Apeniny, Alpy Apuańskie i Północna Toskania

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Toskania, to włoska kraina, gdzie turysta znajdzie wszystko, o czym można pomarzyć. Morze, góry niemal przy nim samym, malownicze wsie i średniowieczne miasteczka. Toskania, to kwintesencja tego, co we Włoszech najlepsze. To skarbnica zabytków kultury i miejsca znane na całym świecie. Stąd wywodzi się większość włoskich twórców w różnych dziedzinach sztuki, m. in. Dante, Petrarka, Giotto, Michał Anioł, Leonardo da Vinci, czy Giacomo Puccini. Pejzaże Toskani były i są inspiracją dla malarzy i twórców kina. Stolicą regionu jest Florencja. Miasto symbol, pełne zabytków, kolebka włoskiej kultury. Jeden z najbardziej znanych zabytków świata, Krzywa Wieża w Pizie, to miejsce, którego nie można pominąć.

Apeniny z kolei, to pasmo górskie ciągnące się przez niemal całą długość „włoskiego buta”. Na terenie Toskani, grzbiety Apeninów opadają ku morzu zaledwie kilka kilometrów od niego. Nazywane są tutaj Alpami Apuańskimi.

Program

Zapraszamy na weekend majowy do  Toskanii. To kraina, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Są tu światowej klasy zabytki, piękne toskańskie pejzaże i góry, Alpy Apuańskie, blisko morza, jak i bardziej na wschód położone główne pasmo Apeninów, ze szczytami dochodzącymi prawie do 2000 m. n. p. m. 

Bazą pobytową będzie jeden z kempingów, zlokalizowanych niedaleko wybrzeża morskiego w okolicach Viareggio. Stąd blisko jest w góry, jak i do ciekawych miejsc, które zobaczymy. Wycieczka do Toskani, to 6 dni pobytu nad morzem i dwa dni dojazdowe, połączone ze zwiedzaniem. Już pierwszego dnia, podczas podróży do Włoch zatrzymamy się na kilka godzin nad Jeziorem Garda, by zwiedzić niewielkie miasteczko Sirmione, położone na wąskim cyplu, wdzierającym się w jezioro od południa. W drodze powrotnej natomiast, odwiedzimy słynną Pizę, ze swą Krzywą Wieżą, oraz otoczoną średniowiecznymi murami Lukkę. Podczas pobytu zrealizujemy cztery trekkingi w niedalekich Alpach Apuańskich, i Apeninach. W programie podajemy kilka tras z których wybierzemy cztery. Ostateczny wybór tras będzie zależał od warunków pogodowych i pokrywy śnieżnej w wyższych partiach gór. Jeden dzień pobytu poświęcimy na zwiedzanie stolicy Toskanii, Florencji, a inny na zasmakowanie się w klimacie małych toskańskich miasteczek, położonych malowniczo na wzniesieniach. Będzie to Monteriggioni, San Gimignano i Volterra. W propozycjach wycieczek fakultatywnych mamy jeszcze w planie odwiedzenie dwóch toskańskich miast, Prato i Pistoję oraz zobaczenie przykładów willi i parków Medyceuszy wpisanych na listę UNESCO. Będzie także możliwość zwiedzania jednego z najbardziej ekskluzywnych włoskich wybrzeży, Versilli. Propozycje wszystkich wycieczek podczas pobytu, mają charakter fakultatywny (dodatkowo płatny) i są skierowane dla chętnych. Osoby nie korzystające z wycieczek fakultatywnych, spędzają czas wypoczynkowo na miejscu.

TREKKINGI

W programie wyjazdu zaplanowane są cztery trasy trekkingowe. Trekkingi nie są zawarte w podstawowej cenie wycieczki. Celem górskich wycieczek będą Apeniny. W tym, główne pasmo przebiegające granicą Toskanii i Emilii – Romany, oraz boczne pasma zwane Górami Pistojskimi i Alpami Apuańskimi. Poniżej przykłady kilku tras, z których wybierzemy cztery. Decydujące znaczenie przy wyborze tras będą miały warunki pogodowe i śniegowe. 

Trasa 1: ALPY APUAŃSKIE, NAD CARRARĄ

Colonnata (500) – Vergheto (800) – Cima di Bozarello (1466) – Monte Borla (1469) – Rifugio Carrara (1320) – Castelpoggio (530)

Około 15 km. Czas przejścia około 7 godzin.

 

Trasa 2: ALPY APUAŃSKIE, MONTE SUMBRA

Capane (750) – Monte Sumbra (1765) – Passo Sela (1500) – Rifugio Aselmo Paliti (1000) – Arni (900)

Około 13 km. Czas przejścia około 6 godzin.

 

Trasa 3: ALPY APUAŃSKIE, MONTE TAMBURA

Vagli Sopra (750) – Eremo di San Viviano (1100) – Monte Focoletta (1672) – Monte Tambura (1895) – Monte tombaccia (1372) – Vagli Sopra (750)

Około 15 km. Czas przejścia około 7 godzin.

 

Trasa 4: ALPY APUAŃSKIE, MONTE FORATO

Levigliani (600) – Rifuggio Giuseppe Del Freio (1200) – Foce di Valli (1230) – Monte Forato (1223) – Cardoso (300)

Około 13 km. Czas przejścia około 6,5 godziny.

 

Trasa 5: APENINY, JEZIORO SCAFFAIOLO

Cutigliano (750) – wjazd wyciągiem do Doganaccia (1500) – Lago Scaffaiolo (1800) – Cornaccio (1879) – Rifugio del Montanaro (1550) – Maresca (800) 

Około 16 km. Czas przejścia około 6 godzin.

 

Trasa 6: APENINY, MONTE ROTONDO

Abetone (1370) – Libro Aperto (1850) – Monte Rotondo (1937) – Monte Lagoni (1962) –  – Fiumalbo (950) 

Około 15 km. Czas przejścia około 6,5 godziny.

 

Trasa 7: GÓRY PISTOJSKIE, ALPE TRE POTENZE

Le Regine (1250) – Lago Nero (1720) – Alpe Tre Potenze (1935) – Monte Gomito (1890) – Abetone (1370) 

Około 13 km. Czas przejścia około 6 godzin.

 

Trasa 8: APENINY, GRZBIETEM APENINÓW TOSKAŃSKICH

Cutigliano (750) – wjazd wyciągiem do Doganaccia (1500) – Cima Tauffi (1798) – Monte Rotondo (1937) – Abetone (1370)

Około 15 km. Czas przejścia około 6,5 godziny.

 

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie: 

 • Przejazd autokarem.
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Osobę z biura do koordynacji programu
 • 7 noclegów w bungalowach wyposażonych w 2 pokoje i aneks kuchenny.
 • Pościel (10 euro od osoby)
 • Klimatyzacja i ogrzewanie w bungalowach (70 euro za bungalow)
 • Sprzątanie końcowe (45 euro za bungalow)
 • Opłatę klimatyczną 
 • Opłata na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Zwiedzanie Sirmione w drodze dojazdowej
 • Zwiedzanie Pizy i Lukki w drodze powrotnej.

Cena nie zawiera:

 • Wydatków własnych uczestników,
 • Wyżywienia
 • Wycieczek fakultatywnych i biletów wstępu.
 • Wycieczek trekkingowych 12 euro za każdą.
 • Ręczników

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE

Zakwaterowanie zapewniamy na jednym z campingów w okolicach Viareggio, blisko jednego z najsłynniejszych włoskich wybrzeży zwanym Versillą. Camping położony  jest około 1000 m od brzegu morza. w kompleksie drewnianych domków, tzw. bungalowów. Powierzchnia każdego z domków, to około 30 m. kw. Każdy z nich posiada 2 pokoje. Jeden z łóżkiem podwójnym i drugi z łóżkiem pojedynczym i łóżkiem piętrowym. Łazienka z prysznicem, umywalką i toaletą. W pełni wyposażona kuchnia i jadalnia ze stołem i krzesłami. Zadaszona weranda na lunch, czy kolację. Klimatyzacja i ogrzewanie. Uczestnicy będą kwaterowani po cztery osoby.

Wyżywienie

Cena wycieczki nie zawiera wyżywienia. Wyżywienie jest we własnym zakresie, w oparciu o wyposażone aneksy kuchenne znajdujące się w apartamentach. Zaopatrzenie w produkty żywnościowe będzie możliwe w okolicznych marketach. 

Istnieje możliwość zamówienia posiłków w miejscowej restauracji. Ceny : śniadanie: ok. 4€/os./dzień, obiad: ok. 15€/os./dzień

INFORMACJE DODATKOWE

 • Jako dokument podróży wystarczy dowód osobisty
 • Każdy uczestnik ma prawo do zabrania ze sobą bagażu głównego, nie przekraczającego 20 kg oraz podręcznego do 5 kg
 • Przed zakwaterowaniem należy wpłacić kaucję 50 euro za każdy bungalow. Kaucja zwracana jest przy wykwaterowaniu, jeśli nie stwierdzi się uszkodzeń w wyposażeniu domku. 
 • Należy zabrać ze sobą ręczniki.
 • Bungalowy przeznaczone są dla maksymalnie 5 osób.
 • W każdym bungalowie kwaterujemy po 4 osoby. 
 • Wycieczki fakultatywne rozliczane będą w euro.
 • Kolejność wycieczek może ulec zmianie. O ich kolejności decyduje na miejscu organizator.
 • Wycieczki fakultatywne odbędą się przy odpowiedniej ilości chętnych.
 • Opłata za wycieczkę w PLN – przed wyjazdem, opłata w euro na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Apeniny, Alpy Apuańskie i Północna Toskania pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.