Azory: trekkingi na atlantyckich wyspach

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
11 dni10 490
11 dni10 490

O wyprawie

Azory: trekkingi na atlantyckich wyspach Flores, Faial, São Jorge i Pico

 • Trekkingi na 5 wyspach Archipelagu Azorów
 • Wodospady na najdzikszej i najdalej położonej wyspie Flores
 • Księżycowy krajobraz Capelinhas na wyspie Faial
 • Niedostępne fajãs na wyspie São Jorge
 • Wspinaczka na szczyt Pico - najwyższy szczyt Portugalii
 • Jaskinie na Terceirze i zabytkowa Angra do Heroísmo (UNESCO)

Zapraszamy na trekkingi na wyspach archipelagu Azorów! Poznamy 5 wysp archipelagu: Flores, Faial, São Jorge, Pico i Terceirę! Trekkingi są na lekko, czyli bez ciężkiego plecaka, o różnej długości i stopniu trudności!

Szlaki prowadzą wśród wygasłych wulkanów, wodospadów, przez oceaniczne klify, pola lawowe, rozległe fajãs, opuszczone osady i zamieszkałe wioski, stare winnice, wyżynne mokradła, wrzosowiska i oczywiście lasy wawrzynolistne.

Trekking na Azorach. Na wyspie Flores dojdziemy do słynnych wodospadów Cascata da Ribeira do Ferreiro, na wyspie Faial odwiedzimy niedawno utworzony kawałek lądu - Capelinhos. Na Pico wejdziemy na najwyższy szczyt Azorów i Portugalii - wygasły wulkan Pico (2351 m n.p.m.), a na São Jorge dotrzemy do niedostępnej fajã. Na wyspie Terceira odwiedzimy potężny komin wulkaniczny Algar do Carvão i kilkusetletnie zabytki miasta Angra do Heroísmo (UNESCO).

Poznamy życzliwych mieszkańców wysp, niespieszny tryb życia i wyśmienitą kuchnię portugalską! Zrelaksujemy się w basenach oceanicznych i przy lampce słynnego wina z Pico odetchniemy oceaniczną bryzą!

Zapraszamy na trekkingową wycieczkę na Azory! Na wyspy Flores, Faial, São Jorge, Pico i Terceirę!

Program

TREKKING NA AZORACH, RAMOWY PROGRAM:

DZIEŃ 1-2

Przelot na najbardziej na zachód wysuniętą wyspę Azorów - Flores - z przesiadką i noclegiem po drodze. Lądowanie w prowincjonalnym Santa Cruz das Flores.

Trekking od wioski Mosteiros, przez Fajãzinha, aż do Fajã Grande. Zobaczymy zamieszkałe i opuszczone osady zbudowane z wulkanicznych skał, założone niegdyś na ogromnym plato pod wysokimi klifami. Zobaczymy cuda natury - "bazaltowe organy”, czyli Rocha dos Bordões oraz Cascata da Ribeira do Ferreiro, gdzie liczne wodospady spływają wśród bujnej roślinności z 200-metrowych skalnych ścian. Mimo niedługiego dystansu, trekking zajmie nam kilka godzin, z powodu wielu zejść i podejść do dolin strumieni spływających do oceanu. Całodniowy trekking zakończymy w Fajã Grande. Nocleg na wyspie Flores.

Dystans i przewyższenia:
11 km, +450/-680 m

DZIEŃ 3

Trekking po płaskowyżu w centralnej części Flores, gdzie zobaczymy 4 kalderowe jeziora. Przejdziemy przez punkt widokowy na ogromną fajã, czyli wypłaszczenie terenu pod klifami, na której niegdyś osiedlili się portugalscy przybysze. Zejdziemy do wybrzeża Atlantyku na lunch do miejscowości Fajã Grande. Dojdziemy do pięknego wodospadu Cascata do Poço do Bacalhau, gdzie będzie można zażyć orzeźwiającej kąpieli. Wejdziemy z powrotem na stromy klif, aby przez tereny porośnięte endemicznym azorskim wrzosem, dotrzeć do północnego krańca niedaleko Ponta Delgada. Nocleg na wyspie Flores.

Dystans i przewyższenia:
15 km, +750/-1000 m

DZIEŃ 4

Na Fajã de Lopo da Vaz na południowym brzegu wyspy dotrzemy do plaży z czarnego drobnego wulkanicznego piasku, gdzie przybyli pierwsi osadnicy na Flores. Zależnie od pogody spróbujemy podejść pod potężny wodospad Cascata da Ribeira Grande, spływający ze skalnych klifów. Możliwa wizyta w muzeum w byłym zakładzie wielorybnictwa, zakazanego ostatecznie w latach '80. Dla chętnych organizacja rejsu (40 min.) na wyspę Corvo, najmniejszą z całego archipelagu, zamieszkaną przez mniej niż 400 osób. Nocleg na wyspie Flores.

Dystans i przewyższenia:
3,5 km, +300/-300 m; 3 km, +250/-250 m

DZIEŃ 5

Przelot na wyspę Faial, w centralnej części archipelagu Azorów. Jedziemy na Przylądek Capelinhos, całkowicie nową część wyspy, powstałą w latach 1957/58. Spacery po niepowtarzalnym, jałowym, księżycowym krajobrazie. Możliwość wizyty w schowanym w ziemi ciekawym muzeum, wbudowanym w materiał piroklastyczny po erupcji wulkanu.

W drugiej połowie dnia trekking wzdłuż lewady w gęstym wawrzynolistnym lesie. W przypadku dobrej pogody, wejście po zboczu byłego wulkanu na szczyt potężnej kaldery górującej nad całą wyspą.

Wieczór w porcie Horta. Możliwa wizyta w wyjątkowym Muzeum Scrimshaw, czyli praktykowanej niegdyś sztuki rzeźbienia w zębach i kościach wielorybów. Zobaczymy słynną marinę, promenadą pomalowaną przez żeglarzy i chyba jeszcze słynniejszą Peter Café Sport, gdzie obowiązkowo należy wypić gin z tonikiem. Nocleg na wyspie Faial.

Dystans i przewyższenia:
3 km, +200/-200 m; 9 km, +420/-420 m

DZIEŃ 6

Płyniemy promem na wyspę Pico, która słynie z najlepszych warunków do uprawy winorośli i owoców. Podczas pierwszego trekkingu zobaczymy stare winiarskie tarasy zbudowane z czarnej wulkanicznej skały (UNESCO) oraz rola pipas, wydrążone w skale korytarze którymi sprowadzano beczki z winem z lądu do morza.

Druga trasa zaczyna się na centralnych wyżynach wyspy i schodzi w kierunku oceanu. Zobaczymy pełny przekrój roślinności od wyżynnych niskich traw, po gęsty las akacjowy i wawrzynolistny.

Odwiedzimy miejscową winnicę, spróbujemy słynnych win i likierów, wśród których prym wiedzie licor de tangerina (mandarynkowy). Nocleg na wyspie Pico.

Dystans i przewyższenia:
7 km, +100/-100 m; 7 km, +50/-600 m

DZIEŃ 7

Wejście na górę Pico (2351 m.n.p.m.), najwyższy szczyt Azorów i Portugalii! Trekking na ten majestatyczny stratowulkan zajmie nam cały dzień (8-9 godzin). Pójdziemy wyposażeni w urządzenia GPS. Wejście realizowane będzie tylko przy sprzyjającej pogodzie. Na wypadek niepogody oraz dla uczestników niechcących wchodzić na szczyt, zostanie zaproponowany szlak trekkingowy w niższych partiach wyspy, wycieczka na oglądanie wielorybów, lub wypoczynek.* Nocleg na wyspie Pico.

*Wejście na szczyt Pico jest wyłącznie dla osób z dobrą kondycją fizyczną i doświadczeniem trekkingowym - trasa to 4-godzinne nieprzerwane podejście, a następnie 4-godzinne nieprzerwane zejście po stromym terenie.

Dystans i przewyższenia:
8 km, +1100/-1100 m

DZIEŃ 8

Płyniemy promem na wyspę São Jorge. To najbardziej podłużna wyspa Azorów (8 km w najszerszym miejscu), która słynie z pysznego sera, stromych klifów i licznych fajãs, płaskich terenów utworzonych pod klifami przez osuwiska ziemi. To na nich tutejsi mieszkańcy zakładali osady i miasteczka.

W Fajã dos Vimes odwiedzimy miejscowego i jedynego na Azorach plantatora kawy. Stamtąd wyruszymy na 12 km trekking z południowego do północnego brzegu wyspy do Fajã da Caldeira de Santo Cristo. To miejsce jest niedostępne samochodem. Zabierzemy ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i spędzimy nocleg w odizolowanej osadzie w odremontowanym starym azorskim domu. Nocleg na wyspie São Jorge.

Dystans i przewyższenia:
12 km, +850/-850 m

DZIEŃ 9

Najpierw pokonamy 5 km wzdłuż wybrzeża, aby wydostać się z niedostępnej fajã. Dalej pójdziemy na trekking centralną, najwyższą częścią wyspy, naszpikowaną wierzchołkami gór (picos). Zdobędziemy najwyższy na całej wyspie Pico da Esperança (1053 m n.p.m.), z którego przy dobrej pogodzie zobaczymy wyspy Pico, Faial i Graciosa.

Dla relaksu po trekkingach pojedziemy do Fajã do Ouvidor, gdzie wykąpiemy się w basenach oceanicznych, obejrzymy bazaltowe formacje skalne i zjemy lunch w miejscowej restauracji. Pójdziemy na degustację słynnego sera z São Jorge do miejscowej serowarni. Wieczór spędzimy w miasteczku Velas, głównym na wyspie São Jorge, z ponad 500-letnią historią. Nocleg na wyspie São Jorge.

Dystans i przewyższenia:
5 km, +550/-550 m;
10 km, +400/-400 m

DZIEŃ 10

Przelot na wyspę Terceira. W zależności od rozkładu lotów zwiedzanie potężnego komina wulkanicznego Algar do Carvão oraz jaskini Gruta do Natal. Wizyta na punkcie widokowym z pięknym widokiem na wygasłe wulkany i rolniczy krajobraz Terceiry, poszatkowany przez murki z kamienia wulkanicznego. Możliwa wizyta w miejscowej winiarni. Zwiedzanie pełnego zabytków miasta Angra do Heroísmo (UNESCO), najważniejszego portu żeglugi atlantyckiej w czasach kolonialnej Portugalii. Nocleg na wyspie Terceira.

DZIEŃ 11

Lot powrotny do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI NA AZORY:

 • bilet lotniczy z bagażem rejestrowanym z Warszawy (/Berlina) w dwie strony z wszystkimi opłatami
 • wewnętrzne przeloty na: wyspę Flores, wyspę Faial oraz wyspę Terceirę
 • transfery promem: z wyspy Faial na wyspę Pico; z wyspy Pico na wyspę São Jorge​
 • lokalne transfery busem/taxi na Azorach wg programu
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitami wagowymi linii lotniczych
 • 9x zakwaterowanie w hotelach min. 3* i pensjonatach (pokoje 2-, 3-osobowe), 1x w odnowionym starym azorskim domu na wyspie São Jorge (3-, 4-osobowe)
 • 10x śniadanie
 • degustacja wina na wyspie Pico
 • degustacja serów na wyspie São Jorge
 • obowiązkowe urządzenie GPS podczas wejścia na Pico
 • opiekę polskojęzycznego pilota podczas całego wyjazdu
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL oraz ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie (poza śniadaniami)
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)
 • bilety wstępów do atrakcji wymienionych w programie: około 30 EUR

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • dopłata do pokoju jednoosobowego na cały wyjazd: 2000 PLN/os.

ZAKWATEROWANIE:

Zakwaterowanie w hotelach min. 3*, lub pensjonatach w pokojach 2-, 3-osobowych. 1 nocleg spędzimy w odremontowanym starym domu azorskim w pokojach 2-, 3-, 4-osobowych (na wyspie São Jorge).

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki jest śniadanie każdego dnia (zapewnione przez gospodarzy lub zorganizowane przez pilota). Na lunche i kolacje pilot będzie proponował ciekawe miejsca. Ceny są wyższe niż w Polsce.

TRANSPORT:

Podczas wycieczki będziemy przemieszczać się minibusem / busem / autem (w zależności od liczebności grupy). Może się zdarzyć, że w razie potrzeby skorzystamy z komunikacji publicznej lub taksówki.

POZIOM TRUDNOŚCI I SPECYFIKA WYJAZDU:

Wycieczka jest wyjazdem trekkingowym, wymagana jest podstawowa kondycja aby codziennie brać udział w kilkugodzinnym trekkingu, albo 2-3 krótszych. Odcinki mogą być mokre, strome, błotniste, kamieniste. Występują kilkukilometrowe podejścia i zejścia.

Na każdej z wysp program może ulec modyfikacji w przypadku załamania pogody lub wystąpienia ryzyka osuwisk ziemi, w wyniku wzmożonych opadów w dni poprzedzające trekking. Każda z wysp posiada szereg alternatywnych możliwości trekkingowych zarówno w wyższych, jak i niższych partiach gór, które można dostosować do aktualnych warunków pogodowych.

Poza jednym noclegiem na wyspie São Jorge, gdzie zakwaterowanie znajduje się kilka km od drogi, uczestnik zawsze ma możliwość rano zrezygnować z danego trekkingu, odpocząć, zostać w zakwaterowaniu, w mieście, w miejscu postoju auta, itp. W takim przypadku z pilotem ustalane są alternatywy i miejsce ponownego spotkania z grupą. Miejsca noclegów mogą ulec zmianie w przypadku zmiany rozkładu lotów (np. lot poranny może zostać zamieniony na lot późnowieczorny poprzedniego dnia, lub na odwrót).

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 16.

POGODA:

Na Azorach panuje łagodny klimat, optymalny do trekkingów. Wiosną, latem i wczesną jesienią średnia temperatura wynosi około 18-22 °C, rzadziej pada. W cieplejsze dni w miastach może się zdarzyć ponad 25°C. W wyższych partiach gór temperatura może spaść do 10°C (wyjątkowo na szczycie Pico nawet blisko 0°C). Możliwe są częste przelotne deszcze - rzadko pada cały dzień. Zimą średnie temperatury wynoszą 16-19°C. Dni programu mogą być zamieniane kolejnością aby dostosować się do aktualnych prognoz pogody.

WYLOT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa lub Berlin (do wyboru lub w zależności od terminu wycieczki). Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Azory: trekkingi na atlantyckich wyspach pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.