Etna i Wyspy Liparyjskie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
10 dni9 490
Wycieczka potwierdzona

O wyprawie

Sycylia i Wyspy Liparyjskie. Trekking na Etnę i po wulkanicznych wyspach

 • Trekking na Etnę z licencjonowanym przewodnikiem
 • Trekkingi po pięciu z Wysp Liparyjskich
 • Najbardziej aktywny wulkan Europy: Stromboli
 • Krystaliczne wody Morza Tyrreńskiego i ukryte plaże
 • Doskonała kuchnia włoska

Etna jest aktywnym i jednym z najbardziej znanych wulkanów Europy. Księżycowe krajobrazy, świeże pola lawowe, unoszące się nad kraterami kłęby gazów i pary na długo pozostają w pamięci. Trekking na Etnę otwiera serię wędrówek po aktywnych i wygasłych wulkanach na Sycylii i wulkanicznych Wyspach Eolskich, podczas naszej aktywnej wycieczki Trekking na Etnę i wędrówki po Wyspach Liparyjskich.

Wyspy Liparyjskie leżą niedaleko na północ od Sycylii. Gdy zobaczymy morze upstrzone wysepkami aktywnych i wygasłych wulkanów, to znaczy, że jesteśmy na miejscu :-) 5 wysp - Panarea, Stromboli, Salina, Lipari i Vulcano - zdobędziemy podczas wielu ciekawych i różnorodnych trekkingów.

Sycylia i Wyspy Liparyjskie to wyśmienite miejsce na przed i posezonowe wycieczki, gdy już / wciąż jest ciepło, ale nie ma jeszcze / już tłumów urlopowiczów (z których większość i tak koncentruje się w marinach i na plażach). Śródziemnomorska kuchnia, włoskie cannelloni, pizzę, owoce morza i wyśmienite wino umilą nam tę aktywną wycieczkę.

Wejście na Etnę i trekkingi po Wyspach Liparyjskich. Zapraszamy na dużą dawkę słońca, trekkingów, świeżego powietrza, aktywności i morskich kąpieli w krystalicznie czystej wodzie.

Program

WYSPY LIPARYJSKIE i ETNA TREKKING, RAMOWY PROGRAM:

DZIEŃ 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i przelot do Katanii na Sycylii. Spacer po centrum, wśród uliczek pełnych baroku i po reprezentacyjnym deptaku Via Etnea oraz przez lokalne katańskie targi. Zakwaterowanie i nocleg w Katanii.

DZIEŃ 2

Ruszamy na zbocza Etny, do parku krajobrazowego Parco dell'Etna, obejmującego szczyt i rozległe zbocza wulkanu. Przed nami intensywny dzień trekkingowy - księżycowe krajobrazy Etny powyżej górnej stacji kolejki i przepiękna trasa zejściowa grzbietem Serra Deli Salifizio.

Wspinając się serpentynami dotrzemy busem do dolnej stacji kolejki linowej przy schronisku Sapienza. Przejazd kolejką linową do wysokości 2500 m n.p.m., a następnie pieszo z licencjonowanym przewodnikiem górskim do ok 2850 m n.p.m. Zobaczymy kratery szczytowe, miejsca najświeższych erupcji wulkanu, rzeki zaschniętej lawy i przepiękną dolinę Valle del Bove, wzdłuż której poprowadzi zejściowa część naszego trekkingu. Około dziesięciokilometrowa trasa wiedzie grzbietem Serra Deli Salifizio, przez szczyt Monte Zoccolaro, w kierunku miasteczka Zafferana Etnea. Towarzyszyć nam będzie cały czas nieziemski widok na Etnę, lawowe pola w Valle de Bove i łańcuch Serra delle Concazze daleko w tle. Powrót wieczorem do Katanii na nocleg.

Trasa:
około 15 km (450 m w górę i 1600 m w dół).

DZIEŃ 3

Przejazd pociągiem ciekawą trasą widokową wzdłuż wschodniego wybrzeża Sycylii do Milazzo, skąd odpływa prom na pierwszą z naszych wysp Liparyjskich - Panareę. Panarea jest najmniejszą z wysp archipelagu, o powierzchni niecałych 4 km2. Doskonałe miejsce i czas na popołudniowy relaks, plażowanie i spacer po miasteczku, między eoliańskimi domkami i bujnymi ogrodami.

DZIEŃ 4

Trekking dookoła Panarei. Trasa prowadzi przez zalesione łagodniejsze zbocza na wschodzie, przez najwyższy szczyt Punta del Corvo (421 m n.p.m.) i nad stromymi klifami na zachodzie prosto do plaż z krystaliczną wodą. Po drodze obowiązkowe przystanki w Spiaggia delle Fumarole, osadzie z epoki brązu Punta Milazzese i zatokach Cala Junco oraz Caletta dei Zimmari.

Popołudniowy prom na Stromboli i wieczorny trekking w kierunku najbardziej aktywnego wulkanu Europy - do kilkunastu erupcji na godzinę! Nasza trasa prowadzi przez restaurację L’Osservatorio (110 m n.p.m.), skąd rozpoczyna się podejście do wysokości 290 m n.p.m. na odcinku 1,5 km. Jeśli restauracja będzie otwarta, można tam zostać i podziwiać erupcje delektując się wyśmienitym jedzeniem.

Trasa:
Panarea: około 8 km (450 m w górę i w dół)
Stromboli: około 9 km (300 m w górę i w dół)

DZIEŃ 5

Poranny odpoczynek, plażowanie i spacery po uroczych uliczkach San Vincenzo. Prom na kolejną z Wysp Eolskich - najbardziej zieloną Salinę, na której uprawia się kapary i winogrona. Zatrzymamy się w gwarnej Santa Marina Salina, skąd jeszcze tego samego dnia pójdziemy na przyjemny pięciokilometrowy spacer do miasteczka Lingua, gdzie w dawnych czasach produkowano sól z wody morskiej.

DZIEŃ 6

Trekking na najwyższy szczyt Wysp Liparyjskich - Monte Fossa delle Felci (962 m n.p.m). Sojusznicy - niepowtarzalne widoki, las od połowy trasy i satysfakcja. Przeciwnicy - słońce i strome, czterokilometrowe strome podejście :-) Trekking na Salinie daje 2 możliwości kontynuowania trasy po wejściu na szczyt:
a) zejście inną trasą do Santa Mariny Saliny (całość 10 km);
b) przejście do miasteczka Rinella i powrót do Santa Mariny Saliny busem (całość trekkingowa 12 km).

Wieczór spędzimy na regeneracji w salińskich knajpkach i na kamienistych plażach.

Trasa:
Opcja a): około 10 km (950 m w górę i w dół)
Opcja b): około 12 km (990 m w górę i 1000 m w dół)

DZIEŃ 7-8

Poranny prom na Lipari, największą z wysp archipelagu, i trekking na Monte Guardia. To około 13 kilometrowa trasa po południowym cyplu wyspy, z widokami na miasteczko i zamek, skalne iglice wystające z morza, zapierające dech w piersi krajobrazy i nieodległą wyspę Vulcano. Oczywiście z opcją orzeźwiającej kąpieli po drodze. Trasa nie jest trudna, natomiast ścieżki nie są najlepiej utrzymane.

Na zakończenie trekkingów po wyspach Liparyjskich do przejścia mamy ostatnie 16 kilometrów. Trasa prowadzi do Cave Di Caolino, opuszczonych kamieniołomów kaolinu, do wciąż aktywnego pola fumarolowego, niesamowitych w kształcie oraz kolorze formacji skalnych i jednocześnie ciekawego przyrodniczo kawałka Lipari.

Trasa:
Lipari 1: około 13 km (600 m w górę i 600 m w dół).
Lipari 2: około 16 km (700 m w górę i 700 m w dół).

DZIEŃ 9

Poranny prom na wyspę Vulkano, słynącą z siarkowych oparów wydobywających się z wnętrza ziemi :-) Spacer po miasteczku i okolicach, z opcją wejścia na Vulcanello, z którego roztacza się wspaniały widok na panoramę Vulcano oraz okolicznych wysp.

Prom do Milazzo i wieczorny powrót pociągiem do Katanii.

DZIEŃ 10

Czas wolny w Katanii, na odwiedzenie o poranku słynnego targu rybnego, nieśpieszną kawę w klimatycznych podwórkach Katanii, wyborne cannoli i lody w bułce. Popołudniowy przejazd na lotnisko i wieczorny wylot do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI NA ETNĘ I WYSPY LIPARYJSKIE:

 • bilet lotniczy z Warszawy w dwie strony z wszystkimi opłatami
 • bagaż podręczny i bagaż rejestrowany 10 kg o wymiarach 55x40x20 cm (większy bagaż za dopłatą - jeśli ktoś jest zainteresowany dokupieniem większego bagażu prosimy o informację w momencie rezerwacji wycieczki)
 • transfery promem pomiędzy wyspami
 • lokalne transfery busem wg programu
 • 9x zakwaterowanie w pensjonatach i hotelach
 • 9x śniadanie
 • licencjonowany przewodnik na Etnę i wjazd kolejką na Etnę (+ wynajem obowiązkowych kasków)
 • opiekę polskojęzycznego pilota podczas całego wyjazdu
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL oraz ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • •ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie (poza śniadaniami)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • dodatkowy bagaż lotniczy lub pierwszeństwo wejścia na pokład
 • bilety wstępów do atrakcji nie wymienionych w programie
 • wycieczki fakultatywne, np. nocne wejście na Stromboli z licencjonowanym przewodnikiem (inna trasa)
 • dopłata do pokoju jednoosobowego na cały wyjazd: 2000 PLN/os.

ZAKWATEROWANIE:

Zakwaterowanie w pensjonatach i hotelach w pokojach 2- i 3/4-osobowych. W zależności od liczebności grupy i dostępności miejsc na wysepkach, możliwy nocleg w kilku różnych pensjonatach.

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki jest śniadanie każdego dnia. Na lunche i kolacje pilot będzie proponował ciekawe miejsca. Ceny są wyższe niż w Polsce.

TRANSPORT:

Planowany lot liniami lotniczymi Ryanair (lotnisko Modlin w Warszawie). Podczas wycieczki będziemy przemieszczać się pociągiem, busami i autobusami (w tym komunikacją miejską) oraz promami.

POZIOM TRUDNOŚCI I SPECYFIKA WYJAZDU:

Wycieczka jest wyjazdem trekkingowym, wymagana jest kondycja umożliwiająca codzienne, kilkugodzinne trekkingi. W razie niedyspozycji każdego dnia można odpuścić zaplanowany trekking. Ścieżki strome, czasem brak wyraźnie zarysowanego szlaku, kamieniste, na Etnie podłoże jest sypkie. Duża ekspozycja na słońce. Trasy obejmują kilkukilometrowe podejścia i zejścia.

Kolejność programu może ulec zmianie (ze względu na promy, wiatr, aktywność wulkanów). Na każdej z wysp program może ulec modyfikacji w przypadku załamania pogody lub wystąpienia innych czynników zewnętrznych. Każda z wysp posiada szereg alternatywnych możliwości trekkingowych, które można dostosować do aktualnych warunków. W przypadku wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych lub aktywności wulkanu, wycieczka na Etnę może zostać skrócona o część trekkingową powyżej górnej stacji kolejki.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 16.

POGODA:

Na Sycylii i Wyspach Liparyjskich jest gorąco :-) Dlatego rekomendujemy wycieczki wiosną i jesienią, gdy upał jest lżejszy, a temperatura waha się od 17-27°C. Może wystąpić przelotny deszcz i zachmurzenie. Na Etnie będzie wiał porywisty wiatr i będzie znacznie chłodniej niż w nieodległej Katanii.

WYLOT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Etna i Wyspy Liparyjskie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.