Wiosna w górach Harz w krainie czarownic i krzywych domów

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie
TerminCena
4 dni750

O wyprawie

Zapraszamy na wiosenne wędrówki w Góry Harz. To mało znane u nas pasmo górskie położone w sercu Niemiec. Harz, to miejsce owiane starymi tajemnicami i legendami germańskimi. Jako siedlisko złych mocy i duchów stanowiły respekt dla ludzi. Wierzono, że na najwyższym ich szczycie Brockenie, mają miejsce sabaty czarownic. Przez wieki były inspiracją dla artystów między innymi Goethego. To tu poraz pierwszy opisano tzw. Widmo Brockenu, które u niejednego wędrowcowca do dziś budzi lęk. Harz, to też bogactwo zabytków.

Wiele tutejszych miast i miasteczek posiada setki kamieniczek zbudowanych metodą tzw. muru pruskiego, które tworzą niepowtarzalny klimat tych miejsc. Okolica pełna jest średniowiecznych zamków i ich ruin. Niektóre z nich jak ten w Quedlinburgu pamięta X wiek i początki państwowości niemieckiej. O bogactwie tych terenów świadczą dawne kopalnie, z których niektóre czynne były ponad tysiąc lat. W czasach najnowszych góry przedzielone były granicą państwową pomiędzy RFN, a NRD.

Wyprawa w Góry Harz, to czterodniowa wycieczka, która pozwoli nam poznać, najważniejsze miejsca tej magicznej krainy. Program wycieczki zakłada cztery trekkingi połączone ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w Górach Harzu. Podczas naszych wędrówek zdobędziemy najwyższy wierzchołek tych gór Brocken, mierzący 1141 m. n. p. m. Trasy trekkingowe są łatwe i niewymagające. Każda z tras pieszych zakończona jest zwiedzaniem jednego z tutejszych miasteczek.

Program

1 DZIEŃ

Czwartek 12.05.2022

Wyjazd z Wrocławia i Świdnicy w godzinach nocnych. 

Przyjazd w Góry Harz.

Trekking

Trasa 1:  WĄWÓZ BODENTAL  I QUEDLINBURG

     Po przyjeździe w Góry Harzu, zaczynamy od trasy trekkingowej przez dolinę rzeki Bode. Rzeka ta płynie przez Góry Harz, tworząc malowniczy i głęboki w niektórych miejscach na ponad 200 m wąwóz. My przejdziemy dnem dużej części wąwozu, by wspiąć się na punkt widokowy zwany Hexentanzplatz (plac tańczących czarownic). Miejsce to nawiązuje do wierzeń germańskich, pełno tu czarownic diabłów i innych stworów. Trasę zakończymy w miejscowości Thale, gdzie znajduje się ujście wąwozu.  Następnie udamy się do miasteczka Quedlinburg. Tu zwiedzimy stare miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tutaj około 1300 kilkusetletnich kamieniczek wybudowanych z tzw. muru pruskiego. Nad miastem wznosi się zamek i kolegiata pamiętające X wiek i jego władcę Henryka Ptasznika.

 Długość trasy pieszej około 13 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  300 m, najwyższy punkt 480 m, koniec trasy 200 m (wysokości w m. n. p. m.)     

Po zwiedzeniu miasta przejazd do miejsca zakwaterowania.

Nocleg

2 DZIEŃ

Piątek 13.05.2022

Trekking

Trasa 2:  BROCKEN, GOSLAR

     Będąc w Górach Harzu, nie sposób ominąć najwyższego wierzchołka tych gór, Brockenu. Góra ta od wieków uruchamiała wyobraźnię ludzi. Utożsamiano ją między innymi z sabatami czarownic. Potem zaobserwowano tu i opisano zjawisko optyczne zwane Widmem Brockenu. O zjawisku tym spotykanym gdziekolwiek w górach krążą do dziś przesądy. Przed II wojną światową wybudowano tu nadajnik, który pozwolił transmitować olimpiadę z Berlina w 1935 roku. Po wojnie sam szczyt pozostał po stronie NRD. Stacjonowały tu wojska sowieckie, a teren wokół szczytu ogrodzony został murem, na wzór tego w Berlinie. Na sam wierzchołek można dostać się jednym z wielu szlaków, lub wąskotorową kolejką, która od ponad stu lat wwozi turystów na szczyt. My naszą wędrówkę rozpoczniemy w miejscowości Schierke, znanej z miejscowego specjału, jakim jest nalewka ziołowa Schierke Feuerstein. Zakończymy trasę w miejscowości Torfhaus. Następnie pojedziemy do miasta Goslar. Tu zwiedzimy stare miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

     Długość trasy pieszej około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  620 m, najwyższy punkt 1141 m, koniec trasy 900 m (wysokości w m. n. p. m.)     

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

3 DZIEŃ

Sobota 14.05.2022

Trekking

Trasa 3:  ACHTERMANNSHOHE, AUERBERG, STOLBERG

     Tego dnia w programie mamy dwie krótkie trasy trekkingowe. Pierwsza z nich licząca sobie około 4 km wędrówka zaprowadzi nas na punkt widokowy Achtermannhohe, skąd przy dobrej pogodzie widoki na Brocken i zachodnią część Gór Harz. Następnie przejazd w okolice Stolbergu. Tu przejdziemy około 8 km trasę, wchodząc na punkt widokowy Josephshoehe. Tu na podłużnym wierzchołku, znajduje się wieża widokowa w kształcie krzyża, zbudowana w 1896 roku. Potem leśną drogą w dół, by osiągnąć cel naszej wędrówki, małe miasteczko Stolberg. To jedna z najciekawszych i najpiękniejszych górskich miejscowości Harzu. Historia tego miejsca sięga 1000 roku. Chociaż nie ma tu typowego rynku, to z głównego placu przy ratuszu rozchodzą się trzy drogi, a przy nich gęsto zabudowane kilkusetletnie kamienice z tzw. muru pruskiego. Nad miasteczkiem wznosi się średniowieczny zamek i kościół. 

     Długość I trasy około 4 km. Czas przejścia około 1,5 godziny. Przewyższenie około 150 m. Długość II trasy około 8 km. Czas przejścia około 3 godzin. Przewyższenie 100 m w górę i 300 m w dół.

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

4 DZIEŃ

Niedziela 15.05.2022

Wykwaterowanie

Trekking

Trasa 4:  TEUFELSMAUER  I WERNIGERODE

     Ostatniego dnia przeniesiemy się na północ, na przedgórze. Przejdziemy niedługą trasę, wzdłuż skalnego grzebienia zwanego Teufelsmauer, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Diabelski Mur. Teufelsmauer to osobliwa formacja piaskowcowa z dziwacznymi skalistymi ostańcami w północnej części przedpola Harzu. Krótką wędrówkę zakończymy w pięknym niemieckim miasteczku Blankenburg, pełnym kamieniczek z muru pruskiego. Następnie przejedziemy do Wernigerode. Tutaj z chętnymi wejdziemy na wzgórze zamkowe, gdzie odwiedzimy tutejszy zamek. Potem zwiedzanie Wernigerode, jednego z najpiękniejszych miast Harzu. W godzinach popołudniowych wyjazd w drogę powrotną.

     Długość trasy łączonej około 9 km. Czas przejścia około 4 godzin. Początek trasy:  150 m, najwyższy punkt 330 m, koniec trasy 150 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przyjazd do Wrocławia i Świdnicy godzinach nocnych.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Transport autokarem lub busem 
 • 3 noclegi w apartamentach 4 osobowych
 • 4 trekkingi górskie
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Opłata klimatyczna
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych

Cena nie zawiera:

 • Ewentualnych biletów wstępów
 • Wyżywienia
DODATKOWE INFORMACJE
 • Do przekroczenia granicy wystarczy tylko dowód osobisty.
 • Każdy apartament wyposażony jes w kuchnię, gdzie można przygotować posiłki.
 • Każdy dzień wycieczki kończy się zwiedzaniem kolejnego z miast, gdzie będzie czas wolny.
 • Trasy górskie są łatwe i nie wymagają specjalnych umiejętności. Niezbędna jednak średnia kondycja.
 • Kolejność tras górskich, jak i zwiedzania, może ulec zmianie.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wiosna w górach Harz w krainie czarownic i krzywych domów pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Niemcy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.