Tien Szan - niebiańskie góry Kirgistanu

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

 Kirgistan

 • Niezwykłe krajobrazy, piękna przyroda górzystego Kirgistanu 
 • Jurty i konie kirgiskich nomadów, gościnność i otwartość Kirgizów
 • Biszkek i Park Narodowy Ala Arcza w pobliskim pasmie Tien-Szan
 • Wielkie jeziora w Tien-Szanie: Issyk Kul, Song Kul, Czatyr Kul
 • Malownicze skalne formacje w kanionie Skazka i Dżuty Ogiz w rejonie issykkulskim
 • Trekking do turkusowego jeziora Ala Kul - jednego z najpiękniejszych w Tien-Szanie
 • Kąpiel w gorących źródłach Altyn Araszan na zakończenie trekkingu
 • Stare zabytki Kirgistanu: Wieża Burana, karawanseraj Tasz Rabat, petroglify

Położony w górach Tien Szan i na skraju Pamiru Kirgistan w odróżnieniu od sąsiednich państw Azji Centralnej pełnych zabytków i zgiełku bazarów przyciąga spokojem i pięknem otaczającej przyrody. „Niebiańskie Góry” Tien Szan pokrywają większość kraju a śródgórskie kotliny wypełnione są jeziorami, wśród których króluje Issyk Kul - „morze Kirgistanu”. Kirgizi to naród pasterski, do dzisiaj w krajobrazie kraju spotkamy licznych nomadów, ich jurty i stada koni.

Z Biszkeku w stronę Chin

Stolica Kirgistanu położona u stóp pasma Gór Kirgiskich będzie punktem startowym  naszej wyprawy. Opuściwszy to milionowe miasto zajrzymy do jednego z nielicznych kirgiskich zabytków - wieży Burana. Dalej skierujemy się w stronę leżącego wysoko w obszernej kotlinie jeziora Song Kul, gdzie latem napotkamy dziesiątki jurt oraz stada pasących się tu koni i owiec. Pobyt w jurcie pozwoli nam poznać codzienne życie koczowników. Dalej, przez miasto Naryn, podążymy odnogą Jedwabnego Szlaku. Zwiedzimy stary karawanseraj Tasz Rabat i powędrujemy na przełęcz, z której roztacza się widok na położone przy chińskiej granicy jezioro Czatyr Kul.

Issyk Kul - „morze Kirgistanu”

To olbrzymie jezioro otoczone górami jest prawdziwą dumą Kirgizów. Nazwa Issyk Kul oznacza „Ciepłe Jezioro” gdyż nawet zimą woda w nim nie zamarza. Liczne plaże stanowią wielką atrakcję również dla innych mieszkańców Azji Środkowej. W pobliskich górach znaleźć można malownicze zakątki: wodospady i fantazyjne formacje skalne, takie jak: kanion Skazka czy czerwone skały Dżety Oguz. Na północnym brzegu jeziora atrakcję turystyczną stanowią stare petroglify.

Trekking do górskiego jeziora Ala Kul

Miasteczko Karakol na wschodnim krańcu jeziora Issyk Kul stanowi nie tylko punkt startowy wypraw w najwyższą część Tien Szanu ze szczytem Pobieda i Chan Tengri, ale również pięknego trekkingu w pobliskim paśmie Terskey Alatoo. Krajobrazowo te góry przypominają Alpy z bujnymi lasami, górskimi lasami i skalno-lodowymi wierzchołkami. Powędrujemy w stronę najwyższych szczytów tego pasma i do turkusowego jeziora Ala Kul, będącego prawdziwą perełką Tien Szanu. Po trudach wędrówki zrelaksujemy się w gorących źródłach Altyn Araszan.

Program

Dzień 1 Podróż do Kirgistanu

Wylot z Warszawy do Biszkeku.

Dzień 2 Wycieczka w góry w pobliżu Biszkeku

Przylot do Biszkeku. Przejazd za miasto do parku narodowego Ala Arcza w górującym nad Biszkekiem pasmie Tienszanu. Wycieczka do wodospadu Ak sai (2700 m n.p.m.). Powrót do Biszkeku na nocleg w hostelu.

Trekking: ok. 4 godzin

Dzień 3 Przejazd nad jezioro Song Kul, po drodze zwiedzanie wieży Burana

Długi przejazd z Biszkeku nad jezioro Song Kul (3000 m n.p.m.). Po drodze podjedziemy do wieży Burana – jednego z nielicznych zabytków Kirgistanu. Zanocujemy w tradycyjnej kirgiskiej jurcie w pobliżu jeziora. (D)

Dzień 4 Pobyt nad Song Kul, przejazd do Narynu

Odpoczywając nad jeziorem będziemy mieli czas, aby poobserwować życie mieszkających tu nomadów. Po obiedzie przejedziemy do miasta Naryn, leżącego nad rzeką Naryn u podnóża gór o ciekawych kształtach spowodowanych erozją. Nocleg w hotelu. (B,L,D)

Dzień 5 Przejazd do Tasz Rabat, trekking w stronę jeziora Czatyr Kul na przełęcz Tasz Rabat

Wczesna pobudka, drogą prowadzącą na południe w stronę chińskiej granicy pojedziemy do usytuowanego w urokliwej dolinie karawanseraju Tasz Rabat pamiętającego czasy Jedwabnego Szlaku. Stąd (3200 m n.p.m.) ruszymy na trekking  na przełęcz Tasz Rabat leżącą na trasie do jeziora Czatyr Kul. Mozolne podejście na wysoką przełęcz Tasz Rabat (3950 m n.p.m.), skąd przy dobrej pogodzie rozciąga się wspaniały widok w dół na wielkie jezioro Czatyr Kul i za nim na pasmo górskie na granicy z Chinami.  Powrót do do Tasz Rabat i przejazd do Narynu. Nocleg w hotelu. (B, L, D)

Trekking: ok. 7 - 8 godzin

Dzień 6 Przejazd nad jezioro Issyk Kul, wizyta w kanionie Skazka

Przejazd do wioski Tosor położonej nad jeziorem Issyk Kul. Tuż przed Tosorem zjedziemy z drogi wiodącej wzdłuż południowego brzegu jeziora, aby zobaczyć bajecznie kolorowy kanion Skazka. Nocleg nad jeziorem Issyk Kul. (B, D)

Dzień 7 Odpoczynek nad jeziorem Issyk Kul. Przejazd do Karakolu

Przedpołudnie spędzimy na pobliskiej plaży, możliwość kąpieli w „kirgiskim morzu” z widokiem na otaczające je góry Tienszan. Po obiedzie przejazd do miasta Karakol, spacer i zwiedzanie drewnianej prawosławnej cerkwi i meczetu Dungan zbudowanego w chińskim stylu. Nocleg w Karakolu. (B, L, D)

Dzień 8 Skały Dżety Oguz. Trekking w stronę przełęczy Telety

Po śniadaniu przejazd do sanatorium Dżety Oguz, przy którym obejrzymy malownicze czerwone skały „7 byków”. Dalej podjedziemy jeszcze kilka kilometrów do zielonych pastwisk z licznymi jurtami, skąd rozpoczniemy najdłuższy, najtrudniejszy ale też najciekawszy trekking na tym wyjeździe. Doliną Telety podejdziemy w górne jej partie u stóp przełęczy Telety, gdzie rozbijemy nasze namioty. (B)

Trekking: ok. 5 godzin

Dzień 9 Przejście przez przełęcz Telety

Żmudne i miejscami strome podejście  na przełęcz Telety (3800 m n.p.m), które wynagrodzą nam piękne widoki na wysokie szczyty pasma Terskey Alatoo w Tien Szanie. Dalej czeka nas bardzo długie zejście na dno doliny Karakol (ok. 2500 m n.p.m.), gdzie zatrzymamy się na kolejny nocleg.

Trekking: ok. 8 - 9 godzin

Dzień 10 Podejście do jeziora Ala Kul

Po przekroczeniu potoku Karakol po drewnianym mostku czeka nas strome podejście przez las, potem łąki i głazowiska do miejsca zwanego Sirota Camp, gdzie odpoczniemy robiąc przerwę na obiad. Kolejna część podejścia jeszcze bardziej stroma prowadzi pod wodospady i dalej na próg bocznej doliny, w której położone jest przepiękne górskie jezioro Ala Kul. Namioty rozbijemy na skałach progu doliny (3600 m n.p.m. z widokiem na jezioro.

Trekking: ok. 6 - 7 godzin

Dzień 11 Przejście przez przełęcz Ala-kul i zejście do Altyn Araszan

Wędrówka ścieżką wzdłuż brzegu jeziora pnącą się na przełęcz Ala-kul (3860 m n.p.m.. wspaniałe widoki z trasy podejścia i oczywiście z samej przełęczy na turkusowe jezioro i ośnieżone szczyty Tienszanu. Bardzo strome (!) zejście z przełęczy po piarżystym zboczu i dalej długa wędrówka w dół doliny Kel Dike najpierw łagodnie przez zielone hale potem stromo w dół przez las do doliny Araszan. Dalej doliną dotrzemy do wioski Altyn Araszan (2450 m n.p.m.), gdzie możemy zrelaksować się po długim dniu marszu w miejscowych gorących źródłach. Nocleg w namiotach na terenie bazy turystycznej.

Trekking: ok. 7 - 8 godzin

Dzień 12 Zejście doliną Araszan do Ak Suu

Pożegnawszy widok szczytu Pałatka widocznego w głębi doliny i termalne źródła w Altyn Araszan powędrujemy leśną drogą w dół doliny do początku drogi jezdnej koło wsi Ak Suu. Powrót do Karakolu. Nocleg w Karakolu. (D)

Trekking: ok. 4 godzin

Dzień 13 Przejazd do Biszkeku, petroglify w Czolpon Ata

Przejazd na północny brzeg jeziora Issyk Kul do miasteczka Czolpon Ata, na którego obrzeżach obejrzymy stare petroglify, dalsza podróż do Biszkeku. Nocleg w Biszkeku. (B)

Dzień 14 Spacer po Biszkeku. Czas wolny na zakupy

Spacer po centrum miasta. Zajdziemy m.in. do Parku Dębowego, na plac Ala Too i pod parlament oraz pod Pomnik Zwycięstwa w kształcie jurty. Czas na zakup pamiątek. Nocleg w hostelu Biszkeku.

Dzień 15 Powrót do Polski

Przelot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przeloty Warszawa - Biszkek - Warszawa; transport lokalny
 • Noclegi poza trekkingiem w hotelach turystycznych, hostelach (pokoje 2-4 os. często ze wspólną łazienką) lub jurtach
 • Noclegi podczas trekkingu w namiotach
 • Wyżywienie zgodnie z programem (B - śniadania, L-lunch, D-kolacja)
 • Gaz do gotowania podczas trekkingu
 • Usługi porterów oraz zwierząt jucznych podczas trekkingu
 • Lokalnego przewodnika podczas trekkingu do jeziora Ala Kul
 • Bilety wstępów i inne wymagane opłaty
 • Opiekę polskiego przewodnika 
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Jedzenia podczas trekkingu (zabieramy jedzenie instant z Polski, ew. coś można dokupić na miejscu)
 • Wyżywienia poza trekkingiem nie zaznaczonego w programie - ok. 100 EUR
 • Napiwków - 50 EUR

Liczba uczestników: 8 - 12 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Pierwsza część ceny: 4800 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 750 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Tien Szan - niebiańskie góry Kirgistanu pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.