Adwentowe Beskidy - Wielka Racza, Oszus

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Przejście kondycyjne: Adwentowe Beskidy, Grupa Wielkiej Raczy i Oszusa

Adwentowe Beskidy to propozycja na grudzień - aby podtrzymać wypracowaną latem dobrą kondycję, dotlenić się i poruszać przed słodkim Bożym Narodzeniem.

W Tatrach wtedy zwykle panują fatalne warunki: szlaki są oblodzone, śnieg nie jest dobrze związany z podłożem, a krótki dzień ogranicza możliwości bezpiecznej wędrówki. Beskidy na ten czas są idealnym rozwiązaniem.

Na ten niełatwy pogodowo czas proponujemy przejście kondycyjne w Beskidzie Żywieckim, w Grupie Wielkiej Raczy i Rycerzowej, które uważane są za najpiękniejsze i najbardziej dzikie fragmenty Beskidu Żywieckiego.

Atuty:

  • intensywna wycieczka górska w grudniu, poza sezonem
  • wędrówka w pięknej, jesienno - zimowej scenerii, szlakami prowadzącymi przez rezerwaty przyrody (Śrubita, Oszus, Rysianka) i mało uczęszczane ścieżki
  • przejście przez prawdziwie dziką grupe Oszusa
  • klimat beskidzkich schronisk na Wielkiej Raczy, Przegibku, Rycerzowej...
  • beskidzkie panoramy

Trudności: 

Brak trudności technicznych na trasie.

Schroniska: 

  • w pierwszym dniu wędrówki: 2 schroniska - Wielka Racza, Przegibek
  • w drugim dniu wędrówki: 1 schronisko (na końcu trasy) - Bacówka na Rycerzowej
  • w trzecim dniu wędrówki: 1 schronisko - Bacówka na Krawcowym Wierchu

Przewodnicy: 

Przewodnik Beskidzki

Mapy i literatura:

Mapa turystyczna: Beskid Żywiecki, 1:75 000

Program

1 dzień: Nocne wejście na Wielka Raczę

Dojazd własny do Bielska - Białej, a potem do Żywca. Spotkanie uczestników w Żywcu ok. godz 20.00. Sprawdzenie wyposażenia na zimowe przejście w górach.
Ptrzejazd do Rycerki Kolonii i wejście na szlak. Przejście nocą - wędrówka stokami Wielkiej Raczy do schroniska. Nocleg w schronisku.

2. dzień: Wielka Racza – Kikula - Przegibek pod Wielką Rycerzową

Śniadanie we własnym zakresie.
Wejście na szczyt Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.) i na platformę widokową. Szczyt słynie z fantastycznych widoków na Beskidy, Tatry i Małą Fatrę.

Przejście szlakiem granicznym przez tzw. Worek Raczański, szlakiem prowadzącym przez rezerwat przyrody "Śrubita" do schroniska na Przegibku. Odpoczynek i nocleg w schronisku.

Zimowy czas przejścia: ok. 5 godz. Suma podejść: ok. 800 m Odległość: ok. 12 km.

3. Dzień: Przegibek Rycerzowa - Grupa Oszusa –Orawska Leśna

Śniadanie we własnym zakresie.
Wejście z Przegibka na Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Odpoczynek w bacówce na Rycerzowej.
Przejście z Bacówki na Rycerzowej do rezerwatu Oszus, na przełęcz Podoszus. Zejście z przełęczy do Chaty Kohutik w Orawskiej Leśnej.Wędrówka szlakiem granicznym na przełęcz Glinkę i dalej do bacówki na Krawcowym Wierchu. Czas na obiadokolację.
Nocleg w chacie.

Czas przejścia ok. 6-7 godz. Suma podejść ok. 600 m. Odległość ok. 18 km.

4 dzień: Orawska Leśna -Oszus - Glinka

Śniadanie w chacie.
Wejście na przełęcz Podoszus. Chwila na odpoczynek. Wejście na Oszus (1155 m n.p.m.) - wyjatkowo piękny szczyt, którego stoki porośnięte są bogatym starodrzewem.
Wędrówka szlakiem granicznym przez Jaworzynę i Magurę na przełęcz Glinka.
Czas przejścia ok. 5-6 godz. Suma podejść ok. 850 m. Odległość, ok. 14 km.

Przyjazd do Bielska – Białej ok. 15.00

Warunki

Cena zawiera:

1 nocleg w hotelu, 2 noclegi w schroniskach turystycznych, 2 śniadania, ubezpieczenie, przewodnik beskidzki

Cena nie zawiera: 

przejazdu busem lub taksówką z Bielska-Białej do Rycerki i powrotu - koszty uzależnione od liczebności grupy, ok. 100 zł/os.obiadokolacji i innych świadczeń nie ujętych w cenie

Noclegi: 

Noclegi w górskich schroniskach i chatach.

Wyżywienie: 

Obiadokolacje i prowiant we własnym zakresie.

Sprzęt:

Należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 40 l.), dobre buty (w górach będzie śnieg), stuptuty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Adwentowe Beskidy - Wielka Racza, Oszus pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.