Wyspy Owcze: trekkingi na lekko po farerskich szlakach

Formy aktywności
Wyżywienie
brak
TerminCena
10 dni9 990
WYCIECZKA POTWIERDZONA

O wyprawie

Wyspy Owcze: trekkingi na lekko po farerskich szlakach

 • Trekkingi po Wyspach Owczych!
 • Stare szlaki przez góry między farerskimi wioskami
 • Dolina Saksun, szlak do Tjornuvik, nad Trollanes, Gjógv i Gasadalur
 • Trekkingi do klifów, latarni morskich, plaż i opuszczonych osad
 • Wejście na najwyższy szczyt Slættaratindur (880 m n.p.m.)
 • Rejs do skalistych klifów Vestmannabjørgini
 • Trasy dostosowane do pogody, bez obciążenia bagażem

Trekking na Wyspach Owczych! Zapraszamy na aktywną wycieczkę trekkingową na niewielki atlantycki archipelag! Wyspy Owcze zachęcają surowymi krajobrazami, gdzie ocean styka się z czernią skał i zielenią dolin.

Wyruszymy na wycieczki trekkingowe, pokonując szlaki wydeptywane przez wieki przez tutejszych mieszkańców, docierając do wysokich klifów, polodowcowych dolin, wodospadów i jezior. Przejdziemy wyspę Nolsoy, wdrapiemy się na Slættaratindur, zagłębimy w bezludne rejony wyspy Vagar, popłyniemy do zboczy Vestmannabjørgini, spojrzymy na dolinę Saksun i dotrzemy do opuszczonego Skarð.

Wyspy Owcze to kraj tysięcy owiec, jednokierunkowych tuneli i pięknych krajobrazów na każdym kroku. To dom dla ostrygojadów, fulmarów, wydrzyków maskonurów i edredonów! To także miejsce gdzie miejscowego premiera i piłkarza reprezentacji można spotkać spacerując po stolicy.

Po Wyspach Owczych poruszać się będziemy busem, dzięki czemu dostosujemy się do zmiennej pogody. Na trekkingi wychodzimy na lekko, tylko z małym plecakiem. Zapraszamy na odkrywanie z nami farerskich szlaków!

Program

PROGRAM:

DZIEŃ 1

Przelot z przesiadką z Polski na Wyspy Owcze. Lądowanie na wyspie Vágar, na lotnisku zbudowanym niegdyś przez brytyjskich żołnierzy w jedynym nadającym się do tego miejscu. Transfer z lotniska do zakwaterowania. Zależnie od godzin przylotu dla chętnych wyjście na wspólną kolację do miejscowej restauracji.

DZIEŃ 2

Ze stołecznego Thorshavn popłyniemy promem na wyspę Nolsoy, gdzie podróżni witani są bramą wykonaną z kości szczęki płetwala zwyczajnego. Trekking na drugą stronę wyspy do latarni morskiej Nólsoyar Viti.

Pod wieczór spacery po stolicy Wysp Owczych, Thorshavn. Zobaczymy port, zabytkową dzielnicę Tinganes, położoną na skalistym półwyspie i domy z typowymi dachami krytymi darnią.

Dystans: 14km, +700 m, -700 m

DZIEŃ 3

Jedziemy na zachód wyspy Streymoy do Vestmanny skąd wyruszymy na rejs do słynnych skał Vestmannabjørgini dostępnych jedynie od strony oceanu. Jeśli pogoda pozwoli kapitan pokaże popis umiejętności przepływając statkiem pod łukami skalnymi i centymetry od skalnych ostańców.

Przystanek na urokliwej plaży w Leynar. Z Thorshavn ruszymy na trekking starą pielgrzymkową trasą do Kirkjubour, religijnego centrum Wysp Owczych. Po drodze ukażą nam się kolejne wyspy archipelagu - Hestur i Koltur. Zobaczymy ruiny katedry Kirkjubømúrurin, najstarszy drewniany dom w Europie, oraz najstarszy kościół na Wyspach Owczych z pięknym obrazem Mykinesa, ojca farerskiej sztuki.

Dystans: 6km, +180 m, -200 m

DZIEŃ 4

Dotrzemy do Gasadalur. To miejscowość na krańcu wyspy Vagar, do której jeszcze w 2004 r. listonosz docierał na piechotę. Dzisiaj dostępna tunelem pozwoli nam odkryć swoje piękno. Na miejscu zobaczymy wodospad Múlafossur spadający do oceanu, oraz dowiemy się jak Farerzy wypływali w morze ze stromych klifów.

Wyruszymy na trekking pod szczyt Eysturtindur na skały z których rozpościera się piękny widok na zatokę Vidvik i opuszczoną, niedostępną osadę Vikar.

Dystans: 9 km, +500 m, -500 m

Zależnie od formy i pogody fakultatywny trekking w rejonie Norðradalur. Pętla wśród wodospadów naprzeciw malutkiej wysepki Kotlur.

DZIEŃ 5

Trekking starymi szlakami łączącymi wioski. Przejdziemy z Haldorsvik do zboczy nad Saksun ze słynną laguną Pollurin i czarną plażą wciśnięta między skalne zbocza. Powrót przez głęboką polodowcową dolinę trasą do Tjornuvik, farerskiego spotu dla surferów z szeroką plażą z czarnego piasku i bezpiecznymi wodami zatoki.

Po południu przejazd dolną drogą do doliny Saksun i spacer w kierunku laguny Pollurin.

Dystans: 12km, +800 m, -800 m

DZIEŃ 6

Dzień z najlepszą pogodą spędzimy na wyspie Eysturoy. Po drodze spojrzymy na skały Risin og Kellingin. Wejście na najwyższy szczyt Wysp Owczych Slættaratindur (880 m n.p.m.). Odwiedzimy wybrzeże przy wiosce Eiði, gdzie boisko piłkarskie nad oceanem zostało przekształcone w pole campingowe

Dystans: 4km, +500 m, -500 m

W miejscowości Gjógv ze słynnym gjógv, czyli “wąwozem”, “rozpadliną”, która stanowi naturalny port dla miejscowej ludności. Pójdziemy na trekking do rozległej doliny Ambadalur, wzdłuż ptasich klifów i urwisk nad Gjógv.

Dystans: 7km, +450 m, -450 m

DZIEŃ 7

Ruszamy na Norðoyggjar - Wyspy Północne. Z regionalnego centrum Klaksvik wypłyniemy wysłużonym promem na wyspę Kalsoy, lub też Wyspę Fujarkę, jak ją nazywają lokalni mieszkańcy, z uwagi na podłużny kształt.

Przez wysokie trawy i podmokłe zbocza pójdziemy z Trollanes do pięknie usytuowanej latarni morskiej Kallur. Zajrzymy do Mikladalur owianego legendą o kobiecie-foce z piękną rzeźbą która stawia czoło wzburzonemu morzu. Trekking na wschodnie zbocze wyspy. Powrót pod wieczór do Klaksvik i spacery po głównym mieście Wysp Północnych.

Dystans: 5km, +450m, -450m i 5km, +250, -250m

DZIEŃ 8

Pozostajemy na Wyspach Północnych. To będzie dzień opuszczonych osad, aby jeszcze lepiej zrozumieć historię tutejszych mieszkańców. Trekking wzdłuż wybrzeża wyspy Kunoy do osady Skarð porzuconej po tym, jak jej cała męska populacja zatonęła w sztormie. Wizyta we wiosce Múli na wyspie Borðoy z nieco odmienną historią - wioska opustoszała, gdy zbudowano do niej drogę.

Dystans: 13km, +100 m, -100 m

DZIEŃ 9-10

Dzień buforowy lub na fakultatywne atrakcje wg preferencji uczestników, realizację planów przesuniętych przez pogodę, lub dodatkowy całodziennych trekking na wyspie Vagar do jeziora Fjallavatn. Zależnie od rozkładu wieczorny wylot z Wysp Owczych, lub ostatni nocleg.

Następnego dnia powrót do Polski.*

* Kopenhaga - ew. zwiedzanie będzie zależne od rozkładu i możliwe tylko podczas dłuższej przesiadki.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy z Polski w dwie strony z wszystkimi opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitami wagowymi linii lotniczych
 • zakwaterowanie w pokojach 2-3 osobowych w domu wakacyjnym / pensjonacie / willi
 • lokalny transport busem po Wyspach Owczych wg programu
 • rejsy promem wg programu i warunków atmosferycznych
 • wycieczka w rejon skał Vestmannabjørgini
 • zakwaterowanie w hotelu w mieście przesiadkowym (jeżeli dotyczy)
 • transport lotnisko-hotel w mieście przesiadkowym (jeżeli dotyczy)
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL oraz ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie
 • atrakcje fakultatywne (wycieczka RIB-ami do jaskiń wyspy Hestur, wycieczka na klify Mykines, lot helikopterem)
 • dopłata do pokoju jednoosobowego na cały wyjazd

ZAKWATEROWANIE:

Przez cały pobyt nocujemy w jednym miejscu na Wyspach Owczych, w pensjonacie/ willi / całorocznym domu wakacyjnym , w pokojach 2-3 osobowych. Łazienki są wspólne.

WYŻYWIENIE:

Z uwagi na zakwaterowanie, całe wyżywienie jest we własnym zakresie. Zapewniamy w pełni wyposażoną kuchnię, oraz regularne przejazdy do supermarketu.

TREKKING:

Trekking "na lekko" oznacza, że nie musimy nosić dużych bagaży. Duże bagaże zostaję w zakwaterowaniu, lub w busie. Trzeba być przygotowanym na 5-6- godzinny trekking w ciągu dnia, albo na 2x 3-godzinne trekkingi. Dzienne przewyższenia wahają się między 200-800 m. Będziemy chodzić po trawiastym, kamienistym, podmokłym i czasem stromym podłożu.

Każdego dnia przed rozpoczęciem marszu uczestnik przed podjąć decyzję o nieuczestniczeniu w danym trekkingu i regeneracji.

POGODA:

Na Wyspach Owczych panuje umiarkowany, chłodny klimat ze znaczącym wpływem oceanu - optymalny do trekkingów. Lato jest chłodnawe. Między majem a wrześniem średnie temperatury wahają się między 10-13 °C. Nocą jest niewiele niższa. Podczas słonecznego dnia temperatura może wzrosnąć do 15-20°C. Deszcz, pochmurne niebo, słoneczna pogoda, mgły oraz silny wiatr występują na zmianę i kilkakrotnie w ciągu dnia. Teren jest otwarty, bezdrzewny, także wiatr jest bardziej odczuwalny. Obserwując prognozy pogody, pilot będzie decydować każdego wieczora o kolejności programu na następny dzień.

TRANSPORT:

Podczas wycieczki będziemy przemieszczać się prywatnym busem, promem oraz taxi.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 16.

WYLOT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Gdańsk. Dla zainteresowanych wylotem z innych miast, prosimy o kontakt mailowy z biurem.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wyjazdu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyspy Owcze: trekkingi na lekko po farerskich szlakach pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: POZOSTAŁE, Dania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.