Jordania: Trekking przez pustynię Wadi Rum

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni7 490
Bez Petry
11 dni7 990
Z Petrą

O wyprawie

Jordania: Trekking przez pustynię Wadi Rum

 • Trekking z wielbłądami przez Wadi Rum
 • Najwyższy szczyt Jordanii - Dżabal Umm ad Dami
 • Noclegi na pustyni - w ciszy i pod tysiącem gwiazd
 • Beduiński tryb i tempo życia
 • Tygodniowa ucieczka od zgiełku cywilizacji i zasięgu telefonu
 • Zwiedzanie starożytnej Petry i kąpiel w Morzu Martwym dla chętnych

Zapraszamy do Jordanii na trekking z wielbłądami przez pustynię Wadi Rum - pełną szerokich wadi (dolin), wąskich wąwozów, masywnych skał górujących nad piaskami. W czasie wyprawy napotkamy piaszczyste wydmy, różnokolorowe piaski, wietrzeniowe formy skalne tworzące księżycowe krajobrazy.

Poznamy Beduinów - koczowników-pasterzy wielbłądów i owiec, cały czas gospodarujących na terenach pustyni, gdzie prowadzą koczowniczy tryb życia. To właśnie oni będą naszymi przewodnikami, a towarzyszami podróży wielbłądy, które transportujące nasz ekwipunek lub nas samych.

Nauczymy się jak z pustynnych roślin produkować mydło, które zioła są lecznicze, spróbujemy się wykąpać źródłach, w których kąpał się Lawrence z Arabii, ale przede wszystkim, na kilka dni zupełnie odetchniemy od zgiełku cywilizacji, hałasu, tłumu, pośpiechu.

Z terenu Obszaru Chronionego Wadi Rum skierujemy się na południe, w kierunku najpiękniejszej doliny pustyni - Wadi Saabit, żeby dotrzeć do najwyższego szczytu Jordanii - Dżabal Umm ad Dami. Wracać będziemy inną drogą, żeby poznać jeszcze więcej zakątków pustyni. Spać będziemy pod gwiazdami lub w namiotach, przy ognisku, w przytulnych miejscach osłoniętych od wiatru. Czekają nas dni spędzone w rytmie wyznaczonym przez słońce.

Chętni mogą przedłużyć pobyt w Jordanii i przejść wzdłuż i wszerz starożytną Petrę oraz zrelaksować się w Morzu Martwym :)

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Bezpośredni przelot z Polski do Jordanii. Przejazd na pustynię Wadi Rum. Odprawa przed rozpoczęciem trekkingu następnego dnia. Możliwość skorzystania z ostatniego prysznica przed dniami spędzonymi na pustyni :) Na kolację tradycyjny zarb - grill prosto z ziemi! Nocleg w beduińskim obozie w stacjonarnych namiotach z łóżkami.

DZIEŃ 2-3

Rozpoczęcie trekkingu. Pierwszy część trekkingu to przejście przez Obszar Chroniony Wadi Rum. Im bardziej kierujemy się na południe, tym bardziej oddalamy się od wioski Rum i najpopularniejszych wśród turystów atrakcji pustyni. Naszym celem jest Dżabal Al Hasz, oraz przepiękna rozległa dolina Wadi Saabit, z której już tylko rzut kamieniem do najwyższego szczytu Jordanii. Za każdym razem będziemy spać na pustyni na kocach pod gwiazdami lub w namiotach, w miejscach dobranych przez Beduinów, w naturalnych zagłębieniach skalnych osłoniętych od wiatru. Wieczory spędzamy przy ognisku pod niebem usłanym gwiazdami, odpoczywając, rozmawiając z Beduinami.

Dystans: 16 km
Dystans: 15 km

DZIEŃ 4-5

Dotrzemy pod najwyższy szczyt Jordanii - Dżabal Umm ad Dami (1854 m n.p.m.). Zostaniemy 2 dni w tym samym obozie. Następnego dnia wejście na szczyt. Wejście na lekko i zejście ze szczytu zajmie nam 3-5 godzin. Wejście nie wymaga posiadania żadnych umiejętności wspinaczkowych. Dżabal Umm ad Dami jest zbudowana z piaskowca, z kamiennym rumowiskiem u szczytu. Przewyższenie wynosi poniżej 500 m, dystans tam i z powrotem poniżej 5 km.

Dystans: 12 km
Dystans: 5 km (wejście i zejście ze szczytu)

DZIEŃ 6

Opuszczamy podnóża Dżabal Umm Ad Dami i kierujemy się z powrotem na północ w kierunku wioski Rum. Będziemy jednak wracać inną trasą, żeby poznać jeszcze więcej zakątków pustyni, a może spotkać Beduinów-koczowników, których zostało już niewielu. Nadal prowadzą tradycyjny tryb życia, doglądają wielbłądów, zajmują się wypasem zwierząt i kilka razy do roku przemieszczają się z całym obozem z miejsca na miejsce.

Dystans: 16 km

DZIEŃ 7

Trekking zakończymy w obozie, gdzie będziemy mieli okazję skorzystać z prysznica. Żegnamy się z Wadi Rum i kierujemy na wieczór do Wadi Musa (obok Petry). Wieczór spędzamy w jednej z wielu lokalnych restauracji w Wadi Musa, gdzie podsumujemy dni spędzone na pustyni, przy kuflu jordańskiego piwa lub szklance araku serwowanego do przystawek :-)

Dystans: 15km

DZIEŃ 8

Dla wariantu krótszego: Powrót na lotnisko. Przelot do Polski.

Dla wariantu dłuższego:
Petra to jeden z nowych siedmiu cudów świata, pozostałość po królestwie nabatejskim - ruiny miasta powstałego 2000 lat temu, wpisanego w skalną dolinę. Zwiedzając rozległy teren Petry wyjdziemy również poza główne szlaki, dzięki czemu spojrzymy na najbardziej znane zabytki Petry z innej perspektywy.  Na ten dzień proponujemy 3 różne trasy w zależności od chęci i kondycji.

DZIEŃ 9

Trekking z Małej Petry. Piękna trasa prowadząca przez pustynię i góry Sharah do tylnego wejścia do starożytnego miasta.

DZIEŃ 10

Rano wyjazd z Wadi Musa. Przejazd do najniższego punktu na naszej planecie - nad Morze Martwe. Trudy trekkingów zrekompensuje nam relaks na plaży i w basenie. Dla chętnych kąpiel, a dokładniej unoszenie się na powierzchni słonej wody, smarowanie leczniczym błotem, leżenie w cieniu na leżakach. Przejazd do Madaby, gdzie znajduje się mozaika z najstarszym udokumentowanym kartograficznym przedstawieniem Ziemi Świętej (z VI w.). Pożegnalna kolacja przy lampce wina w miejscowej restauracji w mieście gdzie współistnieją społeczności chrześcijańskie i islamskie.

DZIEŃ 11

Przejazd na lotnisko pod Ammanem. Przelot do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:*

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi (wylot z Warszawy/Berlina)
 • bagaż rejestrowany 10 kg o wymiarach 55x40x20 cm (większy bagaż za dopłatą. Jeśli ktoś byłby zainteresowany dokupieniem większego bagażu prosimy o informację w momencie zgłoszenia)
 • 10 kg bagażu podręcznego
 • zakwaterowanie: 1x nocleg w beduińskim obozie w stacjonarnych namiotach z łóżkami; 5x nocleg na pustyni w śpiworach i na beduińskich kocach lub we własnych namiotach, 1x w Petrze przed wylotem w pensjonacie w pokojach 2-4 osobowych
  (* istnieje możliwość zabrania własnego namiotu na potrzeby noclegów na pustyni)
 • wyżywienie: 6x śniadania na pustyni i 1x w pensjonacie w Petrze, 6x lunch na pustyni i 1x w drodze na Wadi Rum po przylocie, 6x kolacja na pustyni i 1x w Petrze
 • woda przez cały czas spędzony na pustyni
 • opiekę Beduinów - lokalnych przewodników na pustyni - przewodnika, opiekuna wielbłądów, kucharza
 • lokalny transport na terenie Jordanii
 • wielbłądy do transportu bagaży podczas wyprawy
 • auto asekuracyjne
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • wizę do Jordanii
 • bilet wstępu do Parku Narodowego Wadi Rum
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

* W wariancie dłuższym dodatkowo zapewniamy:

 • + 3x zakwaterowanie w Petrze/Madabie w pokojach 2-4 osobowych
 • dwudniowy wstęp do Petry
 • wyżywienie: + 3 śniadania w Petrze/Madabie
 • wstęp nad Morze Martwe

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • dodatkowe wyżywienie i atrakcje nieujęte w programie
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)
 • *2x kolacje w Petrze, 1x kolacja w Madabie (dot. tylko wariantu rozszerzonego)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • bagaż rejestrowany 20 kg zamiast 10 kg
 • wybór miejsc w samolocie (Ryanair przydziela miejsca losowo)

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem wylotu jest port lotniczy Warszawa Modlin. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

ZAKWATEROWANIE:

Pierwszą noc na pustyni spędzimy w beduińskim obozie, w stacjonarnych namiotach z łóżkami w środku.

Noclegi w czasie trekkingu przed pustynię: śpimy w śpiworach, na beduińskich kocach - pod gołym niebem - tak jak Beduini (zachęcamy do tego! :) ) lub we własnych namiotach zabranych z Polski.
Zalecane jest zabranie swojej karimaty, żeby noclegi pod gołym niebem były jeszcze wygodniejsze.

Noclegi będą organizowane w zacisznych miejscach schowanych od wiatru, w grotach, w naturalnych zagłębieniach w skałach.
Z naszej strony zapewniamy jeden "namiot techniczny", w którym będzie się można przebrać, ogarnąć.

W Madabie nocleg w pensjonacie w pokojach 2-4 osobowych. 

WYŻYWIENIE:

Zapewniamy śniadania, obiady i kolacje w czasie całej podróży. Dodatkowe przekąski w ciągu dnia we własnym zakresie. Miejscowa kuchnia nie stanowi szczególnego wyzwania dla naszych żołądków, każdy znajdzie coś dla siebie, z posiłkami wegetariańskimi również nie ma problemu (prosimy o wcześniejsze zgłoszenie). Posiłki na pustyni są proste ale syte - wypiekane chlebki, hummus, warzywa, ryż, mięso.

TRANSPORT:

Podróżujemy minibusami lub taksówkami w zależności od pokonywanych odległości i liczebności grupy.

POGODA:

Optymalne miesiące na trekking to październik/listopad oraz luty/marzec, kiedy temperatury są niższe, ale nie najniższe. Temperatury na pustyni osiągają wtedy około 18-25 stopni, co czyni chodzenie przyjemnym. Temperatura w nocy może spadać do 4-15 stopni, ale śpiwór i koce w pełni wystarczą do zapewnienia sobie komfortu cieplnego w nocy.

TREKKING I POZIOM TRUDNOŚCI:

Trasa trekkingu prowadzi częściowo przez piaszczyste wydmy, a częściowo w otoczeniu terenów skalistych. Chodzi się wcześnie rano oraz późnym popołudniem. Pomiędzy etapami trekkingu robi się przerwę na lunch i przeczekanie najgorętszej części dnia.

Łączny dystans to 75-80 km
Przyporządkowane na każdy dzień dystanse mogą się nieznacznie zmieniać z uwagi na wybór miejsca noclegowego - decydują beduińscy przewodnicy.

Większość trasy pokonuje się po twardym, ubitym piachu - grząskiego piasku jest niewiele. Nie licząc wejścia na Dżabal Umm ad Dami, czy też inne ew. góry po drodze, przewyższenia podczas całego trekkingu są bardzo nieznaczne, niezauważalne i mogą wynosić łącznie max. 300 metrów dziennie.

Pewnym utrudnieniem może być brak prysznica przez kilka dni. W połowie trekkingu zorganizujemy dostawę dodatkowej wody aby zażyć "prysznica" na pustyni.
Auto asekuracyjne - będzie podjeżdżać do obozu wieczorami, uzupełniając zapasy lub na wypadek nagłych zdarzeń.

WIELBŁĄDY:

Wielbłądy (dromadery) są zwierzętami od zawsze będącymi częścią beduińskiego życia, Beduini dbają o te zwierzęta i je szanują. Mimo wykorzystywania wielbłądów do celów transportowo-turystycznych możemy mieć pewność, że zwierzęta są odpowiednio traktowane zgodnie z wielowiekowym doświadczeniem i tradycją lokalnej społeczności.

Podczas naszej wycieczki 1 wielbłąd będzie przypadał na 2 osoby. Wielbłąd będzie transportował bagaż, oraz na grzbiecie wielbłąda będzie można pokonywać niektóre odcinki trekkingu (zależnie od terenu i ilości bagaży).

Nie ma przymusu ani jazdy na wielbłądzie, ani nawet prowadzenia go. Wielbłądy mogą być prowadzone przez towarzyszących nam Beduinów, a uczestnik wycieczki może po prostu pokonywać trasę pieszo.

GRUPA:

Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 16. W przypadku tej wycieczki istnieje możliwość zorganizowania większej karawany :-)

INNE:

Do Jordanii wymagany jest paszport, ważny przez 6 miesięcy od ostatniego dnia wycieczki.
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Jordania: Trekking przez pustynię Wadi Rum pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Jordania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.