CABO VERDE Wyspy Zielonego Przylądka

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
15 dni4 500 + 990EURO

O wyprawie

CABO VERDE WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA
SANTO ANTÃO I SÃO VICENTE W POSZUKIWANIU OBIECANEGO OGRODU

Wyspy Zielonego Przylądka, znane są jako Cabo Verde. To archipelag składający się z 10 zamieszkanych wysp, położony kilkaset km od wybrzeży Afryki. Tu każda wyspa ma inny charakter. Mówi się, że to jeden kraj, a dziesięć kierunków podróży. Pomimo swej nazwy są niezwykle suche. Wyspy Zielonego Przylądka, to także niepodległy kraj, należący niegdyś do Portugalii. Wyspy rozsławiła bosonoga diwa, Cesaria Evora, śpiewając rzewne pieśni o Cabo Verde. Odwiedzimy wyspę São Vicente z Mindelo, gdzie żyła Cesaria. Trasy trekkingowe na wyspie Santo Antão, suchej jak pieprz, z wyjątkiem zielonych dolin. To mimo wszystko chyba najpiękniejsza i najbardziej majestatyczna z Wysp Zielonego Przylądka. W jednej ze swych pieśni Cesaria Evora śpiewa o zielonym ogrodzie obiecanym, to dolina Paul na Santo Antão, do której dotrzemy.

Trekking na Wyspach Zielonego Przylądka, to niezapomniane przeżycie. Wyspy znane z nostalgicznych pieśni Cesarii Evory stają przed nami otworem. 

Na wyspy dostaniemy się samolotem z Berlina z międzylądowaniem i noclegiem w Lizbonie. Przylatujemy na wyspę São Vicente na lotnisko imienia Cesarii Evory. Transfer do Mindelo. To główne miasto wyspy. Tu niemal wszystko związane jest z Cesarią. To tu się urodziła, żyła i została pochowana. W Mindelo zobaczymy jej grób, przespacerujemy się uliczkami miasta, podejrzymy jak żyją mieszkańcy, potomkowie niewolników i portugalskich osadników. Odwiedzimy targ rybny, a wieczorem w jednej z restauracji posłuchamy muzyki Cesarii i innych wykonawców z wysp. Następnie promem dostaniemy się na wyspę Santo Antão, gdzie poprzez 9 dni będziemy wędrować z zachodu na wschód, poprzez góry i wybrzeże. Noclegi wraz z wyżywieniem w małych pensjonatach i hotelach. Wędrujemy tylko z małym plecakiem. Główne bagaże przewożone są wynajętym transportem.

Program

1 DZIEŃ 

Spotkanie z uczestnikami na lotnisku Brandenburg w Berlinie po godzinie 15:00. Z uczestnikami korzystającymi z transferu, wyjazd z Wrocławia około 11:00. Przelot na trasie Berlin – Lizbona. Przejazd do hotelu.

Nocleg

 

2 DZIEŃ 

Śniadanie 

W godzinach porannych przejazd na lotnisko w Lizbonie. Lot na trasie Lizbona – São Vicente. Transfer z lotniska im. Cesarii Evory w São Pedro do Mindelo. Po drodze odwiedzimy grób Cesarii Evory. Kwaterowanie. Po południu spacer uliczkami miasta. Wieczorem wyjście do jednej z restauracji w Mindelo, by posłuchać muzyki Cabo Verde. Kolacja we własnym zakresie.

Nocleg.

 

3 DZIEŃ

Śniadanie

Pobyt w Mindelo. Rano odwiedzimy targ rybny i wybrzeże. Potem płyniemy promem z Mindelo do Porto Novo na wyspie Santo Antão. Stąd podejmuje nas bus i jedziemy do miejscowości Tarrafal na zachodnim wybrzeżu. Tu kwaterujemy się w pensjonacie. 

Obiadokolacja i nocleg

 

4 DZIEŃ

Śniadanie.

Trekking

TARRAFAL – MONTE TRIGO

Pierwszy dzień trekkingu, to niedługa ale widokowa trasa skalistym wybrzeżem, pomiędzy dwiema osadami rybackimi Tarrafal, a Monte Trigo. Po południu czas wolny nad oceanem.

Długość trasy około 11 km. Czas przejścia około 5 godzin. Początek trasy: 0 m, najwyższy punkt 240 m, koniec trasy 0 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 700 m, w dół 700 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 

5 DZIEŃ

Śniadanie.

Trekking

MONTE TRIGO – MORRIN D’EGUA

Długa i wymagająca trasa północno – zachodnią częścią wyspy. Trasa prowadzi starymi wybrukowanymi ścieżkami. Po drodze mijamy pozostałości nieistniejących już wiosek. Ich mieszkańcy opuścili te miejsca ze względu na częste susze, które nawiedzały te obszary. Teren suchy, niemal w ogóle pozbawiony roślinności. 

Długość trasy około 19 km. Czas przejścia około 10 godzin. Początek trasy: 0 m, najwyższy punkt 1130 m, koniec trasy 1060 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1700 m, w dół 650 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 

6 DZIEŃ

Śniadanie.

Trekking

MORRIN D’EGUA – ALTO MIRA III

Kolejny dzień wędrówki poprowadzi nas piaskowcowymi wąwozami z północno – zachodniej części wyspy na przełęcz Bordeira de Norte. Stąd starą, brukowaną ścieżką, poprzez tysiące stopni zejdziemy do głębokiej doliny Ribeira das Patas. Następnie przejście na północ do doliny Alto Mira. Tu w górnej części doliny zostaniemy na dwie noce.

Długość trasy około 20 km. Czas przejścia około 9 godzin. Początek trasy: 1060 m, najwyższy punkt 1560 m, koniec trasy 770 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1170 m, w dół 550 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 

7 DZIEŃ Środa 6.12.2023

Śniadanie.

Trekking

ALTO MIRA III – ALTO MIRA III

To okrężna trasa po górnej części doliny Alto Mira. To głęboka dolina schodząca w kierunku północnym do samego oceanu. Dnem doliny płynie potok, stąd dużo tu roślinności plantacji. Dla chętnych możliwość dnia odpoczynku lub krótkich spacerów w dolinie.

Długość trasy około 12 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy: 770 m, najwyższy punkt 1190 m, koniec trasy 770 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1300 m, w dół 1300 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 

8 DZIEŃ 

Trekking

ALTO MIRA III – RIBEIRA FIGUEIRAS

Trekking w dół doliny Alto Mira. Poprzez porośniętą soczysto zieloną roślinnością dolinę zejdziemy aż do samego oceanu. Tu przerwa na odpoczynek lub kąpiel. Potem podejście na grzbiet, by zejść zaraz potem do doliny Chapa i kolejne podejście, by znaleźć się w dolinie Figueiras. Tu w górnej części doliny nocleg.

Długość trasy około 19 km. Czas przejścia około 9 godzin. Początek trasy: 770 m, najniższy punkt 0 m, koniec trasy 450 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 800 m, w dół 1100 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 

9 DZIEŃ

Śniadanie.

Trekking

RIBEIRA FIGUEIRAS – CRUZINHA

Kolejny trekking przy samym północnym wybrzeżu. Będziemy przemieszczać się z jednej doliny do drugiej brukowanymi ścieżkami górskimi. Oszałamiające widoki na ocean i ogromne doliny Ribeira Alta i Ribeira de Inverno (Piekielna dolina). Wędrówkę zakończymy w małym miasteczku Cruzinha.

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy: 450 m, najwyższy punkt 10 m, koniec trasy 120 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 900 m, w dół 1300 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 

10 DZIEŃ

Śniadanie.

Trekking

CRUZINHA – PONTA DO SOL

Trekking spektakularną ścieżką prowadzącą niemal cały czas wybrzeżem. Ścieżka przecina jednak schodzące do oceanu doliny. Toteż co raz wspina się do góry, by znowu opaść w kolejną dolinę. Po drodze mijamy wieś Fontainhas, która sprawia wrażenie wiszącej na skałach. Kończymy w miasteczku Ponta do Sol. To najbardziej na północ wysunięta miejscowość na wyspie, położona na cyplu wżynającym się w ocean.

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy: 120 m, najwyższy punkt 270 m, koniec trasy 20 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 750 m, w dół 700 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 

11 DZIEŃ 

Śniadanie.

Trekking

RIBEIRA DA TORRE – RIBEIRA DE PAUL

Trekking poprzez wiecznie zielone doliny Santo Antao. Z Ponta do Sol przemieszczamy się do doliny Ribeira da Torre. Stąd poprzez tarasowe uprawy trzciny cukrowej, bananowców, drzew chlebowych itp. wspinamy się wąskimi ścieżkami na płaskowyż Aqua de Caldeiras. Tu zobaczymy potężną kalderę (dawny krater wulkanu), Cova de Paul. Dno kaldery jest płaskie i tworzą, je żyzne pola uprawne. Potem w dół w wiecznie zieloną dolinę Paul. To w zasadzie cel naszego trekkingu. To właśnie ten „Ogród obiecany” (Jardim Prometido), o którym śpiewała Cesaria Evora. Wiecznie zielona dolina, podobnie jak wcześniejsza Torre zachwyca tarasowymi poletkami z różnorodną roślinnością. W połowie doliny zostajemy na nocleg.

Długość trasy około 12 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy: 300 m, najwyższy punkt 1480 m, koniec trasy 550 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1350 m, w dół 1100 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 

12 DZIEŃ

Śniadanie.

Trekking

RIBEIRA DE PAUL – VILA DAS POMBAS

Przejście niższej części doliny Paul, pełnej soczystej roślinności do małego miasteczka nad oceanem Vila das Pombas.

Długość trasy około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy: 400 m, najwyższy punkt 700 m, koniec trasy 20 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 400 m, w dół 800 m.

Obiadokolacja i nocleg.

 

13 DZIEŃ

Śniadanie.

Panoramiczny przejazd wzdłuż wybrzeża oceanu z postojem w Ribeira Grande, wizyta w wytwórni grogu. Możliwość zakupu tego lokalnego trunku. Potem przejazd najpiękniejszą drogą górską na wyspie, zwaną Corda. W tłumaczeniu corda to sznurek. Rzeczywiście droga wije się niczym wąż, czy sznurek, poprzez góry. pomiędzy Ribeira Grande a Porto Novo. Docieramy do Porto Novo, skąd promem płyniemy na wyspę São Vicente, do Mindelo.

Kwaterujemy się. Wieczorem spacer po mieście

Dla chętnych wyjście do restauracji z koncertem lokalnej muzyki (obiadokolacja we własnym zakresie).

Nocleg.

 

14 DZIEŃ

Śniadanie

Wykwaterowanie.

Transfer na lotnisko w São Pedro.

Przelot do Lizbony.

Przejazd do miejsca zakwaterowania.

Obiadokolacja w lokalnej restauracji  we własnym zakresie.

Nocleg w Lizbonie.

 

15 DZIEŃ

Śniadanie.

Transfer na lotnisko w Lizbonie.

Przelot na trasie Lizbona – Berlin.

Transfer z Berlina do Wrocławia.

Powrót do Wrocławia w godzinach wieczornych.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Bilety lotnicze na trasie Berlin – Lizbona – Wyspa São Vicente
 • Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany do 23 kg
 • 2 noclegi ze śniadaniem w Lizbonie (Wydawanie śniadań odbywa się zgodnie z godzinami pracy kuchni hotelowej. W przypadku wyjazdu przed otwarciem kuchni nie możemy zagwarantować śniadania).
 • 13 noclegów w pensjonatach i małych hotelach na Cabo Verde
 • 13 śniadań i 9 obiadokolacji 
 • Prowiant na drogę w dniach trekkingów.
 • 9 dni trekkingów górskich
 • Transfery na wyspach.
 • Objazdowa trasa z Vila da Pombas – Ribeira Grande – Porto Novo
 • Prom z Mindelo do Porto Novo i powrót. 
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Obowiązkowa opłata na UFG i UFG
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych

Cena nie zawiera:

 • Opłata lotniskowa przy wjeździe do Cabo Verde (31 euro)
 • Posiłków innych niż podane w programie
 • Transferu z Wrocławia do Berlina i z powrotem (150 zł w obie strony)
 • Transferu z lotniska w Lizbonie do pensjonatu i z powrotem (metro, taxi)
 • Inne bilety wstępu
DODATKOWE INFORMACJE

 • Republika Zielonego Przylądka, to niepodległy kraj, obejmujący swoim zasięgiem 10 zamieszkałych wysp.
 • To kraj bezpieczny zamieszkany w większości przez gościnnych ludzi. Niemniej w miastach należy zachować ostrożność.
 • Cabo Verde, to dawna kolonia portugalska. Językiem urzędowym jest język portugalski. Ponadto można niemal wszędzie porozumieć się po francusku. Na głębokiej prowincji ciężko porozumieć się po angielsku
 • Rozpoznawalna nazwa kraju na niemal ca całym Świecie, to Cabo Verde.
 • Klimat na wyspach jest ciepły. W dzień temperatury nawet w styczniu rzadko spadają poniżej 20 stopni C. Opady są tu niezmiernie rzadkie.
 • Obowiązującą walutą jest Escudo zielonoprzylądkowe.
 • Zabieramy ze sobą euro lub dolary amerykańskie i wymieniamy na miejscu.
 • Noclegi w prywatnych pensjonatach i niewielkich hotelach.
 • Trasy trekkingowe przechodzimy na lekko. Bagaże są przewożone wynajętym transportem.
 • Wycieczka ma charakter górski i wymaga dobrej kondycji fizycznej. 
 • W chwili obecnej wlot na teren Cabo Verde nie wymaga obowiązku okazywania certyfikatów COVID-owych, ani negatywnych wyników testów.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej CABO VERDE Wyspy Zielonego Przylądka pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.