Program
TREKKING NA AZORACH, RAMOWY PROGRAM:
DZIEŃ 1-2
Przelot na najbardziej na zachód wysuniętą wyspę Azorów - Flores - z przesiadką i noclegiem po drodze. Lądowanie w prowincjonalnym Santa Cruz das Flores.
Rozgrzewkowe trekkingi. Na Fajã de Lopo da Vaz na południowym brzegu wyspy dotrzemy do plaży z czarnego drobnego wulkanicznego piasku, gdzie przybyli pierwsi osadnicy na Flores. Zależnie od pogody spróbujemy podejść pod potężny wodospad Cascata da Ribeira Grande, spływający ze skalnych klifów. Nocleg na wyspie Flores.
Dystans i przewyższenia:
3,5 km, +300/-300 m; 3 km, +250/-250 m
DZIEŃ 3
Trekking od wioski Mosteiros, przez Fajãzinha, aż do Fajã Grande. Zobaczymy zamieszkałe i opuszczone osady zbudowane z wulkanicznych skał, założone niegdyś na ogromnym plato pod wysokimi klifami. Zobaczymy cuda natury - "bazaltowe organy”, czyli Rocha dos Bordões oraz Cascata da Ribeira do Ferreiro, gdzie liczne wodospady spływają wśród bujnej roślinności z 200-metrowych skalnych ścian. Mimo niedługiego dystansu, trekking zajmie nam kilka godzin, z powodu wielu zejść i podejść do dolin strumieni spływających do oceanu. Całodniowy trekking zakończymy w Fajã Grande. Nocleg na wyspie Flores.
Dystans i przewyższenia:
11 km, +450/-680 m
DZIEŃ 4
Trekking po płaskowyżu w centralnej części Flores, gdzie zobaczymy 4 kalderowe jeziora. Przejdziemy przez punkt widokowy na ogromną fajã, czyli wypłaszczenie terenu pod klifami, na której niegdyś osiedlili się portugalscy przybysze. Zejdziemy do wybrzeża Atlantyku na lunch do miejscowości Fajã Grande. Dojdziemy do pięknego wodospadu Cascata do Poço do Bacalhau, gdzie będzie można zażyć orzeźwiającej kąpieli. Wejdziemy z powrotem na stromy klif, aby przez tereny porośnięte endemicznym azorskim wrzosem, dotrzeć do północnego krańca niedaleko Ponta Delgada. Nocleg na wyspie Flores.
Dystans i przewyższenia:
15 km, +750/-1000 m
DZIEŃ 5
Przelot na wyspę Faial, w centralnej części archipelagu Azorów. Jedziemy na Przylądek Capelinhos, całkowicie nową część wyspy, powstałą w latach 1957/58. Spacery po niepowtarzalnym, jałowym, księżycowym krajobrazie. Możliwość wizyty w schowanym w ziemi ciekawym muzeum, wbudowanym w materiał piroklastyczny po erupcji wulkanu.
W drugiej połowie dnia trekking wzdłuż lewady w gęstym wawrzynolistnym lesie. W przypadku dobrej pogody, wejście po zboczu byłego wulkanu na szczyt potężnej kaldery górującej nad całą wyspą.
Wieczór w porcie Horta. Zobaczymy słynną marinę, promenadą pomalowaną przez żeglarzy i chyba jeszcze słynniejszą Peter Café Sport, gdzie obowiązkowo należy wypić gin z tonikiem. Nocleg na wyspie Faial.
Dystans i przewyższenia:
3 km, +200/-200 m; 9 km, +420/-420 m
DZIEŃ 6
Płyniemy promem na wyspę Pico, która słynie z najlepszych warunków do uprawy winorośli i owoców. Podczas pierwszego trekkingu zobaczymy stare winiarskie tarasy zbudowane z czarnej wulkanicznej skały (UNESCO) oraz rola pipas, wydrążone w skale korytarze którymi sprowadzano beczki z winem z lądu do morza.
Druga trasa zaczyna się na centralnych wyżynach wyspy i schodzi w kierunku oceanu. Zobaczymy pełny przekrój roślinności od wyżynnych niskich traw, po gęsty las akacjowy i wawrzynolistny.
Odwiedzimy miejscową winnicę, spróbujemy słynnych win i likierów, wśród których prym wiedzie licor de tangerina (mandarynkowy). Nocleg na wyspie Pico.
Dystans i przewyższenia:
7 km, +100/-100 m; 7 km, +50/-600 m
DZIEŃ 7
Wejście na górę Pico (2351 m.n.p.m.), najwyższy szczyt Azorów i Portugalii! Trekking na ten majestatyczny stratowulkan zajmie nam cały dzień (8-9 godzin). Pójdziemy wyposażeni w urządzenia GPS. Wejście realizowane będzie tylko przy sprzyjającej pogodzie. Na wypadek niepogody oraz dla uczestników niechcących wchodzić na szczyt, zostanie zaproponowany szlak trekkingowy w niższych partiach wyspy.* Nocleg na wyspie Pico.
*Wejście na szczyt Pico jest wyłącznie dla osób z dobrą kondycją fizyczną i doświadczeniem trekkingowym - trasa to 4-godzinne nieprzerwane podejście, a następnie 4-godzinne nieprzerwane zejście po stromym terenie.
Dystans i przewyższenia:
8 km, +1100/-1100 m
DZIEŃ 8
Płyniemy promem na wyspę São Jorge. To najbardziej podłużna wyspa Azorów (8 km w najszerszym miejscu), która słynie z pysznego sera, stromych klifów i licznych fajãs, płaskich terenów utworzonych pod klifami przez osuwiska ziemi. To na nich tutejsi mieszkańcy zakładali osady i miasteczka.
W Fajã dos Vimes odwiedzimy miejscowego i jedynego na Azorach plantatora kawy. Stamtąd wyruszymy na 12 km trekking z południowego do północnego brzegu wyspy do Fajã da Caldeira de Santo Cristo. To miejsce jest niedostępne samochodem. Zabierzemy ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i spędzimy nocleg w odizolowanej osadzie w odremontowanym starym azorskim domu. Nocleg na wyspie São Jorge.
Dystans i przewyższenia:
12 km, +850/-850 m
DZIEŃ 9
Najpierw pokonamy 5 km wzdłuż wybrzeża, aby wydostać się z niedostępnej fajã. Dalej pójdziemy na trekking centralną, najwyższą częścią wyspy, naszpikowaną wierzchołkami gór (picos). Zdobędziemy najwyższy na całej wyspie Pico da Esperança (1053 m n.p.m.), z którego przy dobrej pogodzie zobaczymy wyspy Pico, Faial i Graciosa.
Dla relaksu po trekkingach pojedziemy do Fajã do Ouvidor, gdzie wykąpiemy się w basenach oceanicznych, obejrzymy bazaltowe formacje skalne i zjemy lunch w miejscowej restauracji. Pójdziemy na degustację słynnego sera z São Jorge do miejscowej serowarni. Wieczór spędzimy w miasteczku Velas, głównym na wyspie São Jorge, z ponad 500-letnią historią. Nocleg na wyspie São Jorge.
Dystans i przewyższenia:
5 km, +550/-550 m; 10 km, +400/-400 m
DZIEŃ 10
Przelot na wyspę Terceira. W zależności od rozkładu lotów zwiedzanie potężnego komina wulkanicznego Algar do Carvão oraz jaskini Gruta do Natal. Wizyta na punkcie widokowym z pięknym widokiem na wygasłe wulkany i rolniczy krajobraz Terceiry, poszatkowany przez murki z kamienia wulkanicznego. Możliwa wizyta w miejscowej winiarni. Zwiedzanie pełnego zabytków miasta Angra do Heroísmo (UNESCO), najważniejszego portu żeglugi atlantyckiej w czasach kolonialnej Portugalii. Nocleg na wyspie Terceira.
DZIEŃ 11
Lot powrotny do Polski.