Weekend w górach: zimowe przygody z górami i gitarami

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Zima w Bieszczadach

Nie będzie w tym nic odkrywczego, jeżeli powiemy, że góry są najpiękniejsze zimą. Wiedzą o tym wszyscy górscy wędrowcy. Wędrówka przez zaśnieżone polany, przystrojone w biel drzewa, dalekie widoki i to poczucie, że oprócz nas nie ma w górach nikogo… Wielu turystów ma jednak obawy przed wyruszeniem na szlak w warunkach zimowych. W rzeczy samej – samotna wędrówka przez zaśnieżone góry to wyzwanie dla doświadczonych turystów, ale w towarzystwie przewodnika i innych turystów może przerodzić się w piękną przygodę, która na długo zapada w pamięć. Dlaczego by więc nie spróbować? Zapraszamy na weekendowy wypad w polskie góry – będziemy wędrować przez najpiękniejsze polskie pasma górskie, a wieczorem, w schronisku - spędzimy przyjemny wieczór przy gitarze, dobrej muzyce i… w dobrym towarzystwie! Szybko okaże się, że piękne chwile w górach nie muszą oznaczać dalekich i długich wyjazdów. Zapraszamy w Bieszczady w poszukiwaniu zimy w górach!

Bieszczady są piękne o każdej porze roku. Mówi się, że najładniej wyglądają jesienią – i jest w tym sporo prawdy. Jednak dopiero zima wydobywa z bieszczadzkiego pejzażu tą wspaniałą harmonię surowego krajobrazu zaśnieżonych połonin rozciągniętych wśród miękkich linii długich grzbietów i rozległych dolin, tak cichych i odmiennych niż te które znamy z lata. Zima w Bieszczadach jest tą porą roku, kiedy stają się one naprawdę dzikie i pozornie niedostępne. Wędrowanie w miękkim, nietkniętym ludzką stopą puchu, z widokami na bezkresne lasy i opuszczone doliny wiosek, daje namiastkę tego, o co w dzisiejszych czasach już bardzo trudno – pozory zdobywania szczytów dotąd niezdobytych. A przy tym wędrówka taka dostarcza niesamowitych wrażeń estetycznych – wiatr bowiem potrafi stworzyć w śniegu niekończącą się ilość niepowtarzalnych motywów. I do tego w zimie najczęściej – przy odrobinie szczęścia – można podziwiać wyjątkowo rozległe panoramy – sięgające z jednej strony odległych o ponad 150 km Tatr, z drugiej – zasypanych po same czubki szczytów Gorganów… A wieczorem, przy gitarze – kto wie? Może uda się spotkać któregoś z bieszczadzkich aniołów…

Bieszczady to jedno z najrozleglejszych polskich pasm górskich, z czego najpiękniejszą ich część tworzy Pasmo Połonin – szereg szczytów i górskich grzbietów, ułożonych równolegle do siebie, niczym statki cumujące na redzie jakiegoś olbrzymiego portu. Najbardziej na zachód wysuniętą połoninę tworzy masyw Połoniny Wetlińskiej i jej potężnego bastionu – szczytu Smereka. Brak lasów w partiach grzbietowych powoduje, że góry te wydają się dużo wyższe niż w rzeczywistości, dając szansę poznania w warunkach zimowych gór wysokich, bez ich niebezpieczeństw – jest to bowiem w zdecydowanej większości teren wolny od lawin, które w wysokich górach są największym zagrożeniem dla wędrowców. Może więc warto skusić się na zimową wyprawę w Bieszczady?

 

Program

Dzień 1 Spotkanie w Bieszczadach

Spotykamy się w czwartek po południu (godzina 16:00) w Kalnicy, gdzie można zostawić samochód przy kościele lub przy wyciągu narciarskim. Dojeżdżają tutaj także autobusy i busy z Leska i Sanoka. Stąd czeka nas prosta, prawie pozioma wędrówka nastrojową doliną Wetlinki w stronę Łuhu – dawnej wsi, zupełnie już opuszczonej, gdzie zanocujemy w jednym z najbardziej urokliwych schronisk w polskich górach – Bacówce PTTK w Jaworcu. Wieczór przy gitarze w nastrojowym schronisku.

Czas wędrówki: ok. 1 godzina | Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 10 m | Dystans: ok. 4 km

Dzień 2 Zimowe wędrowanie w Bieszczadach - Smerek

Drugiego dnia czeka nas wędrówka na szczyt Smereka (1222 m n.p.m.). Po śniadaniu wyruszymy czarnym szlakiem w kierunku Krysowej, a potem, przez piękne buczyny, coraz wyżej wyjdziemy na Przełęcz Orłowicza, leżącą na głównym grzbiecie Połoniny Wetlińskiej. Stąd czeka nas jeszcze pół godziny podejścia połoniną na szczyt Smereka – jeden z najlepszych punktów widokowych w Bieszczadach. Zejście czerwonym szlakiem do Smereka, a stąd przez Kalnicę wrócimy do Jaworca. Po drodze, w Smreku będzie możliwość spożycia posiłku w znakomitej karczmie regionalnej „Paweł nie całkiem święty”. Wieczorem „pobieszczadujemy” trochę przy gitarze!

(UWAGA! Dla osób, które nie chcą zdobywać szczytu Smereka jest możliwość powrotu do bacówki w Jaworcu tą samą drogą).

Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin | Suma podejść: ok. 650 m | Suma zejść: ok. 650 m | Dystans: ok. 16 km

Dzień 3 Zimowe wędrowanie w Bieszczadach - w dolinie Wetlinki

Po śniadaniu rozpoczniemy prosty wędrówkę zaśnieżoną doliną Wetlinki do dawnej, dziś już całkowicie zarośniętej wioski Zawój, gdzie rzeka tworzy piękny przełom. Stąd, jeżeli warunki pozwolą, wejdziemy na przełęcz Szczycisko. Powrót tą samą drogą do schroniska w Jaworcu. I znów kolejny wieczór przy gitarze…

Czas wędrówki: ok. 5-6 godzin | Suma podejść: ok. 250 m | Suma zejść: ok. 250 m | Dystans: ok. 13 km

Dzień 4 Pożegnanie z Bieszczadami - w masywie Kiczery

Po śniadaniu przyjdzie czas zakończyć naszą zimową przygodę w Bieszczadach. Na chętnych czeka jeszcze krótki spacer na pokryte dawniej polami stoki Falowej i Kiczory. Będzie można jeszcze ostatni raz rzucić okiem na dzikie, rozległe, zakopane po pas w śniegu Bieszczady. Powrót do schroniska tą samą drogą – zakończenie wyjazdu około godz. 12-tej, później indywidualny powrót do domu.

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 150 m | Dystans: ok. 7 km

Warunki

Cena obejmuje:

  • Zakwaterowanie: 3 noclegi w schronisku PTTK Jaworzec (pokoje 5-7 osobowe)
  • Wyżywienie: 3 śniadania
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: NNW do 10 000 PLN
  • Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Transport: dojazd własny
  • Wyżywienia: możliwość zamówienia ciepłego posiłku wieczorem
  • Wydatków własnych

Liczba uczestników: 9 - 24 osoby

Płatność przy zgłoszeniu: 670 PLN

Informacje dodatkowe: Dojazd i powrót we własnym zakresie na miejsce rozpoczęcia wycieczki. Początek i koniec trasy w tym samym miejscu (przy sklepie spożywczym w centrum Kalnicy, około 200 metrów na północ od skrzyżowania przy Obwodnicy Bieszczadzkiej). Nocleg w schronisku w Jaworcu – pokoje zbiorowe 5-7 osobowe. Obiadokolacja we własnym zakresie – ciepły posiłek można zamówić w schronisku. Drugiego dnia także możliwość zjedzenia ciepłego posiłku w Smreku.

Przed wyjazdem udostępnimy formularz do wymiany kontaktów pomiędzy uczestnikami, aby ułatwić wspólny dojazd. Osoby zainteresowane wspólny dojazdem, które dysponują wolnym miejscem w samochodzie lub poszukują transportu, będą mogły skorzystać z takiej formy wymiany kontaktów.

Realizacja zaplanowanych tras górskich zależna od warunków pogowowych, w szczególności pokrywy śnieżnej. 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Weekend w górach: zimowe przygody z górami i gitarami pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.