DOLOMITY klasyczne wędrówki

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
10 dni1 500 + 250EURO

O wyprawie

DOLOMITY - KLASYCZNE WĘDRÓWKI W CENTRALNEJ CZĘŚCI DOLOMITÓW

Dolomity, to unikalne góry. Inne niż inne ze względu na swą budowę geologiczną, jak i sam wygląd. Fascynują turystów bajkowymi krajobrazami, bogactwem form skalnych, strzelistymi szczytami. Nie tworzą one charakterystycznego łańcucha górskiego, a składają się z grup skalnych, oddzielonych od siebie dolinami i przełęczami. Położone są w południowej części Alp w całości na terenie Włoch. Mnogość i różnorodność tras turystycznych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątkowość tych gór potwierdziło wpisanie tego całego obszaru na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2009 roku.

Program:

Dolomity, to jedne z najbardziej fascynujących gór w Europie. jedyne w swoim rodzaju górskie krajobrazy. Ostre, skaliste szczyty, przekraczające często 3000 mnpm. Piękne zielone doliny wrzynające się pomiędzy poszczególne grupy skalne. Malowniczo położone schroniska i górskie wioski z charakterystyczną architekturą. Trudno jest wybrać najpiękniejsze miejsca wędrówek, gdy przyjeżdża się tu na kilka dni. Niemniej jednak udało się subiektywnie wybrać najciekawsze miejsca, które odwiedzimy podczas letnich wędrówek w tych wyjątkowych górach. 

Baza wypadowa będzie znajdować się w centrum Dolomitów w dolinie rzeki Cordevole, nad samym górskim jeziorem Lago di Alleghe. Łącznie proponujemy 9 tras trekkingowych w różnych grupach skalnych. Zaczniemy od grupy Braies ze swą perełką, czyli turkusowym jeziorem Braies. Potem trasy w grupie Tofan z Tofaną di Roses (3225 mnpm). Szczyt Lagazuoi w grupie Fanis z przejściem tunelami z I wojny światowej. Kolejny trzytysięcznik Piz Boe w grupie Sella. Trawers potężnej grupy skalnej Civetta.

Przejście przez fantazyjne formacje skalne Averau, Nuvelau i Cinque Terre. Czy fascynujące przejście pomiędzy spiczastymi szczytami grupy Pala. Przy wyjeździe, ostatniego dnia odwiedzimy symbol Dolomitów Tre Cime di Lavaredo (Drei Zinnen)., gdzie przejdziemy u stóp tych niezwykłych formacji, odwiedzimy chyba najsłynniejszą przełęcz w Dolomitach ze schroniskiem Locatelli. Dla chętnych wspaniałe via ferraty. Między innymi Lipella. Giusela, Averau, ferrata na Monte Paterno. Przejścia via ferratami realizowane są indywidualnie, na własną odpowiedzialność i są przeznaczone dla osób z doświadczeniem na tego typu drogach.

Zakwaterowanie w apartamentowcu w apartamentach 6, 4 i 3 osobowych. Cena końcowa wyprawy uzależniona jest od ilości osób w apartamencie oraz standardu zakwaterowania.

Program

1 DZIEŃ 

Wyjazd w godzinach wieczornych z Wrocławia i Świdnicy. Przejazd do Włoch.

2 DZIEŃ 

W godzinach porannych przyjazd do Włoch.

Trekking. Trasa 1:  LAGO BRAIES (PRAGSERSEE)

Po nocnej podróży, odwiedzimy jedno z najpiękniejszych tutejszych górskich jezior, Jezioro Braies, zwane z niemiecka Pragsersee. Jest to duży, pięknie wkomponowany w otaczające szczyty akwen z krystalicznie przejrzystą wodą o charakterystycznym seledynowym odcieniu. Do wyboru dwa warianty tras. Jedna, łatwiejsza A, to okrążenie jeziora Braies, po czym wędrówka doliną Grunwaldtal i powrót równoległą trasą nad Jezioro Braies. W drugiej wersji, dłuższej B, wchodzimy na przełęcz Forcella Sora Forno. Alternatywnie wejście na szczyt Croda di Becco, skąd widoki na dolinę z Jeziorem Braies. Po drodze Rifugio Biella i górskie jezioro Lago Gran de Fosses. Zakończymy poniżej schroniska Ra Stua, przy drodze do Cortiny d’Ampezzo. Dla tych, którzy nie chcą się pierwszego dnia forsować jest możliwość spacerów nad samym jeziorem Braies.

Trasa A: Długość trasy około 10 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy:  1500 m, najwyższy punkt 2050 m, koniec trasy 1500 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 800 m, w dół 800 m.

Trasa B: Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 8 godzin (bez wariantu na Croda di Becco). Początek trasy:  1500 m, najwyższy punkt 2390 m (przy wejściu na Croda di Becco 2810 m) , koniec trasy 1450 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1100 m, w dół 1150 m

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

3 DZIEŃ 

Trekking. Trasa 3:  PIZ BOÈ

Trasa zaprowadzi nas na najwyższy szczyt grupy skalnej Sella, Piz Boè. To także jeden z najwyższych szczytów Dolomitów, mierzy sobie 3152 mnpm. Prowadzi na niego kilka dróg wejściowych. Pomimo, że z dołu wygląda niedostępnie dla zwykłego turysty, to w rzeczywistości, to podobno najłatwiejszy trzytysięcznik w Dolomitach. Grupa Sella jest jednym z nietypowych masywów Dolomitów. Jej wnętrze to rozległy skalny płaskowyż. I to właśnie nad tym płaskowyżem samotnie wznosi się Piz Boè. Samo zdobycie tak wysokiego szczytu nie nastręcza szczególnych trudności, ponieważ na sam płaskowyż można się dostać wyciągami z różnych stron. My wykorzystamy wyciąg gondolowy z przełęczy Pordoi (koszt około 12 euro)Górna stacja wyciągu położona jest  na wysokości 2800 mnpm. Poprzez przejście masywem Selli, zdobędziemy szczyt Piz Boè. Zejście do górskiego kurortu Arabba. Po drodze 5 schronisk górskich w tym jedno na samym szczycie Piz Boè.

Długość trasy około 13 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy:  2800 m, najwyższy punkt 3152 m, koniec trasy 1600 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 580 m, w dół 1800 m.   

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

4 DZIEŃ 

Trekking. Trasa 4: LAGAZUOI

Kolejna grupa skalna Dolomitów, którą odwiedzimy, to niewielki obszar zwany Fanis. Najwyższe wierzchołki grupy dochodzą do prawie 3000 mnpm. W południowej części grupy znajduje się dobry punkt wypadowy w tę część Dolomitów, Passo Falzarego, położone ponad 2100 mnpm. Stąd właśnie rozpoczniemy wędrówkę. Pierwszym celem będzie górujący nad przełęczą Falzarego szczyt Lagazuoi Piccolo. Co prawda na sam wierzchołek kursuje kolejka gondolowa ale my wejdziemy popularną i ciekawą trasą poprowadzoną w większości poprzez tunele z okresu I wojny światowej. Po odpoczynku w schronisku znajdującym się na szczycie, udamy się w kierunku Lagazuoi Grande. Przejdziemy przez przełęcz Forcella Granda, po czym zejście do schroniska scotoni i dalej do doliny.

Długość trasy około 12 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy:  2100 m, najwyższy punkt 2750 m, koniec trasy 1700 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1050 m, w dół 1400 m.  

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

5 DZIEŃ 

Trekking. Trasa 5:  PALA

Pala, to obok grupy Sesto, uważana przez wielu za najpiękniejszy rejon Dolomitów. Samo słowo Pala oznacza turnię skalną. Właśnie tych turni skalnych jest tutaj niezliczona ilość. Centralna i północna część grupy, z najwyższymi iglicami skalnymi wznosi się na wschód od górskiego kurortu San Martino di Castrozza i nazywana jest Pale di san Martino. Wjeżdżamy dwuetapową kolejką pod Rosetę (koszt około 16 euro). Stamtąd zaczynamy wędrówkę poprzez schronisko Pedrotti, trawersem na północ pod najwyższymi turniami Pale. Kolejne schronisko, Mulaz i zejście do doliny w zależności od warunków do Gares lub Falcade.  

Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 9 godzin. Początek trasy:  2600 m, najwyższy punkt 2750 m, koniec trasy 1400 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 950 m, w dół 2300 m.

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

6 DZIEŃ 

Trekking. Trasa 6: TOFANA DI ROZES

Tofany, to kolejna grupa skalna, którą odwiedzimy. Głównym rdzeniem tej grupy sa trzy potężne trzytysięczniki: Tofana di Rozes, Tofana di Mezzo, i Tofana di Dentro. Celem naszej wyprawy będzie pierwsza Tofana di Rozes licząca 3225 mnpm. Wejście na szczyt nie jest szczególnie trudne ale wymaga pokonania sporej różnicy wysokości. Po drodze dwa schroniska: Giussani i Dibona. dla chętnych wejście na Tofanę di Rozes poprzez via ferratę Lipella. Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych via ferrat w Dolomitach. Trawersuje zachodnią ścianę Tofany di Roses.

Długość trasy podstawowej około 15 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy:  2000 m, najwyższy punkt 3225 m, koniec trasy 1700 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1350 m, w dół 1650 m.

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

7 DZIEŃ 

Trekking. Trasa 7:  NUVOLAU, AVERAU I CINQUE TORRI

Averau – Nuvolau, to niewielka powierzchniowo grupa skalna położona pomiędzy przełęczą Falzarego i Giau. To bardzo popularna grupa, odwiedzana przez ogromne rzesze turystów. jest niezwykle malownicza, a do tego zagospodarowana turystycznie poprzez wyciągi i dużą ilość schronisk. Trzy najbardziej charakterystyczne miejsca tego obszaru to szczyt skalny Nuvolau ze schroniskiem położonym na samym wierzchołku, blok skalny Averau, będący najwyższym punktem grupy i zespół turni Cinque Torri. Zaczynamy od przeł. Giau, potem fantazyjne turnie Cinque Torri, przeł. Nuvolau, spektakularnie wiszące schronisko o tej samej nazwie i przejście widokowymi trawersami na Passo Falzarego. Dla chętnych możliwość przejścia dwóch łatwych via ferrat, Gusela i Averau, ze zdobyciem najwyższego wierzchołka grupy.

Długość trasy około 12 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy:  2230 m, najwyższy punkt 2575 m, koniec trasy 2100 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 650 m, w dół 800 m.    

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

8 DZIEŃ 

Trekking. Trasa 8:  GRZBIETEM PADON

Grzbiet Padon to niewątpliwie najciekawszych miejsc w Dolomitach. Położony pomiędzy Sellą i jej najwyższym szczytem Piz Boe, a masywem Marmolady. Właściwie to trudno go zakwalifikować do którejś z grup skalnych. To długi zielony grzbiet zbudowany głównie ze skał wulkanicznych, a nie z dolomitu. Warstwa zwietrzałej skały tworzy żyzną glebę, którą porasta bujna trawa, a sama grań urozmaicona jest wieloma skałami. Dzięki swemu położeniu Padon jest najbardziej znanym tzw. balkonem Dolomitów. Nasza trasa powiedzie grzbietem i trawersem z niezapomnianymi widokami. Zaczynamy na przełęczy Pordoi, potem przełęcz Vescovo i schodzimy nad Lago di Fedaia. Dla chętnych w drugim etapie ścieżki możliwość przejścia via ferraty Trincee.

Długość trasy podstawowej około 13 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  2250 m, najwyższy punkt 2520 m, koniec trasy 2060 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 650 m, w dół 850 m.    

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

9 DZIEŃ 

Wykwaterowanie. Przejazd pod schronisko Auronzo w Grupie Dolomitów Sesto.

Trekking. Trasa 9:  TRE CIME DI LAVAREDO

Ostatniego dnia wędrówek przejedziemy w okolice symbolu Dolomitów, Tre Cime di Lavaredo. To trzy potężne wieże skalne, powielane na folderach i okładkach przewodników po Dolomitach. Od schroniska Auronzo, poprzez przełęcz Lavaredo, dochodzimy do schroniska Locatelli. Znajduje się one w sercu grupy skalnej Sesto, na przełęczy pomiędzy imponującymi szczytami, Monte Paterno i Torre de Toblin. Następnie poprzez przełęcz Forcella Pian di Cengia, schroniska Pian di Cengia i Comici zejdziemy do doliny Fiscalina.

* Dla chętnych trasa alternatywna. Od schroniska Locatelli wejście trasą poprowadzoną tunelami z I wojny światowej z wykorzystaniem łatwej via ferraty wejście na szczyt Monte Paterno. Zejście ze szczytu i przejście niesamowitą, widokową trasą poprowadzoną na półkach skalnych zwaną sentiero atrezzato delle Forcelle. Od przełęczy Forcella Pian di Cengia łączymy się z trasą podstawową.

Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy:  2300 m, najwyższy punkt 2540 m, koniec trasy 1450 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 600 m, w dół 1450 m.    

Wyjazd w drogę powrotną.

10 DZIEŃ 

Przyjazd do Świdnicy i Wrocławia w godzinach porannych.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • 8 noclegów w apartamentach (szczegóły w dziale Zakwaterowanie)
 • 8 trekkingów górskich
 • Przejazd autokarem podczas realizacji programu.
 • Ubezpieczenie NNW 20000 euro i KL 15000 zł
 • Obowiązkowa opłata na UFG i TFP
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych
 • Opłata klimatyczna
 • Media oraz sprzątanie końcowe

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia
 • Biletów na kolejki górskie (ok 70 euro)
 • Opłaty za rezerwację miejsca w autokarze (50 zł od osoby) – rezerwacja miejsc będzie możliwa po 15 lipca
 • Wydatków własnych uczestników.
 • Innych biletów wstępu
 • Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży

DOTATKOWE INFORMACJE

 • Wyjazd autokarem z Wrocławia i Świdnicy.
 • Dokumentem podróżnym może być dowód osobisty lub paszport.
 • Wskazane jest posiadanie ze sobą karty EKUZ.
 • Kwotę w złotówkach pobieramy przed wyjazdem zgodnie z umową. Kwoty w euro pobieramy dopiero na miejscu.
 • Zakwaterowanie w apartamentach z aneksami kuchennymi.
 • Możliwość rezerwacji miejsca w autokarze (dodatkowo płatne – 50 zł od osoby). Rezerwacja miejsc w autokarze będzie możliwa po 15 lipca (otrzymacie Państwo drogą e-mailową plik z rozrysowanymi i ponumerowanymi miejscami w autokarze wraz z zasadami rezerwacji).
 • Posiłki przygotowujemy samodzielnie w oparciu o aneksy kuchenne.
 • Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
 • Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany niektórych punktów wycieczki, i zaproponowania wycieczek alternatywnych, z powodów zmiennych warunków pogodowych lub innych nieprzewidzianych okoliczności.
 • Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik.
 • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych.
 • Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkunastokilometrowej trasy.
 • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko” tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
 • Zakwaterowanie podczas pobytu jest w jednym miejscu. Uczestnik nie musi brać udziału w każdym trekkingu. Może zdecydować o pozostaniu na miejscu i organizacji czasu we własnym zakresie.

ZAKWATEROWANIE I SZCZEGÓŁY CENY 

W trakcie pobytu uczestnicy zakwaterowani zostaną w apartamentach 3, 4 i 6 osobowych (w miarę dostępności wolnych miejsc) usytuowanych zaledwie 50 metrów od plaży nad jeziorem Alleghe i 800 metrów od ośrodka narciarskiego Civetta w malowniczej miejscowości Alleghe. Apartamenty składają się z salonu, oddzielnych sypialni dwuosobowych z łóżkami pojedynczymi lub małżeńskimi, łazienki z prysznicem, aneksu kuchennego wyposażonego w płytę kuchenną, lodówkę, przybory kuchenne i kuchenkę mikrofalową. Na wyposażeniu pokoi są ręczniki, pościel i suszarka do włosów. Bezpłatne WiFi.

1500,- zł + 250 euro –  zakwaterowanie w apartamentach 6 osobowych

1500,- zł + 270 euro –  zakwaterowanie w apartamentach 4 osobowych

1500,- zł + 300 euro – zakwaterowanie w apartamentach 3 osobowych

UWAGA! Uczestnicy kwaterowani są wg kryterium płci i podobieństwa wieku. Organizator bierze pod uwagę Państwa prośby i sugestie dotyczące umieszczenia w konkretnym typie apartamentu i realizuje je, jeśli jest to możliwe. Prosimy jednak mieć na uwadze, że ze względu na ograniczoną ilość poszczególnych typów apartamentów oraz zróżnicowanie typów uczestników biorących udział w wyjeździe (pary, uczestnicy indywidualni itp.), ostateczna decyzja dotyczącą zakwaterowania w danym typie apartamentu należy do Organizatora i może się zdarzyć, że zostaną Państwo zakwaterowani w typie apartamentu innym niż „zadeklarowany”.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej DOLOMITY klasyczne wędrówki pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.