
Wielki Szlem - prestiż, sława i pieniądze
Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i...
Półwysep Bałkański, Bułgaria. Riła i Pirin
Trekking w dwóch parkach narodowych Bułgarii, górach Riły i Pirynu. Zaproponowane szlaki obejmują oczywiście najpiękniejsze fragmenty parków, najwyższe szczyty. Trasy są dość trudne wysiłkowo, ale podjazdy kolejkami linowymi skracają wyraźnie dojście w wyższe partie gór. Trasy widokowo bardzo atrakcyjne, z wieloma jeziorami w cyrkach polodowcowych.
Atuty:
Trudności:
Trasy łatwe pod względem technicznym, w rejonie góry Wichren teren nieco eksponowany.
Schroniska:
Są na trasie, szczegóły omawia przewodnik.
Sprzęt:
Brak sprzętu specjalistycznego, należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, kijki, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.
Przewodnicy:
UIMLA
Mapy i literatura:
1 dzień: Wyjazd z kraju - przejazd do Rumunii
Wyjazd z kraju we wczesnych godzinach porannych. Przejazd tranzytowy przez Słowację i Węgry do Rumunii. Obiadokolacja i nocleg w hotelu na terenie Rumunii.
2 dzień: Rumunia - Bułgaria - Góry Pirin
Z pogranicza węgiersko – rumuńskiego trzeba przejechać jeszcze ok. 700 km. Po drodze mijamy Sofię – stolicę Bułgarii. Przyjazd w rejon miejscowości Bansko, która jest turystycznym i narciarskim kurortem, położonym w południowo – zachodniej Bułgarii, w górach Pirin, na wysokości 936 m n.p.m. Tętni życiem głównie zimą, ale lato również przyciąga tutaj turystów.
Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
3 dzień: Wycieczka w Góry Pirin. Goce Dełczev – Bezbog – Dolina Baliawicka
Śniadanie. Szlak wybitnych szczytów i uroczych jezior. Pirin to pasmo górskie, które ciągnie się na długości ok. 40 km. W dużej części obszar ten obejmuje Park Narodowy Pirynu. Góry są nazwę zawdzięczają pogańskiemu bogowi grzmotów Perunowi. W całym paśmie dominują poszarpane szczyty i granie.
Dojazd do stacji Goce Dełczev, wyjazd wyciągiem do stacji Bezbog i przejście do schroniska, położonego u podnóża szczytu Poleżan, na wysokości 2236 m n.p.m. Przejście do Popowego Jeziora (2234 m n.p.m.) przez Bezbożki Prewał.
Popowe Jezioro (29,5 m ) jest największym i najgłębszym jeziorem Pirynu. Dalej szlak wiedzie przez położoną pomiędzy szczytami. Dżangał i Malak Poleżan przełęcz Dżangalska Porta do kolejnego jeziora. Zejście Doliną Waliawicy do Chyży Demjanica i dalej do miejscowości Bansko.
Czas trwania wycieczki 8 godz. Suma podejść 600 m.
Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.
4 dzień: Wyjście na najwyższy szczyt Pirynu, Vihren (2914)
Śniadanie. Przejazd na początek szlaku.
Wichren to najwyższy szczyt Gór Piryn i jednocześnie drugi co do wysokości szczyt Bułgarii a trzeci całego Półwyspu Bałkańskiego. Według legendy, Wichren to tron władcy tych gór, boga grzmotów i piorunów Peruna. Zbudowany jest z marmurów, a wejście na szczyt otwiera imponujące panoramy na cały Park Narodowy Pirynu.
Dojazd do schroniska Wichren (1975 m n.p.m.). Podejście przez cyrk Kabata i Wichrenski Preslap (2535 m n.p.m.) i na szczyt. Podejście prowadzi stromymi zakosami, terenem dość mocno zerodowanym.
Zejście przez cyrk Kazana do schroniska. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg. Czas trwania wycieczki ok. 6 godz. Suma podejść 950m.
Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg
5 dzień: Wycieczka w Góry Piryn - Rezerwat Julen
Śniadanie. Dojazd do schroniska Wichren (1975 m n.p.m.). Przejście Doliną Banderica do Banderickich Jezior i Rezerwatu Julen. Szlak prowadzi najpierw podmokłą łąką, przez rumowiska skalne. Mijamy jeziora Rybno i Żabieszko i podchodzimy na przełączkę Todorina Porta (2575 m n.p.m.), położoną poniżej szczytu Małka Todorka (2712 m n.p.m.).
Z przełączki schodzimy do cyrku Wasiłaszki i kolejnych jezior w sercu rezerwatu Julen.
Kontynuujemy wędrówkę przez tzw. Żabarnika (nazwa związana z dogodnymi warunkami dla żab).
Trasa prowadzi obok starych okazów sosny rumelijskiej . Po przekroczeniu rzeki Wasiłaszki dochodzimy do schroniska Chyża Demjanica. Zejście dolina w dół i powrót do miejsca zakwaterowania. Czas trwania wycieczki ok. 8 godz. Suma podejść 800.
Obiadokolacja i nocleg.
6 dzień: Monastyr Rilski - Park Narodowy Gór Riła, Dolina Siedmiu Jezior Rilskich
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w Góry Riła. Zwiedzanie Monastyru Rilskiego, którego początki sięgają X wieku. Jest to największy na Półwyspie Bałkańskim klasztor, znajduje się na liście UNESCO, jest to jednocześnie najważniejszy obiekt sakralny i miejsce kultu w Bułgarii. Obszar w pobliżu klasztoru zajmuje rezerwat leśny, porośnięty wieloma gatunkami drzew, m.in. dębami, bukami, jodłą i sosną rumelijską.
Po zwiedzeniu Monastyru przejazd do Doliny Siedmiu Jezior Rilskich.
Dojazd do Paniciste, skąd samochodami terenowymi podjazd do schroniska Rilskie Jeziora. Dalej wędrówka szlakiem, przez jedną z najpiękniejszych dolin, ukształtowaną przez lodowiec, w której piętrowo, jedno nad drugim, położone są polodowcowe jeziora.
Czas przejścia 4 godz. Suma podejść 200 m.
Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.
7 dzień: Park Narodowy Riła. Wycieczka na szczyt Maliovica (2729 m n.p.m.)
Śniadanie. Dojazd do wylotu Doliny Maliovica na wysokość ok. 1600 m n.p.m.
Podejście na szczyt Maliovica (2729 m n.p.m.). Zejście tą samą trasą.
Czas przejścia 8 godz. Suma podejść 1100m
Powrót do hotelu, Obiadokolacja i nocleg.
8 dzień: Musała - najwyższy szczyt Byłgarii
Śniadanie. Przejazd do miejscowości Borowec , bułgarskiego kurortu w Parku Narodowym Riły. Wyjazd kolejką linową na Jastrebec (2369). Krótki pobyt w schronisku Jastrebec.
Podejście ma Musałę, najwyższy szczyt Bułgarii i całego Półwyspu Bałkańskiego.
Nazwa „Musała” wywodzi się z języka tureckiego i oznacza „Górę Boga”. Ze szczytu rozpościera się rozległy widok,
ale sam wierzchołek jest zeszpecony budynkiem stacji meteorologicznej i obserwatorium ekologicznego. Zejście do parkingu.
Czas przejścia ok. 7 godz. Suma podejścia 500m.
Powrót do hotelu, Obiadokolacja i nocleg.
9 dzień: Riła - Wołoszczyzna - Żelazna Brama - Timisoara. Przejazd tranzytowy przez Bułgarię i Rumunię
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Rumunii.
Przejazd przez przedgórze Bałkanów do granicy bułgarsko – rumuńskiej. Przekroczenie granicy i kontynuacja podróży
przez rumuński okręg Mehedinti - fragment Wołoszczyzny, dawnej, historycznej krainy na Nizinie Wołoskiej, do tzw. Żelaznej Bramy. Żelazna Brama to przełom Dunaju, który oddziela Karpaty od Gór Wschodnioserbskich.
Przejazd przez Karpaty Południowe, przez okręgi Caras – Severin i Temesz w okolice miasta Timisoara.
Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
10 dzień: Przyjazd do kraju
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i podróż do polski. Przekroczenie granicy rumuńsko – węgierskiej w dolinie rzeki Marusza.
Przejazd przez Segedyn, obrzeża Budapesztu do granicy węgiersko – słowackiej. Kontynuacja podróży przez Słowację.
Przyjazd do kraju w późnych godzinach wieczornych.
Przejazd odbywa się przez Słowację, Węgry, Rumunię i nie jest wymagany paszport, ale należy sprawdzić ważność swoich dokumentów, gdyż często są sprawdzane. Na kolejki górskie należy przeznaczyć ok. 25 euro/os. Walutą obowiązującą w Bułgarii jest Lew Bułgarski (BGN), dzieli się na 100 stotinek (1 BGN = ok. 2.30 PLN)
autor programu: Mariusz Kozłowski
zdjęcia: M.Kozłowski, L. Lassota, uczestnicy trekkingów
Cena zawiera:
przejazd komfortowym busem lub autokarem, przewodnik UIMLA, 9 noclegów w hotelach i pensjonatach, pokoje 2,3-osobowe z łazienkami, 8 śniadań, 8 obiadokolacji, możliwość konsultacji z profesjonalnym przewodnikiem, obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy, ubezpieczenie KL, NNW
Cena nie zawiera:
biletów na kolejki górskie i innych biletów wstępów, komunikacji lokalnej
Noclegi i wyżywienie:
Noclegi w hotelach, pokoje 2-osobowe z łazienkami, w łazienkach są ręczniki. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).
W hotelach jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.
Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje, posiłki są urozmaicone. Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie zw własnym zakresie. Wrzątek do termosów kuchnia wydaje bez problemów.
Apteczka:
Każdy uczestnik powinien posiadać małą, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, bandaż elastyczny, wyjałowioną gazę, leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.
Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i...
Mroźne dni, śliskie nawierzchnie czy też padający śnieg to dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu niemałe utrudnienie. Często pora zimowa to okres sportowej stagnacji. Spora część z nas woli w tym czasie...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bułgaria - Riła i Pirin pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Bułgaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.