Z Wielkiej Raczy na Babią Górę

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
brak
TerminCena
7 dni1 190
7 dni1 190
7 dni1 190

O wyprawie

Z Wielkiej Raczy na Babią Górę - trekking

Beskidy Zachodnie – góry w Karpatach Zachodnich, położone na terenie kilku państw: Polski, Słowacji, Czech. Góry przyjazne, łatwe do wędrówki, sięgające wysokości max 1725 m n.p.m.- najwyższy szczyt Babia Góra. Łagodne stoki porastają bogate lasy. Na ich terenie jest wiele rezerwatów, których chroni się pierwotną puszczę karpacką – bogaty i różnorodny kompleks drzew liściastych i iglastych. Góry zamieszczkuje wiele chronionych gatunków zwierząt , wśród nich niedźwiedź, wilk, ryś, żbik.

Bogaty jest również świat roślin. Wysoko, na łąkach zwanych halami, można jeszcze spotkać stada owiec i pasterzy z okolicznych wiosek. Miejscowi górale kultywują folklor. Od święta zakładają góralskie stroje, grają na ciekawych instrumentach. Miasteczka i wioski Beskidów Zachodnich pełne są ciekawych miejsc i zabytków.

Nasz trekking obejmuje znaczną część Beskidu Żywieckiego, przebiega po szlakach Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz Babiogórskiego Parku Narodowego. Na trasie trekkingu położonych jest wiele ścisłych rezerwatów przyrody.

Atuty:

  • Przyjemny, intensywny trekking w ciekawym przyrodniczo i historycznie regionie
  • Wędrówka w wiosennej, letniej lub jesiennej scenerii gór, których przyroda objęta jest ochroną
  • Noclegi w schroniskach beskidzkich
  • Wejście na Diablek (1725 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidów Polskich, Oszus, Pilasko...

Trudności: 

Brak trudności na trasie (z wyjątkiem wejścia na Diablak - Perć Akademików), łatwe, ale długie przejścia.

Schroniska: 

Są tylko w niektóre dni, przewodnik omawia szczegóły każdego dnia.

Sprzęt:

Należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 40 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem i deszczem, okulary przeciwsłoneczne, termos na gorącą herbatę...Plecak zapakowany na trasę może ważyć max. 10 kg.

Przewodnicy: 

przewodnik beskidzki

Mapy:

Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, 1:50 000, wyd. COMPAS

Program

Dzień 1: Muzeum Browaru i wejście na Wielka Raczę

Spotkanie uczestników

Spotkanie z uczestnikami w Bielsku - Białej. Przejazd do Żywca – miasta, które słynie z wyrobu piwa, wytwarzanego tutaj od 1856 r. Zwiedzanie osobliwego Muzeum Browaru i degustacja piwa. Przejazd do wsi Rycerka Górna. Wejście na teren Żywieckiego Parku Krajorazowego. Przejście do schroniska na szczycie Wielka Racza. Szlak prowadzi przez kompleks buczyny karpackiej – las objęty ochroną jako rezerwat przyrody. Kolacja i nocleg w schronisku.

Czas przejścia: ok. 2,5 godziny. Suma podejść ok. 600 m Odległość ok. 6 km.
Trudności: bez trudności, trasa krótka i łatwa

Dzień 2: Żywiecki Park Krajobrazowy. Wielka Racza (1236 m n.p.m.) – przełęcz Przegibek – Wielka Rycerzowa

Rezerwaty przyrody, pierwotna puszcza karpacka.

Śniadanie. Wejście na Wielką Raczę (1236 m n.p.m.). Szczyt słynie z fantastycznych widoków na góry Polski i Słowacji: Beskidy, Tatry i Małą Fatrę. Przejście szlakiem wiodącym granicą państwa do schroniska na przełęczy Przegibk . Przechodzimy przez rezerwat przyrody "Śrubita", mijamy stare drzewostany i miejsca, które są ostoją dzikich zwierząt. Odpoczynek w schronisku. Wejście na Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Obiadokolacja i nocleg w schronisku na Rycerzowej.

Czas przejścia: ok. 6 godz. Suma podejść: ok. 800 m Odległość: ok. 14 km.
Trudności: łatwa, niezbyt długa trasa.

Dzień 3: Żywiecki Park Krajobrazowy. Rycerzowa (1126 m n.p.m.) - Rezerwat przyrody Oszus – Krawców Wierch.

Najdziksze miejsce w Beskidach Zachodnich

Żywiecki Park Krajobrazowy. Trekking: Rycerzowa (1126 m n.p.m.) - Rezerwat przyrody Oszus – Krawców Wierch.
Śniadanie. Przejście ze schroniska na Rycerzowej do rezerwatu przyrody Oszus.
Szlak prowadzi głównym, europejskim wododziałem i granicą Polski i Słowacji. Rezerwat Oszus obejmuje ochroną pierwotny dzrzewostan Puszczy Karpackiej (jodła, buk, jawor, świerk). Wędrówka na przełęcz Glinkę i dalej do schroniska na Krawcowym Wierchu.
Kolacja i nocleg w schronisku.

Czas przejścia ok. 8 godz. Suma podejść ok. 1000 m. Odległość ok. 22 km.
Trudności: szlak jest łatwy, ale długi – odległość jest największą trudnością

Dzień 4: Żywiecki Park Krajobrazowy. Krawców Wierch – Hala Miziowa - Pilsko (1500 m n.p.m.)

Wejście na Pilsko (1557 m n.p.m.)

Śniadanie. Kolejny dzień na beskidzkim szlaku. Przejście z Krawcowego Wierchu na Trzy Kopce. Wędrówka szlakiem granicznym przez kilka polan,, tzw. hal, utworzonych przez człowieka w XVIII i XIX aby można było tutaj wypasać owce. Gdzie niegdzie istnieją jeszcze stare drewniane szałasy a miejscowi górale wypasają owce. Odpoczynek w schronisku na Hali Miziowej. Wejście na Pilsko (1557 m n.p.m.). Szlak prowadzi z hali w obszar kosadrzewiny – karłowatej sosny, porastającej zbocza powyżej górnej granicy lasu – ścisły rezerwat przyrody. Powrót do schroniska na Miziowej.
Kolacja i nocleg w schronisku.

Czas przejścia ok. 6 godz. Suma podejść ok. 900 m. Odległość, ok. 15km.
Trudności: szlak łatwy, zejście z Pilska jest strome i może być śliskie.

Dzień 5: Babiogórski Park Narodowy. Trekking: Hala Miziowa – Przełęcz Glinne – Markowe Szczawiny

Rezerwat biosfery na liście UNESCO

Śniadanie. Wyjście na najdłuższy odcinek trekkingu. Początkowo przejście przez rezerwat przyrody Pilsko. Dalej szlakiem granicznym na przełęcz Glinne.
Na przełęczy zaczynamy długie przejście beskidzkimi lasami i polanami. Przechodzimy przez Beskid Korbielowski i Jaworzynę na Przełęcz Jałowiecką. Na przełęczy wchodzimy w obszar Babiogórskiego Parku Narodowego – park ma status rezerwatu biosfery i jest włączony do programu UNESCO "człowiek i bisfera"

Czas przejścia ok. 9 godzin. Suma podejść ok. 1160 m. Odległość ok. 24 km.
Trudności: szlak łatwy, ale długi

Dzień 6: Babiogórski Park Narodowy. Babia Góra (1725 m n.p.m) – góra zwana "Królową Beskidów"

Śladem poszukiwaczy skarbów

Śniadanie. Przejście do początku szlaku, zwanego Percią Akademików. Wejście na grań Babiej Góry i jej najwyższy wierzchołek "Diablak". Szlak prowadzi skalną, stromą ścieżką, miejscami jest ubezpieczony metalowymi elemantami, ułatwiajacymi przejście. Ze szczytu Babiej Góry otwiera się panorama na otaczające ją góry Polski i Słowacji. Widać pasma gór Beskidów i Tatry.
Odpoczynek na szczycie. Zejście na przełęcz Brona. Wejście na kolejny szczyt, tzw. Małą Babią (1517 m n.p.m.). Zejście łatwym szlakiem do miejsca zwanego "Żywieckie rozstaje". Powrót do schroniska. Kolacja i nocleg w schronisku na Markowych Szczawinach.

Czas przejścia ok. 5 godzin. Suma podejść ok. 880 m. Odległość ok. 11 km.
Trudności: szlak nieco trudny, w podejściu na Diablak są metalowe ubezpieczenie, zejście jest strome, może być śliskie

Dzień 7: Markowe Szczawiny – Zawoja – Bielsko-Biała

Pora wracać do domu

Śniadanie. Zejście do miejscowości Zawoja. Zakończenie trekkingu
Czas przejścia ok. 1 godz. Odległość ok. 3,5 km

Przejazd do Bielska-Białej.

autor programu: Anna Piątek-Morawiec
zdjęcia: Anna Piątek-Morawiec

Warunki

Cena zawiera:

Noclegi: 6 noclegów w schroniskach turystycznych lub obiektach typu agroturystyka – pokoje typu różne, w zależności od schroniska, najczęściej wieloosobowe z łazienką na korytarzu (wspólna), serwis przewodnicki - przewodnik beskidzki, ubezpieczenie KL i NNW, transport z Bielska-Białej lub Żywca do Rycerki Górnej i z Zawoi do Żywca lub do Bielska-Białej

Cena nie zawiera:

wyżywienia, wydatków osobistych, dojazdu do Bielska-Białej

Noclegi: 

Schroniska górskie lub agroturystyka.

Wyżywienie: 

We własnym zakresie lub za dopłatą.

Apteczka:

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Z Wielkiej Raczy na Babią Górę pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.