Alpy Wschodnie - Bawaria, Zugspitze

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
TerminCena
8 dni1 450 + 380EURO

O wyprawie

Aply Wschodnie - Bawaria, Zugspitze

Pogranicze Niemiec i Austrii. Sympatyczny, nie męczący trekking z mnóstwem historycznych atrakcji: zamki Ludwika Bawarskiego, zabytki Monachium, ciekawa kultura regionu...oraz Zugspitze, najwyższy szczyt Niemiec. Mnogość kolejek ułatwia wędrowanie i czyni imprezę bardzo rozrywkową.

Atuty:

 • bliska odległość – z Krakowa ok. 900 km, podróż nie jest bardzo uciążliwa
 • tylko jeden przejazd nocny – w drodze powrotnej;
 • noclegi planowane są w jednym miejscu
 • świetna, regionalna kuchnia Bawarii
 • łatwy trekking z mnóstwem historycznych atrakcji: Zamki Ludwika Bawarskiego, zabytki Monachium
 • wiele możliwości ułatwień (kolejki)
 • możliwość wspinaczki drogą typu 'via ferrata" na Zugspitze i w inne miejsca

Trudności:

Trasa turystyczna: trasy łatwe pod względem technicznym, nie wymagają sprzętu specjalistycznego
Ferraty: w programie, dla osób chętnych, proponujemy 2 via ferraty.

Schroniska: 

codziennie, na każdej trasie

Przewodnicy:

UIMLA

Mapy i literatura:

 1. Kompass: Zugspitze, 1: 50 000

Program

1 dzień: Przejazd z Polski do Bawarii

Wyjazd z kraju we wczesnych godzinach porannych, zgodnie z rozkładem jazdy: 
Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, 05.00 Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, 06.00 Tychy, Parking przy TESCO, ul. Towarowa, 06.20 Pszczyna, przystanek obok supermarketu Kaufland, ul. Broniewskiego, 06.40 Czechowice – Dziedzice, stacja paliw LUKOIL, ul. Węglowa, 06.55 Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, 07.10 Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, 07.45 Przyjazd w rejon Alp Bawarskich, w okolice Murnau. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień: Schwangau - Branderschrofen (1879 m n.p.m). - zamek Neuschweinstein. Ferrata Tegelberg

Śniadanie. Trasa dla wszystkich. Przejazd do Schwangau. Dojazd do parkingu przy dolnej stacji kolejki Tegelbergbahn. Wjazd kolejką na Tegelberg 1707 m. n.p.m i dojście do schroniska Tegelberghaus (1707 m n.p.m), odpoczynek w schronisku. Wyjście na Branderschrofen (1879 m n.p.m). Zejście malowniczo poprowadzoną ścieżką przez słynny most Mariensbrücke do zamku Ludwika II Neuschweinstein, jednej z największych atrakcji turystycznych Niemiec. Dla osób chętnych czas na zwiedzanie zamku. Zejście do Hohenschwangau. Odpoczynek nad jeziorem Alpsee. Czas przejścia około 7 godz. Suma podejść ok. 250 m 
Wariant dla przejścia Via Ferratą: Ferrata Tegelberg "GELBE WAND" – ferrata łatwa, trudność A Dojazd do parkingu przy dolnej stacji kolejki Tegelbergbahn. Wjazd kolejką na Tegelberg 1707 m. n.p.m. Podejście do ferraty ok. 1 godz., długość ferraty 400 m, czas przejścia ok. 2 godz. Wejście na Branderschrofen 1879 m npm. Zejście do górnej stacji kolejki Tegelberg. Zjazd kolejką. 
Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

3 dzień: Garmisch-Partenkirchen (720 m n.p.m.) - Kramerspitz ( 1985 m n.p.m)

Śniadanie. Przejazd do Garmisch-Partenkirchen Wariant dłuższy: Wyjście z Garmisch-Partenkirchen (720 m n.p.m ) do schroniska Martin (1028 m n.p.m). Odpoczynek w schronisku. Wejście na Kramerspitz ( 1985 m n.p.m ), z którego roztacza się rozległa panorama, m.in. na masyw Zugspitze. Zejście do schroniska Stepbergalm i dalej do Garmisch-Partenkirchen. Czas przejścia 8 godzin. Suma podejść ok. 1300 m. Wariant krótszy: Wyjście z Garmisch-Partenkirchen. Odpoczynek w schronisku Martin 1028 m npm. Wejście na panoramiczny szczyt Konigsstand 1453 m n.p.m. Zejście do Garmisch-Partenkirchen. Czas przejścia około 6 godzin. Suma podejść ok. 800 m. 
Wariant dla przejścia Via Ferratą: Ferrata Alpspitze ( 2628 m.n.p.m) – ferrata łatwa, trudność B Przejazd do parkingu pod kolejką Alpspitzbahn w Garmisch Partenkirchen. Wjazd kolejką na 2150 m n.p.m. Podejście do ferraty ok. 20 min, długość ferraty 600 m, czas przejścia ok. 2:30 godz. Zejście do kolejki ok. 2 godz. Zjazd do Garmisch – Partenkirchen. Powrót na obiadokolację i nocleg.

4 dzień: Mittenwald (912 m.n.p.m.) - Masyw Karwendel

Śniadanie. Dojazd do miejscowości Mittenwald. Trasa dla wszystkich: Wjazd kolejką do górnej stacji Bergwelt Kanwerdel (2244 m n.p.m.). Panoramiczny trawers do schroniska Dammkar ( 1667 m n.p.m.). Zejście do miejscowości Mittenwald (912 m n.p.m.). Czas przejścia ok. 6 godzin. Wariant dla przejścia Via Ferratą: Ferrata Westlische Karwendelspitze 2385 m.n.p.m - ferrata średnio trudna, trudność C. Dojazd do miejscowości Mittenwald. Wjazd kolejką do górnej stacji Bergwelt Kanwerdel (2244 m n.p.m.). Podejście do ferraty ok.15 min. Zejście przez schronisko Dammkar do Mitenwald ok. 6 godz. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. 

5 dzień: Monachium - stolica Bawarii

Śniadanie. Przejazd do Monachium i zwiedzanie. Stare Miasto: Marienplatz, Katedra NMP z XV wieku, Ratusz, Rezydencja Wittelsbachów. Czas wolny w Monachium 
Powrót do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

6 dzień: Zugspitze – najwyższy szczyt Niemiec

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Garmisch-Partenkirchen. Wariant dłuższy: Wjazd na Zugspitze (2962 m n.p.m.) Zjazd do stacji Sonn-Alpin (2588 m. n.p.m.). Zejście do schroniska Knorr (2051 m n.p.m.). Podejście na przełęcz Am Brand (2120 m.n.p.m.). Zejście przez EhrwalderAlm do Ehrwald. Czas przejścia ok 7 godzin. 
Wariant Krótszy: Wjazd na Zugspitze (2962 m. n.p.m.). Zjazd do stacji Sonn-Alpin (2588 m n.p.m.). Zejście do schroniska Knorr (2051 m n.p.m.). Podejście na przełęcz Am Brand (2120 m.n.p.m.) Zejście do EhrwalderAlm. Zjazd kolejką do Ehrwald. Czas przejścia ok. 5 godzin. 
Powrót do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

7 dzień: Jeziora Kochel i Walchen

Śniadanie. Przejazd do parkingu nad Urfeld (850 m. n.p.m) 
Wariant dla wszystkich: Przejście grzbietem oddzielającym jeziora Kochel i Walchen do schroniska Herzogstandhauser. Wyjście na szczyt Herzogstand (1731 m n.p.m.). Zejście do miejscowości Walchensee (813 m n.p.m) lub zejście do górnej stacji kolejki i zjazd kolejką do Walchensee. Czas przejściaok. 5- 7 godzin. 
Wieczorem wyjazd do kraju.

8 dzień: Przyjazd do kraju

Przyjazd do kraju w godzinach porannych. 

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej ludzkiej życzliwości, turyści, którzy w danym dniu trekkingu, kończą wycieczkę jako pierwsi, oczekują na najsłabszych i na tych, którzy chodzą wolniej!

autor programu: Izabela Gronowska-Gajda, Anna Piątek-Morawiec
zdjęcia: I.Gronowska-Gajda

Warunki

Cena zawiera:

przejazd busem ( klimatyzacja) lub autokarem, pilot, przewodnik UIMLA w górach, zakwaterowanie w hotelu/pensjonacie**, 6 noclegów - pokoje 2,3 - os. z łazienkami, 6 śniadań, 6 obiadokolacji, ubezpieczenie KL i NNW. 

W cenie ujęto wszystkie wycieczki górskie na trasach turystycznych. Nie zawiera wejścia na ferraty.

Cena nie zawiera:

kolejek górskich, wstępów i wydatków osobistych, przewodników na via ferraty

Orientacyjne ceny biletów:

 • Wjazd Zugspitzbahn - ok. 50 euro (w obie strony),
 • Kolejka Tegelbergbahn, ok. 20 euro
 • Kolejka z Mittenwald, ok. 16 euro
 • Zamek Neuschwanstein, ok.13 euro
 • Zamek Hohenschwangau, ok. 13 euro
 • Przewodnik lokalny po Monachium ok. 15-20 euro (cena uzależniona od ilości zwiedzających)
 • Rezydencja Wittelsbachów, ok. 7 euro
 • Wjazd na Wieżę Olimpijską, ok. 7 euro

Ogółem na bilety i przewodnika lokalnego po Monachium trzeba przeznaczyć ok. 100 - 150 euro
Przewodnik na via ferraty jest dodatkowo płatny: cena 130 euro/os. w grupie 4 - osobowej.

Noclegi i wyżywienie:

Noclegi zaplanowano w 1 hotelu/ pensjonacie, pokoje 2-osobowe z łazienkami, w łazienkach są ręczniki.
W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

Jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju.
Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje – urozmaicone i obfite;
Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. Wrzątek do termosów kuchnia wydaje bez problemów.

Sprzęt: 

Brak sprzętu specjalistycznego, należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Apteczka:

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Alpy Wschodnie - Bawaria, Zugspitze pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Niemcy, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wspinaczka, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.