Apeniny - Umbria i Abruzja

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
TerminCena
10 dni1 450 + 380EURO

O wyprawie

Apeniny - Corno Grande (2912 m n.p.m.)

Parki Narodowe: Monti Sibillini, Gran Sasso d'Italia, Abruzzo

Ciekawe, odludne i mało znane polskim turystom góry. Parki Narodowe Monti Sibillini, Gran Sasso i Abruzzo obejmują najwyższe partie Apeninów Środkowych i najwyższy szczyt w całych Apeninach, Corno Grande (2912 m n.p.m.). Gran Sasso to miejsca odludne, po których można wędrować cały dzień i nie spotkać nikogo. Szczyty zbudowane z wapieni i dolomitów górują nad Campo Imperatore (1800 m n.p.m.), liczącym 18 km., jednym z największych płaskowyżów we Włoszch.

W tunelach pod Gran Sasso mieści się jedno z największych na świecie laboratoriów fizyki cząstek elementarnych. Tereny górskie Abruzji należą do najdzikszych na Półwyspie Apenińskim. Szczycą się obecnością populacji wilków i niedźwiedzi. Do odpoczynku zachęcaja plaże wschodniego wybrzeża.

Umbria i Abruzja to włoska "ziemia świetych i pustelników".

Atuty:

  • mało znane, a cenne,  parki narodowe Apeninów Środkowych
  • poznawanie dzikich i odludnych miejsc
  • wejście na najwyższy szczyt Apeninów Corno Grande w Parku Narodowym Gran Sasso
  • wizyta w Asyżu i Perugii
  • Cascia i Nursja

Trudności:

warianty długie wymagają dobrej kondycji fizycznej, trasy łatwe pod względem technicznym

Schroniska:

brak

Przewodnicy:

UIMLA

Mapy i literatura:

  1. Kompass: Gran Sasso d'Italia, 1:50 000

Program

1 dzień: Wyjazd z kraju. Przejazd przez Austrię do Włoch.

Wyjazd z kraju we wczesnych godzinach porannych: Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, 05.00 Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, 06.00 Tychy, Parking przy TESCO, ul. Towarowa, 06.20 Pszczyna, przystanek obok supermarketu Kaufland, ul. Broniewskiego, 06.40 Czechowice – Dziedzice, stacja paliw LUKOIL, ul. Węglowa, 06.55 Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, 07.10 Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, 07.45 

Przejazd przez Słowację (Żylina, Trenczyn, Bratysława) do Austrii. Kontunuacja podróży przez Dolną Austrię, Styrię i Karyntię do Włoch. Nocleg tranzytowy w okolicach Tarvisio.

2 dzień: Z Północnych Włoch do Umbrii. Perugia

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd panoramiczną trasą w dolinie rzeki Fella, która oddziela Alpy Karnickie od Alp Julijskich. Kontynuacja podróży przez nizinne tereny Wenecji Julijaskiej i Wenecji Euganejskiej. Przejazd przez Padwę, Bolonię w okolice miasta Perugia, miasta położonego w Umbrii - regionie cudów i świętych . Zwiadzanie. 

Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. 

3 dzień: Przez włoską Ziemię Świętych: Asyż, Cascia, Norcia. Park Narodowy Monti Sibillini.

Śniadanie. Przejazd do Asyżu – zwiedzanie miasta, w którym żyli św. Franciszek i św. Klara: Bazylika św. Franciszka (wpisana na listę UNESCO) oraz Bazylika św. Klary z relikwiami świętej i autentycznym Krzyżem z San Damiano. 

Przejazd przez Apeniny Umbryjsko - Marchijskie do Cascia – miasta narodzin św. Rity, patronki spraw beznadziejnych - zwiedzanie. 
Z Cascii przejazd do miasta Norcia (Nursja) - rodzinnych stron św. Benedykta i św. Scholastyki. 

Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg. 

4 dzień: Park Narodowy Monti Sibillini - Monte Vettore 2476 m n.p.m.

Śniadanie. Przejazd do początku szlaku na najwyższy szczyt Parku Narodowego Monti Sibillini – Monte Vettore. Całodzienna wycieczka górska. 

Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

5 dzień: Park Narodowy Gran Sasso d'Italia. Cima Giovanni Paolo II - San Pietro.

Śniadanie. Przejazd do Parku Narodowego Gran Sasso d'Italia, w oklice San Pietro. Wejście na przełęcz Malecoste (2220 m n.p.m.) i na szczyt Pico di Camarada (2322 m n.p.m.). 

Wariant realizowany przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych: 
Przejście granią Creste delle Malecoste na szczyt poświęcony pamięci polskiego papieża i świętego Jana Pawła II – Cima Giovanni Paolo II (2424 m n.p.m.). Zejście szlakiem Karola Wojtyły, tzw. Sentiero Karol Wojtyla do San Pietro. Krótka wizyta w kościółku, w którym modlił się Jan Paweł II - Santuario del Beato Giovanni Paolo II. Czas przejścia 9 godz . suma podejśc ok. 1400 m. 

Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg

6 dzień: Park Narodowy Gan Sasso d'Italia. Corno Grande (2912 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Apeninów.

Śniadanie. Przejazd na Campo Imperatore (2130 m n.p.m.). Krótka wizyta w górskim hotelu - schronisku, słynnym z powodu wojennej akcji uwięzienia tam Benito Mussoliniego a następnie uwolnienia go - akcją uwolnienia dowodził Otto Skorzeny. Ze schroniska wchodzimy zakosem na trawiasty grzbiet Sella di Monte Aquilla (2335 m. n.p.m.) i dalej na przełęcz pod Monte L'Aquilla. Z przełaczka rozpoczyna się podejście na Corno Grande (2912 m n.p.m.). 

Pod szczytem ścieżka staje się skalista, krucha i eksponowana. W miesiącach wiosennych pod szczytem zalega stary śnieg. Nie ma żadnych ubezpieczeń i należy zachować ostrożność.  Zejście do Prati di Tivo ( 1500 m. n.p.m.) lub tą samą trasą na Campo Imperatore.

Czas przejścia, ok. 8 godz. 

7 dzień: Park Narodowy Abruzzo, Dolina Val di Rose i Monte Pedroso (2249 m n.p.m.)

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Civitella Alfedena (1123 m n.p.m.), położonej w centrum Parku Narodowego Abruzzo.
Przejście doliną Val di Rose na halę pod przełęczą Passo Cavuto.
Trawers do schroniska Rifugio di Forca Resuni (1952 m n.p.m.). Odpoczynek przy schronisku. Dla chętnych wejście na Monte Petroso (2249 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Parku Narodowego Abruzzo. Zejście doliną Val Jannanghera do Civitella Alfrdena. Czas przejścia:ok. 8 godz. Suma podejść: ok.1200 m. (z wejściem na Monte Pedroso).

W drodze powrotnej do hotelu krótkie zwiedzanie Sulmony – miasta narodzin Owidiusza.
Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

8 dzień: Park Narodowy Majella

Śniadanie. Przejazd do początku szlaku w Parku Narodowym Majella.
Całodzienna wycieczka piesza.

Przejazd do miejsca zakwaterowania w okolicach Ravenny, obiadokolacja i nocleg.

9 dzień: Rawenna, miasto wczesnochrześcijńskich zabytków.

Śniadanie.
Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Rawenny.
Zwiedzanie zabytków, wpisanych na listę UNESCO.
Czas wolny w mieście.

Wyjazd do kraju w godzinach popołudniowych.

10 dzień: Przyjazd do kraju

Przejazd przez Austrię i Słowację do Polski. Przyjazd do poszczególnych miejscowości w godzinach wieczornych.

Uwaga!

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej ludzkiej życzliwości, turyści, którzy w danym dniu kończą wycieczkę jako pierwsi, oczekują na najsłabszych i na tych, którzy chodzą wolniej! 

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy, jeżeli wymagają tego warunki atmosferyczne, bezpieczeństwo grupy lub zarządzenia lokalnych władz. Decyzję taką podejmuje przewodnik.

autor programu: Anna Piątek-Morawiec, M. Kozłowski
zdjęcia: A. Piątek-Morawiec, uczestnicy trekkingów

Warunki

Cena obejmuje:

Przejazd busem lub autokarem, ubezpieczenie, 8 noclegów w hotelach, 8 śniadań, 8 obiadokolacji, opiekę pilota, przewodnik UIMLA w górach.

Cena nie zawiera:

wydatków osobistych, napojów do obiadokolacji, przewodników lokalnych i biletów wstępów do zwiedzanych obiektów

Noclegi i wyżywienie:

Noclegi w 3 hotelach, pokoje 2-osobowe z łazienkami, w łazienkach są ręczniki. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

Jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje – urozmaicone i obfite.
Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie zw własnym zakresie.
Wrzątek do termosów kuchnia wydaje bez problemów.

Sprzęt: 

brak sprzętu specjalistycznego, należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne;

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Apeniny - Umbria i Abruzja pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.