Cyklady - trasa północna 10 dni rejsu

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
składka burtowa
TerminCena
11 dni2 290

O wyprawie

Jesienne rejsy na Cykladach

To niepowtarzalna możliwość poznania morskiej Grecji od jej historycznej i współczesnej strony. Wszystkie rejsy zaczynamy i kończymy Atenach, a więc już na samym początku można zakosztować ducha czasu Grecji antycznej i przekonać się, jak naprawdę wygląda ktaj ojczyzny antycznych mitów.

Wrzesień i pierwsza połowa października to idealny czas na zwiedzanie w Grecji, słoneczna pogoda, przyjazne wiatry i jeszcze ciepła, nagrzana woda morska sprawiają, że nie ma lepszego okresu na poznanie uroków Morza Egejskiego. Upały nie są tak dotkliwe jak latem, nie ma też tylu turystów co w szczycie sezonu i co najważniejsze, dużo rzadziej spotkamy się z Meltemi, silnym greckim wiatrem występującym w lipcu i sierpniu.

Żeglując w Grecji będziemy mogli podziwiać naturę oraz pejzaże ze słynnymi białymi domkami w tle, cerkwiami o niebieskich kopułach. Napotkamy pozostałości czasów starożytnych, zobaczymy niewiarygodne krajobrazy Milos, czy pozostałości po wybuchu wulkanu na wyspie Santoryn, gdzie zabudowania wyglądają jak ośnieżone wzgórza.

Podczas rejsu na pewno nie zabraknie, dobrego, greckiego jedzenia, towarzystwa, klimatu wyspiarskiego oraz imprez portowych. Wszystkich turystów, których interesuje Grecja, zachęcamy do skorzystania z oferty na rejsy na Cykladach. To doskonały sposób na to, aby poczuć się jak historyczni podróżnicy i we wspaniały sposób korzystać z uroków tego malowniczego kraju. Rejsy w Grecji to doskonała propozycja na wakacje dla aktywnych i ciekawych świata.

Udział w naszym rejsie może wziąć każdy, niezależnie od doświadczenia, czy posiadanych uprawnień, jednakże trzeba mieć na uwadze, że pogoda na Cykladach bywa kapryśna, w związku z czym żeglowanie po tutejszych wodach nie należy do najłatwiejszych. 

Trasa "Cyklady północne"

Ciekawa i różnorodna trasa, realizowana przez nas w okresie 10 lub 11 dniowym. Nie zabraknie tu czasu na żeglowanie, a jak zmniejszą się dystanse po dopłynięciu na Cyklady, zwiększy się ilość czasu zwiedzanie greckich wysp.

Na swojej trasie spotkamy najciekawsze miejsca Cyklad, słynne Mykonos z "grecką Wenecją" i charakterystycznymi wiatrakami, a także z pobliskim, starożytnym Delos, Naxos z jego bogatą i tajemniczą historią czy też Siros, które chlubi się "stolicą Cyklad" na czele z głównym portem Ermopoulis.

Trasa idealna dla tych, którzy chcieliby zobaczyć coś znanego i ciekawego, ale jednocześnie nie lubią gwaru turystów i chętnie poznają lokalny koloryt. Podczas rejsu nie zamierzamy żeglować w nocy, chyba "siły wyższe" zadecydują inaczej.

Trasa południowa: 

Ateny - Saunio - Kea - Syros - Tinos - Mykonos - Delos - Naxos - Paros - Serifos - Kithnos - Ateny

Program

Rejs odbędzie się na jachcie:

Beneteau Oceanis 43

Beneteau Oceanis 43 francuska konstrukcja ze stoczni Beneteau, wyróżniający się nowoczesną linią, dobrymi właściwościami nautycznymi i świetnym rozplanowaniem przestrzeni. Najczęściej występuje w wersji 4 kabinowej z 2 toaletami. Model bardzo udany, cieszący się dużym zainteresowaniem wśród czarterujących, wielokrotnie organizujemy na tym modelu rejsy żeglarskie, najczęściej w Grecji na Cykladach.

Dane techniczne:

długość: 13,1 m

szerokość: 4,12 m

zanurzenie: 2,0 m

moc silnika: 39 KM

powierzchnia żagli: 82,5 m2

Zbiornik paliwa: 120 L

Zbiornik wody: 360 L

Kajuty/koje: 4/8+2

Zdjęcia przedstawiają model, a nie konkretny egzemplarz jachtu.

Program:

Dzień 1 zaokrętowanie (Ateny)

Rejs rozpoczynamy w Atenach, po zgromadzeniu się wszystkich uczestników następuje przydzielenie miejsc i funkcji na jachcie. Po załatwieniu spraw organizacyjnych zabieramy się za zakupy potrzebne na rejs. Wieczorem jak czas pozwoli urządzamy małą integrację na jachcie lub w jednej z okolicznych knajpek.

Dzień 2 Ateny - Kea

Marinę opuszczamy skoro świt i kierujemy się na południowy wschód, na najbliższą wyspę Cyklad. Kea jest spokojnym miejscem z dwoma kameralnymi portami, Korissia i Vourkari. Wybierzemy jeden z nich i jak czas pozwoli to udamy się do centrum wyspy, aby zobaczyć stolicę - Chorę.

Dzień 3 Kea - Syros

Nasz szlak poprowadzi nas dalej na wschód, do stolicy Cyklad - Ermopoulis, dużego portu i największego miasta na archipelagu, z wieloma zabytkami i atrakcyjnym życiem nocnym. Na miejscu warto spróbować lokalnych kiełbasek, produkowanych tylko na wyspie Syros. Rano koniecznie trzeba odwiedzić lokalny targ obfitujący w miejscowe produkty, z których słynie grecka kuchnia.

Dzień 4 Syros - Tinos

Kolejnym punktem naszej wyprawy będzie wyspa Tinos. Jest to religijne centrum Grecji w którym wyznawany jest kult maryjny i znajduje się tu cudowna ikona dziewicy. Warto wybrać się trasą pielgrzymów, aby zobaczyć to miejsce (zaledwie 800 metrów od portu) i lepiej zrozumieć grecką mentalność. Miejsce słynie głównie z zabytkowych cerkwi i kapliczek, których jest około 800, a także z gołębników, gdyż mieszkańcy wyspy znani są z ich hodowli.

Dzień 5 Tinos - Mykonos

Z Tinos pożeglujemy na pobliską wyspę Mykonos, która w żadnym razie nie może uchodzić za świętą. Jest jedną z najbardziej imprezowych wysp w Europie, zaraz po Ibizie, Majorce. Poza tym stolica wyspy o tej samej nazwie urzeka pięknem starego miasteczka, gdzie pełno białych domków z wąskimi uliczkami, niektóre wyrastające wprost z morza. Najsłynniejsze są tu jednak wiatraki, które górują nad miastem i są na większości pocztówek z Cyklad.

Dzień 6 Mykonos - Delos - Naksos

Przed dopłynięciem do miejsca docelowego, najpierw odwiedzimy zabytkowe Delos. Jest to wyspa niezamieszkała, której powierzchnia to jedne z najważniejszych wykopalisk i odkryć starożytnej Grecji. W starożytności była miejscem kultu Apollina i dziś można tu podziwiać cały kompleks świątynny. Poza świątyniami odkopano cały port i dużo zabudowań mieszkalnych, dzięki czemu nauka zyskała wiele informacji o życiu ówczesnych Greków. 
Po zwiedzaniu udamy się na Naksos, największą z wysp archipelagu Cykladów. Stolica wyspy o tej samej nazwie jest miejscem gdzie w przeciwieństwie do Mykonos nie ma turystycznego gwaru i łatwiej można zaobserwować jak żyją wyspiarze. W samym mieście wrażenie robią ruiny świątyni Apolla oraz pozostałości twierdzy weneckiej, w której murach mieszkają obecnie ludzie. Można tu odnaleźć prawdziwy klimat wyspiarskiej Grecji.

Dzień 7 Naksos - Paros

Tego dnia trochę odpoczniemy i wybierzemy się na zwiedzanie jednej z wysp Paros lub Naksos. Samochodami wypożyczonymi na miejscu udamy się do najciekawszych miejsc. Noc spędzimy w porcie na wyspie Paros.

Dzień 8 Paros - Serifos

Z Paros popłyniemy na wyspę Serifos z małym portem i przyległą osadą. Konieczny spacer na górę, do stolicy wyspy, skąd rozpościera się przepiękny widok na morze Egejskie. Można tu zostać do późnego wieczora i spędzić czas w jednej z typowych greckich restauracji, aby posmakować lokalnych dań lub uraczyć się Ouzo lub Raki.

Dzień 9 Serifos - Kythnos

O poranku pożeglujemy na północ, na kameralną wyspę Kythnos. W zależności od pogody zawiniemy do portu lub zakotwiczymy w zatoce. Jest tu jedna z najurokliwszych greckich plaż, która piaszczystą łachą łączy Kythnos z pobliską małą wyspą, tworząc półwysep. Wyspa słynie z termalnych źródeł, których walory docenili starożytni Rzymianie, spróbujemy ich poszukać.

Dzień 10 Kythnos - Ateny

W ostatni dzień żeglugi popłyniemy bezpośrednio do portu macierzystego jachtu. Wieczorem, jak czas pozwoli możemy udać się pod sam Akropol i podziwiać jego urok w nocy oraz usiąść w jednej z klimatycznych knajpek Plaki.

Dzień 11 Ateny (opcja)

Przy wariancie 11-dniowym, w zależności od pogody zawiniemy na Andros lub Sifnos, przy załodze bardziej wprawionej w morskim żeglowaniu udamy się na Ikarię.

W zależności od warunków pogodowych, preferencji kapitana i załogi, miejsca w portach itp., trasa może ulec nieznacznej zmianie.

Warunki

Cena zawiera:  

  • miejsce na jachcie, 
  • opiekę doświadczonego skippera, 
  • pościel, 
  • ręczniki, 
  • silnik do pontonu, 
  • ubezpieczenie KL i NNW, 
  • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy.

Dodatkowe koszty:

  • składka burtowa na opłaty portowe, wyżywienie, sprzątanie jachtu, paliwo, podatki itp.  150 euro/os,
  • kaucja zwrotna 200 euro/os. lub 30 euro kaucji zwrotnej i 30 euro opłaty bezzwrotnej,
  • dojazd we własnym zakresie (bezpośrednie loty z Warszawy, Katowic, Krakowa i Wrocławia).

Skipper jest zwolniony z wpłat do składki burtowej.
Zdjęcia jachtu przedstawiają model, a nie konkretny egzemplarz jachtu.
Ostateczna trasa rejsu zależy od warunków pogodowych, sprawności załogi i decyzji skippera.
W razie uszkodzenia jachtu przez poprzednie załogi lub tzw „siły wyższe”, armator ma prawo dostarczyć inny model jachtu o podobnym standardzie bądź lepszym.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Cyklady - trasa północna 10 dni rejsu pochodzą od biura Pasat Charter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Grecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu składka burtowa. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rejsy & Żagle, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.