Pireneje

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni3 450

O wyprawie

Pireneje

 • Wędrówki na lekko po dziewiczych Pirenejach
 • Jeziora polodowcowe w Parku Narodowym Aiguestortes: mozaika zieleni, wody i granitu
 • Malownicze pirenejskie wioski: Aneu, Sorpe i Borreu
 • Najwyższy szczyt Pirenejów - Pico de Aneto (3404 m n.p.m.)
 • Barcelona - spacer po barwnej stolicy Katolonii
 • Montserrat - Sanktuarium Czarnej Madonny oraz wędrówka po "postrzępionych górach"
 • Degustacja wina Cava w lokalnej winnicy

Pireneje to trzecie pod względem wielkości góry w Europie, rozciągające się malowniczym łańcuchem od Morza Śródziemnego po Ocean Atlantycki; są też jednymi z najpiękniejszych gór Europy. Nieliczne górskie miejscowości wyludniają się a i turystów tu nie ma aż tak wielu. Tamtejsze szlaki piesze nie są zbytnio zatłoczone, dzięki temu będziemy mogli w spokoju docenić piękno i różnorodność krajobrazów tych majestatycznych i tajemniczych gór. Pireneje bowiem, jak każde wysokie góry, budziły ciekawość i respekt od zamierzchłych czasów, często były tematem mitów i opowiadań. To właśnie od imienia mitycznej córki Atlasa Pyrene ma pochodzić nazwa gór, chociaż inni twierdzą, że z języka baskijskiego i ma oznaczać Góry Księżycowe. Jakie są w rzeczywistości Pireneje, najlepiej przekonać się samemu. Zapraszamy zatem na wyjazd w najwyższe góry półwyspu Iberyjskiego!

Pireneje

Przygodę z Pirenejami rozpoczniemy w malowniczo położonej dolinie Vall d’Aneu, zamieszkanej już kilka tysięcy lat temu. Obecnie okoliczne tereny wyludniają się a wioski często mają tylko po kilkudziesięciu mieszkańców. Miejscowość Esterri d’Aneu, położona nad rzeką Aneu, jest świetnym miejscem wypadowym dla pieszych wędrówek. Trasy w okolicy nie są zbyt wymagające, za to widoki zapierają dech w piersiach. W pobliżu znajduje się jedyny park narodowy na terenie Katalonii - Aiguestortes. Pomimo niewielkiej powierzchni, obejmuje jeden z najpiękniejszych terenów w całych Pirenejach. Na jego obszarze występuje bardzo duże jak na Pireneje zagęszczenie jezior. Strome szczyty odbijają się w krystalicznie czystych jeziorach, mozaika zieleni, wody i skał oraz urokliwych wodospadów tworzy bajkowe krajobrazy. W drugiej części pobytu w Pirenejach na chętnych czeka wejście na najwyższy szczyt Pirenejów Pico de Aneto, będzie to ukoronowanie naszych wędrówek.

Montserrat

Zanim dotrzemy w Pireneje zatrzymany się w masywie Montserrat w pobliżu Barcelony. Jadąc od wybrzeża już z daleka widać wyróżniające się wzniesienia o charakterystycznych obłych kształtach. Nic więc dziwnego, że miejsce to przed wiekami wybrali mnisi na siedzibę zakonu. W murach tutejszego klasztoru benedyktyńskiego, zbudowanego na wysokości ponad 1000 m n.p.m., znajduje się słynna figurka Czarnej Madonny będącej patronką Katalonii. Sanktuarium w Montserrat jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowym w Hiszpanii, drugim najczęściej odwiedzanym po Santiago de Compostela. Ale masyw Montserrat jest też doskonałym miejscem na górskie spacery. Mnóstwo wytyczonych tras i rozległe widoki sprawiają, że nie sposób pominąć to miejsce.

Winnice Katalonii

W wielu miejscach na świecie na różne sposoby rozwijała się tradycja rzemiosła winiarskiego. Każdy stara się wydobyć te najciekawsze smaki, podkreślić lokalny aromat i dodać coś od siebie. Ciekawym rodzajem win są wina musujące i chociaż popularnością nic nie przebije francuskiego szampana to włoskie prosecco, niemiecki sekt i hiszpańska cava jest równie ciekawa. Pod koniec naszego wyjazdu pojedziemy do rejonu Penedes, gdzie wytwarza się to wspaniałe wino. Zobaczymy jak jest wytwarzane, jak przechowywane, oczywiście będziemy tez degustować.

Barcelona

Na zakończenie czeka nas spacer po Barcelonie. Pełna gwaru, ruchu i kolorów La Rambla, wąskie uliczki Barii Gotic i oczywiście wspaniałe dzieła Antonio Gaudiego a wśród nich najsłynniejsze: Sagrada Familia czy Park Güell; to wszystko „wizytówki Barcelony”. Na wszystko nie starczy czasu, chętni mogą zostać na dłużej a dla tych którzy wcześniej już tu byli, taki spacer to na pewno miłe wspomnienia. 

Program

Dzień 1 Przelot do Hiszpanii

Przelot do Barcelony (możliwość wylotu z Krakowa - osoby zainteresowane taką opcją prosimy o przekazanie takiej informacji w momencie zapisania się na wyjazd). Transfer do hotelu na nocleg.

Dzień 2 Montserrat - sanktuarium i spacer w górach

Rano przejazd do Montserrat, jednego z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Hiszpanii. Dla chętnych chwila kontemplacji, krótkie zwiedzanie dla wszystkich i ruszamy na szlak niezbyt trudny, ale z możliwością rozległych widoków. Po południu przejazd w okolice Esterri d'Aneu.

Czas wędrówki: ok. 3-4 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Suma zejść: ok. 800 m | Dystans: ok. 8 km

Dzień 3 Park Narodowy Aiguestortes

Rozpoczynamy naszą 3-dniową wędrówkę po najbardziej malowniczych zakątkach Pirenejów zabierając w góry tylko najpotrzebniejsze rzeczy, mając na uwadze, iż schroniska są dobrze wyposażone i można zakupić prowiant.

Udamy się do Parku Narodowym Aiguestortes i Estany de Sant Maurici, który słynie z licznych jezior otoczonych majestatycznymi szczytami. Dzisiejszą trasę rozpoczniemy od podejścia do jeziora Sant Maurici by szlakiem „od jeziora do jeziora" dojść do schroniska Amitges, w którym spędzimy pierwszy nocleg. Popołudniu, już gdy zostawimy rzeczy w schronisku, wybierzemy się na wędrówkę w kierunku głównego grzbietu by z góry popatrzeć na lśniące w dole jeziora.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 900 m. | Suma zejść: ok. 300 m | Dystans: ok. 14 km

Dzień 4 Wędrówka w sercu Pirenejów

Dziś czeka nas przyjemna, spokojna wędrówka po szlakach w samym sercu Parku Narodowym Aiguestortes. Przejdziemy przez przełęcz Portarro z której wyruszymy na łatwy szczyt o tej samej nazwie. Nasyceni widokami zejdziemy do jeziora Estany Llong, nad którym położone jest schronisko Refugi de Estany Llong – miejsce naszego następnego noclegu.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 600 m. | Suma zejść: ok. 900 m | Dystans: ok. 12 km

Dzień 5 Przełęcz Contraix i magia Pirenejów

Celem naszej dzisiejszej wędrówki będzie przełęcz Contraix (2749 m n.p.m.) by z innej perspektywy popatrzeć na pirenejskie szczyty. Rano wyruszamy ze schroniska by po ok. 2-godzinnej wędrówce dotrzeć do jeziora Contraix. Po chwili odpoczynku ruszamy na przełęcz, a tam czekają nas zupełnie nowe, niespotykane dotąd widoki. Schodzimy w dół w kierunku schroniska Refugi Ventosa i Calvell malowniczo położonego wśród jezior. Pozostaje nam już tylko krótka wędrówka wzdłuż zbiornika wodnego Cavallers i przyjdzie nam opuścić Park Narodowy Aiguestortes i Estany de Sant Maurici. Przejazd na nocleg w okolice Benasque.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Suma zejść: ok. 1000 m | Dystans: ok. 15 km

Dzień 6 Z widokiem na Pico de Aneto - najwyższy szczyt Pirenejów

Poranny transfer i wyruszamy na szlak w masywie Maladeta. Tego dnia czeka nas trekking jedną z najpiękniejszych dzikich dolin w Pirenejach: Valle Barranc. Prowadzi nią szlak na przełęcz Salenques (2808 m n.p.m.), tam przy dobrej widoczności jak na dłoni będziemy widzieć Pico de Aneto (3404 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Pirenejów! Schodzimy na południową stronę do schroniska Cap de Llauset, gdzie zostaniemy na noc.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1000 m | Suma zejść: ok. 400 m | Dystans: ok. 15 km

Dzień 7 Degustacja wina Cava, przejazd w okolice Barcelony

Ostatni dzień naszej wędrówki w Pirenejach to zejście z gór i powolny powrót do Barcelony. Zanim jednak wrócimy do stolicy Katalonii zatrzymamy się na degustację lokalnego wina Cava. Nocleg w okolicach Barcelony.

Czas wędrówki: ok. 3 godzin | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 1100 m | Dystans: ok. 9 km

Dzień 8 Powrót do Polski

Jeżeli czas pozwoli będzie możliwość krótkiego spaceru po Barcelonie. Transfer na lotnisko i powrót do Warszawy (możliwy powrót do Krakowa - osoby zainteresowane taką opcją prosimy o przekazanie takiej informacji w momencie zapisania się na wyjazd).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Barcelona - Warszawa, przejazdy busem/minibusem
 • Zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelach/pensjonatach 2**/3*** (pokoje 2-3 osobowe), 3 noclegi w schroniskach górskich (pokoje wieloosobowe)
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami
 • Kosztów uczestnictwa w programie (transportu komunikacją publiczną, transferu z/na lotnisko, degustacji wina Cava, biletu na kolej linową w Montserrat) - ok. 40-55 EUR

Liczba uczestników: 12 - 24 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Barcelonie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem i informację o zainteresowaniu taką opcją nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Pireneje pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.