O wyprawie
Grecja - Olimp i Góry Peloponezu
Olimp (2917 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Grecji i jednocześnie kulminacją rozległego masywu, oddzielającego Macedonię od greckiej Tesalii. Masyw liczy wiele wierzchołków. Objęty jest ochroną - na tym obszarze utworzono Park Narodowy Gór Olimpu, rezerwat biosfery. Olimp wpisany jest na Listę UNESCO. Szczyt zalicza się do Korony Europy.
Wejście na Olimp jest głównym celem naszej wycieczki. Korzystając z pobytu w Grecji wybierzemy się również na szlaki Meteorów, zobaczymy Termopile i Delfy. Jeden dzień poświęcimy na wycieczkę w Góry Parnas - również objęte ochroną. Parnas w mitologii greckiej był siedzibą Apollina. Z grani rozpościerają się cudowne widoki w kierunku Półwyspu Peloponez, zwykle urozmaicone morzem chmur.
Z Delf nasza trasa prowadzi do Koryntu i Aten. Tam będziemy głównie zwiedzać zabytki świata antycznego.
Charakterystyka imprezy:
Wycieczkę polecamy wszystkim. Ci, którzy nie chodzą po górach, dwa dni mogą spędzić na plażach Paralii – grupa trekkingowa będzie im zazdrościć tego odpoczynku. Podczas trekkingu wejdziemy na Olimp (2917 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Grecji i doświadczymy, jak żyje się w greckich schroniskach. W czasie zwiedzania zobaczymy wyjątkowe zabytki - w szczególności polecamy Delfy oraz rzadko odwiedzany Korynt i Akrokorynt.
Atuty:
- samolot - skrócenie czasu podróży do Grecji
- atmosfera greckiego schroniska pod Olimpem - Spilios Agapitos
- trekking w mało znanych i niezwykłych Górach Grecji
Zabytki i miejsca wpisane na listę UNESCO:
- Meteory - masyw skał, na których pałożony jest zespół prawosławnych klasztorów
- Park Narodowy Olimpu - Rezerwat Biosfery
- Delfy - miasto i świątynie antyczne
- Korynt i Akrokorynt
- Ateny - stolica Grecji
Ponadto: fantastyczna kuchnia Grecji, pełna owoców morza, wina i tańca
Trudności:
Trasy trekkingowe są łatwe, poza szczytem Olimpu, który wymaga dużej sprawności i koordynacji.
Sprzęt: Na Olimp trzeba mieć kask.
Należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne, kijki.
Przewodnicy:
Polski przewodnik UIMLA oraz przewodnik grecki na niektórych trasach.
Mapy i literatura:
Mapy lokalne
Program
1 dzień: Wylot z polski do Grecji ( Saloniki lub Ateny).
Dzień podróży do Grecji. Spotkanie na lotnisku. Lot z Polski do Grecji.
Przejazd do miasta Kalambaka w Dolinie Tesalii.
Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.
2 dzień: Tesalia, Kalambaka - Meteory.
Krótki trekking w Meteorach, z widokiem na tajemnicze klasztory. Śniadanie. Wjazd z miasta Kalambaka w labirynt skalnych gigantów. Zwiedzanie Świętych Meteorów, zaliczanych do największych, Prawosławnych Centrów Monastycyzmu w Grecji i jednocześnie do 7 cudów świata. Klasztory wpisane są na Listę UNESCO. Wizyta w dwóch klasztorach, zbudowanych na skałach - gigantach. Zwiedzanie pracowni ikon – czas na zakup pamiątek. Po zwiedzaniu proponujemy krótką wycieczkę trekkingową w rejonie Meteorów ( 2-3 godz). Powrót do Kalambaki. Czas na zwiedzanie miasta, regionalne przysmaki i pamiątki.
Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.
3 dzień: Park Narodowy Góry Olimp. Schronisko Spilios Agapitos (2060 m n.p.m.)
Dzień spokojnego przejścia do Spilios Agapitos. Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w rejon Parku Narodowego Olimpu, do parkingu powyżej Litochoro. Zwiedzanie Wąwozu Enipeas, dojście do Wanny Afrodyty. Przejście do schroniska pod Olimpem – Spilios Agapitos. Schronisko położone jest na wys. 2060 m n.p.m. w pięknym, panoramicznym miejscu.
Suma podejść ok. 1100 m.
Czas przejścia ok. 4 - 5 godz.
Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg
4 dzień: Park Narodowy Góry Olimp. Spilios Agapitos (2060 m n.p.m.) - Olimp (2917 m n.p.m.). – Litochoro
Dzień wejścia na trzy wierzchołki Olimpu. Śniadanie. Wycieczka na najwyższy szczyt Grecji - Olimp. Wędrówka szlakami Parku Narodowego, wpisanego na listę UNESCO - rezerwat biosfery. Wejście na dwa z wierzchołków Olimpu – Skala i Skolio – wariant dla wszystkich. Wejście na najwyższy wierzchołek – Mitikas (2917 m n.p.m.) - wariant trudny, dla bardzo sprawnych turystów, obytych z łatwą wspinaczką. Wariant realizowany jest tylko przy bardzo dobrej widoczności.
Czas przejścia ok. 8 godz.
Suma podejść, ok. 1000 m. Zejście ok.1900 m.
Przejazd do hotelu w okolicach miasta Paralia. Zakwaterowanie. Obiadokolacja i nocleg
5 dzień: Termopile i Delfy. Góry Parnas
Panoramiczna trasa wiedzie przez góry i Termopile. Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w okolice wąwozu Termopile – miejsca słynnej bitwy w 480 r p.n.e. Krótka wizyta pod pomnikiem króla Sparty, Leonidasa - czas na zdjęcia. Przejazd przez góry Parnas do Delf. Zwiedzanie największej wyroczni świata starożytnego: Święty Krąg czyli Sanktuarium Apollina, Wyrocznia Pytii, Źródło Kastalskie, Stadion i Sanktuarium Ateny. Czas wolny w miasteczku.
Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
6 dzień: Góry Parnas, siedziba boga Apollina i jego Muz
Park Narodowy Gór Parnas. Śniadanie. Przejazd autokarem do stacji narciarskiej Kelaria (1400 m n.p.m.) w Górach Parnas - zbudowanego z wapieni pasma, które ciągnie się na długości ok. 35 km. Góry te objęte są ochroną i tworzą Park Narodowy Parnassos. Wejście na najwyższy szczyt środkowej Grecji – Liakourę (2457 m n.p.m.). Zejście innym wariantem szlaku do stacji Kelaria
Suma podejść ok.800 m.
Czas przejścia ok. 7 godz.
Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
7 dzień: Peloponez – Korynt - Kanał Koryncki
Panoramy Półwyspu Peloponez. Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na Peloponez, do Koryntu. Zwiedzanie miasta. Wejście na Akrokorynt – miejsce dawnej świątyni Afrodyty - panorama miasta i cieśniny, oddzielającej Peloponez od Grecji kontynentalnej. Przejazd nad Kanał Koryncki. Czas wolny na zdjęcia i wgląd w przesmyk kanału z mostu turystycznego.
Nocleg i kolacja w okolicach Aten.
8 dzień: Ateny. Zwiedzanie starożytnego miasta.
Śniadanie. Przejazd do centrum Aten. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem i zwiedzanie: Akropol z ruinami Partenonu, Teatr Dionizosa, Agora Rzymska i Grecka, czas wolny. Wyjazd do Salonik w godzinach popołudniowych.
Nocleg w okolicach Salonik.
Uwaga: Tego dnia, ze względu na późny przyjazd do hotelu, kolacja będzie we własnym zakresie.
9 dzień: Wylot do Polski
Pożegnanie z Grecją
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko. Wylot do kraju
Warunki
Cena zawiera:
przejazd autokarem lub busem na terenie Grecji, pilot, przewodnik UIMLA w górach, 7 noclegów w hotelach*** ( pokoje 2,3 os. z łazienkami), 1 nocleg w schronisku pod Olimpem (pokoje wg dostępności, wspólny węzeł sanitarny), 8 śniadań, 6 obiadokolacji, ubezpieczenie KL i NNW oraz bagażu,
Cena nie zawiera:
napojów do obiadokolacji, opłaty za przewodników lokalnych oraz biletów wstępów do zwiedzanych obiektów - Na bilety wstępów należy przeznaczyć ok. 80 euro, biletu na samolot
Noclegi i wyżywienie:
W hotelach proponujemy pokoje 2-osobowe z łazienkami. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta). W schronisku Spilios Agapitos pod szczytem Olimpu sale są zbiorowe a łazienki na korytarzu, często brak ciepłej wody.
Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje. W hotelach i w schronisku śniadania są urozmaicone, podobnie obiadokolacje Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. Zakupy robimy w miejscowych marketach.
Apteczka:
Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.