Południe Karpat - Fogarasze

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni2 950
Ostatnie wolne miejsca!

O wyprawie

Południe Karpat - Fogarasze

 • Całodzienne wędrówki "na lekko" w Karpatach rumuńskich
 • Rewelacyjne widoki na skaliste szczyty przekraczające 2500 m. n.p.m. i rozległe równiny Siedmiogrodu
 • Polodowcowe jeziora, doliny i fantazyjne formacje skalne
 • Zdobycie najwyższych szczytów gór Ciucas i Bucegi: Vf. Ciucas (1954 m n.p.m.) i Vf. Omul (2505 m n.p.m.)
 • Panoramy na malownicze wzniesienia Fogaraszy: Moldoveanu (2544 m n.p.m.) i Negoiu (2535 m n.p.m.)
 • Historia i kultura sięgająca głębokiego średniowiecza
 • Wyjazd z cyklu "Łukiem Karpat"

Wbrew staremu porzekadłu to człowiek musi przyjść do góry, nigdy na odwrót... Karpaty zawsze były nam bliskie. Znamy je z perspektywy Beskidów, Tatr czy Bieszczadów, po których chodzimy, zwiedzamy ich doliny czy spędzamy gitarowe noce przy ogniskach. A Rumunia ma aż 55% wszystkich Karpat!

W rumuńskich Karpatach czujemy się swojsko i znajomo - jak w domu. Tą bliskość można odebrać nie tylko emocjonalnie, ale również geograficznie, kulturowo czy historycznie. W porównaniu jednak z naszymi, rodzinnymi górami, Karpaty na obrzeżach Transylwanii to skala makro: potężne łańcuchy górskie z niejednokrotnie wyraźną rzeźbą lodowcową, ogromne połacie widokowych hal górskich, łatwa do zauważenia dzika zwierzyna górska i liczne stada owiec w asyście pasterzy wolno przemieszczające się pomiędzy polanami w najwyższych partiach gór. Szczególnie tego ostatniego, kulturowego wątku, zaczyna nam już brakować w polskich górach.

Góry w południowo-wschodnim zakątku Transylwanii są nie tylko piękne, one mają sens. Są przykładem tego, jak człowiek adaptuje się do warunków terenowych, jak wykorzystuje dzieła przyrody i kształtuje swoje życie w oparciu o nie. Utarty slogan nazywa Siedmiogród "Twierdzą Rumuńskich Karpat" odnosząc się między innymi do ukształtowania terenu, gdzie kraina otoczona zewsząd wysokimi górami porównywana jest do warownego zamku obwiedzionego nieprzystępnymi murami. Taką funkcję przez stulecia pełniły Karpaty. Nieprzebyta zapora zapewniająca ochronę i skupiająca obronę tylko na wybranych przesmykach czy przełomach rzecznych, bariera oddzielająca niegdyś różne państwa i przestrzenie kulturowe, granica regulująca ilość i formę ludzkich osad oraz przepływ ruchu handlowego - źródła potęgi wielu Transylwańskich miast. Symbioza dzieł przyrody i ludzkiego losu nadaje tym górom niepowtarzalnego charakteru.

Piatra Mare i Góry Ciucas

Grupy górskie znajdujące się na samym końcu Karpat Wschodniej prezentują się jako zwarte, zalesione masywy z widokowymi partiami grzbietowymi i szczytowymi, z rozległymi halami i pięknymi formacjami skalnym. Naszym celem w Piatra Mare będzie wąski wąwóz z "Sapte Scari" - "Wodospadem Siedmiu Schodów", przypominający do złudzenia szlaki umocnione drabinkami i mostkami w Słowackim Raju lub w słowackiej Małej Fatrze. W górach Ciucas zamierzamy przewędrować większą część grzbietu wraz z zdobyciem najwyższego szczytu całego pasma (1954 m n.p.m.) i w schronisku uczcić ten fakt butelką zimnego piwa z zieloną etykietą przedstawiającą jelenia... browar "Ciucas" z Braszowa.

Góry Bucegi

Pierwsze spotkanie z Karpatami Południowymi! Niby to uczęszczane góry ze względu na 2 kolejki wagonikowe, ale kto nie skorzysta z tych udogodnień, żeby więcej czasu spędzić na widokowym grzbiecie powyżej 2000 m. n.p.m.? A sfinksy to ponoć tylko w Egipcie... Takie stereotypy obalamy w mgnieniu oka! Bucegi to rozbudowany masyw z rozległym i wyrównanym grzbietem, ograniczonym od wchodu wysokimi, skalnymi ścianami. W pogoni na najwyższy szczyt naszego wyjazdu (Omul 2505 m n.p.m.) będziemy podziwiać finezyjne formacje skalne - efekty artystycznej pracy przyrody na przestrzeni dziejów.

Góry Fogaraskie

To coś dla zdobywców! Równoleżnikowy, długi na kilkaset kilometrów grzbiet Karpat Południowych tutaj ma swój najwyższy fragment. Potężny i wysoki łańcuch górski przez setki lat był niczym mur obronny, za którym chroniła się ludność Transylwanii przed najeźdźcami z południa. Skalisty grzbiet opatrzony licznymi halami, spadzistymi graniami i jeziorami polodowcowymi jest kwintesencją karpackości i jednym z najbardziej przyciągających zakątków gór w Rumunii. Z drugiej strony Fogarasze to góry z dobrą infrastrukturą, oznaczonymi szlakami i możliwością rozpoczęcia wędrówki ze znacznej wysokości, przez co dostępne dla każdego.

Miasta Siedmiogrodu - Braszów i Sibiu

Transylwania przez wieki rozwijała się jako bogata prowincja, a o jej sile stanowiły potężne, kupieckie miasta. Braszów dla wielu potomków Siedmiogrodzkich Sasów funkcjonuje jako mit "Miasta na Wschodzie", ostatniego bastionu średniowiecznej, chrześcijańskiej Europy przed wkroczeniem na tereny ogarnięte wpływami Imperium Osmańskiego. Sibiu rozkwitało jako nie tylko jako miasto średniowiecznych kupców, ale stolica prowincji za czasów Habsburgów, co do dzisiaj w jego architekturze jest widoczne. Oba miasta to ośrodki edukacji, kultury i sztuki, których wkład w ogólny rozwój Siedmiogrodu do dziś pozostaje nie do oszacowania.

Program

Dzień 1 Przejazd do Rumunii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 9.00 (okolice dworca PKP i PKS). Całodzienny przejazd przez Słowację i Węgry do Rumunii. Póżnym wieczorem przyjazd na nocleg w okolicach Cluj-Napoca.

Dzień 2 W skalnym wąwozie - Piatra Mare

Poranny wyjazd w dalszą drogę, która poprowadzi nas dalej na południe, poprzez piękne krajobrazy Transylwanii, aż do naszego głównego celu - Karpat Wschodnich. Popołudniu będziemy mieli pierwszą okazję na rozruch w górach Piatra Mare, gdzie przespacerujemy się doliną Sipoaia i przejdziemy pomiędzy skalnymi ścianami wąwozu Sapte Scari, którego wąskie gardło opatrzone jest szeregiem ułatwień takich jak drabinki i mostki z barierkami. Na nocleg przejedziemy w okolice Braszowa.
Czas wędrówki: ok. 3-4 godzin | Suma podejść: ok. 400 m | Długość trasy: ok. 10 km 

Dzień 3 Wycieczka w "Piwne" Góry

Czas na pierwszą, całodniową górską wycieczkę w Karpatach Wschodnich. Rozpoczynamy od przyjemnych i bardzo widokowych gór Ciucas, od których nazwę bierze najpopularniejsze piwo w regionie. Przejazd autokarem na Pasul Bratocea i przejście grzbietem na Vf. Ciucas (1954 m n.p.m.). Po zdobyciu szczytu zejście do schroniska Ciucas na odpoczynek, a następnie dalsza wędrówka grzbietem i zejście do doliny Berii. Powrót na nocleg w okolicach Braszowa.
Czas wędrówki: ok. 7-8 godzin | Suma podejść: ok. 1100 m | Długość trasy: ok. 15 km 

Dzień 4 Zdobywamy najwyższy szczyt naszej wyprawy!

Kolejny epizod naszej podróży to Karpaty Południowe, które w całości należą do Rumunii. Poranny przejazd do miejscowości Sinaia skąd wyjedziemy kolejką na wysokość 2000 m n.p.m. i przejdziemy głównym grzbietem od Cabana Miorita na najwyższy szczyt masywu gór Bucegi - Omul (2505 m n.p.m.). Po drodze podziwiać będziemy piękne widoki i niezwykłe formacje skalne. Po odpoczynku w schronisku zejdziemy doliną potoku Cerbului do miejscowości Bustenii. Powrót na nocleg w okolicach Braszowa.
Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Długość trasy: ok. 20 km 

Dzień 5 Od gotyku Braszowa po szaleństwa Caucescu

W pierwszej części dnia zwiedzimy miejsca, które stanowią o kwintesencji historycznej Transylwanii. Będziemy spacerować średniowiecznymi ulicami niegdyś potężnego i bogatego miasta Braszowa, nad którego zabudową dominuje sylwetka Czarnego Kościoła - największej gotyckiej bazyliki Siedmiogrodu. Przejedziemy również do Rasnova, nad którym górują pozostałości największego chłopskiego zamku Transylwanii. W drugiej części dnia udamy się w kierunku słynnej Szosy Transfogaraskiej, będącej urzeczywistnieniem wielkich ambicji byłego dyktatora Rumunii Nicolae Caucescu. Po zakwaterowaniu, jeżeli czas pozwoli, będzie jeszcze okazja by wieczorem pospacerować po okolicy.

Dzień 6 Grzbietem na wschód - tam musi być widok na Moldoveanu!

Pierwszy dzień wędrówki w Górach Fogarskich - najwyższej części całych Karpat. Przejście głównym grzbietem pasma w kierunku wschodnim z Balea Lac na Vf. Mircii (2461 m n.p.m.), który jest dobrym punktem do obserwacji Moldoveanu (2544 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Karpat Południowych. Powrót do Balea Lac tą samą droga. Grzbiet Gór Fogarskich ma sporą ilość zejść i podejść przez co jest wymagający, ale trudy wędrówki wynagrodzą nam niezapomniane widoki na obie strony łańcucha górskiego!
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 1000 m | Długość trasy: ok. 13 km 

Dzień 7 U stóp skalistego Negoiu

Kolejny dzień wędrówki głównym grzbietem Fogaraszy - granicą pomiędzy historyczną Transylwanią a Wołoszczyzną. Wyruszymy z Balea Lac w kierunku zachodnim, aby dotrzeć do polodowcowego jeziora Caltun u stóp masywu Negoiu (2535 m n.p.m.) Powrócimy tą samą drogą do Balea Lac. Jeszcze tego dnia pożegnamy góry i przejedziemy autokarem na nocleg w okolice Sibiu.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Długość trasy: ok. 13 km 

Dzień 8 Po kamiennym bruku starego Sybina

Przed południem zwiedzimy jedno z piękniejszych miast Rumunii - Sibiu. Pośród średniowiecznych murów, wąskich uliczek i rozległych placów przeniesiemy się kilka stuleci wstecz - do momentu utraty transylwańskiej niepodległości i początku panowania Habsburgów w prowincji, której Sibiu stało się nową stolicą.
Wczesnym popołudniem ruszymy z powrotem w kierunku północnej Transylwanii. Po ostatnich zakupach przekroczymy granicę i udamy się na nocny przejazd do kraju.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

W godzinach porannych przyjazd do Krakowa.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/pensjonatach (pokoje 2-3 osobowe)
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym
 • Kosztów uczestnictwa w programie (m.in. wstępy do obiektów oraz bilety na kolej linową) - ok. 35 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Istnieje możliwość połączenia wyjazdu z programem "Nad Samoszami i za górami". Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Południe Karpat - Fogarasze pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.