Gorgany i Czarnohora: Na Wysokiej Połoninie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni1 800
8 dni1 800

O wyprawie

Gorgany i Czarnohora: Na Wysokiej Połoninie (8 dni)

Gorgany i Czarnohora to pasma górskie na dawnych rubieżach Rzeczpospolitej, które zajmują szczególne miejsce w sercach polskich turystów. Tylko tu wędrujemy po szlakach wyznaczonych przez słupki dawnej granicy polsko-czechosłowackiej, a na polanach natrafimy na ruiny przedwojennych polskich schronisk. Gorgany są najrzadziej zamieszkanym obszarem w Europie i jednymi z najdzikszych gór naszego kontynentu.

 • Trzy dni wędrówki z wejściami na najwyższe szczyty Gorganów – Sywulę, Wysoką, Ihrowiec, Parenki i Popadię
 • Wyprawa do na Popa Iwana (2025 m) w Czarnohorze do obserwatorium meteorologicznego „Biały Słoń”
 • Mieszkamy w rodzinnym pensjonacie u Wiktora Chudiaka, szefa gorgańskich ratowników górskich
 • Jedne z najdzikszych i najmniej znanych pasm górskich w Europie
 • Poznamy tajemnice Lwowa i serdeczną ukraińską gościnność
 • Chodzimy na jednodniowe wycieczki z lekkimi plecakami, bez namiotów.
 • Małe grupy!

O wycieczce

Leśna osada Osmołoda położona jest w samym sercu Gorganów i stanowi najlepszy punkt wypadowy na najciekawsze wierzchołki tego pięknego pasma. Stąd zaczynają się szlaki Sywulę (1836 m) — najwyższy szczyt Gorganów, Ihrowiec (1807 m), Wysoką (1805 m), Grofę (1752 m) oraz Popadię (1740 m). Wszystkie te szczyty odwiedzimy podczas naszej wycieczki. Wielokilometrowe marsze długimi gorgańskimi dolinami skrócimy dzięki niezawodnemu samochodowi terenowemu UAZ.

Z Gorganów przeniesiemy się w legendarną Czarnohorę — serce Huculszczyzny. Nigdzie mocniej nie doświadczymy magicznej mocy wysokich połonin. Odwiedzimy ruiny dawnego polskiego obserwatorium astronomicznego i placówki szpiegowskiej „Biały Słoń” na wierzchołku Popa Iwana (2022 m). To właśnie tu szum Prutu, Czeremoszu Hucułom przygrywa…

Sześć nocy spędzimy w kilkuosobowych pokojach w pensjonatach. W Gorganach mieszkamy u Wiktora Chudiaka, naczelnika miejscowego GOPR. Zapewnione śniadania i obiadokolacje — kuchnia domowa, w Czarnohorze — wyśmienity barszcz, pierogi, bliny i co tylko serce zamarzy w doskonałej ukraińskiej restauracji w ośrodku. Każdego wieczora za dodatkową opłatą możliwość skorzystania z sauny.

WIOSNA. W maju spłyniemy Czarnym Czeremoszem, najpiękniejszą górską rzeką Ukrainy, można spłynąć na pontonach pod okiem wykwalifikowanych ratowników górskich. Jest to niezapomniana wycieczka, pozwalająca wsłuchać się w szum rzeki.

LATO. Mamy najdłuższe dni a spływ Czeremoszem wciąż jest możliwy.

JESIEŃ. Wspaniałe kolory. Spływ Czeremoszem jest niemożliwy, ale, jak się sprężymy możemy wejść na zachód słońca na Howerlę – najwyższy szczyt Ukrainy lub zwiedzić zespół klasztorów Skitu Maniawskiego i odpocząć przed dużym dniem na Popie Iwanie.

ZIMA. Jesteśmy w dużych i trudnych, bardzo odosobnionych górach. Chodzimy na rakietach śnieżnych, a plan wycieczek górskich może być bardzo mocno zmieniony ze względu na panujące warunki i zasypane drogi dojazdu w góry. W styczniu 2019 roku byliśmy na Grofie, w rezerwacie na Jajku Perehińskim, na Połoninie Ruszczyna i przy urwisko Piekło w masywie Sywuli oraz doszliśmy na grań Popa Iwana.

Komu najbardziej spodoba się ta wycieczka ?

Miłośnikom dzikich gór, pięknej przyrody oraz ciekawej historii. Czyli każdemu, kto właśnie ogląda te stronę.

Poziom trudności

Trekking łatwy, ale przeznaczony dla osób o przyzwoitej kondycji. Podczas najdłuższych dni przejdziemy 20 km w górskim terenie przypominającym charakterem masyw Babiej Góry (Gorgany) oraz Tatry Zachodnie (Czarnohora).

Program

Dzień 1 —  Kraków — Osmołoda.

Wyjazd busem o poranku z Krakowa w samo serce Gorganów do Osmołody. Po drodze miniemy Tarnów oraz Rzeszów. Przejazd z przerwami i postojami na granicy zajmie nam 10-12 godzin. Kwaterujemy się w Osmołodzie w pensjonacie prowadzonym przez Wiktora Chudiaka, naczelnika ratowników górskich w Gorganach i jednego z najlepszych znawców pasma.

Dzień 2 — Gorgany. Popadia i Parenki

Wycieczka na Popadię (1740 m), jeden z najbardziej znanych i najbardziej odległych wierzchołków Gorganów oraz sąsiednie Parenki. Górskimi, błotnistymi traktami podjedziemy daleko w głąb gór przy wykorzystaniu terenowego, niezniszczalnego samochodu Uaz. Później maszerujemy po dawnej granicy Polsko-Czechosłowackiej. Gdzieniegdzie jeszcze widoczne przedwojenne słupki graniczne! Możliwość przedłużenia wycieczki o wejście na Grofę (1752 m). Nocleg w Osmołodzie.

Dzień 3 —Gorgany. Wysoka oraz Ihrowiec

Dzisiaj zdobywamy Wysoką (1805 m) oraz Ihrowiec (1807 m), jedne z najwyższych szczytów Gorganów. Po wyjściu ponad górną granicę lasu, na gorgan podziwiamy rozległe widoki. Od Bieszczadów na dalekim zachodzie przez Iwano-Frankiwsk (Stanisławów) i ukraińskich równin aż po góry Rumunii na południu. Powrót do Osmołody na zasłużony posiłek.

Dzień 4 —Gorgany. Wielka Sywula

Wycieczka na najwyższy szczyt Gorganów – Sywulę (1836 m). Do podnóża góry dojeżdżamy niezawodnym Uazem. Pniemy się stromo świerkowym lasem, przez malownicze, budzące się do życia po zimie polany i w końcu przez charakterystyczny dla tych gór „gorgan”, czyli piarżysty stok. Po zdobyciu Sywuli zwiedzamy jeszcze uroczysko Piekło ze wspaniałymi widokami na Czarnohorę. Nocleg w Osmołodzie.

Dzień 5 — Osmołoda — Wierchowyna.

Gdzie szum Prutu, Czeremoszu… Żegnamy się z Gorganami i jedziemy w samo serce Huculszczyzny. Przejazd do Wierchowyny.  Po drodze zatrzymujemy się w miejscowości Worochta i podziwiamy urokliwe huculskie cerkwie. Zakwaterowanie w pensjonacie z sauną i doskonałą ukraińską restauracją (najlepszy na świecie barszcz ukraiński, pierogi, solanka, kotlety po kijowsku). Popołudniu zbieramy siły przed jutrzejszą wyrypą.

Wiosną chętni wyjeżdżają na spływ katamaranami (kataraftami) po najpiękniejszej górskiej rzece Ukrainy, czyli Czarnym Czeremoszu. Spływ o trudnościach niewielkich odbywa się we wspaniałej scenerii zaklętych w czasie huculskich wsi.

Jesienią wchodzimy „na zachód słońca” na Howerlę, najwyższy szczyt Ukrainy lub zwiedzamy okolice Wierchowyny.

Dzień 6 — Czarnohora. Pop Iwan.

Wycieczka na kultową dla polskich turystów górę Pop Iwan (2022 m) do ruin dawnego obserwatorium astronomicznego Biały Słoń. Jest to solidna, ponad dwudziestokilumetrowa wyrypa w prawdziwie tatrzańskim (główna różnica: brak tłumów!) stylu. Niesamowite widoki i wyjątkowy klimat tego tajemniczego miejsca rekompensują trudy wędrówki. Możliwość kombinowania trzech różnych wariantów przejścia – w zależności od warunków, pogody i naszych sił. Wracamy do Wierchowyny, gdzie wspaniałą kolacją uczcimy sukces górskiej części naszej wyprawy.

Dzień 7 — Lwów

Przejazd do Lwowa i popołudniowo-wieczorny spacer w poszukiwaniu najciekawszych i najpilniej strzeżonych tajemnic miasta. Pożegnalna kolacja na starówce.

Dzień 8 — Lwów — Kraków

Powrót do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Fotografie: (c) Wiktor Chudiak, Hubert Jarzębowski

Warunki

Cena zawiera:

 • Opieka lidera wyprawy
 • 4 noclegi w rodzinnym pensjonacie Wiktora Chudiaka, szefa ratowników górskich z Gorganów
 • 2 noclegi w Wierchowynie w pensjonacie
 • Nocleg w hotelu we Lwowie
 • Lokalny przewodnik górski w Gorganach
 • Wyżywienie w Gorganach i Czarnohorze
 • Transport z kierowcą przez cały czas trwania wycieczki
 • Ubezpieczenie KL/NNW

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia we Lwowie
 • Napoje, suweniry
 • Dodatkowe atrakcje nieobjęte programem
 • Sauna i Czany, czyli kąpiele w kotłach
 • Spływ na Czarnym Czeremoszu (Maj) ok. 50 zł/os.
 • Przejazdy autami "terenowymi" (najczęściej na pace Uaza i busem Mercedes) pod Grofę, Siwulę, Popadię i Popa Iwana (ok. 150 zł/os.)

Transport:

Bus z Krakowa.

Zakwaterowanie:

W górach śpimy w domowych pensjonatach w pokojach kilkuosobowych. We Lwowie w hotelu. Mieszkanie u Wiktora to najlepsze miejsce w Osmłodzie i najfajniejszy punkt wypadowy do wycieczek w Gorgany jaki znamy.

Wyżywienie:

W górach kuchnia domowa. Poza górami wyśmienite ukraińskie jedzenie w naprawdę tanich dla Polaka restauracjach. Barszcz ukraiński, pierogi, solanka, wszystko czego zamarzy dusza prawdziwego smakosza.

Co zabrać ?

Potrzebny ważny paszport!

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Scyzoryk
Spodnie trekkingowe

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Gorgany i Czarnohora: Na Wysokiej Połoninie pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Ukraina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.