Wycieczka do Tadżykistanu: Pamir, Wachan i Góry Fańskie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
16 dni12 990

O wyprawie

Wycieczka do Tadżykistanu: Pamir, Wachan i Góry Fańskie

 • Przejazd słynną “Pamir Highway”
 • Szmaragdowe jeziora i ostre szczyty Gór Fańskich
 • Fańskie, pamirskie i wachańskie wioski i ich mieszkańcy
 • Korytarz Wachański na granicy z Afganistanem
 • Kąpiele w gorących źródłach Pamiru
 • Od Doliny Bartang, po pamirskie płaskowyże
 • Panjakent, Duszanbe, Chorog - przekrój tadżyckich miast

Wycieczka do Tadżykistanu! Zapraszamy na aktywną wycieczkę przez górzysty kraj zróżnicowanych krajobrazów, pełen gościnnych, uśmiechniętych ludzi i przepysznych moreli! Poznamy cały przekrój Tadżykistanu z jego różnorodnością. Zobaczymy rajskie Góry Fańskie, głębokie doliny zachodniego Pamiru i płaskowyże wschodniej części Dachu Świata. Odwiedzimy żyzny Korytarz Wachański na pograniczu z Afganistanem.

Poznamy Tadżyków, Kirgizów, Wachów oraz odizolowane społeczności i grupy etniczne zamieszkujące Pamir mówiące odrębnymi językami i kultywujące własne tradycje i wierzenia. Wizyty w tutejszych domach gościnnych to możliwość wsparcia niełatwego życia górskiej prowincji.

Przez Tadżykistan powiozą nas auta terenowe. Dłuższe przejazdy są koniecznością, aby poznać cały kraj. Będziemy je przeplatać pozostawaniem na dwa noclegi w jednym miejscu, umilać kąpielami w gorących źródłach, przystankami w czajchanach, spacerami po górskich dolinach lub … liczeniem świstaków.

Odwiedzimy stolicę Duszanbe, przygraniczny Pandżakent, uniwersytecki Chorog oraz sanatorium Dżelondy. A do tego wiele mniejszych miejscowości i wiosek zamieszkanych przez różniące się od siebie społeczności, ale zawsze tak samo gościnne!

Program

DZIEŃ 1

Przelot z Polski do Tadżykistanu z przesiadką na międzynarodowym lotnisku.

DZIEŃ 2-3

Przylot do Duszanbe i przejazd do zachodniej części kraju. Powitalny posiłek w czajchanie w Pandżakencie w pobliżu granicy z Uzbekistanem. Przejazd do idyllicznej krainy jaką są Góry Fańskie, z licznymi wysokogórskimi jeziorami, zielonymi żyznymi dolinami, ostrymi szczytami i gościnnymi pasterzami. Dwa noclegi w gościnnym domu w górach.

Drugiego dnia dla chętnych krótki spacer do jeziora Czukurak i odpoczynek lub całodzienny trekking doliną przez pasterskie wioski. Wieczorem wspólna kolacja u lokalnych gospodarzy.

DZIEŃ 4

Przejazd do największego jeziora Gór Fańskich, Iskanderkul. Wybierzemy się na spacer do wodospadu, chętni znajdą ochłodę w wodach owianego legendami Jeziora Aleksandra Wielkiego. Odpoczynek w domu gościnnym we wsi Saratoq niedaleko jeziora.

DZIEŃ 5

Zagościmy w trudno dostępnej dolinie rzeki Jagnob, gdzie pozostało jeszcze kilkadziesiąt rodzin jagnobczyków, izolowanej górskiej społeczności, starającej się kultywować zagrożoną w czasach sowieckich odrębna kulturę i język.

Popołudniowy przejazd do stolicy Tadżykistanu, Duszanbe. Zwiedzanie miasta, które jeszcze niedawno było bazarem w górskiej dolinie, założonego zaledwie w 20’ latach XX wieku, pełnego wizerunków prezydenta i architektonicznego miszmaszu socrealizmu z nowoczesnym budownictwem. Spacery po Alei i Parku Rudakiego, nazwanego imieniem słynnego perskiego poety. Kolacja w miejscowej restauracji.

DZIEŃ 6

Poranny wyjazd z Duszanbe. Dzień zaczniemy od wizyty w odbudowanej potężnej twierdzy Hisor, której początki sięgają pierwszego tysiąclecia przed naszą erą.

Ruszamy w stronę szczytów Pamiru i autonomicznego okręgu Górskiego Badachszanu! Pojedziemy wzdłuż naturalnej granicy tadżycko-afgańskiej, którą wyznacza rzeka Pandż. Późnym popołudniem dojazd do Kalai Khumb, węzła łączącego Pamir z resztą kraju. Odpoczynek w przyjemnym domu gościnnym nad górską rzeką.

DZIEŃ 7

Przejazd autostradą pamirską, traktem zbudowanym w latach 30. XX wieku. Po części szutrowa, kamienista, z płatami asfaltu droga wije się wzdłuż groźnych odmętów granicznej rzeki Pandż. Na przeciwnym brzegu zobaczymy afgańskie wioski w zielonych oazach pod zboczami wysokich gór. Powoli dojedziemy  na wieczór do przepięknej Doliny Bartang, w centralnej części Pamiru. Od zgiełku drogi odpoczniemy  w idyllicznej wsi nad rzeką Bartang, pełnej topoli, drzew morelowych i uśmiechniętych mieszkańców.

DZIEŃ 8

Dostosowany do chęci i formy uczestników trekking do odciętych od świata górskich wiosek w żyznej Dolinie Dżizewdara, do których dotrzeć można jedynie pieszo. Tam młodzi nauczyciele są wysyłani na kilkumiesięczne praktyki, a pielęgniarka przychodzi na piechotę badać mieszkańców raz na tydzień. Powrót późnym popołudniem do wioski nad rzeką Bartang. Nocleg w tym samym miejscu.

DZIEŃ 9

Przejazd na południe w kierunku Korytarza Wachańskiego. Przystanek w Chorogu, głównym ośrodku administracyjnym Górskiego Badachszanu, mieście uniwersyteckim. Spacer po miejskim parku i jednym z najwyżej położonych na świecie ogrodów botanicznych. Po południu zanurzymy się w gorących siarkowych źródłach Garm-Czaszma i pojedziemy dalej wzdłuż afgańskiej granicy do centrum regionu - Iszkaszim.

DZIEŃ 10

Zagłębiamy się w Korytarz Wachański. Zobaczymy ruiny Twierdzy Jamczun, strzegącej niegdyś Jedwabnego Szlaku. Z twierdzy otwierają się rozległe panoramy: szeroka dolina rzeki oraz ośnieżone szczyty afgańskiego Hindukuszu. 

Zażyjemy relaksu w gorących źródłach Bibi Fatima, odwiedzimy dom-muzeum pamirskiego poety, astronoma i uczonego Muboraka Wachaniego. Jeśli młodzieżowy zespół muzyczny będzie na miejscu - posłuchamy muzyki i pieśni Wachów. Nocleg w domu gościnnym we wiosce.

DZIEŃ 11

Przez ponad 4 tysięczną przełęcz Chargusz (4344 m n.p.m.) pojedziemy w stronę wysokogórskich pustkowi Tadżykistanu. Zobaczymy jak rzeki Pamir i Wachan łączą się i tworzą rzekę Pandż oraz spojrzymy na afgańskie sześciotysięczniki. Sprawne oko dojrzy po drodze dziesiątki ciekawskich świstaków.

Dotrzemy do wschodniego Pamiru, z charakterystycznymi bardzo szerokimi wysoko położonymi dolinami. Nocleg na końcu świata w półpustynnym Bulunkul, gdzie spróbujemy pysznej ryby ze słodkowodnego jeziora położonego na wysokości 3734 m n.p.m.

DZIEŃ 12

Odbijemy od głównej drogi zobaczyć pozostałości po sowieckim obserwatorium astronomicznym. Przy dobrej pogodzie dojrzymy oddalony o 100 km siedmiotysięcznik Muztagata na terytorum Chin.

Wjedziemy na najwyższy punkt podczas naszej wycieczki, najwyższy odcinek Pami Highway - przełęcz Akbajtał 4655 m n.p.m.! Pójdziemy na spacer brzegiem największego jeziora Tadżykistanu - Kara-Kul, wypełniającego krater po uderzeniu meteorytu. Spróbujemy lokalnej kuchni w tym zamieszkanym głównie przez Kirgizów terenie. Nocleg w Kara-Kul.

DZIEŃ 13

Opuszczamy rozległe płaskowyże i powoli wracamy na zachód Tadżykistanu. Całodzienny przejazd. Przystanek w pamiętającym sowieckie czasy sanatorium Dżelondy. Chwila odpoczynku od jazdy w gorących źródłach. Pod wieczór dojazd do Chorogu. Dla chętnych wspólna kolacja w miejscowej restauracji.

DZIEŃ 14

Powrót do Duszanbe podzielony na 2 dni. Nieśpieszny powrót “pamirską autostradą” wzdłuż rwących toni rzeki Pandż z przystankiem na obiad w przydrożnej czajchanie. Nocleg w domu gościnnym w Kalai Khum w połowie drogi do stolicy.

DZIEŃ 15

Dojazd późnym popołudniem do Duszanbe. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Zakupy zapasów bakalii i przypraw na ogromnym miejskim bazarze Mehrgon. Dla chętnych pożegnalna kolacja w miejscowym browarze serwującym pyszne szaszłyki.

DZIEŃ 16

Pożegnanie z Tadżykistanem, przelot do Polski z przesiadką na międzynarodowym lotnisku.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI DO TADŻYKISTANU:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • transport terenowymi samochodami
 • zakwaterowanie domach gościnnych na wsiach, w hotelach i pensjonatach w większych miastach
 • śniadania podczas całej wycieczki
 • wyżywienie w miastach
 • wstępy do obszarów chronionej przyrody
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • dodatkowe wyżywienie nieujęte w ofercie (m.in. obiadokolacje w miastach)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • dopłata do jednoosobowego pokoju
 • dodatkowe zwyczajowe napiwki (50 USD)

ZAKWATEROWANIE:

W miastach noclegi w pensjonatach / hotelach. W górach noclegi w wiejskich domach gośćinnych. Pokoje 2-4 osobowe.

WYŻYWIENIE:

Zapewniamy śniadania i obiadokolacje, gdy jesteśmy zakwaterowani u gospodarzy. Pozostałe wyżywienie we własnym zakresie. Ceny niższe niż w Polsce. W miastach i podczas przejazdów będziemy się stołować w miejscowych restauracjach, kafeszkach, czajchanach i jadłodajniach, z których korzystają lokalni mieszkańcy.

LOKALNY TRANSPORT:

Z uwagi na stan dróg i wizyty w wielu górskich regionach, po Tadżykistanie poruszać się będziemy pojazdami terenowymi.

POGODA:

W Tadżykistanie lato jest suche i gorące, średnia temperatura w dolinach i niżej położonych miejscowościach wynosi od 25°C do 30°C. W wyżej położonych regionach, zwłaszcza we wschodnim Pamirze w nocy temperatura może spaść do 10°C.

FORMA WYJAZDU:

Jest to aktywna objazdówka, czyli zwiedzanie Tadżykistanu obfitujące w elementy aktywne - dłuższe spacery po miastach, krótkie trekkingi górskie. Program jest tak skonstruowany, że można zdecydować o uczestnictwie w spacerze / trekkingu lub skorzystaniu z mniej wymagających aktywności (lżejszy spacer, odpoczynek nad jeziorem, we wiosce itd.).

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16

WYLOT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsca możliwe są za dopłatą (w takim wypadku prosimy o wcześniejszy kontakt z biurem).

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wyjazdu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wycieczka do Tadżykistanu: Pamir, Wachan i Góry Fańskie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.