Kreta - Białe Góry i błękit morza

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni3 930 + 150EURO

O wyprawie

Nasza górska propozycja to połączenie elementów programu Kreta - nieznane oblicze wyspy z bardziej ambitnymi przejściami, dla tych którzy chcą wędrować trochę dłużej i trudniejszymi szlakami. Zaplanowaliśmy wyjście w kierunku najwyższego szczytu zachodniej Krety – Pachnes (2453 m n.p.m.), przejście całego wąwozu Samaria oraz trasy w trudno dostępne miejsca, gdzie można dotrzeć tylko siłą własnych nóg. I tak właśnie powstała trekkingowa wersja kreteńskiego programu – zapraszamy na wędrówkę!

 • Wędrówki w paśmie Białych Gór (Lefka Ori)
 • Pachnes (2453 m n.p.m.) - podejście na najwyższy szczyt Krety Zachodniej
 • Wąwóz Samaria – przejście całego wąwozu
 • Szlaki trekkingowe na pograniczu gór i morza
 • Okazje do kąpieli w Morzu Libijskim
 • Chania – urokliwe miasto z portem weneckim

Z Kretą kojarzą nam się romantyczne wąskie uliczki miast, cudny turkus Morza Śródziemnego, kolebka kultury europejskiej, ser feta – jedyny w swoim rodzaju oraz przepyszny miód! Dziś można znaleźć tu popularne kurorty nadmorskie, jednak istnieje także inne nieznane oblicze Krety, gdzie bogactwo przyrody i leniwa atmosfera maleńkich wiosek oczarują każdego odwiedzającego - a my właśnie tam się udamy! Na zachodniej części wyspy codziennie czeka nas coś innego: piesze wędrówki po imponujących wąwozach, kwitnące łąki górskie, urozmaicona linia brzegowa, ukryte na wzgórzach klasztory oraz degustacja wina w piwnicy klasztornej. Nie zabraknie również gwarnych uliczek i zabytków urokliwego miasta Chania. Skupimy się jednak przede wszystkim na zakątkach wyspy, jeszcze nie odkrytych przez tłumy turystów, poza mocno wydeptanymi ścieżkami. Często właśnie dopiero tam można poczuć prawdziwą Kretę i poszukać własnych „perełek" tej wyspy.

Lefka Ori – Białe Góry

Zachodnia część wyspy to Góry Białe z najwyższym szczytem Pachnes (2452 m n.p.m.). Nazwa pochodzi od szczytów, które aż do czerwca pokryte są śniegiem, co jak na greckie warunki jest rzadkością. Latem z kolei bieleją wapienne skał budujące ten masyw górski. My pozostaniemy zarówno u podnóża gór, gdzie będziemy pieszo podziwiać piękne krajobrazy, często klifowego wybrzeża. Ale też ruszymy w stronę gór by poznać prawdziwe górskie oblicze Krety. W tej części wyspy istnieją też wioski, do których można się dostać wyłącznie pieszo lub szlakiem wodnym. Dzięki swej niedostępności nie powstało tu wiele ośrodków turystycznych i została zachowana sieć starych ścieżek pasterskich.

Czekają na nas niezapomniane wędrówki po wąwozach Samaria i Aradena, w których będzie możliwość zaobserwowania wielu rzadkich, endemicznych gatunków roślin. Na naszej drodze, oprócz atrakcji przyrodniczych, spotkamy także prastare dziedzictwo wczesnego chrześcijaństwa – chociażby 1000-letni kościół Agios Pavlos, w którym według legend zatrzymał się św. Paweł Apostoł oraz liczne kapliczki, które idealnie podkreślają wyspiarski charakter Krety. Dla kontrastu, ostatnie dwie noce spędzimy w mieście Chania, gdzie starówka i port wenecki zachęcają do romantycznych spacerów po wąskich i krętych uliczkach. Małe sklepiki na bazarach będą okazją do zakupienia lokalnych produktów, a zaplanowane noclegi u gospodarzy by poznać tamtejszą gościnność.

Program

Dzień 1 Przywitanie z Kretą

Przelot z Warszawy (planowany wylot z Modlina) na Kretę. Transfer z lotniska w rejon wąwozu Agia Irini. Jeśli godzina przylotu pozwali, wybierzemy się na krótki spacer w okolicy. Nocleg w okolicy Sougia/Paleochora nad Morzem Libijskim.

Dzień 2 Na styku gór i morza – wędrówka wzdłuż wybrzeża

Nasza pierwsza wędrówka to połączenie górskiego szlaku trekkingowego z widokowym przejściem wzdłuż wybrzeża. Szlak powiedzie nas w miejsca, gdzie pasmo Białych Gór styka się z Morzem Libijskim. Czekają nas nadmorskie pejzaże w połączeniu z dzikością gór, a do tego nie zabraknie kreteńskich zabytków. Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Paleochora by przyjemnym szlakiem z lekkimi podejściami i zejściami dotrzeć do wioski Sougia. Szlak wiedzie wzdłuż linii brzegowej, po drodze doprowadzając do antycznego miasta Lissos, które można odwiedzić jedynie na piechotę. Zatem tylko siłą własnych nóg można dotrzeć do tego spokojnego miasteczka by zobaczyć słynną rzymską mozaikę. Kontynuując wędrówkę przejdziemy przez krótki wąwóz Lissos, w którym królują oleandry. Dobrym miejscem na odpoczynek, a dla chętnych nawet kąpiel, będzie plaża w Lissos, zatem przyjemnych miejsc na regenerację z pewnością nie zabraknie. Po całodziennej wędrówce z pewnością zasłużymy na spróbowanie typowych kreteńskich dań, a jeden gospodarz z pobliskiej tawerny doskonale wie jak smacznie przygotować lokalne potrawy.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500m

Dzień 3 Wąwóz Samaria

Dziś przejedziemy w serce parku narodowego Samaria pod najwyższe szczyty Białych Gór, aby z tego miejsca rozpocząć wędrówkę przez wąwóz Samaria. Naszym celem jest przejście całego wąwozu, a rozpoczynamy na wysokości ok. 1200 m n.p.m. by dojść do samego wybrzeża i niemal dotknąć morza. Wąwóz Samaria to jeden z najdłuższych wąwozów w Europie, a przejście jego w całości dostarczy wielu wrażeń i różnorodnych widoków. Na nocleg zostaniemy w Agia Roumeli w miejscu, gdzie wąwóz styka się z morzem. Co ciekawe do tej miejscowości można dostać się jedynie na dwa sposoby: na piechotę lub przypłynąć łódką/promem. My wybraliśmy opcję pierwszą, a nasze bagaże drugą.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma zejść: ok. 1250 m | Długość trasy: ok. 17 km

Dzień 4 Klasyka wśród trekkingów: szlak z Agia Roumeli do Loutro

Dziś wrócimy na szlak wzdłuż wybrzeża by kontynuować przemieszczanie się ku wschodniej części wyspy. Tym razem jednak naszym oczom ukaże się strome południowe wybrzeże, a nasza trasa poprowadzi z Agia Roumeli do małej, ale niezwykle urokliwej miejscowości Loutro. Na szlaku nie spotkamy zbyt wielu turystów, mimo że jest to klasyka wśród pieszych tras na południu Krety – szlak biegnący wzdłuż widowiskowo położonych klifów wynurzających się z krystalicznie czystego turkusowego morza. Miniemy tysiącletni kościół Agios Pavlos i zatokę Marmara, gdzie bary i tawerny zapraszają na odpoczynek przy świeżo wyciśniętym soku z pomarańczy. Wieczorem dojdziemy do pięknego Loutro. Zatrzymamy się tu by zobaczyć wioskę jak z bajki: kilkanaście białych domków z niebieskimi oknami w malowniczej zatoce otoczonej wysokim na 600 metrów skalnym urwiskiem. Nocleg w okolicach Loutro/Chora Sfakion.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 14 km

Dzień 5 W drodze na najwyższy szczyt zachodniej Krety

Początek dnia rozpoczniemy trochę niestandardowo, bo wsiądziemy do samochodów terenowych by z ich pomocą wyjechać na wysokość ok. 2000 m n.p.m. Wycieczka samochodami terenowymi po dzikich drogach pasterskich z pewnością dostarczy wielu wrażeń, ale przede wszystkich pozwoli nam szybko dotrzeć w pobliże wzniesienia Pachnes (2453 m n.p.m.) – najwyższego szczytu zachodniej Krety. Jak na prawdziwych piechurów przystało, pozostawiamy samochody i już o własnych siłach idziemy w kierunku Pachnes. Podchodząc pod ten szczyt, który jest też najwyższym punktem całego pasma Białych Gór (Lefka Ori), otworzą nam się widoki na niezwykłą panoramę: będzie można odnieść wrażenie, że zaraz dotkniemy morza, które jednak nie jest tak blisko jak nam się wydaje. Panorama łącząca góry i morze z pewnością zachwyci niejedną osobę. A przy odrobinie szczęścia będziemy mieć nawet okazję by postawić swoją stopę na samym szczycie. Powrót do samochodów, zjazd w kierunku wybrzeża.

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 500m | Suma zejść: ok. 500m.

Dzień 6 Przez wąwóz Aradena

Zapierająca dech w piersiach przepaść, nad którą przewieszony jest most łączący dwa brzegi wąwozu Aradena, a na jego dnie oleandry, piękne endemiczne kwiaty, a także pachnące kreteńskie zioła. Naszym celem są ruiny dawno opuszczonej "wioski duchów". Wieczorem podczas przejazdu do Chanii zaplanowane są postoje w punktach widokowych.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 750 m | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 7 Odkrywanie Chanii - urokliwego weneckiego portu

Dzisiaj udamy się na spacer przez wenecki port i stare miasto w Chanii, gdzie chętni będą mogli zwiedzić m.in. muzeum archeologiczne i wykopaliska z czasów minojskich. Wpływ zarówno kultury weneckiej jak i osmańskiej na rozwój miejscowości będzie można dostrzec przede wszystkim w architekturze: obok siebie znajdziemy domki i wille w stylu weneckim, tureckie domy, kościoły czy meczety. Istnieje tu nawet świątynia z dzwonnicą i minaretem w jednym! W tym romantycznym mieście na każdym kroku możemy znaleźć coś interesującego, odpoczywając jednocześnie od trosk codziennego życia.

Dzień 8 Pożegnanie z Kretą

Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa-Chania-Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny), transport głównego bagażu pomiędzy miejscami noclegami
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/apartamentach. Dopłata do pokoju 1-osobowego 550 PLN (liczba pokojów ograniczona)
 • Wyżywienie: 2 śniadania
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (poza 2 śniadaniami) - ok. 15-25 EUR/dzień
 • Zwyczajowych napiwków - ok. 10 EUR

Liczba uczestników: 10-16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Pierwsza część ceny 3930 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część 150 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kreta - Białe Góry i błękit morza pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Grecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.