ARMENIA: Ormiańskie opowieści

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni1 250EURO + 1 000

O wyprawie

ARMENIA: Ormiańskie opowieści

Prezentujemy wycieczkę do Armenii - kraju u stóp świętej góry Ararat, sławiącego się swoją historią, niewymuszoną gościnnością, malowniczością, a przede wszystkim - będącego rajem dla miłośników dobrej kuchni, wyśmienitego wina i wytrawnej brandy. W czasie tygodniowego pobytu zapoznamy się z panoramą Armenii, gdzie nieokiełznany kaukaski żywioł odradza się w nowej, poradzieckiej rzeczywistości.

Zobaczymy niezwykłe monastyry, pamiętające początki europejskiego chrześcijaństwa; przyrodę, którą dopiero zaczynają odkrywać goście z Europy oraz malownicze zakątki Erywania - tętniącego życiem i młodą energią miasta z różowej skały, małej ojczyzny słynnych na cały świat gatunków brandy.

Polubisz ten wyjazd za:

 • zanurzenie w lokalnej kulturze
 • noclegi w jednym hotelu
 • unikatową architekturą
 • lokalne smaki i smaczki

Program

1 DZIEŃ PRZYLOT DO ERYWANIA

Wylot z Warszawy i przylot do Erywania. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek.
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)


2 DZIEŃ ERYWAŃ: SPACER I ZWIEDZANIE

Relaksujący spacer po centrum Erywania i pierwsze spotkanie z miastem.
Zobaczymy najbardziej interesujące punkty ormiańskiej stolicy: słynny Plac Republiki, budynek Muzeum Historii Armenii, Plac Wolności z gmachem Opery Narodowej, który otaczają dziesiątki przytulnych kawiarenek. Następnie spojrzymy na miasto "z góry" - wspinając się na charakterystyczną Kaskadę (a jednocześnie muzeum młodej sztuki). To z niej i z położonego jeszcze nieco wyżej Parku Zwycięstwa widać nie tylko całą centralną część miasta, ale również przy dobrej pogodzie można dostrzec majaczącą w oddali potężną sylwetkę góry Ararat. W ciągu dnia nie zabraknie czasu na degustację lokalnych specjałów, wyśmienitej kawy oraz lokalnych napojów.

3 DZIEŃ POŁUDNIE ARMENII: KLASZTOR KHOR VIRAP, WINO, KLASZTOR TATEV

Całodzienny wyjazd w kierunku południowej granicy Armenii.
Pierwszym przystankiem na trasie będzie położony u stóp potężnego Araratu klasztor Khor Virap - cel pielgrzymek Ormian z kraju i diaspory i... bez wątpienia jeden z najbardziej zachwycających widoków na całym Kaukazie. Przejedziemy przez słynącą z wytwarzania wina wioskę Areni - dzięki wykopaliskom udowodniono, że mieściła się tam jedna z najstarszych winiarni na świecie. Odwiedzimy również trzynastowieczny kompleks monastyczny Noravank. Naszym celem jest jednak położony wśród szczytów gór klasztor Tatev, do którego dotrzemy najdłuższą na świecie kabinową kolejką linową "Wings of Tatev" (wpisaną do księgi rekordów Guinessa). Na szczycie zobaczymy również charakterystyczne ormiańskie chaczkary - misternie zdobione stele. Trasa, którą pokonamy tego dnia, choć stosunkowo długa, zapewnia zapierające dech w piersiach widoki oraz niezliczoną ilość przełęczy i zapadających w pamięć górskich panoram.

4 DZIEŃ ERYWAŃ: WZGÓRZE CICERNAKABERD, MOST ZWYCIĘSTWA, FABRYKA KONIAKU

Drugie spotkanie z Erywaniem. Spacerem miniemy okolice Kondu, najstarszej dzielnicy Erywania, by dotrzeć do jednego z obowiązkowych punktów zwiedzania stolicy Armenii - na wzgórze Cicernakaberd, gdzie wśród kwitnących drzew i widoku na ośnieżone szczyty gór, mieszczą się monumentalne muzeum i pomnik pamięci czarnego okresu historii kraju - ludobójstwa Ormian.

Następnie - skierujemy swe kroki w stronę Mostu Zwycięstwa. Jakże inaczej mógłby nazywać się most, na którego przeciwległych końcach mieszczą się dwie fabryki koniaku (brandy), będącego dumą Ormian: słynnego na cały świat "ArArAt" oraz, zamawianego bezpośrednio na stoły Kremla, trunku "Noy". Odwiedzimy miejsce, w którym dojrzewa i produkowany jest pierwszy z nich. Po wycieczce po piwnicach zakładu - czeka nas degustacja wybranych gatunków brandy ArArAt. Dzień zakończymy na Placu Republiki, podziwiając wieczorny spektakl tańczących fontann.

5 DZIEŃ JEZIORO SEWAN - TREKKING DO JASKIŃ LASTIVER

Wyjazd nad jezioro Sewan - największe jezioro Kaukazu, położone na wysokości nieomal 2000 m. n.p.m. Odwiedzimy zlokalizowany na brzegach jeziora monastyr Sevanavank. Po chwili odpoczynku nad jeziorem udamy się w stronę wioski Jenokavan, skąd w przyjemnych okolicznościach nieskażonej przyrody rozpoczniemy kilkukilometrowy trekking w stronę tajemniczych jaskiń Lastiver, "miejsca mocy", które rzekomo były świadkami historii pogańskich obrzędów i mongolskich najazdów XIII wieku. Przede wszystkim czeka nas przyjemna wędrówka w otoczeniu lasu i wodospadów rzeki Khachaghbyur (dla morsów - możliwość kąpieli).

Miłośników mocnych wrażeń może zainteresować możliwość zjazdów tyrolką (w zależności od warunków pogodowych, dla chętnych).

6 DZIEŃ ERYWAŃ POZA SZLAKIEM

Czas zejść z turystycznego szlaku Erywania i odkryć żywiołową stronę stolicy.
Z Placu Republiki udajemy się tym razem w stronę głównego rynku stolicy, miejsca, gdzie gwar nie ustaje i gdzie można kupić najlepsze na Kaukazie suszone owoce, orzechy, lokalne słodycze i świeżo mieloną kawę. W handlowej części miasta zobaczymy charakterystyczne budynki uniwersytetu, soc-modernistyczny gmach kina Rossiya, Niebieski Meczet oraz Katedrę św. Grzegorza Oświeciciela. Nie może również zabraknąć czasu na spacer i odpoczynek w malowniczych i nieco nostalgicznych parkach południowo-wschodniej części miasta. Przejedziemy się, liczącym 10 stacji, stolicznym metrem - osiągnięciem schyłkowego okresu ZSRR.

7 DZIEŃ POGAŃSKA ŚWIĄTYNIA GARNI - KLASZTOR GEGHARD - SKALNE ORGANY

Udamy się w najbliższe okolice stolicznego Erywania, by tym razem zobaczyć zabytek z czasów przedchrześcijańskich.
Chodzi o pogańską świątynię Garni z I w. n.e., poświęconą bogu słońca Mitrze. Kolejno udamy się klasztoru Geghard z XIII wieku - budowli charakterystycznej faktem, że niektóre pomieszczenia zostały wykute bezpośrednio w skale. Wycieczkę domkniemy rzutem oka na "skalną symfonię" - niezwykłą formację skalną przypominającą olbrzymie organy.

Po powrocie do Erywania - czas wolny. Pilot zarekomenduje najlepsze restauracje, do których warto udać się w stolicy Armenii i zaprosi chętnych na wieczorny spacer po mieście.
 
8 DZIEŃ KATEDRA W ECZMIADZYNIE, KOŚCIÓŁ ŚW. GAJANY I ŚW. HRIPSIME, RUINY KATEDRY ZWARTNOC

Poranna wycieczka na zachodnie peryferia Erywania. Odwiedzimy katedrę w Eczmiadzynie - najstarszą katedrę na świecie (oryginalne zabudowania wzniesione na początku IV w. n.e.), będącą równocześnie główną świątynią Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i miejsce przechowywania najważniejszych kościelnych artefaktów Armenii. Razem z katedrą na listę UNESCO wpisane zostały okoliczne kościoły św. Gajany i św. Hripsime, które również odwiedzimy. Ostatnim historycznym zabytkiem na naszej trasie będą ruiny katedry Zwartnoc z VII w. n.e., również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wolne popołudnie w Erywaniu - czas na zakup pamiątek, spacery i relaks przed powrotem do kraju.
 
9 DZIEŃ POWRÓT

Przejazd na lotnisko, przelot do Warszawy. 

Warunki

Cena obejmuje

 • transfery lotniskowe w Armenii
 • 8 noclegów w hotelu 4* w pokojach 2-osobowych z łazienką
 • śniadania w hotelu
 • wycieczki:
 • całodzienna wycieczka na południe Armenii
 • wycieczka nad jezioro Sevan i trekking z lokalnym przewodnikiem
 • wycieczka do Garni
 • wycieczka do Katedry w Eczmiadzynie i Zwartnoc
 • opiekę pilota Kiribati Club
 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), OC 50 000 EUR, NNW 15 000 PLN, bagaż 2 000 PLN
 • zestaw podróżnika Kiribati Club

Cena nie obejmuje:

 • biletów lotniczych na trasie Warszawa - Erywań - Warszawa (lot bezpośredni lb z przesiadką - koszt od ok. 1200-2000 PLN)
 • biletów wstępu i na komunikację miejską: ok. 70 USD/os.
 • pozostałego wyżywienia
 • atrakcji dla chętnych
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Fundusz Pomocowy: 26 PLN/os.

Zaliczka: 1 000 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej ARMENIA: Ormiańskie opowieści pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Armenia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.