Wybrzeże Atlantyku - Maroko

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Wybrzeże Atlantyku - Maroko

Wyruszymy z Agadiru na północ. Celem jest wietrzne miasto: Essaouira. Będziemy galopować po piaszczystych plażach nad Atlantykiem, przedzierać się przez gaje arganowe, a wieczorami sączyć wino przy blasku ognia i dźwięku bębna.

Wyprawa z Agadiru do Essaouiry to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych tras. Szlak jest bardzo zróżnicowany. Zarówno wysokie klify, szerokie piaszczyste plaże, jak i pagórkowate połacie arganowych gajów zapierają dech w piersiach. Spotkamy pasterzy ze stadami owiec i kóz, a także spacerujące po wydmach wielbłądy. Będzie też niejedna okazja, by popływać w oceanie.

W Maroku jeździmy na ogierach. Większość naszego stada to typowe „miśki”, bardzo grzeczne i łatwe w prowadzeniu. Dla ambitniejszych jeźdźców dostępne jest też kilka bardziej żywiołowych rumaków. Nasze konie to niemal wyłącznie tzw. „barbaraby”, mie­szanka rasy berberyjskiej z arabską. Średnio mierzą około 165 cm w kłębie. W porównaniu z końmi czystej krwi arabskiej — są nieco mocniejszej postury i spokojniejsze, właściwie stworzone dla rajdów. Głównym chodem jest stęp, ale nie zabraknie też kłusa i galopu.

Z uwagi na budowę koni waga jeźdźca nie może przekraczać 90 kg.

Sprzęt jeździecki

Używamy typowych angielskich siodeł, przede wszystkim wszechstronnych. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od europejskiego.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w dwie duże sakwy. Przewozimy w nich zapasy wody, lunch oraz inne podręczne przedmioty. Cenne rzeczy, jak telefon czy dokumenty, rekomendujemy przecowywać w nerkach przytroczonych do pasa.

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 8 dni
 • dni w siodle: 6 dni
 • wielkość grupy: 12
 • standard: berberyjska karawana (namioty, tabory i śpiew)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska  
 • umiejętności: stęp, kłus, galop

Program

Dzień 1 Przybycie do Maroko

Każdy uczestnik zostaje odebrany z lotniska w Agadirze i przewieziony do domu nad oceanem. Z uwagi na różny czas przybycia poszczególnych osób, w ciągu dniu nie ma zaplanowanych wspólnych atrakcji. Czas wolny można wykorzystać na kąpiel w morzu, spacer i relaks. Wieczorem odbędzie się powitalna kolacja.

Dzień 2 Szlak klifów

Rano po śniadaniu tuczestnicy pierwszy raz wskakują na konie – na oklep. Zaczynamy bowiem od kąpieli koni w oceanie. Po lunchu zakładamy siodła i ruszamy przed siebie. Trasa tego dnia wiedzie między innymi po nadmorskich klifach. Widoki zapierają dech w piersiach. Odcinek jazdy zaplanowany jest na około 3-4 godziny. Wieczorem czeka na nas biwak rozbity w głębi lądu, z widokiem na malowniczą zatokę.

Dzień 3 Drzewa arganowe i kozy

Po śniadaniu pakujemy bagaże do taboru oraz dosiadamy koni. Szlak wiedzie w głąb lądu – wkraczamy w świat arganowych drzew. Bardziej spostrzegawcze osoby na gałęziach wypatrzą pasące się kozy. Popasamy w otoczeniu natury. Łączny czas jazdy tego dnia to 5-6 godzin. Po południu docieramy do miejsca biwakowego.

Dzień 4 Wybrzeże oceanu

Tego dnia grupa kieruje się z powrotem nad ocean. To najdłuższy dzień jazdy, w siodle spędzimy co najmniej 6 godzin. Przedzieramy się przez porośnięte drzewami arganowymi wzgórza, nie brakuje pięknych punktów widokowych. W wielu miejscach można wypatrzeć pasące się wielbłądy. Pojawiają się także berberyjskie wioski. Lunch spożywamy na plaży, można wykąpać się razem z końmi. Wieczorem docieramy na biwak.

Dzień 5 Wyścigi konne na plaży

Po śniadaniu jedziemy konno na plażę. Przy sprzyjających warunkach pogodowych (niska fala) zorganizowane zostaną wyścigi konne wzdłuż brzegu. Następnie wyruszamy w dalszą drogę. Szlak prowadzi przez góry w pobliżu oceanicznego brzegu. Lunch zjemy w cieniu arganowych drzew, a na nocleg zatrzymamy się niedaleko plaży.

Dzień 6 Kaskady wodne

Ponownie zaczynamy dzień od szybkiego galopu. Następnie ruszamy w dalszą drogę. Wybrzeże oceanu wyraźnie się obniża. Klify zmieniają się w płaskowyże, a następnie w długie plaże. W okolicach lunchu docieramy do malowniczej niecki z kaskadami wodnymi. Widok zapiera dech w piersiach. Po południu wjeżdżamy na plażę, idealną do galopów. Ostatni biwak przewidziany jest w pobliżu oceanu.

Dzień 7 Miasto Wiatrów

Po śniadaniu ostatni raz dosiadamy koni. Zmierzamy na północ, w kierunku wioski surferów, Sidi Kaouki. Trasa prowadzi przez malownicze wydmy oraz po plażach. Do celu docieramy w okolicach lunchu i rozstajemy się z naszymi końmi. Po odświeżeniu się i lunchu w willi, wyruszamy do Essaouiry, czyli Miasta Wiatrów. Podczas spaceru zobaczymy mury obronne i twierdzę, zagłębimy się między stragany na souku (targowisku), możemy także odwiedzić tradycyjny hammam. Na noc wracamy do willi. Pożegnalna kolacja zaplanowana jest właśnie w willi lub w stajni (zależnie od pogody).

Dzień 8 Pożegnanie

Grupa opuszcza Maroko. Wszyscy uczestnicy zostaną odwiezieni na lotnisko.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • 2 noclegi w domu/willi oraz 5 noclegów w namiotach na trasie rajdu
 • Pełne wyżywienie w trakcie wyjazdu
 • Transfer z i na lotnisko w Agadirze (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
 • Opieka polskiego pilota
 • Opieka lokalnych przewodników
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Agadiru (około 1000-1200 zł)
 • Obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka (około 150 zł)
 • Opcjonalnie: napiwek dla przewodników (około 50 zł)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów itp.)

Noclegi i wyżywienie

Pierwszą noc chorągiew spędza niedaleko Agadiru, dokładnie w okolicach bananowej wioski Tamri. Zakwaterujemy się w domu nad oceanem, w 2-osobowych pokojach ze wspólną łazienką. Na ostatnią noc natomiast zatrzymujemy się zwykle w willi koło Sidi Kaouki. Do naszej dyspozycji będą 2- i 4-osobowe pokoje z łazienkami, a dodatkowo basen i ogród.

Na trasie właściwego rajdu wzdłuż wybrzeża chorągiew nocuje w namiotach turystycznych. Grube pianki służą za materace. Każdemu uczestnikowi rajdu przysługuje jeden prysznic dziennie. Dysponujemy namiotem prysznicowym, wiadrem z podgrzaną wodą oraz kubkiem do polewania. Poza pierwszym i ostatnim dniem rajdu nie mamy dostępu do elektryczności. W razie potrzeby można jednak doła­dować telefon z ładowarki samochodowej.

Zapewniamy pełne wyżywienie. W trakcie rajdu polową kuchnią opiekuje się kucharz. Śniadania są raczej proste: płaski chleb marokański, dżemy, kremy orzechowe, miód, ser topiony, olej arganowy i amlou, czyli pasta arganowa (tradycyjnie Berberowie na śniadanie spożywają właśnie chleb maczany w oleju i paście). Lunch to różne rodzaje sałatek warzywno-owocowych, makaron lub ryż, a także ryby. Na kolację natomiast serwowane są tradycyjne potrawy typu tajin lub kuskus.

W Maroku pijemy wodę butelkowaną (osobom o wrażliwym przewodzie pokarmowym rekomendujemy także używanie jej do mycia zębów). Nie może także zabraknąć orzeźwiającej berberyjskiej herbaty (z dodatkiem mięty i cukru). Do kolacji podawana jest butelka wina.

Należy pamiętać, że Maroko to kraj muzułmański. Dostęp do alkoholu może być utrudniony (choć w Agadirze i Essaouirze znajdują się sklepy monopolowe). Rekomendujemy zakupienie na lotnisku butelki mocniejszego alkoholu i spożywanie jego niewielkich ilości każdego dnia (inna flora bakteryjna może spowodować rozstrój jelit).

Co należy zabrać:

Organizacja naszych rajdów w Maroku jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Obsługa codziennie rano pakuje na niego sprzęt biwakowy oraz bagaże towarzyszy, a następnie przewozi je na miejsce kolejnego noclegu. Ze sobą wystarczy zabrać jedynie najpotrzebniejsze rzeczy.

 • paszport
 • gotówka, najlepiej EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny, powerbank
 • śpiwór
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • okulary przeciwsłoneczne
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • sprzęt jeździecki (sztyblety, rękawiczki itp.)
 • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
 • klapki do kąpieli pod prysznicem
 • strój kąpielowy
 • środki na trawienie (probiotyki, stoperan, mocny alkohol)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wybrzeże Atlantyku - Maroko pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Maroko. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.