Wyprawa na Kazbek

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
10 dni5 490

O wyprawie

Wyprawa na Kazbek

 • Możliwość zdobycia mitycznego Kazbeku (5033 m n.p.m.)
 • Sprzęt wspinaczkowy i licencjonowany przewodnik na Kazbek w cenie
 • Niezwykłe krajobrazy gruzińskiej krainy Chewi
 • Gruzińska gościnność w domach gospodarzy
 • Groźne piękno pięciotysięczników Wysokiego Kaukazu

Kazbek (5033m n.p.m), wygasły wulkan, górujący nad przepięknymi dolinami gruzińskiej krainy Chewi. Jego magiczna atmosfera przyciągała śmiałków już w starożytności, wyjątkowość przyczyniała się do powstawania kolejnych legend i mitów. W mitologii greckiej, Prometeusz został przykuty właśnie do Kazbeku. To tu codziennie orzeł zjadał jego wątrobę, która odnawiała się w ciągu nocy. Jedyną winą Prometeusza było to, że przekazał ludziom ogień. W gruzińskiej mitologii Prometeusz ma swój odpowiednik - nieustraszonego herosa o imieniu Amirani, który również przeciwstawił się bogom walcząc z olbrzymami i smokami. W miejscu gdzie znajdowała się jaskinia, której był uwięziony znajduje się dziś prawosławny erem, zwany Betlemi (Betlejem). Właśnie takie kulturowe okoliczności czekają na zdobywców Kazbeku.

Geograficznie, Kazbek to wygasły (lub uśpiony - naukowcy nie są zgodni) wulkan, którego ostatnia erupcja miała miejsce ok. 750 roku przed Chrystusem. Od tego czasu Kazbek milczy. Jest trzecią co do wysokości górą Gruzji, po Szcharze i Dżangi-Tau oraz drugą co do wysokości wulkaniczną górą Wysokiego Kaukazu po Elbrusie. Pierwsi Europejczycy, dotarli do szczytu w 1868 w czasie ekspedycji prowadzonej przez Brytyjczyka Douglasa Freshfielda. Do dziś góra zdobyta wielokrotnie, przyciąga lubiących wyzwania śmiałków.

Zapraszamy na krótki wspinaczkowy wypad do Gruzji połączony ze zwiedzaniem niezwykłej gruzińskiej stolicy Tbilisi.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Wylot z Polski do Tbilisi. Na lotnisku w Tbilisi na grupę czeka podstawiony samochód, który od razu zabiera uczestników wyprawy wyruszymy na północ Gruzińską Drogą Wojenną, by po kilku godzinach dotrzeć do Stepancmindy. Odpoczynek, samodzielne spacery po okolicy. 

DZIEŃ 3

Uzupełnienie zapasów w lokalnych sklepach. Wyruszamy na wędrówkę w stronę przepięknie usytuowanego klasztoru Cminda Sameba (2170 m n.p.m.). Stamtąd czeka nas już kilkugodzinna wędrówka do granicy lodowca. Nocleg w namiocie lub w schronisku przy stacji meteorologicznej (3650 m n.p.m.). Czas: 7-8 godzin.

DZIEŃ 4

Aklimatyzacja i wspinaczka na wysokość ponad 4000 metrów (ok. 5 godzin). Przygotowania do zdobycia Kazbeku w otoczeniu przepięknych widoków na lodowiec i okoliczne skały. Obserwacja ptactwa, opalanie promieniami słonecznymi i inne atrakcje. Nocleg w namiocie pod lodowcem lub meteostacji.

DZIEŃ 5

Grupa chętnych podejmie próbę zdobycie szczytu pod opieką miejscowego, licencjonowanego przewodnika górskiego. Wędrówka rozpocznie się wczesnym rankiem, lodowcem przejdziemy na płaskowyż, z którego czeka nas strome podejście na szczyt Kazbeku. Powrót do meteostacji w godzinach popołudniowych. Nocleg w namiocie lub meteostacji. Wejście i zejście zajmuje razem ok. 10-14 godzin.

DZIEŃ 6

Jeśli pogoda dzień wcześniej nie dopisze, po raz drugi spróbujemy zdobyć szczyt. Jeśli uda nam się wspiąć poprzedniego dnia, dany dzień poświęcimy na kilkugodzinne zejście do Stepancmindy (ok. 6 godzin). Odpoczynek po akcji górskiej. Dla chętnych wspólna tradycyjna kolacja - supra. Nocleg w Stepancmindzie.

DZIEŃ 7

Odpoczynek w rejonie Stepancmindy. Dla zainteresowanych przewidziane zwiedzanie wodospadów Gweleti, położonych na obrzeżach niezwykłego Wąwozu Darialskiego (lub zejście z gór w przypadku powtórnej próby zdobycia szczytu dnia poprzedniego).

DZIEŃ 8

Opuszczamy Wysoki Kaukaz i przez narciarski kurort Gudauri i twierdzę Ananuri, dotrzemy do dawnej stolicy Gruzji - Mcchety. Zwiedzimy tam pozostający na na liście UNESCO kompleksy świątynne Sweti Cchoweli i Dwari. Zjemy pyszną kolację w jednej z najstarszych restauracji w Gruzji i wieczorem dotrzemy do Tbilisi.

DZIEŃ 9-10

Całodzienne zwiedzanie Tbilisi. Zwiedzimy stare miasto, twierdzę Narikala, dla chętnych możliwość kąpieli w łaźniach z siarkową wodą. Pójdziemy na targ staroci Suchy Most. Udamy się również do "dzielnicy secesyjnej", ulokowanej wzdłuż pięknej świeżo odremontowanej ulicy króla Dawida Budowniczego. Dla chętnych wieczorna impreza w jednym z licznych tbiliskich barów. Odpoczynek w hotelu. W nocy wyjazd na lotnisko i powrót do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • opiekę miejscowego przewodnika górskiego
 • podstawowy sprzęt wspinaczkowy niezbędny do zdobycia Kazbeku (buty, raki, czekan, kask, uprząż z karabinkami)
 • transfery na miejscu
 • konie niosącego bagaże do i z meteostacji pod Kazbekiem
 • noclegi w hotelu w Tbilisi
 • zakwaterowanie w Stepancmindzie
 • opłata za namiot przy meteostacji
 • śniadania w Tbilisi i Stepancmindzie
 • pakiety informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie w trakcie trekkingu oraz w Tbilisi (śniadania w miastach są ujęte w cenie)
 • zakwaterowanie w stacji meteo pod Kazbekiem
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE:

W Tbilisi będziemy zakwaterowani w hotelu. W Stepancmindzie będziemy zakwaterowani w domu gościnnym. Pozostałe noclegi we własnych namiotach. Możliwy jest również, za dopłatą, nocleg w meteostacji, o czym należy poinformować biuro z odpowiednim wyprzedzeniem. Wyżywienie podczas wspinaczki we własnym zakresie, podobnie jak kolacje podczas pobytu w Tbilisi.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

WEJŚCIE NA SZCZYT KAZBEKU:

Podczas zdobywania Kazbeku (z wioski Stepancminda) będzie towarzyszył Wam licencjonowany przewodnik. Od meteostacji na szczyt wchodzi się w trzyosobowych grupkach + lokalny przewodnik, których członkowie asekurowani są liną. Podejście wymaga sprawności fizycznej (nie umiejętności technicznych). W dzień zdobywania szczytu obóz opuszcza się o 2-3 rano, powrót zwykle około godziny 14-16. Zapewniamy podstawowy sprzęt niezbędny do zdobycia Kazbeku (odpowiednie buty, raki, czekan, kask, uprząż z karabinkami), jednak jego rezerwacja musi być dokonana z wyprzedzeniem, tzn. nie później niż na 2 miesiące przed wyjazdem. Obowiązkowo należy również skonsultować z biurem posiadane obówie wysokogórskie. Nie każde buty są akceptowane przez lokalnych przewodników górskich.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miasta są możliwe po wcześniejszym ustaleniu za dopłatą.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyprawa na Kazbek pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wspinaczka, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.