PIRENEJE w krainie tysiąca górskich jezior Andora

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
15 dni2 100 + 350EURO

O wyprawie

PIRENEJE W KRAINIE TYSIĄCA GÓRSKICH JEZIOR ANDORA, PIRENEJE KATALOŃSKIE, PARK NARODOWY AIGÜESTORTES I ESTANY DE SANT MAURICI LATO

Liczący ponad 400 km obszar Pirenejów obejmuje terytorium Nawarry, Aragonii i Katalonii. Przebiegające równoleżnikowo pasmo górskie stanowi naturalną granicę pomiędzy Hiszpanią a resztą Europy. Wysokie góry, z których ponad 200 szczytów mierzy powyżej 3000 m n.p.m., bujna roślinność, liczne rzeki, tysiące jezior i niezliczone miejscowości usytuowane na górskich zboczach stanowią o niespotykanym pięknie tej krainy. Spośród dwóch Parków Narodowych odwiedzimy jeden z nich, Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. W Pirenejach leży też jedno z najmniejszych państw świata, Andora w której się zatrzymamy na wędrówki. Podczas długiej podróży do Hiszpanii zatrzymamy się we francuskich perełkach architektury, Awinion i Carcassonne.

Wyprawa w Pireneje, to dwutygodniowy wyjazd w mało znane dla Polaków góry, położone dwa tysiące km od naszego kraju. Naszym celem będą Pireneje, położone w Andorze i po stronie hiszpańskiej w Katalonii. Wybieramy się autokarem poprzez Francję. Tutaj zrobimy przerwę z noclegiem w okolicach Avinionu w Prowansji. Zobaczymy to miasto z jego pałacem papieskim i słynnym mostem na Rodanie. Celem naszych pierwszych wędrówek w Pirenejach będzie malutkie górskie państwo Andora, wciśnięte pomiędzy Francję, a Hiszpanię. Tu przejdziemy trzy trasy trekkingowe, zwiedzimy stolicę oraz wejdziemy na najwyższy szczyt Andory, Coma Pedrosa (2942 m). Z Andory udamy się w Pireneje katalońskie do Parku Narodowego Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. To kraina setek jezior i stawów górskich. Góry przypominające Alpy, ale z ogromną ilością wszechogarniającej wody. W strumieniach, wodospadach, stawach i jeziorach. Tu nasza baza znajdować się będzie w okolicach miejscowości Espot. Stąd zrobimy 6 górskich trekkingów w tej krainie górskich jezior, czyli Parku Narodowym Aigüestortes, nad doliną Val d’Aran i doliną Vall de Boí z romańskimi kościołami wpisanymi na listę UNESCO. W drodze powrotnej zatrzymamy się na nocleg we Francji w okolicach słynnego Carcassonne. Zwiedzanie tego niezwykłego miasta, zwanego twierdzą nad twierdzami będzie ostatnim punktem naszej pirenejskiej wyprawy. Na cały wyjazd składa się 9 dni z wycieczkami trekkingowymi, noclegi z wyżywieniem i bez, przejazd autokarem lub busami.

Program

1 DZIEŃ

Niedziela 7.08.2022

Wyjazd w godzinach popołudniowych z Wrocławia i Świdnicy. Przejazd do Francji.

2 DZIEŃ

Poniedziałek 8.08.2022

Przyjazd do Francji w okolice Awinionu.

Nocleg

3 DZIEŃ

Wtorek 9.08.2022

Śniadanie

Zwiedzanie Awinionu.

Awinion to miasto w Prowansji nad Rodanem. Miasto w XIV wieku było siedzibą papieży. Najsłynniejszym chyba obiektem miasta jest most znany z kilku piosenek. Do najważniejszych zabytków miasta należy XIV wieczny Pałac Papieski, katedra, mury obronne i most na Rodanie, Pont Saint-Bénézet, zwany także Mostem Awiniońskim. Most wraz z Pałacem Papieskim wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyjazd w dalszą drogę do Andory. Nocleg w Andorze.

4 DZIEŃ

Środa 10.08.2022

Trekking 1: ESTANY DE L’ILLA

Trekkingi zaczynamy od malutkiego kraju pirenejskiego, jakim jest Andora. Na początek trasa w zachodniej części Andory. Spotkanie z pierwszymi pirenejskimi jeziorami, których podczas całej wyprawy zobaczymy setki, jak nie tysiące. W samej Andorze naliczono 172 jeziora.  Trasa zaczyna się w miejscowości Grau Roig. Największym jeziorem położonym na trasie będzie Estany de L’illa ze schroniskiem o tej samej nazwie. Po przejściu trasy, przejazd do stolicy, Andorra la Vella. Krótki spacer po mieście, zakupy itp. Powrót do hotelu.

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy:  2100 m, najwyższy punkt 2830 m, koniec trasy 1750 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 900 m, w dół 1200 m.

Nocleg w Andorze

 5 DZIEŃ

Czwartek 11.08.2022

Trekking 2: ESTANY DE JUCLAR

Drugi dzień wędrówek, to trekking nad jeziora górskie w północno – zachodniej części Andory. Juclar to największe jezioro w Andorze, położone w kotlinie, na wysokości 2300 mnpm. Nad brzegiem znajduje się schronisko o tej samej nazwie. Nieco wyżej znajduje się mniejsze jezioro Segon de Juclar. Nasza trasa powiedzie wzdłuż obu jezior, na przełęcz Albe. Potem na stronę francuską do kolejnych pirenejskich jezior. Z przygranicznej miejscowości francuskiej wracamy do Andory.

Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy:  1850 m, najwyższy punkt 2540 m, koniec trasy 1000 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 800 m, w dół 1200 m.

Nocleg w Andorze

6 DZIEŃ

Piątek 12.08.2022

Trekking 3: COMA PEDROSA I JEZIORO BAIAU

Trasa, która zaprowadzi nas na najwyższy wierzchołek Andory, Coma Pedrosa (2942 lub 2944 m). Zaczynamy w miejscowości Arinsal w Andorze. To duży ośrodek narciarski. Na najwyższy szczyt Andory dotrzemy standardowym szlakiem poprzez dolinę potoku Coma Pedrosa. Po drodze schronisko schronisko o tej samej nazwie. Pod samym szczytem w głębokiej dolinie Estany Negre (Jezioro Czarne). Zejście z Coma Pedrosa na stronę hiszpańską do tzw. cyrku polodowcowego Baiau. Tutaj kilka jezior górskich. Kończymy w dolinie Vallferrera. Stąd dostajemy się do drugiej bazy noclegowej w okolicach Espot w PN Aigüestortes i Estany de Sant Maurici.

Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 9 godzin. Początek trasy:  1600 m, najwyższy punkt 2942 m, koniec trasy 1800 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1400 m, w dół 1200 m.

Obiadokolacja i nocleg.

7 DZIEŃ

Sobota 13.08.2022

Śniadanie

Trekking 4: AMITGES

Pierwszy trekking w Parku Narodowym Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. To kraina tysiąca jezior górskich. Park ten znany jest z krajobrazów przypominających Alpy. Uroku tym górom dodają setki jezior i stawów polodowcowych wciśniętych w dolinach, pomiędzy strzelistymi szczytami. Zaczynamy z okolic przełęczy Pòrt dera Bonaigua położonej ponad 2000 mnpm., gdzie zaczyna się dolina Val d’Aran. Poprzez polodowcowy cyrk z dziesiątkami stawów i kilku jezior wejdziemy na szczyt Pic d’Amitges (2848 m). Po czym na południe do schroniska d’Amitges, położonego nad jeziorem o tej samej nazwie. Po drodze widoki na więsze jeziora i stawy. W tle symbol PN Aigüestortes, dwuwierzchołkowy szczyt Encantas. Podobno, to zaklęci w skałę dwaj myśliwi. Kończymy przy największym jeziorze św. Maurycego. To największe jezioro PN Aigüestortes. Stąd pieszo do parkingu lub wynajętym transportem do Espot.

Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy:  1900 m, najwyższy punkt 2848 m, koniec trasy 1900 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1050 m, w dół 1050 m.

Obiadokolacja i nocleg.

8 DZIEŃ

Niedziela 14.08.2022

Śniadanie

Trekking 5: PEGUERA, SABURO, COLOMINA

Druga trasa w PN Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. Tym razem owiedzimy południowo – wschodnią część PN. Trekking od jeziora do jeziora, poprzez cyrki lodowcowe. Zaczynamy z okolic Espot do schroniska Josep Maria Blanc. Mijając kilkanaście jezior i stawów wchodzimy na przełęcz Collada de Saburó (2668 m) skąd widoki na doliny z jeziorami. Od przełęczy kolejne jeziora i schronisko Colomina nad górskim jeziorem o tej samej nazwie. Kończymy nad zbiornikiem wodnym Sallente.

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 9 godzin. Początek trasy:  1350 m, najwyższy punkt 2670 m, koniec trasy 1800 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1400 m, w dół 1000 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 9 DZIEŃ

Poniedziałek 15.08.2022

Śniadanie

Trekking 6: VALL DE BOI – RESTANCA

Trekking w zachodniej części PN Aigüestortes. Zaczynamy z Vall de Boí. To dolina w której znajduje się 9 romańskich kościołów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszy zbiornik wodny, to sztuczne jezioro Cavallers. Potem kolejne górskie jeziora, schronisko Joan Ventosa i Calvell. Kolejne jeziora i wchodzimy na przełęcz Coret de Oelhacrestada (2474 m). Stąd nad kolejne dwa duże jeziora. Nad jednym z nich położone jest schronisko Restanca. Ze schroniska jeszcze w dół w kierunku doliny Val d’Aran. Stamtąd powrót do bazy koło Espot.

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 9 godzin. Początek trasy:  1850 m, najwyższy punkt 2480 m, koniec trasy 1400 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 950 m, w dół 1400 m.

Obiadokolacja i nocleg.

10 DZIEŃ

Wtorek 16.08.2022

Śniadanie

Trekking 7: ESTANY D’AIROTO

Trasa trekkingowa w Parc Natural de l’Alt Pirineu. Park Alt Pirineu Natural Park to największy park naturalny w Katalonii, obejmujący obszar Pirenejów Katalońskich od Andory do doliny Val d’Aran. To piękna i widokowa trasa przez cztery przełęcze. Po drodze kilka jezior z największym z nich, Estany d’Airoto. Dziewicza przyroda, brak schronisk (tylko jeden schron po drodze), to atuty tego obszaru. Zaczynamy od przełęczy Pòrt dera Bonaigua, potem koło jeziora Carrabea, d’Airoto, kończymy w małym górskim miasteczku Alós d’Isil.

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy:  2050 m, najwyższy punkt 2415 m, koniec trasy 1250 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 850 m, w dół 1600 m.

Obiadokolacja i nocleg.

11 DZIEŃ

Środa 17.08.2022

Śniadanie

Trekking 8: RESTANCA, LAC DE MAR

Trasa trekkingowa na zachód od PN Aigüestortes. To  wędrówka do schroniska Restanca. Mało uczęszczana trasa poprzez trzy duże jeziora górskie Rius i Lac de Mar.

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 10 godzin. Początek trasy:  1600 m, najwyższy punkt 2500 m, koniec trasy 1700 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 850 m, w dół 1600 m.

Obiadokolacja i nocleg.

12 DZIEŃ

Czwartek 18.08.2022

Śniadanie

Trekking 9: SANT MAURICI – PORT DE RATERA – COLOMERS

Trekking przez centralną część PN Aigüestortes. Zaczynamy znad jeziora św. Maurycego. Doliną Ratera wchodzimy na przełęcz Ratera (2572). Potem zejście do cyrku lodowcowego Colomers. Tu leży kilka górskich jezior i dziesiątki stawów. Docieramy do schroniska Colomers, położonym nad jeziorem Major de Colomers. Zejście do parkingu lub wynajętymi autami.

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy:  1850 m, najwyższy punkt 2600 m, koniec trasy 2000 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 950 m, w dół 800 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 13 DZIEŃ

Piątek 19.08.2022

Śniadanie

Wyjazd w drogę powrotną. Przejazd do Francji w okolice Carcassonne.

Zwiedzanie Carcassonne.

Carcassonne, to niewielkie miasto w Langwedocji, położone pomiędzy Tuluzą, a Morzem Śródziemnym. Zbudowane na szczycie wzgórza ufortyfikowane miasto góruje nad równiną. To jedyny tego typu średniowieczny zabytek w Europie. W nienaruszonym stanie zachowały się tu dwa rzędy murów i fortyfikacji okalających miasto. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nocleg w okolicach Carcassonne.

14 DZIEŃ

Sobota 20.08.2022

Śniadanie

Wyjazd w drogę powrotną do Polski

15 DZIEŃ

Niedziela 21.08.2022

Przyjazd do Polski w godzinach porannych.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • 1 nocleg w okolicach Awinionu (ze śniadaniem)
 • 3 noclegi w Andorze (bez wyżywienia)
 • 6 noclegów w okolicach Espot (śniadania i obiadokolacje)
 • 1 nocleg w okolicach Carcassonne (ze śniadaniem)
 • 9 trekkingów górskich
 • Przejazd autokarem lub busem podczas realizacji programu.
 • Ubezpieczenie NNW 20000 euro i KL 15000 zł
 • Obowiązkowa opłata na UFG i TFP
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia, poza wymienionym
 • Biletów wstępów
 • Wydatków własnych uczestników.
 • Transportu w PN Aigüestortes.(nad jezioro św. Maurycego i pod schroniska górskie)
 • Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej PIRENEJE w krainie tysiąca górskich jezior Andora pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.