Picos de Europa - Hiszpania

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni2 800 + 450EURO

O wyprawie

Picos de Europa, znane jako Szczyty Europy, to wapienne pasmo górskie o długości i szerokości ok. 40 km położone w północnej Hiszpanii, w Górach Kantabryjskich, jedynie 25 metrów od Atlantyku.

Góry znajdują się na granicy trzech hiszpańskich prowincji: Asturii, Kastylii i Leon oraz Kantabrii. Geograficznie dzieli się je na trzy masywy: Wschodni (zwany Andara), Centralny (Urrielles) oraz najcenniejszy przyrodniczo masyw Zachodni (Cornion). Większość masywu znajduje się w granicach Parku Narodowego Picos de Europa (jednego z pierwszych na świecie – początki sięgają 1918 roku). W 2002 park został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO

Zapraszamy na trekkingową wyprawę do Hiszpanii w Picos de Europa.
To najwyższe, zbudowane z wapieni, pasmo w Górach Kantabryjskich. Geograficznie dzieli się je na trzy masywy: Wschodni (zwany Andara) – najniższy, ograniczony rzekami Deva i Duja, Centralny (Urrielles) – najwyższy i najczęściej odwiedzany, ograniczony rzekami Duja i Cares oraz najcenniejszy przyrodniczo masyw Zachodni (Cornion). Według legendy nazwa tej grupy została nadana przez marynarzy powracających z dalekich podróży do domu. Ostre, białe i wysokie szczyty,  były często zwiastunem rodzinnych rejonów dla tych podróżników.  Najwyższym szczytem w Picos de Europa jest Torre de Cerredo, który osiąga 2648 m. Większość masywu znajduje się w granicach Parku Narodowego Picos de Europa, który w 2002 został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Oferujemy pełne 6 dni wędrówek i zwiedzania na obszarze Parku Narodowego Picos de Europa. Do Hiszpanii dotrzemy samolotem bezpośrednim lotem z Warszawy do Bilbao. Z Bilbao w rejon górski dostaniemy się busami, które również będą ułatwiały nam przemieszczanie się w trakcie całego pobytu. Bilety lotnicze w cenie wycieczki. W cenie także bagaż podręczny i rejestrowany do 20 kg. Dla chętnych transfer z Wrocławia do Warszawy (dodatkowo płatny). Noclegi w 3 miejscach ze śniadaniami w cenie.

Program

1 DZIEŃ Wtorek 15.10.2024

Rano przelot z Warszawy do Bilbao (ok. 6:00). Dla chętnych transfer z Wrocławia do Warszawy (dodatkowo płatny) – wyjazd z Wrocławia 14 października br. około godziny 22.

Przylot do Bilbao w godzinach porannych. 

W Bilbao udamy się na krótki spacer po Starym Mieście, znanym również jako Casco Viejo – to jedna z najbardziej urokliwych dzielnic miasta. Ulice Casco Viejo to labirynt wąskich, brukowanych uliczek, w tym siedmiu średniowiecznych ulic zwanych po hiszpańsku „Las Siete Calles”. Sercem Casco Viejo jest Plaza Nueva – plac otoczony arkadami. Służy jako centralne miejsce spotkań i centrum spotkań towarzyskich, dzięki czemu tętni życiem przez cały dzień. W trakcie spaceru zobaczymy Most Biskajski zbudowany z żelaza i stali, który został wpisany na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO i nadal pozostaje w użyciu.

W zależności od czasu dodatkowo zatrzymamy się na zwiedzanie miejscowości Espinama, Potes i klasztoru Santo Toriblio de Liebana.

 ESPINAMA  – to górskie miasteczko położone na wysokości 810 m należące do najcześciej odwiedzanych w tym rejonie. Espinama szczyci się posiadaniem 4 „horres”, czyli charakterystycznych dla północnej Hiszpanii przydomowych drewnianych lub kamiennych „schowków” – spichlerzy wspartych na kolumnach. Pośród urokliwych uliczek uwagę zwraca rezydencja Casona del Indiano (jej właściciel wzbogaciwszy się w Ameryce Południowej postanowił przyozdobić swoją rezydencję herbami, w których można rozpoznać motywy z „Nowego Świata”).

POTES – to jedno z najbardziej atrakcyjnych miasteczek w Kantabrii w północnej Hiszpanii – „Balkon na Picos de Europa”. Położone jest ono w centrum historycznego regionu Liébana i leży na styku czterech dolin i dwóch rzek. Na ulicach, poprzecinanych licznymi mostami, znajdują się budynki i pomniki o wielowiekowej historii. Potes znajdowało się pod zwierzchnictwem Infante Tello (XIV w.), syna króla Kastylii Alfonsa XI, a od 1445 r. należało do markiza Santillana i jego potomków, książąt Infantado. Właśnie tak zwana Torre del Infantado, solidna XV-wieczna budowla – do niedawna siedziba ratusza – jest obecnie jednym z głównych zabytków miasta. Miasteczko słynie z produkcji „orujo” tj. hiszpańskiego winiaka z wytłoków i pestek z winogron o charakterystycznym ostrym smaku i zawartości alkoholu ok. 50%.

KLASZTOR SANTO TORIBIO DE LIEBANA  – położony ok. 3 km od miejscowości Potes. Jest to jeden z najstarszych (VI w.) i najbardziej wpływowych klasztorów Hiszpanii. Posiada status jednego z pięciu miejsc w chrześcijaństwie (obok Rzymu, Jerozolimy, Santiago de Compostela i Caravaca de la Cruz) , które ma przywilej wydawania wieczystych odpustów. W klasztorze znajduje się największy na świecie odłamek z Krzyża Świętego, który został tu przywieiony w V wieku z Ziemi Świętej przez biskupa Astorii – Toribio.

Przejazd do jednej z miejscowości w górach Picos de Europa.

Zakwaterowanie.

Nocleg. 

 

2 DZIEŃ Środa 16.10.2024

Śniadanie

Trekking: WOKÓŁ PICU URRIELLU  

Wędrówka na obszarze Parku Narodowego Picos de Europa w  Masywie Centralnym (zwanym Urielles). Wędrówkę rozpoczniemy z okolic malowniczej asturyjskiej wioski Sotres, położonej pomiędzy masywem Centralnym i Wschodnim, szczycącej się mianem najwyżej położonej w Pico (1050 m).  Naszym celem będzie Refugio de Urriellu, schronisko położone u stóp Naranjo de Bulnes. To zabarwiony na pomarańczowo i najbardziej znany szczyt pasma, zwany też w języku asturyjskim jako Picu Urriellu (2519 m). Pionowa, 500 metrowa ściana jest ambitnym celem dla wspinaczy. Trekking zakończymy w miejscowości Bulnes znanej z tego, że do niedawna nie prowadziła tu żadna droga, a wioska była niemalże całkowicie odcięta od świata.

Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 9 godzin.

Łącznie w górę 1480 m, w dół 1520 m.

 Nocleg.

 

3 DZIEŃ Czwartek 17.10.2024

Śniadanie

Trekking: MASYW ANDARY

Wędrówka na obszarze Parku Narodowego Picos de Europa (hisz. Parque Nacional de Picos de Europa), w Masywie Wschodnim pasma zwanym Andara. Jest to najniższy fragment Pisoc de Europa ograniczony rzekami Deva i Duja. Trasa trekkingu przebiegać będzie przez dwa szczyty masywu wschodniego: Pico Boru (1895 m) i Cueto Tejao (2129 m), które wyznaczają linię podziału między Kantabrią a Asturią oraz Picu Valdomingueru (2265 m), i w otoczeniu pozostałych szczytów pasma dochodzących do dwóch tysięcy metrów, w tym najwyższy szczyt Andary – Morra de Lechugales (2444 m). Na trasie schronisko Refugio Caseton de Andara (1725 m). Masyw Andary znany jest od wieków z eksploatacji górniczej. 

Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 7 godzin.

Łącznie w górę 1300 m, w dół 1100 m.

 Nocleg

 

4 DZIEŃ Piątek 18.10.2024

Śniadanie

Trekking: DO JEZIOR ENOL I ERCINA

Trekking w samym sercu Parku Narodowego Picos de Europa poprowadzony trasą okrężną i szlakiem Lagos de Covadonga w pobliżu Cangas de Onís do dwóch okazałych jezior polodowcowych Covadonga: Enol (1070 m) i Ercina (1110 m), (jest też trzecie, mniejsze, Bricial, które pojawia się tylko wtedy, gdy w górach topnieje śnieg lub pada deszcz). Jest to jeden z najważniejszych obszarów przyrodniczych Picos de Europa. Ciekawostką jeziora Enol jest, że na jego dnie znajduje się replika Matki Boskiej z Covadonga, którą nurkowie wynurzają  co roku w dzień jej święta 8 września, aby wzięła udział w procesji. W drodze do jezior odwiedzimy samą miejscowość Covadonga, miejsce zwycięskiej bitwy chrześcijan z Maurami i początku rekonkwisty.

Długość trasy około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin. 

Łącznie w górę 740 m, w dół 450 m.

Nocleg

 

5 DZIEŃ Sobota 19.10.2024

Śniadanie

Trekking: WĄWÓZ RZEKI CARES

Trekking w obszarze Parku Narodowego Picos de Europa. Trasa przebiegać będzie głębokim i wąskim wąwozem wyżłobionym przez rzekę Cares płynącą między górami o wysokości ponad 2000 metrów. Jest to jedna z najbardziej znanych i spektakularnych tras pieszych w Hiszpanii. Trasa ma około 12 kilometrów długości i łączy miejscowości Caín (w prowincji León) i Poncebos (w Asturii). Jest ona łatwa do pokonania, ponieważ nie ma dużych różnic wysokości, ale wymaga dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego ubioru. Trasa oferuje niesamowite widoki na skaliste ściany, mosty, tunele i wodospady.

Długość trasy około 12 km. Czas przejścia około 7 godzin. 

Łącznie w górę 1600 m, w dół 1380 m.

Nocleg

 

6 DZIEŃ Niedziela 20.10.2024

Śniadanie

Trekking: COLLADO JERMOSO
Trekking w południowej części masywu centralnego Picos de Europa. Proponowana trasa łączy dolinę rzeki Cares z Fuente de, malowniczą miejscowością położoną w zamkniętej dolinie. Głównym punktem trasy będzie przełęcz Collado Jermoso, położona na wysokości 2064 metrów. Jest to również nazwa schroniska górskiego, które oferuje noclegi i usługi dla turystów pieszych i wspinaczy pragnących poznać okolicę. Schronisko znajduje się na balkonie z widokiem na dolinę Valdeón i oferuje wspaniałe widoki na okoliczne szczyty, takie jak Llambrión, Peñalba, La Palanca i El Friero.

Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 8 godzin. 

Łącznie w górę 1800 m, w dół 1600 m.

Nocleg

 

7 DZIEŃ Poniedziałek 21.10.2024

Śniadanie

Trekking: FUENTE DE – MOGROVEJO

Trasa rozpoczyna się w miejscowości Fuente de. Pierwsze 750 metrów trasy pokonamy kolejką linową wjeżdżajac na wysokość 1850 m. Górna stacja wyciągu stanowi piękny punkt widokowy. Przejdziemy trasą w południowej części Masywu Urriellu, do malutkiej górskiej miejscowości Mogroviejo. To jedna z najlepiej zachowanych górskich wiosek. Na tle szczytów Picos odznacza się XIII wieczna wieża obronna. Poza tym w wiosce znajdują się kamienne wiejskie domki oraz siedziby arystokracji, przyozdobione rodowymi herbami.

Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 5 godzin.

Łącznie w górę 200 m, w dół 1350 m.

Nocleg

 

8 DZIEŃ Wtorek 22.10.2024

Wykwaterowanie w godzinach wczesnoporannych.

Przejazd na lotnisko.

Przelot z Bilbao do Warszawy (przylot do Warszawy ok. 13:30).

Opcjonalnie transfer z Warszawy do Wrocławia (powrót do Wrocławia planowany ok. godziny 20). 

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Bilety lotnicze Warszawa – Bilbao i z powrotem
 • Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany do 20 kg
 • Transport na miejscu wynajętymi busami
 • 7 noclegów: 4 noclegi w okolicach Las Arenas (pokoje dwuosobowe z łóżkami pojedynczymi i podwójnymi),  2 noclegi w okolicach Fuente De (pokoje dwuosobowe z łóżkami pojedynczymi), 1 nocleg w okolicach Cain de Valedon (pokoje dwuosobowe z łóżkami pojedynczymi i podwójnymi)
 • 6 śniadań
 • 6 trekkingów górskich
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Obowiązkowa opłata na UFG i TFP 
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych

Cena nie zawiera:

 • Innych biletów wstępów
 • Wyżywienia (oprócz śniadań zgodnie z programem)
 • Transferu na trasie Wrocław – Warszawa, Warszawa – Wrocław – dodatkowo płatne 150 zł w obie strony.
 • Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży
 • Wydatków własnych uczestników
DODATKOWE INFORMACJE
 • Picos de Europa to pasmo górskie zlokalizowane w północnej Hiszpanii, znajduje się na obszarze Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Obowiązującą walutą jest Euro.
 • Dojazdy na trasy piesze i przemieszczanie się po obszarze górskim za pomocą wynajętych aut i busów.
 • Zakwaterowanie w 3 różnych miejscach na obszarze Picos de Europa:  4 noclegi w okolicach Las Arenas,  2 noclegi w okolicach Fuente De, 1 nocleg w okolicach Cain de Valedon.
 • Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
 • Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany niektórych punktów wycieczki, i zaproponowania wycieczek alternatywnych, z powodów zmiennych warunków pogodowych lub innych nieprzewidzianych okoliczności.
 • Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkukilometrowych tras.
 • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko”. Tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
 • Wyposażenie uczestnika powinno zawierać niezbędne elementy jak na jednodniową wędrówkę, 
 • Zapewniamy transfer z Wrocławia do Warszawy i z powrotem (150 zł).

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Picos de Europa - Hiszpania pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.