Dolomity Belluno

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni3 080

O wyprawie

Dolomity z racji swojej rozległości i różnorodności mogą zaproponować wiele dni, a nawet tygodni, spędzonych na górskich szlakach w niezwykłych sceneriach. Nie sposób się nudzić w Dolomitach, gdy ma się tak wiele grup górskich i masywów do wyboru. W naszej kolejnej wyprawie ruszamy zatem na południe Dolomitów by poznawać nieodkryte zakątki Parku Narodowego Bellunessi, wędrować w masywie Civetty, obejść Pelmo czy wyjechać na Pale di San Martino by chłonąć te niesamowite widoki. A to wszystkie te skarby znajdziemy w południowej części Dolomitów - w prowincji Belluno.

 • Całodzienne wycieczki po górach z małym plecakiem
 • Monte Civetta i jeden z najlepszych widoków w Dolomitach
 • Pale di San Martino – majestatyczny płaskowyż z księżycowym krajobrazem
 • Park Narodowy Dolomiti Bellunessi - południowe wrota Dolomitów
 • Masyw Pelmo – skalny olbrzym otoczony łagodnymi trawiastymi wzgórzami
 • Passo Rolle, Passo Giau, Passo Valles – górskie przełęcze z niesamowitymi widokami
 • Lokalna kuchnia prowincji Belluno
 • Wędrówki w małej grupie

Perełki Dolomitów Belluno

Masyw Pelmo to niewielka grupa górska, a tak na prawdę jeden skalny olbrzym otoczony łagodnymi trawiastymi wzgórzami. Z kolei Monte Civetta to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Dolomitach. Kusi rozległością krajobrazu i urzeka pięknem. Północno-zachodnia ściana co prawda rzuca wyzwanie wspinaczom, my jednak wybierzemy łatwiejsze szlaki. Przejdziemy wzdłuż północno-zachodniej ściany Civetty szeroką ścieżką z widokiem na Marmoladę. Odwiedzimy też południową wizytówkę Dolomitów, czyli grupę Pala. Wędrówka po największym płaskowyżu Dolomitów z pewnością dostarczy wielu pozytywnych wrażeń. W końcu to klasyk wśród tras, zachwycający alpejskim rozmachem i pięknem zmieniającego się krajobrazu. Podczas wycieczki nie zabraknie też wysokogórskich przełęczy, z których roztaczają się niesamowite widoki. Będziemy między innymi na Passo Rolle i Passo Valles, a na pożegnanie z Dolomitami zatrzymamy się w wyjątkowym miejscu – Passo Giau. Widoki w Dolomitach zachwycają, a o wędrówkach można śmiał powiedzieć – spełnienie górskich marzeń!

Program

Dzień 1 Wyjazd do Włoch

Wyjazd z Krakowa o godzinie 8:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 9:30). Przyjazd późnym wieczorem na nocleg w okolice Falcade.

Dzień 2 Przywitanie z górami – Cima Bocche

Na przywitanie z Dolomitami wybierzemy się na wędrówkę w okolicy. Poszukamy tego co w Dolomitach najlepsze: dolin rzecznych z bystrym nurtem, zielonych łąk usłanych alpejskimi kwiatami, punktów z widokiem na otaczające nas wapienne skały oraz przyjemnych miejsc na odpoczynek i delektowanie się Dolomitami. Wędrówkę rozpoczniemy przy górskiej chacie Malga Vallazza i ruszymy w stronę Lago di Juribrutto. Z jeziora podejdziemy na przełęcz o tej samej nazwie, a stamtąd już tylko chwila by wyjść na szczyt Cima Bocche (2745 m n.p.m.). Zdobycie pierwszego szczytu zapada na długo w pamięci – te widoki dookoła! Marmolada jak na wyciągnięcie ręki, a z drugiej strony postrzępiona grań Pali… Po chwili odpoczynku ruszamy tym samym szlakiem na przełęcz i schodzimy w dół.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 950 m | Suma zejść: ok. 950 m | Długość trasy: 14 km

Dzień 3 Monte Pelmo – górski olbrzym

Przełęcze w Dolomitach dają możliwość szybkiego i łatwego wyjścia w góry. Chętnie skorzystamy z tego rozwiązania wybierając na początek wędrówki przełęcz Staulanza (1766 m n.p.m.). Stając przed Monte Pelmo i patrząc na tego górskiego olbrzyma można by pomyśleć, że czeka nas bardzo trudny dzień. My jednak nie zagłębimy się w serce masywu z urwiskami i ścianami skalnymi, lecz obejdziemy Monte Pelmo wybierając łatwiejszą, ale równie ciekawą drogę – będą towarzyszyć nam piargi (zalecane kije trekkingowe). Wyruszymy łatwą i spokojną ścieżką południowymi obrzeżami Monte Pelmo do schroniska Venezia (1946 m n.p.m.). Po krótkiej przerwie ruszmy piarżystą ścieżką Sentiero Flaibani (fragmentami trasa zabezpieczona stalową liną) w stronę przełęczy Val d’Arcia (2476 m n.p.m.). Odcinek ten wymaga uwagi i koncentracji, ale widoki z pewnością wynagrodzą nam ten trud. Gdy staniemy na przełęczy ujrzymy wschodnią część Dolomitów z masywem Antelao i doliną Piave. Powrót na przełęcz Staulanza.

Czas wędrówki: ok. 7-8 godzin | Suma podejść/zejść: ok. 1100 m | Długość trasy: 16 km

Dzień 4 Pale di San Martino – południowa wizytówka Dolomitów

Przejazd do uroczego miasteczka San Martino di Castrozza położonego u stóp masywu Pale. Wyjazd kolejką linową Rosetta (2635 m n.p.m.) na płaskowyż Pale by odkrywać uroki tego niezwykłego miejsca z księżycowym krajobrazem. Ruszymy szlakiem prowadzącym po wschodnim obrzeżu płaskowyżu do schroniska Pradidali (2278 m n.p.m.). Dzisiejszą wędrówkę zakończymy przy schronisku Rosetta by następnie zjechać kolejką do San Martino di Castrozza.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść/zejść: ok. 800 m | Długość trasy: 11 km

Dzień 5 W krainie świstaków - między szałasami a szczytami

Dzisiaj wybierzemy się na bardzo przyjemną wędrówkę bez dłuższych przejazdów. Ruszamy z Falcade na północ by powoli w zacienieniu drzew zdobywać wysokość. Z przełęczy Marmoi (1988 m n.p.m.) wyjdziemy na widokowy szczyt Sass de la Palaza (2214 m n.p.m.). Widoki dookoła mogą zapierać dech… Następnie przejdziemy odsłoniętym, lekko trawersującym szlakiem by przyjrzeć się z bliska dolomickim szczytom, a na ukwieconych łąkach uchwycić tradycyjną drewnianą zabudowę niewielkich domków. Można się poczuć jak w raju, górskim raju. Zejdziemy spokojnie na przełęcz San Pellegrino. Powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin | Suma podejść: ok. 1000 m | Suma zejść: ok. 500 m | Długość trasy: 14 km

Dzień 6 Z Passo Valles na Passo Rolle

Dzisiaj czeka nas dzień przełęczy i to jakich! Można by równie dobrze spędzić w ich obrębie cały dzień, niespecjalnie wychodząc w góry, my jednak ruszymy na wędrówkę z Passo Valles by przez góry dojść na Passo Rolle. Trasa jest urozmaicona: będziemy trawersować, podchodzić na przełęcz, wędrować po grzbiecie i schodzić do doliny. Będziemy zbliżać się do pionowych skał grupy Pale, ale i też popatrzymy na nie z oddali.  Na koniec dnia krótkie podejście do małego schroniska położonego nad jeziorem - Baita Segantini. Jest to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w tej części Dolomitów - warto je odwiedzić. Na Passo Rolle już tylko chwila spokojnego zejścia.

Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin | Suma podejść/zejść: ok. 700 m | Długość trasy: 14 km

Dzień 7 Monte Civetta z panoramą Dolomitów

Są takie szczyty w Alpach, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Bez wątpienia do tego grona należy zaliczyć Monte Civettę. Jej gigantyczna grań urzeka pięknem, a rozległość krajobrazów przyciąga turystów zarówno tych wspinających się jak i wędrujących klasycznymi szlakami. Udamy się dziś właśnie na taką klasyczną trasę. Z miejscowości Alleghe wyjedziemy kolejką na wysokość ok. 1900 m n.p.m. i ruszymy w stronę bardzo popularnego schroniska pod Civettą – Refugio Coldai (2132 m n.p.m.). Z tego miejsca grań Civetty zaczyna szybko piąć się w górę, my jednak wybierzemy inną drogę - jedną z najpiękniejszych tras wysokogórskich w Dolomitach, czyli lekko pofalowany trawers wzdłuż północno-zachodniej ściany Civetty. Po drodze zatrzymamy się przy niewielkim jeziorze Lago Coldoi – idealne miejsce na relaks. Następnie podejdziemy na przełęcz Forcella Col Negro di Coldai (2199 m) skąd będzie można chłonąć niesamowite widoki na otaczające nas masywy, a na bliższym planie ujrzymy schronisko Tissi. Z przełęczy wrócimy w stronę jeziora Coldoi i schroniska pod Civettą. Spokojne zejście szeroką widokową ścieżką na parking ze schroniskiem Staulanza.

Opcja dla chętnych: z przełęczy Forcella Col Negro di Coldai można ruszyć dalej do schroniska Tissi. Powrót tą samą trasą przez przełęcz Coldai i dalej jak klasyczna trasa dla grupy. Opcja przy dobrej, stabilnej pogodzie.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Suma zejść: ok. 900 m | Długość trasy: 13 km

Trasa ze schroniskiem Tissi | Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1200 m | Suma zejść: ok. 1300 m | Długość trasy: 18 km

Dzień 8 Przełęcz Giau i wizyta w Cortinie d'Ampezzo, wyjazd do Polski

Na pożegnanie z Dolomitami udamy się przez niesamowitą przełęcz – zatrzymamy się na Passo Giau. Po chwili zjeżdżamy do kotliny, w której znajduje się Cortina d'Ampezzo – śródgórskie miasteczko. Będzie czas na kawę czy ostatnie zakupy. Popołudniu ruszamy w drogę powrotną do Polski, nocny przejazd.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych (ok. 6-7). Możliwość odłączenia się w Katowicach.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu 3***
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 6 kolacji za dopłatą 400 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (wstępy i bilety na kolej linową, opłaty klimatyczne) - ok. 60 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dolomity Belluno pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.