Plaże i Klify - Maroko

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne
TerminCena
8 dni850EURO
Polski pilot
8 dni850EURO
Polski pilot
8 dni850EURO
Polski pilot

O wyprawie

Plaże i Klify - Maroko

Zapraszamy Was na gwieździsty rajd na wybrzeżu Atlantyku. Każdego dnia ruszamy w innym kierunku, aby odkrywać piaszczyste plaże, nadoceaniczne klify, górskie ścieżki czy wielkie wydmy. Na szlaku nie zabraknie przygód, a towarzyszyć będą nam dzielne i posłuszne konie. Wieczorami zaś zasiądziemy w ogrodzie wokół basenu, aby odpocząć i wsłuchać się w dźwięki berberyjskich bębnów.

Nasz rajd gwieździsty w Maroku to świetna propozycja dla osób, które cenią sobie komfort. Wszystkie noce spędzamy w willi, w pokojach z prywatnymi łazienkami, z dostępem do basenu i ogrodu. Nasza stajnia mieści się w pobliżu, każdego ranka zatem ruszamy konno w nowym kierunku. Jeździć będziemy zarówno po klifach, jak i szerokich piaszczystych plażach. Będzie niejedna okazja do galopu.

W Maroku jeździmy na ogierach. Większość naszego stada to typowe „miśki”, bardzo grzeczne i łatwe w prowadzeniu. Dla ambitniejszych jeźdźców dostępne jest też kilka bardziej żywiołowych rumaków. Nasze konie to niemal wyłącznie tzw. „barbaraby”, mie­szanka rasy berberyjskiej z arabską. Średnio mierzą około 165 cm w kłębie. W porównaniu z końmi czystej krwi arabskiej — są nieco mocniejszej postury i spokojniejsze, właściwie stworzone dla rajdów. Głównym chodem jest stęp, ale nie zabraknie też kłusa i galopu.

Z uwagi na budowę koni waga jeźdźca nie może przekraczać 90 kg.

Sprzęt jeździecki

Używamy typowych angielskich siodeł, przede wszystkim wszechstronnych. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od europejskiego.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w dwie duże sakwy. Przewozimy w nich zapasy wody, lunch oraz inne podręczne przedmioty. Cenne rzeczy, jak telefon czy dokumenty, rekomendujemy przecowywać w nerkach przytroczonych do pasa.

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 8 dni
 • dni w siodle: 5
 • wielkość grupy: 12
 • standard: marokańska gościna (pod dachem i w pościeli)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
 • umiejętności: stęp, kłus, galop

Program

Dzień 1 Przybycie chorągwi

Przylatujemy do Agadiru lub Marrakeszu, następnie wyruszamy samochodami do Sidi Kaouki, czyli naszej bazy rajdowej. Droga zajmuje około 3 godzin. Po dotarciu na miejsce kwaterujemy się w willi. Czas wolny po południu można wykorzystać na kąpiel w morzu, spacer i relaks. Wieczorem odbędzie się powitalna kolacja.

Dzień 2 Berberyjskie wioski

Rano po śniadaniu jeźdźcy pierwszy raz wskakują w siodła. Zaplanowane jest 5 godzin jazdy konnej. Szlak prowadzi nas najpierw przez tamaryszkowe lasy i berberyjskie wioski. Będzie okazja przyjrzeć się życiu lokalnych mieszkańców. Następnie ruszamy w pobliskie góry. Lunch jemy w terenie. Pierwszego dnia przede wszystkim poznajemy nasze konie, zaplanowane są odcinki kłusa i galopu w zastępie. Wieczorem wracamy na kolację do willi.

Dzień 3 Wybrzeżem oceanu

Tego dnia wyruszamy na południe. Szlak wiedzie nas blisko wybrzeża. Pojawią się liczne klify, wjedziemy także na piaszczyste plaże. Z dużym prawdopodobieństwem spotkamy pasterzy ze stadami kóz lub wielbłądów. Na lunch zjeżdżamy do ustronnego wąwozu z kaskadami wodnymi. Po południu wracamy do Sidi Kaouki, będzie dużo galopów po plażach

Dzień 4 Kraina wydm

Kierujemy się na północny zachód. Za plecami zostawiamy cypel lądu ukoronowany latarnią morską i zagłębiamy się między duże, nadoceaniczne wydmy. Następnie zjeżdżamy na piaszczyste plaże, gdzie pojawi się wiele okazji do galopów. Lunch zjemy podziwiając majestatyczne fale Atlantyku. Wczesnym wieczorem wracamy do willi.

Dzień 5 Górskie ścieżki

Rano wskakujemy na konie i wyruszamy na podbój interioru.  Wjeżdżamy w pobliskie pasmo górskie, będzie sporo klifów i wąskich ścieżek do pokonania. Zjedziemy także w wąwozy i wadi, czyli koryta sezonowych rzek. Po lunchu zawracamy w kierunku oceanu i do Sidi Kaouki wracamy po plażach.

Dzień 6 Relaks z końmi

Ostatni dzień z końmi zaplanowany jest jako relaks i zabawy. Po śniadaniu wskakujemy na nasze wierne rumaki na oklep i jedziemy na plażę, aby wykąpać się razem w oceanie. Na lunch wracamy do willi, potem jest czas wolny na odpoczynek. Wieczorem wracamy do stajni i dosiadamy koni ostatni raz, aby z siodeł podziwiać zachód słońca. Będzie mnóstwo okazji do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Na koniec czeka nas pożegnalna kolacja.

(Jeśli warunki pogodowe uniemożliwią kąpiel z końmi w oceanie to wówczas proponujemy wycieczkę na quadach lub inne, alternatywne aktywności).

Dzień 7 Miasto Wiatrów

Rano wyruszamy do Essaouiry, czyli Miasta Wiatrów. Podczas spaceru zobaczymy mury obronne i twierdzę, zagłębimy się między stragany na souku (targowisku), odwiedzimy także targ rybny. Lunch zjemy w lokalnej restauracji – prowadzonej przez Marokańczyków dla Marokańczyków (inni turyści zaglądają tam rzadko – i nie wiedzą, co tracą! :)). Następnie możemy kontynuować zwiedzanie medyny lub pójść do tradycyjnego hammamu. Po południu wracamy do willi. Pożegnalna kolacja zaplanowana jest właśnie w willi lub w stajni (zależnie od pogody).

Dzień 8 Pożegnanie

Grupa opuszcza Maroko. Wszyscy uczestnicy zostaną odwiezieni na lotnisko.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • 7 noclegów w willi
 • Pełne wyżywienie w trakcie wyjazdu
 • Transfer z i na lotnisko w Agadirze/Marrakeszu (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
 • Opieka polskiego pilota
 • Opieka lokalnych przewodników
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Agadiru lub Marrakeszu (około 1200-1500 zł)
 • Obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka (około 150 zł)
 • Opcjonalnie: napiwek dla przewodników (około 50 zł)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów itp.)

Noclegi i wyżywienie

Podczas rajdu gwieździstego wszystkie noce spędzamy w komfortowej (jak na marokańskie warunki) willi koło Sidi Kaouki. Do naszej dyspozycji będą 2- i 4-osobowe pokoje z prywatnymi łazienkami, a dodatkowo basen i ogród.

Zapewniamy pełne wyżywienie. Na śniadanie jemy płaski chleb marokański i msemem (naleśniki marokańskie), a do tego świeżo wyciskane soki, warzywa, dżemy, kremy orzechowe, miód, różne rodzaje sera, olej arganowy i amlou, czyli pasta arganowa (tradycyjnie Berberowie na śniadanie spożywają właśnie chleb maczany w oleju i paście). Lunch to różne rodzaje sałatek warzywno-owocowych, makaron lub ryż, a także ryby. Na kolację natomiast serwowane są tradycyjne potrawy typu tajin lub kuskus.

W Maroku pijemy wodę butelkowaną (osobom o wrażliwym przewodzie pokarmowym rekomendujemy także używanie jej do mycia zębów). Nie może także zabraknąć orzeźwiającej berberyjskiej herbaty (z dodatkiem mięty i cukru). Do kolacji podawana jest butelka wina.

Należy pamiętać, że Maroko to kraj muzułmański. Dostęp do alkoholu może być utrudniony (choć w Agadirze i Essaouirze znajdują się sklepy monopolowe). Rekomendujemy zakupienie na lotnisku butelki mocniejszego alkoholu i spożywanie jego niewielkich ilości każdego dnia (inna flora bakteryjna może spowodować rozstrój jelit).

Co należy zabrać?

Organizacja rajdu gwieździstego jest komfortowa. Wszystkie noce spędzamy w willi koło Sidi Kaouki, zatem nie ma potrzeby transportowania bagażu na trasie rajdu.

 • paszport
 • gotówka, najlepiej EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • krem przeciwsłoneczny
 • okulary przeciwsłoneczne
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • sprzęt jeździecki (sztyblety, rękawiczki itp.)
 • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
 • klapki do kąpieli pod prysznicem
 • strój kąpielowy
 • środki na trawienie (probiotyki, stoperan, mocny alkohol)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Plaże i Klify - Maroko pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Maroko. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.