![Kajakowe rodeo](/_pliki_/wiadomosci/16106594792842.jpg)
Kajakowe rodeo
Nad nami niebo, pod nami woda, a wokół urzekająca natura. W takiej przestrzeni znajdziemy się biorąc udział w spływie kajakowym. Kajaki to forma aktywności, która cieszy się sporym...
Karpaty Wschodnie uważane są często za najpiękniejszy fragment całego łuku karpackiego. Jest tu wszystko, co może zachwycić turystę łaknącego górskiej przygody – dzikie, rzadko odwiedzane pasma górskie, porośnięte przepastnymi lasami – matecznikami zwierzyny; wspaniałe połoniny, ciągnące się kilometrami, tętniące pasterskim życiem i bujną przyrodą; skały i wąwozy, nie mające sobie równych w całych Karpatach. A do tego co krok natrafić można tutaj na ślady wielokulturowego dziedzictwa historycznego i unikalnych zabytków. Nie przez przypadek sami Rumunii, za najbardziej godny uwagi region swojego kraju, uważają właśnie Bukowinę.
Tutejsze pasma górskie, zgrupowane w okolicach kurortu Vatra Dornei, który pamięta jeszcze czasy ck monarchii, o egzotycznych, zapadających w pamięć nazwach, zadziwiają swoją różnorodnością. Góry Suhard to wielka, wspaniała połonina, pełna pasterskiego życia, rzadko odwiedzana przez turystów. Leżące po sąsiedzku pasmo Rarau-Giumalau zachwyca swoimi skałami, z których stumetrowe iglice Pietrele Doamnei uchodzą za najpiękniejszą formację skalną w całych Karpatach. Góry Kelimeńskie, przekraczające 2 tys. metrów wysokości to najpotężniejsze karpackie pasmo wulkaniczne, a wspaniały masyw Ceahlau zaskakuje różnorodnością skał i tarasową rzeźbą. No i w końcu jeszcze wąwóz Bicaz – prawdziwie diabelska rozpadlina skalna, której dnem biegnie droga. Doprawdy – jest tutaj w czym wybierać…
Dzień 1 Wyjazd do Rumunii
Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przyjazd późnym wieczorem (lub w nocy) na nocleg w okolicach Baia Mare.
Dzień 2 Z wizytą u Dwunastu Apostołów
Następnego dnia będziemy kontynuować podróż w kierunku Vatra Dornei, które będzie naszą bazą na następne kilka dni. Około południa zapoznamy się wstępnie ze wspaniałym, wulkanicznym masywem Gór Kelimeńskich. Na trasę wyruszymy z zagubionej wśród gór wioski Gura Haiti, skąd stromym podejściem dojdziemy do fantastycznie urzeźbionych Skał Dwunastu Apostołów, przypominających kształtem ludzkie postaci. Stąd jeszcze trochę pod górę, na szczyt Lucaciu (1770 m n.p.m.), którego stoki pokrywa baśniowy świat wychodni skalnych tworzących prawdziwy labirynt. Stąd już w dół, czeka nas przyjemne zejście do Şaru Dornei.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Suma zejść: 850 m | Dystans: ok. 16 km
Dzień 3 Połoniny, pasterze i... ślady Legionów
Kolejny dzień, to wyprawa w puste i rzadko odwiedzane góry Suhard. Wyruszamy z ludnej wsi Carlibaba w dolinie Złotej Bystrzycy, gdzie wśród domów odnaleźć można krzyż postawiony na pamiątkę poległych tu w czasie I wojny światowej polskich legionistów. Strome i długie podejście lasem wyprowadzi nas na połoniny, którymi osiągamy najwyższy w całym paśmie Omul (1932 m n.p.m.). Trudy podejścia wynagrodzi wspaniała dookolna panorama, w której dominują wspaniałe Gry Rodniańskie i nieco niższe Kelimeny. Wędrując wśród morza traw, odwiedzimy pasterskie szałasy, a potem, nieco już łagodniej zejdziemy z powrotem do doliny Złotej Bystrzycy, w okolicach Botoş.
Czas wędrówki: ok. 9 godzin | Suma podejść: ok. 1050 m | Suma zejść: 1100 m | Dystans: ok. 20 km
Dzień 4 Z wizytą u Księżniczki
Dzisiejsza wędrówka to stosunkowo niedługa trasa w masywie Rarau, wznoszącym się na wschód od Vatra Dornei. Wyjdziemy z okolic Cabana Zugreni, by najpierw doliną, a potem dość stromymi lasami dojść do górskiego hotelu Rarau, położonego u stóp wspaniałych, niebotycznych skał Petrele Doamnei. Powłóczymy się trochę pomiędzy nimi, a później zdobędziemy najwyższy w okolicy Rarau (1651 m n.p.m.). Przy odrobinie szczęścia – widoki z wierzchołka sięgają kilkudziesięciu kilometrów wokół – zobaczymy praktycznie wszystkie szczyty, które będziemy zdobywać w ciągu kolejnych dni.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 1000 m | Suma zejść: 1000 m | Dystans: ok. 16 km
Dzień 5 Na najwyższy szczyt
Gura Haiti będzie naszym punktem startu także na najwyższy szczyt Gór Kelimeńskich, a jednocześnie najwyższy szczyt całej wyprawy – Pietrosul (2105 m n.p.m.). Najpierw wyjedziemy autokarem do starej adkrywkoej kopalni siarki, której księżycowy krajobraz potrafi niejednego zaszokować. Stąd ruszymy grzbietem na pokryty głazami najwyższy wierzchołek. Stąd zejdziemy długą, ale łagodną doliną Tarniţy z powrotem do Gura Haiti.
Czas wędrówki: ok. 9 godzin | Suma podejść: ok. 750 m | Suma zejść: ok. 1300 m | Dystans: ok. 25 km
Dzień 6 Na Mołdawskim Olimpie
Kolejny dzień to nieco dalszy wypad w góry Ceahlau – jedne z najbardziej oryginalnych i atrakcyjnych turystycznie w całej Rumunii. Na trasę wyjdziemy z malej wioski Durau, skąd nasz szlak będzie piął się coraz wyżej w góry, aż na najwyższy dostępny turystycznie szczyt Toaca (1900 m n.p.m.). Z powodu charakterystycznego kształtu i licznych skał, które otoczone są miejscowymi podaniami i legendami, nazywany jest czasami „Mołdawskim Olimpem". Stąd, wśród licznych skał i dalekich widoków, zejdziemy do schroniska Cabana Dochia, a po odpoczynku ruszymy w dalszą drogę z powrotem do Durau.
Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1150 m | Suma zejść: ok. 1150 m | Dystans: ok. 17 km
Dzień 7 Wąwóz Bicaz
Po śniadaniu i opuszczeniu naszego noclegu, wyruszymy na południe, wzdłuż jeziora Bicaz aż do miasteczka o tej samej nazwie. Stąd już tylko kilkanaście minut pozostanie do osiągnięcia jednej z największych atrakcji rumuńskich Karpat – słynnego wąwozu Bicaz, wyjątkowo głębokiego i stromego. Krótka, kilkugodzinna wycieczka zapozna nas zarówno z jego wnętrzem, jak i pozwoli zajrzeć do niego z wysokości ponad 400 metrów. Kolejny postój będzie miał miejsce nad jeziorem Lacu Rosu – największym osuwiskowym jeziorem w Karaptach. Przejazd w kierunku granicy rumuńsko-węgierskiej na nocleg.
Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500 m | Dystans: ok. 10 km
Dzień 8 Powrót do Polski
Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych.
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 15 - 25 osób
Nad nami niebo, pod nami woda, a wokół urzekająca natura. W takiej przestrzeni znajdziemy się biorąc udział w spływie kajakowym. Kajaki to forma aktywności, która cieszy się sporym...
Niebezpieczne i ryzykowane, a jednocześnie fascynujące i budzące podziw – takie właśnie są ekstremalne formy aktywności fizycznej, które w dzisiejszym świecie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Do...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Karpaty Rumuńskie - Bukowina pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.