Trekking w Górach Madery - Na Dzikim Zachodzie

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni2 590 + 620EURO
8 dni2 590 + 690EURO

O wyprawie

MADERA - DZIKI ROMANTYZM ZACHODU

Zachodnia i Północna Madera to wprost wymarzone miejsce na aktywny wypoczynek. I Raj dla... Romantyków!

Trasy naszego drugiego trekkingu zasadniczo nie pokrywają się ze szlakami, które proponujemy w naszym flagowym i tak bardzo lubianym trekkingu dla każdego: 'Madera & Porto Santo - Zielony Raj'. Wyjątkiem jest możliwość ponownego wejścia na Pico Ruivo 1.862 m n.p.m. - najwyższy szczyt Madery. "Atak szczytowy' rozpoczynamy i kończymy nieco inaczej niż we wspomnianym wyżej pierwszym trekkingu. Zapewniamy, że równie atrakcyjnie.

W kolejnym programie na naszej ulubionej destynacji, proponujemy Wam popularne ale nieodwiedzane dotąd przez nas miejsca. Będą to atrakcje północnej części wyspy, m.in: słynne miasteczko Porto Moniz z naturalnymi, oceanicznymi basenami, plaża w Seixal oraz pocztówkowe formacje skalne Janela. Pospacerujemy także pośród najstarszych na wyspie lasów wawrzynowych Fanal i wyjedziemy kolejką linową (teleférico) z nadmorskich ogrodów w Achadas da Cruz.

Kwintesencję trekkingu stanowić będą jednak wędrówki wzdłuż najpiękniejszej maderskiej lewady Caldeirao Verde, górskie przejścia w okolicach Przełęczy Encumeada oraz wędrówki w zachodniej i północnej, mniej zurbanizowanej i rzadziej odwiedzanej części wyspy, która szczególnie przypadła autorom programu do gustu! Jesteśmy pewni, że po trekkingu tak egzotyczne dzisiaj nazwy jak Fajã do Ovelha, Prazeres, Paul do Mar, Jardim do Mar, Ponta do Pargo czy Fajã Quebrada Nova na długo zostaną Wam w pamięci :).

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą nową propozycją.
Do zobaczenia wkrótce Na Dzikim Zachodzie Madery!

Główne atrakcje, m.in.:

 • Najwyższy szczyt Madery - Pico Ruivo de Santana 1.862 m n.p.m.
 • Górskie przejścia w Masywie Centralnym z cudownymi panoramami na najwyższe części wyspy oraz Ocean Atlantycki
 • Naturalne kąpielisko morskie w Porto Moniz
 • Najstarszy na wyspie las wawrzynowy Fanal z prehistoryczną, niepowtarzalną atmosferą
 • Formacje skalne Janela
 • Najpiękniejsza na wyspie lewada Caldeirao Verde (Zielony Kocioł)
 • Najbardziej stroma kolejka górska na wyspie w Achada da Cruz
 • Atlantyckie Ogrody w Fajã Quebrada Nova
 • Paul do Mar i Jardim do Mar - tam gdzie diabeł mówi dobranoc
 • 100 % przyrody, egzotyczna, endemiczna roślinność
 • Trzeciorzędowe lasy wawrzynowe wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
 • Spektakularne punkty widokowe
 • Niesamowite wodospady zachodniej i północnej Madery
 • Obserwacja codziennego życia mieszkańców słabo zurbanizowanej i bardziej dzikiej, zachodniej i północnej części wyspy
 • Niepowtarzalny smak wina z Madery, smak i zapach świeżej ponchy
 • Smaczna, portugalska kuchnia
 • Przyjazne temperatury przez cały rok

Atuty oferty:

 • Madera mniej znana. Program dla osób aktywnych, które nastawiają się na górską przygodę i poznanie bardziej dzikiej, głównie centralnej, zachodniej i północnej części wyspy
 • Polskojęzyczny Międzynarodowy Przewodnik Górski od początku do końca imprezy

Liczba Uczestników: 12 - 23 osób + Polski Przewodnik

Trasy nie wymagają użycia sprzętu wspinaczkowego.

Program

RAMOWY PROGRAM IMPREZY:

Dzień 1 WARSZAWA (F.CHOPINA) - MADERA

Wylot z Warszawy (F.Chopina).

Przylot na Maderę.

Transfer i zakwaterowanie w hotelu, w zależności od godzin lotów czas wolny, nocleg.

Dzień 2 CAMINO DO PINÁCULO E FOLHADAL: LEVADA DO NORTE - CASA DO CARAMUJO - LAGOA DO CARAMUJO - LEVADA DA SERRA

Śniadanie.

Wyjazd w okolice Przełęczy Encumeada (Boca da Encumeada) 1007 m n.p.m.

Trasa w formie niepełnej pętli wzdłuż lewady do Norte (Levada do Norte) i lewady da Serra (Levada da Serra), w rejonie Bica da Cana i Casa do Caramujo oferuje wszystko to co Madera może dać najpiękniejszego. Szlak poprowadzony został przez wspaniały, pierwotny las 'Laursilva' wpisany na Listę UNESCO i objęty programem 'Natura 2000'. Historycznie szlak stanowił także połączenie dla okolicznych mieszkańców pomiędzy północną i południową stroną wyspy.

Pod drodze, oprócz spektakularnej przyrody, która czyni z tej wędrówki istne studium naukowe, oprócz tuneli wykutych w litej skale w celu doprowadzenia wody z północy na południe wyspy, podziwiać będziemy także okazałe panoramy w kierunku Ribeira Brava (południowa część) oraz jeszcze bardziej okazałe, szerokie panoramy z punktów widokowych w kierunku São Vicente (północna część wyspy).

[Czas przejścia: ok. 7 godz., ok. 15 km, przewyższenie: ↑ 520 m, ↓ 400 m; Trudności techniczne: wąskie tunele po drodze].
Schroniska na szlaku: po drodze BRAK (bar na Przełęczy Encumeada).

UWAGA: ZE WZGLĘDU NA PRZEJŚCIA PRZEZ DOŚĆ WĄSKIE TUNELE, PROSIMY O ZABRANIE LATARKI - NAJLEPIEJ TYPU CZOŁÓWKA.

Powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 3 SANTA MARIA MADALENA (POMBAIS) - FAJÃ QUEBRADA NOVA (ATLANTYCKIE OGRODY) - ACHADA DA CRUZ (KOLEJKA) - NOSSA SENHORA DA BOA MORTE (P. WIDOKOWY) - PICO VERMELHO (P. WIDOKOWY) - GARGANTA FUNDA (WODOSPAD I P. WIDOKOWY)

Śniadanie.

Przejazd w okolice Santa Maria Madalena (Pombais) 530 m n.p.m. 

W pierwszej części dnia udamy się na północ wyspy, gdzie zejdziemy do nadmorskich ogrodów w Achada da Cruz. Fajã Quebrada Nova u stóp pięknego, klifowego wybrzeża wygląda bajkowo, po drodze w okresie wiosenno-lenim czekają na nas także botaniczne atrakcje w postaci m.in. dużych połaci wilczomlecza, żmijowca i aeonium.

W drodze powrotnej skorzystamy z kolejki linowej o największym nachyleniu w Europie, wybudowanej dla rolników, którzy dzięki niej szybko i wygodnie docierali do swoich pól nad Oceanem Atlantyckim (dane techniczne: 98% nachylenia, jedna lina bez podpory o długości 600 m, pokonuje 451 metrów wysokości, czas jazdy: 5 minut).

[Czas przejścia: ok. 2/2,5 godz., + oczekiwanie i wjazd kolejką, ok. 3,7 km, przewyższenie: ↓ 530 m ↑ 50 m + wyjazd kolejką linową; Trudności techniczne: brak].
Schroniska na szlaku: po drodze BRAK (bar szybkiej obsługi w Achada da Cruz, przy górnej stacji kolejki).

W drugiej części dnia czeka nas wędrówka spokojną trasą w zachodnim zakątku wyspy przez punkty widokowe oraz wioski, których mieszkańcy uciekli w większości do miast. Pozwala zapoznać się z charakterystycznym regionem rolniczym, po którym błąkają się tylko bardzo nieliczni turyści.

Odwiedzimy punkty widokowe (miradouros): Nossa Senhora da Boa Morte 462 m n.p.m oraz Pico Vermelho. Oba położone nad pełnym dzikiego romantyzmu urwistym brzegiem, gwarantują imponujące widoki i szczyptę adrenaliny. Na deser udamy się jeszcze do punktu widokowego Garganta Funda ze sporym wodospadem, który wygląda najokazalej po opadach deszczu.

[Czas przejścia: ok. 2/3 godz., ok. 8 km, przewyższenie: ↑ 400 m, ↓ 400 m; Trudności techniczne: brak].
Schroniska na szlaku: po drodze BRAK.

Powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 4 PICO DAS PEDRAS 870 m n.p.m. - QUIEMADAS 883 m n.p.m. - LEVADA CALDEIRÃO VERDE ('ZIELONY KOCIOŁ')

Śniadanie.

Przejazd na parking Pico das Pedras 870 m n.p.m. 

Jeden z najbardziej pierwotnych rejonów wyspy - naszym zdaniem jest to jedna z najciekawszych, o ile nie najciekawsza lewada na Maderze!

W pierwszej części trasy przejdziemy wygodnym szlakiem spacerowym w regionie zaliczanym do ścisłych rezerwatów światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO do miejsca piknikowego Quiemadas 883 m n.p.m. 

Z tego miejsca będziemy szli wzdłuż poprowadzonej na wysokości ok. 890 m n.p.m. lewady, w wielu miejscach wzdłuż pionowo opadających skalnych ścian, po drodze mając piękne krajobrazy i liczne wodospady. Będzie to okazja to całkowitego zatopienia swoich zmysłów w nieskończonej zieleni wyspy wiecznej wiosny. Naszym celem będzie Zielony Kocioł Caldeirão Verde 905 m n.p.m. z ogromnym wodospadem wypełniającym niewielkie jeziorko. Powrót tym samym szlakiem.

[Czas przejścia: ok. 7 godz., ok. 17 km, przewyższenie: ↑ 50 m, ↓ 50 m; Trudności techniczne: miejscami wąska ścieżka wzdłuż lewady, wąskie i niskie (miejscami tylko 1,40 m) tunele po drodze, ekspozycja - trasa na kilku odcinkach zabezpieczona barierkami].
Schroniska na szlaku: po drodze BRAK (miejsce piknikowe i bar w Quiemadas).

UWAGA: ZE WZGLĘDU NA PRZEJŚCIA PRZEZ DOŚĆ WĄSKIE TUNELE, PROSIMY O ZABRANIE LATARKI - NAJLEPIEJ TYPU CZOŁÓWKA.

Powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 5 FANAL (NAJSTARSZY LAS WARZYNOWY) - JANELA (FORMACJE SKALNE) - PORTO MONIZ (NATURALNE BASENY)

Śniadanie.

Przejazd w górne piętra pierwotnej, maderskiej puszczy i leśniczówki Fanal ok. 1130 m n.p.m. (Posto Florestal).

Odwiedzimy słynący z tamtejszych, starych, sękatych wawrzynów maderskich region, który przez dużą część roku spowija gęsta mgła stwarzając prehistoryczną, niesamowitą atmosferę.

Pokonamy łatwą trasę, po drodze fotografując stare wawrzyny o dziwacznych kształtach, udamy się do 'miradouro' o nazwie Fio 1100 m n.p.m., gdzie otwiera się widok na położoną ponad 1000 metrów niżej dolinę Ribeira do Seixal, a po następnych kilkunastu minutach zakończymy wędrówkę przy leśniczówce Fanal (Posto Florestal).

[Czas przejścia: ok. 2 godz., ok. 3 km, przewyższenie: ↑ 100 m, ↓ 100 m; Trudności techniczne: brak].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

Po wizycie w Fanal, krótki, acz widokowy przejazd w kierunku północno-zachodniego wybrzeża, podczas którego zobaczymy m.in. lubianą przez turystów plażę w Seixal oraz obfotografujemy dziwaczne formacje skalne Janela. 

A To jeszcze nie koniec atrakcji tego dnia, bowiem w planach mamy następnie przejazd do niewielkiej, najdalej położonej w kierunku północno-zachodnim miejscowości Madery czyli Porto Moniz, której niewątpliwą atrakcją jest najpiękniejsze na wyspie kąpielisko morskie.

Czas wolny (baseny naturalne, lunch).

Powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 6 GRAŃ MASYWU CENTRALNEGO WSCHÓD-ZACHÓD: ACHADA DO TEIXEIRA 1592 m n. - PICO RUIVO DE SANTANA 1862 m n.p.m. - BOCA DAS TORRINHAS 1440 m n.p.m. - ENCUMEADA 1007 m n.p.m.

Śniadanie.

Wyjazd na parking przy Achada do Teixeira 1592 m n.p.m.

Dzisiaj czeka nas wędrówka w Masywie Centralnym na osi wschód-zachód z najpiękniejszymi górskimi grzbietami przez granicę meteorologiczną Madery. Szlak wielokrotnie przechodzi przez z jednej strony grzbietu na drugą i raz oferuje widoki na wybrzeże północne a raz na stronę południową.

W pierwszej części dnia dość szybko, wygodą, brukowaną drogą wejdziemy na najwyższy szczyt Madery - Pico Ruivo de Santana 1862 m n.p.m. Zanim jednak będziemy oglądać imponującą panoramę na wszystkie strony świata z leżącą u naszych stóp wyspą, po drodze wzmocnimy się w jednym z nielicznych na wyspie schronisk / bufetów pod szczytem Casa do Abrigo 1775 m n.p.m.

Po zdobyciu szczytu czerwono-brązowym szlakiem, północno-zachodnią flanką Pico Ruivo zaczniemy piękną, iście górską wędrówkę. Wkrótce otworzą się panoramy na Dolinę Zakonnic i Pico Grande (znane z naszego pierwszego programu). Gdy miniemy skrzyżowanie Boca das Torrinhas 1440 m n.p.m., otworzą się raz jeszcze panoramy najwyższych szczytów wyspy, w wkrótce także panorama doliny Sao Vicente aż po nadbrzeżne skały Porto Moniz. Ostatnie spojrzenie na kotlinę Ribeira Brava pod potężną ścianą Pico Ferreiro i szlak już schodami i szutrowym szlakiem doprowadzi nas na Przełęcz Encumeada (Boca da Encumeada) 1007 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 7 godz., ok. 13 km, przewyższenie: ↑ 550 m, ↓ 1140 m; Trudności techniczne: brak].
Schroniska na szlaku: TAK. 

Powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 7 FAJÃ DO OVELHA - PRAZERES - PONTO DA RAPOSEIRA DO LUGARINHO 585 m n.p.m. (P.WIDOKOWY) - PICO DOS BODES 500 m n.p.m. (P.WIDOKOWY) - PAUL DO MAR - JARDIM DO MAR

Śniadanie. 

Przejazd w kierunku południowo-zachodnim w okolice miejscowości Fajã do Ovelha.

W tym dniu doświadczymy zapierających dech w piersiach widoków z wysokich klifów ponad Paul do Mar i Jardim do Mar, czyli dwóch położonych nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, najdalej wysuniętych na zachód miejscowości Madery.

W programie mamy głównie zejścia głębokimi dolinami Ribeira de São João, Ribeira Seca ou do Paul i Ribeira da Cova. Naszym celem będą m.in. punkty widokowe Ponto da Raposeira do Lugarinho 585 m n.p.m. oraz Pico dos Bodes 500 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 4 godz., ok. 6 km, przewyższenie: ↑ 70 m, ↓ 980 m; Trudności techniczne: brak (strome zejścia, mogą przydać się kije trekkingowe)].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

W planie dnia nie zabraknie także odpoczynku po trudach całego trekkingu przy lampce ponchy lub nikity w uroczym, przycupniętym nad Oceanem Atlantyckim (gdzieś na końcu świata) Jardim do Mar.

Na zakończenie trekkingu zaproponujemy spacer po tej liczącej niecałe 200 mieszkańców wiosce. Zajrzymy na atrakcyjną, nadmorską promenadę i na uroczy ryneczek. 

Powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 8 MADERA - WARSZAWA (F.CHOPINA)

Śniadanie (w przypadku wczesnego wylotu suchy prowiant).

Wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko.

Wylot z Madery.

Przylot do Warszawy (F.Chopina).

PROGRAM JEST RAMOWY. KOLEJNOŚĆ PRZEJŚĆ MOŻE ULEC ZMIANIE. BIURO ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ MODYFIKOWANIA TRASY TREKKINGU ZE WZGLĘDU NA WARUNKI ATMOSFERYCZNE ORAZ KONDYCJĘ GRUPY. OSTATECZNĄ DECYZJĘ O WYBORZE TRASY PODEJMUJE PRZEDSTAWICIEL BIURA I/LUB PRZEWODNIK.

ZE WZGLĘDU NA WULKANICZNY CHARAKTER WYSPY, O KAŻDEJ PORZE ROKU MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, ŻE DANY SZLAK ZOSTANIE ZAMKNIĘTY ZE WZGLĘDU NP. NA OSUWISKA.
OSTATECZNĄ DECYZJĘ O WYBORZE TRASY PODEJMUJE PRZEDSTAWICIEL BIURA I/LUB PRZEWODNIK (RÓWNIEŻ NA PODSTAWIE REKOMENDACJI MIEJSCOWYCH SŁUŻB).

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie

Transport Samolot. Na wyspie transport lokalnym busem, w tym: Transfery lotnisko - hotel - lotnisko. Transfery na szlaki górskie.

Informacje o lotach LOTY WARSZAWA (F.CHOPINA) - MADERA - WARSZAWA ( F.CHOPINA).

Możliwe międzylądowanie w jednym z europejskich portów lotniczych (np. Lizbona).

Orientacyjne godziny lotów znajdują się w pliku 'Informacje Praktyczne', który wysyłamy do Uczestników przed wylotem.

Zniżka za własny transport: -1.200,00 zł/os.

Wyżywienie 7 śniadań

Zakwaterowanie 7 noclegów: Hotel 3*** (Pokój 2,3-os. z łazienką)

Ubezpieczenie Signal Iduna Bezpieczne Podróże Travel Koszty Leczenia (KL 30.000 EUR w tym Koszty Ratownictwa 6.000 EUR), Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW 15.000 PLN), bagaż (2.000 PLN)

Przewodnik Przewodnik Górski

Inne Bagaż rejestrowany oraz bagaż podręczny, podatek VAT

TAP PORTUGAL - Informacje o bagażu (w cenie):

Bagaż główny: 1 sztuka do 23 kg/os.
Bagaż podręczny: 1 sztuka do 8 kg/os. (o wymiarach max. 55 x 40 x 20 cm)

LUFTHANSA - Informacje o bagażu (w cenie):

Bagaż główny: 1 sztuka bagażu do 23 kg/os. (bagaż rejestrowany)
Bagaż podręczny: 1 sztuka bagażu do 8 kg/os. (55 x 40 x 23 cm)

Biuro zastrzega możliwość zmiany przewoźnika oraz limitów bagażu podręcznego (bagaż główny zawsze w cenie).

Dodatkowo płatne (na konto biura)

> Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy: 26 PLN/os.

> W przypadku dojazdu własnego do hotelu składka wynosi 14 PLN/os.

Składka jest obowiązkowa, jednorazowa i doliczana do ceny w momencie rezerwacji.

Dopłaty nieobowiązkowe (opcjonalne)

Dopłata do pokoju 1-os.: 220 EUR (opcja - dostępność potwierdzana przez biuro).

GWARANCJA NIEZMIENNOŚCI CENY: 40 EUR.

Koszty na miejscu imprezy - zabierz ze sobą

> Obiadokolacje: ok. 15 - 20 EUR/os./dzień (sugerowana ilość: 6/7 kolacji).

> Bilety wstępu związane z realizacją programu (kolejka Achadas da Cruz, napiwek dla kierowcy): ok. 15 EUR/os.

Sugerujemy zaopatrzenie się w dodatkową gotówkę (€) na ewentualne wydatki osobiste, pamiątki.

Dodatkowe (nieobowiązkowe) ubezpieczenia

Podczas rezerwacji trekkingu możesz zakupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej oraz przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Podstawowe pojęcia:

Koszty Rezygnacji z Imprezy Turystycznej (Koszty Rezygnacji / Rezygnacja). 

 • Zwrot wpłat w przypadku rezygnacji z imprezy.

Koszty Przerwania Uczestnictwa w Imprezie Turystycznej (Koszty Przerwania / Przerwanie).

 • Zwrot równowartości niewykorzystanych świadczeń w przypadku rezygnacji w czasie od rozpoczęcia imprezy turystycznej do momentu rozpoczęcia realizacji ostatniej ubezpieczonej usługi związanej z podróżą.

Kiedy rozpoczyna się i kończy ochrona ubezpieczeniowa?

 • W przypadku ubezpieczenia rezygnacji z podróży ochrona ubezpieczeniowa i odpowiedzialność SIGNAL IDUNA, rozpoczyna się z pierwszym dniem okresu ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż następnego dnia po dniu zawarcia umowy i kończy się z godziną i datą określoną jako początek podróży w umowie podróży i realizacji pierwszej ubezpieczonej usługi związanej z podróżą.
 • W przypadku ubezpieczenia przerwania podróży ochrona ubezpieczeniowa i odpowiedzialność SIGNAL IDUNA, rozpoczyna się z godziną i datą określoną jako początek podróży w umowie podróży, nie wcześniej jednak niż następnego dnia po dniu zawarcia umowy i kończy się z momentem rozpoczęcia realizacji ostatniej ubezpieczonej usługi związanej z podróżą.

--- 

Od 01.01.2024 r. wszystkie warianty ubezpieczenia dodatkowego obejmują w pakiecie koszty rezygnacji z imprezy turystycznej (rezygnacja z podróży) oraz koszty przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej (przerwanie podróży).

Informacje praktyczne

Czas przelotu: Polska-Funchal ok. 5 godz.

Czas lokalny: czas polski minus 1 godz.

Język: portugalski; można także porozumiewać się po angielsku.

Stolica wyspy: Funchal.

Napięcie: 220 V.

Waluta: euro (EUR).

Ceny w hotelu i restauracji: obiad od 10 EUR (średnio 15 EUR), napój ok. 2 EUR, piwo ok. 2 EUR, wino ok. 4 EUR.

Komunikacja: sprawna i niedroga (taksówki, lokalne autobusy).

Plaże: w większości kamieniste lub żwirkowe, wstęp bezpłatny; Porto Santo: piaszczysta

Mapy

Polecane mapy do oferty:

Madeira. 

Wydawnictwo freytag&berndt.
Skala 1 : 30 000 (1 cm = 300 m) lub 1 : 40 000 (1 cm = 400 m)

Trekking Map MADEIRA.

Wydawnictwo comfort! map.
Skala 1 : 50 000 (1 cm = 500 m) 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking w Górach Madery - Na Dzikim Zachodzie pochodzą od biura Sport Events, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.