Bułgaria - Na Marmurowej Grani

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
12 dni830EURO

O wyprawie

Bułgaria. Na Marmurowej Grani – Riła, Piryn, Stara Planina

 • Trzy najwyższe i najciekawsze pasma w Bułgarii: Riła, Piryn i Stara Planina (Bałkan Centralny)
 • Sześć dni w górach. Zdobywamy cztery piękne szczyty: Malowicę, Wichren, Poleżan i Botev.
 • Dwie noce śpimy w wysokogórskich schroniskach: chyży Iwan Wazow i chyży Raj
 • Sofia – stolica kraju, Plovdiv – najciekawsze miasto, Bansko – najładniejszy kurort
 • Fachowa opieka bułgarskiego przewodnika i polskiego lidera
 • Możesz przyjechać z nami busem z Zakopanego lub przylecieć na własną rękę samolotem do Sofii
 • Malutka, kameralna grupa – 6 do 14 osób

Stopień Trudności

Trudności techniczne i ekspozycja niewielkie. Wędrujemy na lekko w terenie podobnym do naszych Tatr Zachodnich. Dwie noce śpimy w wysokogórskich schroniskach Iwan Wazow w Rile oraz Raj w Starej Planinie. Poza tym w niewielkich rodzinnych hotelach i pensjonatach.

Komu najbardziej spodoba się ta wycieczka?

Jeśli lubisz chodzić po górach na lekko, nie spotykać zbyt wielu ludzi na szlakach, cieszą cię zróżnicowane krajobrazy, chętnie śpisz w klimatycznych górskich schroniskach, ale co jakiś czas wolisz zejść na dół, pochodzić po ładnych starówkach, wyjść na dobry obiad, spędzić noc w wygodnym łóżku, posłuchać ciekawych historii, zakupić suweniry i zakochać się w nowym miejscu – nasza Bułgaria to wycieczka dla Ciebie!

Przewodnicy

Wycieczkę stworzyliśmy wspólnie ze Stojanem Szirowem, wyśmienitym bułgarskim przewodnikiem górskim, pasjonatem i znawcą gór Bałkanów.

Program

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

Wyjazd z Zakopanego rano. Jedziemy przez Słowację i Węgry do Belgradu. Powitalna kolacja. Nocleg w Belgradzie.

Dzień 2. Bułgaria

Jedziemy do Bułgarii. Odwiedzamy miasteczko Samokow u stóp gór Riła, znane z tradycji drzeworytnictwa i pisania ikon. W miejscowości zobaczymy drewniane kościoły i świetnie zachowane domy z okresu odrodzenia narodowego. Obiadokolacja w tradycyjnym bułgarskim stylu i nocleg w rodzinnym pensjonacie głęboko w leśnej głuszy, z dala od głośnych dróg i tłumów turystów.

Dzień 3. Riła. Malowica (2729 m)

Wycieczka na Malowicę, symbol Riły i najpiękniejszy szczyt całego pasma. To najtrudniejsza technicznie góra naszej wycieczki. Ale warto się natrudzić! Na szczycie lunch w formie pikniku. Podczas ośmiu godzin wycieczki podziwiamy ostre turnie, alpejską rzeźbę, cyrki polodowcowe, ogromne ściany i prawdziwie wysokogórski krajobraz. Wracamy na obiadokolację do naszego pensjonatu.

Dzień 4: Riła. Siedem Jezior Rylskich – schronisko Iwan Wazow

Siedem Jezior Rylskich to tutejsza odpowiedź na Dolinę Pięciu Stawów. Podczas wycieczki zobaczymy wszystkie siedem polodowcowych jezior po kolei, aż dojdziemy na bułgarski Zawrat, czyli przełęcz Razdela z najsłynniejszą panoramą pasma. Tutaj zatrzymujemy się na piknik. Po siedmiu godzinach wycieczki docieramy do schroniska Iwan Wazow, gdzie jemy obiadokolację i zostajemy na noc.

Dzień 5: Riła. Monastyr Rylski – Bansko

Wędrujemy po szerokich grzbietach, wśród polan i ostatecznie przez gęsty las do Monastyru Rylskiego, czyli miejsca, które każdy w Bułgarii musi zobaczyć. Po zwiedzaniu monastyru udajemy się do słynnego miasteczka Bansko u stóp pasma Pirynu. Wieczorny spacer po wąskich uliczkach świetnie zachowanej starówki. Obiadokolacja i nocleg w rodzinnym hoteliku w Bansko.

Dzień 6. Piryn. Wichren (2914 m)

Zdobywamy najwyższy i najsłynniejszy szczyt Pirynu – Wichren. Wyniosły, marmurowy wierzchołek dawni Bułgarzy uważali za siedzibę boga Peruna. Na szczyt startujemy z wysokości około 2000 metrów i potrzebujemy na ten cel 6 i pół godziny. Lunch w formie pikniku. Podczas wycieczki zobaczymy naprawdę ogromne marmurowe ściany i głębokie kotły polodowcowe. To jedno z najbardziej imponujących i wysokogórskich miejsc na całych Bałkanach. Wracamy do Bansko na obiadokolację.

Dzień 7. Piryn. Poleżan (2851 m)

Po śniadaniu i krótkim transferze wyjeżdżamy kolejką linową do schroniska Bezbog (2240 m). Stąd zaczynamy marsz na jeden z najwyższych i najładniejszych szczytów w Pirynie, czyli Poleżan. Zobaczymy z wierzchołka setki grani i jezior polodowcowe, w tym największe w paśmie jezioro Popovo. Na szczycie piknik. Po 5 godzinach wycieczki wracamy do Bansko. Przed obiadokolacją spacerujemy, robimy zakupy, podziwiamy piękno starej architektury, poszukujemy suwenirów.

Dzień 8. Bansko – Plovdiv – Kalofer

Dzisiaj odpoczywa od gór, za to mamy przed sobą dużo porządnego zwiedzania. Zaczynamy od wisoki Avramovi kolibi z najwyżej położoną stacją kolejową na Bałkanach. Jedziemy do Plovdivu. To najpiękniejsze miasto w Bułgarii i najbardziej starożytne miasto w całej Europie. Jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Wieczorem przenosimy się do położonego u stóp pasma Starej Planiny (Bałkanu Centralnego) miasteczka Kalofer. Obiadokolacja i nocleg w tradycyjnym hotelu.

Dzień 9. Stara Planina. Botev (2376 m) – Chyża Raj

Większość turystów ogranicza się do zaglądnięcia do Riły i Pirynu. Nam to nie wystarczy! Stara Planina należy do najciekawszych pasm w Europie i w niczym nie ustępuje wyższym i bardziej znanym górom Bułgarii. Ruszamy przez kilkusetletni las bukowy do schroniska Raj, czyli do nieba dla gróskich turystów. Tu zostawiamy rzeczy i na lekko wychodzimy na najwyższy szczyt pasma Bałkanu: Botev, nazwany na cześć bułgarskiego wieszcza narodowego. Popołudniu wracamy do schroniska i cieszymy się widokiem Niebiańskiego Wodospadu, najwyższego na Bałkanach. Obiadokolacja i nocleg w schronisku Raj.

Dzień 10. Chyża Raj – Karlovo

Wędrujemy przez najciekawszą część pasma Starej Planiny do wioski Karlovo. Po drodze cudowny las i mnóstwo malowniczych wodospadów. Wycieczka górska trwa około siedmiu godzin. Tutaj kończymy część górską.

Dzień 11. Karlovo – Belgrad

Po śniadaniu wyjeżdżamy w drogę powrotną. Krótki spacer po stolicy Bułgarii. Ruszamy w stronę Serbii, późnym wieczorem dojeżdżamy do naszego hotelu w Belgradzie.

Dzień 12. Belgrad – Zakopane

Przejeżdżamy przez Serbię, Węgry i Słowację i późnym popołudniem docieramy do Zakopanego, gdzie kończymy wyprawę.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport busem przez cały czas trwania wycieczki
 • Wszystkie noclegi
 • Opiekę polskojęzycznego lidera i bułgarskiego przewodnika (na niektórych szlakach)
 • Śniadania i obiadokolacje w Bułgarii, śniadania w Belgradzie
 • Podczas wycieczek górskich lunch w formie pikniku
 • Ubezpieczenie

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym w programie
 • Przelotów do oraz z Sofii (dla dolatujących samolotem)
 • Transferów na lotnisko
 • Wstępów do obiektów historycznych
 • Napojów oraz suwenirów

Wyżywienie:

W Belgradzie śniadania. W Bułgarii śniadania i tradycyjne obiadokolacje. Bułgarska kuchnia jest jedną z najsmaczniejszych na Bałkanach. Zaczynamy starterem w postaci szopskiej salaty, możemy oczekiwać dużo dobrych mięs, warzyw i gęstych zup. Tarator to pyszny chłodnik z ogórków. W dniach górskich mamy lunch w formie pikniku, zazwyczaj na szczycie lub najładniejszym widokowym punkcie. Stojan jest smakoszem, więc osobiście bardzo dba o wyżywienie na trekkingach.

Transport:

Wyjeżdżamy i wracamy busem do Zakopanego. Bus jest dostępny przez cały czas trwania wyjazdu, będzie transportował nasze rzeczy w czasie trekkingu. Możliwość przylotu Sofii we własnym zakresie samolotem.

Zakwaterowanie:

 • 2 noce w hotelu w Belgradzie (nie obowiązuje grupy "samolotowej")
 • 1 noc w hotelu w Sofii
 • 6 noclegów w prywatnych pensjonatach u stóp gór w miejscowościach Govedarcy, Bansko i Kalofer
 • 2 noclegi w wysokogórskich schroniskach w salach wieloosobowych

Wizy i formalności:

Jesteśmy na terenie Unii Europejskiej. Nie potrzebujemy paszportów, wystarczy dowód osobisty.

Co zabrać ?

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Scyzoryk
Spodnie trekkingowe

Śpiwór nie jest konieczny.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bułgaria - Na Marmurowej Grani pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Bułgaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.