Wybrzeże Atlantyku - Maroko

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni3 600

O wyprawie

Wybrzeże Atlantyku - Maroko

Wyruszymy z Agadiru na północ. Celem jest wietrzne miasto: Essaouira. Będziemy galopować po piaszczystych plażach nad Atlantykiem, przedzierać się przez gaje arganowe, a wieczorami sączyć wino przy blasku ognia i dźwięku bębna.

Wyprawa z Agadiru do Essaouiry to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych tras. Szlak jest bardzo zróżnicowany. Zarówno wysokie klify, szerokie piaszczyste plaże, jak i pagórkowate połacie arganowych gajów zapierają dech w piersiach. Spotkamy pasterzy ze stadami owiec i kóz, a także spacerujące po wydmach wielbłądy. Będzie też niejedna okazja, by popływać w oceanie.

Pierwszego, drugiego i siódmego dnia spędzamy w siodle około 3-4 godzin, w pozostałe dni około 6 godzin. Głównym chodem jest stęp, ale nie zabraknie też kłusa i galopu.

Marokańczycy nie kastrują ogierów, dlatego jeździmy na klaczach. Są to niemal wyłącznie tzw. „barbaraby”, mie­szanka rasy berberyjskiej z arabską. Są niewielkie, krępe, acz energiczne. Właściwie stworzone dla rajdów. W porów­naniu z końmi czystej krwi arabskiej — nieco mocniejszej postury i spokojniejsze. Na miejscu zapewniamy koński rząd.

Noclegi i wyżywienie

Pierwszą i ostatnią noc chorągiew spędza niedaleko Agadiru, dokładnie w okolicach bananowej wioski Tamri. Nasz hotel mieści się w odległości 15 minut drogi od plaży oraz niedaleko stajni.

Na trasie właściwego rajdu wzdłuż wybrzeża chorągiew nocuje w namiotach turystycznych. Grube pianki służą za materace. Każdemu uczestnikowi rajdu przysługuje jeden prysznic dziennie. Dysponujemy namiotem prysznicowym, wiadrem z wodą (na życzenie obsługa może ją podgrzać) oraz kubkiem do polewania. Poza pierwszym i ostatnim dniem rajdu nie mamy dostępu do elektryczności. W razie potrzeby można jednak doła­dować telefon z ładowarki samochodowej.

Drugiego i ostatniego dnia w hotelu w Agadirze zapewnione są śniadania kontynentalne (pieczywo, ciasto, dżemy, kawa, sok pomarańczowy itp.). Dodatkowo pierwszego dnia, po przejażdżce konnej o zachodzie słońca, chorągiew uczestniczy w powitalnej kolacji w stajni. Inne posiłki w czasie wolnym (lunch po przyjeździe do Maroka, ewentualne dodatkowe posiłki w ostatni dzień) należy zakupić samodzielnie. Założyliśmy, że towarzysze będą w tym czasie eksplorować atrakcje Agadiru i nie chcemy wiązać swobody.

W trakcie rajdu polową kuchnią opiekuje się kucharz. Śniadania są raczej proste: płaski chleb marokański, dżemy, kremy orzechowe, miód, ser topiony, olej arganowy i amlou, czyli pasta arganowa (tradycyjnie Berberowie na śniadanie spożywają właśnie chleb maczany w oleju i paście). Lunch to różne rodzaje sałatek warzywno-owocowych (czasem z makaronem) oraz ryby. Na kolację natomiast serwowane są tradycyjne potrawy typu tajin.

W Maroko pijemy wodę butelkowaną (osobom o wrażliwym przewodzie pokarmowym rekomendujemy także używanie jej do mycia zębów), orzeźwiającą berberyjską herbatę (z dodatkiem mięty i cukru) i słodkie napoje. Do kolacji podawana jest butelka wina.

Należy pamiętać, że Maroko to kraj muzułmański. Dostęp do alkoholu może być utrudniony (choć w Agadirze i Essaouirze znajdują się sklepy monopolowe). Rekomendujemy zakupienie na lotnisku butelki mocniejszego alkoholu i spożywanie jego niewielkich ilości każdego dnia (inna flora bakteryjna może spowodować rozstrój jelit).

Sprzęt jeździecki

Używamy marokańskich siodeł w typie angielskim. W przypadku twardych siedzisk stosowane są dodatkowo futerka na siodła. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od europejskiego.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w dwie duże sakwy. Przewozimy w nich zapasy wody (pierwszego dnia każdy otrzyma dużą butelkę wody mineralnej, nie należy jej wyrzucać – w kolejne dni będziemy ją rano napełniać ze zbiorczego baniaka z wodą pitną), lunch oraz inne podręczne przedmioty (trochę gotówki, paszport itp.). Sakwy są wodoodporne i mieszczą bez problemu kurtkę typu softshell.

Program

Dzień 1. Przybycie chorągwi

Każdy Towarzysz zostaje odebrany z lotniska i przewieziony bezpośrednio do hotelu. Z uwagi na różny czas przybycia poszczególnych osób, w ciągu dniu nie ma zaplanowanych wspólnych atrakcji. Czas wolny można wykorzystać na kąpiel w morzu albo basenie, a także na wycieczkę do Agadiru. Wieczorem odbędzie się przejażdżka konna o zachodzie słońca, a następnie powitalna kolacja w stajni.

Dzień 2. Szlak klifów

Rano po śniadaniu towarzysze biorą udział w wycieczce na wielbłądach. Następnie przewidziany jest czas na odświeżenie się. Po lunchu chorągiew wsiada w samochody i wyrusza na północ, w punkt startowy rajdu. Konie już czekają. Trasa tego dnia wiedzie między innymi po nadmorskich klifach. Widoki zapierają dech w piersiach. Nocujemy w głębi lądu, z widokiem na malowniczą zatokę.

Dzień 3. Drzewa arganowe i kozy

Po śniadaniu pakujemy bagaże do taboru oraz dosiadamy koni. Szlak wiedzie w głąb lądu – wkraczamy w świat arganowych drzew. Bardziej spostrzegawcze osoby na gałęziach wypatrzą pasące się kozy.

Dzień 4. Wybrzeże oceanu

Tego dnia chorągiew wraca nad ocean. Klify zaczynają się obniżać, ale nie brakuje pięknych punktów widokowych. W wielu miejscach można wypatrzeć pasące się wielbłądy. Lunch spożywamy w grocie nad plażą, a wieczorem docieramy do wioski. Nocujemy niedaleko szerokiej, piaszczystej plaży.

Dzień 5. Wyścigi konne na plaży

Po śniadaniu zostawiamy bagaże w miejscu noclegowym i jedziemy konno na plażę. Przy sprzyjających warunkach pogodowych (niska fala) zorganizowane zostaną wyścigi konne wzdłuż brzegu. Następnie jest czas na kąpiel w morzu. Na lunch wracamy do miejsca noclegowego, potem wyruszamy w dalszą drogę.

Dzień 6. Wodospad

Wybrzeże oceanu wyraźnie się obniża. W okolicach lunchu docieramy nad wodospad i wysokie pasmo piaszczystych wydm. Widok zapiera dech w piersiach. Nocujemy w zaprzyjaźnionej stajni.

Dzień 7. Miasto Wiatrów

Po śniadaniu ostatni raz dosiadamy koni. Zmierzamy na północ, w kierunku Essaouiry, dokładnie do miejscowości Diabat. Do celu docieramy w okolicach lunchu i rozstajemy się z końmi. Kilka godzin można spędzić na zwiedzaniu medyny lub twierdzy, następnie chorągiew wraca do Agadiru.

Dzień 8. Pożegnanie

Chorągiew opuszcza Maroko. Każdy Towarzysz zostaje odwieziony na lotnisko.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 8 dni

Dni w siodle: 7 dni

Wielkość grupy: 12

Standard: berberyjska karawana (namioty, tabory i śpiew)

Bagaż: bez limitu kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska  

Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

 • Noclegi w hotelu w Agadirze oraz w namiotach na trasie rajdu
 • Śniadania i powitalna kolacja w Agadirze
 • Pełne wyżywienie w trakcie rajdu (śniadanie, lunch “na wynos” podczas popasu, kolacja)
 • Transfer z i na lotnisko w Agadirze (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
 • Opieka polskiego pilota
 • Opieka lokalnych przewodników
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Wycieczka na wielbłądach
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Agadiru (około 800 zł)
 • Dodatkowe posiłki w Agadirze (posiłek w restauracji to koszt 20-40 zł)
 • Opcjonalnie: napiwek dla przewodników (około 50 zł)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów itp.)

Co należy zabrać:

Organizacja naszych rajdów w Maroko jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Obsługa codziennie rano pakuje na niego sprzęt biwakowy oraz bagaże Towarzyszy, a następnie przewozi je na miejsce kolejnego noclegu. Ze sobą wystarczy zabrać jedynie najpotrzebniejsze rzeczy.

 • paszport
 • gotówka, najlepiej EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • śpiwór
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • sprzęt jeździecki (sztyblety, rękawiczki itp.)
  lekki płaszcz przeciwdeszczowy
 • klapki do kąpieli pod prysznicem
 • strój kąpielowy
 • środki na trawienie (probiotyki, stoperan, mocny alkohol)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wybrzeże Atlantyku - Maroko pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Maroko. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.