy się w stronę winiarni wina Cava. Słynne musujące wino z rodziny szampanów, pochodzi właśnie z okolic Barcelony. Będziemy mieć okazję przyjrzeć się produkcji, poznać tajemnice jego smaku, jak i, oczywiście, degustować trunki. Popołudnie spędzimy w Montserrat. "Postrzępione góry", już z daleka zachwycą nas swoją charakterystyczną formą. To właśnie tam, Benedyktyni od wieków mają klasztor, który w czasach Franco stał się symbolem opozycji i katalońskości. Pomimo licznych zakazów i represji, tylko tam, odprawiane były msze po katalońsku, a pielgrzymki do Montserrat były wydarzeniami również politycznymi. Oprócz kompleksu klasztornego, pójdziemy na wędrówke w okolicznych górach, aby podziwiać piękne widoki i niecodzienne formy napotkanych skał. Następnie przejedziemy na nocleg w okolicach Barcelony.

Dzień 8 Powrót do Polski

Przejazd na lotnisko i powrót do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa (Modlin/Okęcie) - Barcelona - Warszawa (Modlin/Okęcie), transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu (pokoje 2 os.)
 • Wyżywienie: śniadania
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (ok. 15-25 EUR/dzień)
 • Biletów wstępu, opłat klimatycznych, degustacje lokalnych produktów - ok. 60-90 EUR

Liczba uczestników: 12 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Katalonia - od Pirenejów po Costa Brava pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.