Alpy Szwajcarskie

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni3 680

O wyprawie

Alpy Szwajcarskie

 • Wędrówki "na lekko" po Alpach Retyckich
 • St. Moritz - jeden z najsłynniejszych górskich resortów na świecie
 • Davos - alpejski kurort z licznymi trasami pieszymi wokół
 • Kolej Szwajcarska - majstersztyk techniki i niezapomniane krajobrazy
 • Szwajcaria serem i czekoladą płynąca - przysmaki regionalnej kuchni
 • Noclegi w znanych szwajcarskich miejscowościach

Szwajcaria kojarzy się z dużą różnorodnością kultur, krajobrazów, smaków oraz kolorów…i taka jest w rzeczywistości!! Szmaragdowe jeziora, ukwiecone górskie łąki, biel lodowców i urokliwe kurorty w wysokogórskich dolinach, wszystko to sprawia, że Szwajcaria jest wymarzonym celem dla osób zainteresowanych turystyką aktywną! Szczególnie ciekawym rejonem Szwajcarii jest Gryzonia i położone w jej obrębie Alpy Retyckie, które uznawane są za jedno z najpiękniejszych pasm alpejskich. Długie doliny wcinają się w wysokie góry, rzeki płyną w każdym możliwym kierunku, a liczne jeziora połyskują w otoczeniu górskich grzbietów. Takie miejsce to sielanka dla duszy i ciała górskiego wędrowca. W regionie tym każdy znajdzie trasę odpowiednią dla siebie, choć tak naprawdę można po prostu usiąść na zielonej trawie i rozkoszować się wspaniałymi panoramami i lazurowym niebem.

Szwajcarska Kolej

Dużą atrakcją turystyczną w tym regionie jest słynna szwajcarska kolej z malowniczymi trasami i czerwonymi wagonami. Licząca ponad 100 lat linia kolejowa Albula i Bernina pod względem budownictwa i sposobu poprowadzenia torów jest prawdziwym arcydziełem techniki, istnym majstersztykiem kolejowym. Wkomponowana harmonijnie w dziewiczą przyrodę jest najlepszym świadectwem kolejowego pionierstwa. Od 2008 roku linie Albula i Bernina wpisane są na listę UNESCO. Przejazd najwolniejszym na świecie pociągiem pośpiesznym dostarcza niezapomnianych wrażeń. Tory kolejowe poprowadzone zostały po spektakularnych wiaduktach i okrężnych tunelach, a jedną z głównych atrakcji na trasie jest wiadukt Landwasser wysoki na 65 metrów, który zachwyca tak jak starożytne rzymskie akwedukty.

Alpejska Kraina Słońca i Śniegu

Davos i St. Moritz to jedne z najbardziej rozpoznawalnych górskich resortów na świecie. Miejsca będące rajem zarówno dla miłośników letnich wędrówek jak i uprawiających sporty zimowe. Davos kojarzy się dzisiaj również ze Światowym Forum Ekonomicznym. Latem gości ultramaratończyków biorących udział w Swiss Alpine Marathon, najwyżej rozgrywanej tego typu imprezie w Europie, a zimą zaprasza na jedno z największych naturalnych lodowisk utworzonym na zamarzniętym jeziorze. Z kolei St. Moritz uznawane jest nie tylko za pioniera sportów zimowych - organizowano tutaj m.in. pierwsze mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym czy pierwsze w historii zawody Pucharu Świata w curlingu - ale również jako miasto wielu innowacji. To właśnie St. Moritz było pierwszą szwajcarską miejscowością do której doprowadzono elektryczność i po której ulicach jeździł pierwszy tramwaj elektryczny w Alpach. Równie ciekawym i unikalnym wydarzeniem na skalę światową są rozgrywane tutaj zawody w polo na śniegu (!), na zamarzniętym jeziorze St. Moritz. Latem jeziora Górnej Engadyny wypełniane są przez kitesurferów i windsurferów, a rowerzyści i biegacze wyruszają na pobliskie trasy. My również skorzystamy z tak dobrych warunków do uprawiania aktywnego wypoczynku i wyruszymy na szlaki by dostrzec wyjątkowość tego alpejskiego regionu i popatrzeć z góry na toczące się w dolinach życie.

Moja Szwajcaria

Powodów do odwiedzenia Szwajcarii jest wiele. Można by zacząć od tego, co najbardziej naturalne: góry i doliny, lodowce i lasy, jeziora i rzeki – to niesamowite jak wiele zróżnicowanego piękna może zmieścić się na tak małej powierzchni. W takim miejscu można czerpać prawdziwą przyjemność z aktywnego wypoczynku. Podróżowanie po Szwajcarii dostarcza równie wiele przeżyć. Gęsta sieć kolei z panoramicznymi pociągami, drogi wspinające się na wysokie przełęcze, kolejki wywożące turystów na najwyższe szczyty, a do tego wszystko działające jak w szwajcarskim zegarku. Gdy dodamy do tego jeszcze różnorodność kulturową (Szwajcaria jest ojczyzną czterech różnych kultur i języków) urozmaicony krajobraz oraz niebywałą gościnność Szwajcarów, można by pomyśleć że jest się w raju, szwajcarskim raju.

Coś dla ciała i duszy

Jako, że nie samymi widokami człowiek żyje, choć niejeden wytrawny turysta mógłby stracić głowę dla tych krajobrazów, Szwajcaria oferuje również coś dla ciała. W końcu ojczyzna Helwetów to kraina serem i czekoladą płynąca. Szwajcarzy jako naród mocno zakotwiczony w historii oraz przywiązany do tradycji, od wieków wytwarzają lokalne produkty zgodnie z prastarymi recepturami. Spróbować słynnej szwajcarskiej czekolady, zasmakować się w licznych gatunkach sera, w tym w rozsławionym serze emmentaler, czy w końcu zdegustować narodową potrawę Szwajcarów – fondue serowe. A to tylko namiastka przyjemności dla ciała i duszy.

Program

Dzień 1 Wyjazd do Szwajcarii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 7:00 (okolice Dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia w Katowicach (ok. 8:30). Późnym wieczorem dojazd na nocleg do Davos – słynnego alpejskiego kurortu, najwyżej położonego miasta w Europie.

Dzień 2 Na pograniczu austriacko-szwajcarskich Alp

Po śniadaniu przejazd do Klosters Dorf. Wyjazd kolejką linową na Madrisa/Saaser Alp (1887 m n.p.m.). Wędrówka w kierunku Rätschenjoch (2602 m n.p.m.), a następnie wejście na przełęcz Schlappiner Joch (2202 m n.p.m.) by stanąć na grzbiecie granicznym pomiędzy Szwajcarią a Austrią. Zejście do wioski Schlappin, gdzie nad jeziorem można usiąść i odpocząć po górskiej wędrówce. Na koniec czeka nas spokojna wędrówka doliną do Klosters Dorf.

Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Suma zejść: ok. 1200 m | Długość trasy: ok. 16 km

Dzień 3 Alpejskie pejzaże: strzeliste szczyty i malownicze wioski

Śniadanie w hotelu. Dzisiejszą trasę rozpoczynamy w malowniczej dolinie, z miejscowością Sertig Dörfli, która słynie z zapierających dech w piersiach widoków. Potężny wodospad, mały górski kościół, ukwiecone zielone łąki w otoczeniu wysokich szczytów zauroczyły już niejednego turystę. Następnie powędrujemy na przełęcz Fanezfurgga (2580 m n.p.m.). Odpoczynek z widokiem na otaczające doliny i górujące szczyty z pewnością wynagrodzi trud włożony w wędrówkę. Przez górskie łąki Fanezmeder zejdziemy do niewielkiej wioski Monstein, która słynie z jednego z najwyżej położonego browaru w Europie. W takim miejscu nie może zabraknąć czasu na zasłużony odpoczynek i oczywiście degustację. 

Czas wędrówki: ok. 5-6 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Suma zejść: ok. 800 m | Długość trasy: ok. 12 km

Dzień 4 Przejazd widokową trasą Flüelapassstrasse oraz wyjście na Schwarzhorn (3147 m n.p.m)

Po śniadaniu wyruszymy jedną z najpiękniejszych dróg widokowych na świecie (pozycja nr 4!), która wiedzie z Davos przez Przełęcz Flüelapass do doliny Górnej Engadyny. My zatrzymamy się właśnie na przełęczy (2383 m n.p.m.) by stamtąd wyruszyć na trasę. Celem dzisiejszej wędrówki jest szczyt Schwarzhorn wznoszący się na wysokość 3147 m n.p.m., z którego roztacza się panorama 360° na otaczające góry. Popołudniową porą zejdziemy do schroniska Grialetsch Hutte, gdzie pozwolimy sobie na chwilę odpoczynku. Następnie wrócimy do słynnej drogi Flüelapass Street, skąd już autokarem wrócimy do hotelu. 

Czas wędrówki: ok. 7-8 godzin | Suma podejść: ok. 1100 m | Suma zejść: ok. 1100 m | Długość trasy: ok. 16 km

Dzień 5 W drodze do St. Moritz - jednego z najsłynniejszych kurortów na świecie!

Śniadanie w hotelu. Dzisiaj czeka nas dzień odpoczynku od górskich wędrówek, ale atrakcji nie zabraknie! Osoby chętne czeka bowiem przejazd panoramicznym pociągiem kolei szwajcarskich z Chur do St. Moritz (koszt ok. 40-70 CHF/os.). Koleje retyckie są jedną z głównych atrakcji Szwajcarii. Taki przejazd dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń, a mijane scenerie zapierają dech w piersiach: zielone alpejskie doliny, białe alpejskie lodowce, lazurowe alpejskie jeziora, precyzyjnie wykute w skałach tunele, fantastyczne łukowate wiadukty czy tory ułożone w fantazyjne zygzaki. My przejdziemy najciekawszym odcinkiem z Chur do St. Moritz (trasa dwu i pół godzinna), który nie bez powodu został wpisany na listę UNESCO. Gdy już przebijemy się przez górskie pasma, wjedziemy do malowniczej Doliny Engadyny, w której położone jest St. Moritz – jeden z najbardziej znanych górskich resortów na świecie. Osoby, które nie będą chciały skorzystać z podróży koleją przejadą do St. Moritz busem/autobusem, a zachwycających widoków po drodze również nie zabraknie. Zakwaterowanie i nocleg w okolicach St. Moritz.

Dzień 6 Z widokiem na Piz Bernina – najwyższy szczyt Alp Wschodnich!

Śniadanie w hotelu. Trasę rozpoczynamy przy dolnej stacji kolejki linowej, skąd wyruszymy na szlak prowadzący na Divolezzę. Po drodze może uda nam się dostrzec czerwony pociąg Bernina Express zmierzający do włoskiego Tirano, a widoki na Berninapass i liczne jeziora umilą wędrówkę. Jednak to co najbardziej zachwyca czeka nas na szczycie – lodowiec Morteratsch, jeden z największych lodowców w tej części Alp. Gdy dojdziemy do celu ujrzymy mleczne jezioro lodowcowe i gigantyczny jęzor lodowca, a po drodze dowiemy się co nieco o powstawaniu lodowca i jego kurczeniu się. Po dotarciu na szczyt Diavoloezza, chętni będą mogli kontynuować wędrówkę na szczyt Munt Pers (3207 m n.p.m.). Przy dobrej widoczności ze szczytu Munt Pers można dojrzeć Piz Bernina (4 049 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Alp Wschodnich i najdalej na wschód wysunięty alpejski czterotysięcznik. Po wysłuchaniu legendy o La Diavolezza – pięknej diablicy, zjedziemy kolejką do doliny.  

Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin | Suma podejść: ok. 1200 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 12 km

Dzień 7 Pojezierze Górnej Engadyny

Po śniadaniu udamy się na ostatnią wędrówkę po Alpach Szwajcarskich by jeszcze przez chwilę nacieszyć oczy widokiem na otaczające St. Moritz szczyty i Pojezierze Górnej Engadyny. Trekking w kierunku Muottas de Schlarigna (2306 m n.p.m.). Po powrocie z gór czas wolny na wypicie popołudniowej kawy czy zrobienie ostatnich zakupów. Dla osób chętnych istnieje również możliwość kąpieli. Popołudniu wyjazd w kierunku Polski.

Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500 m | Długość trasy: ok. 12 km

Dzień 8 Powrót do Krakowa

Przyjazd w godzinach porannych do Krakowa. Możliwość odłączenia się w Katowicach.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
 • Zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelu 3* (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami), 2 noclegi w hotelu 1* (pokoje 2-4 osobowe, wspólne łazienki)
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Transport: przejazd pociągiem Chur - St. Moritz ok. 40-70 CHF
 • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 3 kolacji za dopłatą 340 PLN) 
 • Kosztów uczestnictwa w programie (opłat klimatycznych, ew. biletów wstępu) - ok. 50 CHF
 • Dopłaty do opcji KOMFORT+ | 300 PLN/os. (przy założeniu 2 osób w pokoju)

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 800 PLN

*KOMFORT+ | Podczas pobytu w St. Moritz (2 noclegi) istnieje możliwość podwyższenia standardu zakwaterowania z hotelu 1* (pokoje 2-4 osobowe, wspólne łazienki) na hotel 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami). Dopłata za opcję Komfort+ wynosi 300 PLN/os. (przy założeniu 2 osób w pokoju). Osoby zainteresowane podwyższeniem standardu zakwaterowania proszone są o przekazywanie takiej informacji do biura w momencie zgłoszenia na wyjazd. Ilość miejsc ograniczona.

Istnieje możliwość połączenia wyjazdu z programem "Szwajcaria - u stóp Matterhornu". Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Alpy Szwajcarskie pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szwajcaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.