Zima W Górach Niebiańskich - Kirgistan

Formy aktywności
Wyżywienie
pełne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Zima W Górach Niebiańskich - Kirgistan

Wyruszamy w dziki, surowy, skuty lodem i olśniewająco piękny Kirgistan! Zobaczymy zamarznięte jezioro Song-Kol i dotrzemy na zimowy brzeg słynnego „kirgiskiego morza”, czyli jeziora Issyk-Kul. Będziemy pędzić stada koni po górskich graniach, podglądać zwyczaje nomadów i zachwycać się potęgą natury. Podczas tej wyprawy jazda konna przeplatana jest z innymi atrakcjami: wyruszymy w teren z myśliwymi i ich orłami, obejrzymy mecz Kok-boru i wygrzejemy się w lokalnych, wiejskich saunach.

Wyruszamy do Kirgistanu, tym razem w objęcia zimy! Zmierzymy się z arktycznym bezkresem zamarzniętych jezior, zaśnieżonymi górskimi graniami i monumentalną przyrodą. Z uwagi na warunki pogodowe będziemy spędzać w siodle do 4 godzin dziennie, program jest jednak pełen różnych atrakcji konnych. Zobaczymy myśliwego podczas konnego polowania z orłem przednim. Obejrzymy mecz kirgiskiej gry konnej Ulak-Tartysh (zwanej również Kok-Boru). Będziemy gościć u kirgiskich rodzin, poznawać ich zwyczaje, kuchnię i warunki życia. Kilkukrotnie w trakcie rajdu odwiedzimy też małe, lokalne banie (odpowiednik sauny). Mamy też kilka niespodzianek po drodze.

Podczas wyprawy nocujemy w kilku miejscach, w różnych warunkach i okolicznościach. Dwa noclegi w Biszkeku spędzamy w lokalnym hotelu. Jedną noc spędzamy w jurcie nad jeziorem Song-Kol. Wszystkie pozostałe noclegi wypadają nam u miejscowych gospodarzy lub w domach gościnnych.
Podczas niemal całego rajdu mamy wsparcie samochodu, którym przemieszczamy się pomiędzy kilkoma miejscami. Poza nocą nad Song-Kol nocujemy zawsze pod dachem, gdzie gospodarze czekają na głodnych i (czasem) nieco zmarzniętych Lisowczyków. Jedną noc spędzamy w jurcie, w zimowym obozowisku nad bezkresnym, zamarzniętym jeziorem.

Nasz szlak wytyczony jest między innymi w wysokich górach (najwyższy punkt to około 3300 m n. p. m.), w trudnych warunkach pogodowych. Specyfika rajdu wymaga od jeźdźców dobrego stanu zdrowia i dość dobrej kondycji fizycznej. Ta wyprawa wymaga również specyficznego przygotowania się do jazdy w prawdziwie zimowych warunkach.

Sprzęt jeździecki

W Kirgistanie używamy nietypowych siodeł, przypominających skrzyżowanie siodła angielskiego z westernowym. Ich charakterystycznym elementem jest przede wszystkim horn. Lokalni jeźdźcy korzystają raczej z bardzo krótkich strzemion, ale możemy je dopasować do indywidualnych preferencji. Generalnie siodła są wygodne i dobrze sprawdzają się w górskim terenie.

Z uwagi na temperament koni (kirgiskie wierzchowce są cierpliwe, wyrozumiałe i nieco leniwe) podczas rajdu zaleca się używanie palcata.

Strój jeździecki musi być dopasowany do warunków zimowych. Odzież wierzchnia (kurtka i bryczesy) powinna być ciepła i wodoodporna. Zamiast sztybletów polecamy zimowe buty górskie, ciepłe oficerki robocze lub termobuty na antypoślizgowej podeszwie.

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 9 dni
 • dni w siodle: 6
 • wielkość grupy: 10
 • standard: góralskie zimowiska (jurty i domostwa)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia
 • umiejętności: stęp, kłus, galop

Program

Dzień 1. Przybycie do Kirgistanu

Grupa wyrusza w podróż do Kirgistanu. Wylatujemy poprzedniego dnia kalendarzowego, z Warszawy lub Berlina, przez Istambuł, gdzie przesiadamy się w samolot do Biszkeku. Na miejsce dotrzemy w nocy lub nad ranem. Z lotniska jedziemy prosto do hotelu, aby się przespać. Po południu zostanie zorganizowana wycieczka po Biszkeku, a wieczorem czeka nas powitalna kolacja w restauracji. Na noc zostajemy w hotelu w Biszkeku.

Dzień 2. Dolina Suusamyr

Po śniadaniu wsiadamy do samochodu i opuszczamy Biszkek, podróż zajmie około 4 godzin. Przejeżdżamy przez przełęcz Too-Ashuu i docieramy do doliny rzeki Kökömeren, gdzie zjemy obiad. Następnie dosiadamy koni i wyruszamy w kierunku wsi Kyzyl-Oi, oddalonej o około 10 kilometrów. W siodle spędzimy do 2 godzin i rozgrzejemy się pierwszymi galopami. Kolacja i nocleg zaplanowane są u lokalnych gospodarzy.

Dzień 3. Pasterskie życie

Tego dnia po śniadaniu dołączymy do lokalnych pasterzy. Wskoczymy w siodła i wyruszymy na górski szlak, aby poszukać stad koni rozproszonych po okolicy. Ta część dnia zajmie około 2 godzin. Na miejscu, w zależności od pogody, pojeździmy konno po okolicy lub spędzimy więcej czasu z miejscową rodziną pasterzy. Zjemy obiad z pasterzami w ich gospodarstwie, a następnie wrócimy konno do Kyzyl-Oi. Stamtąd, samochodami, pojedziemy do wsi Kyzart. Na miejscu rozlokujemy się u gospodarzy i zjemy kolację. Będzie można skorzystać z małej, lokalnej sauny we wsi.

Dzień 4. Arktyczne jezioro

Rano grupa pojedzie samochodami do wąwozu Bazar-Turuk, gdzie dosiadamy koni. Wyruszamy w górę, ku przełęczy znajdującej się na wysokości 3400 m n.p.m, a po jej pokonaniu zjedziemy w kierunku jeziora Song-Kol. Wokół rozciąga się śnieżny bezkres, aż po horyzont. O tej porze roku tafla jeziora jest pokryta lodem metrowej grubości i przykryta czapą śniegu. W siodle spędzimy około 4 godzin. W godzinach popołudniowych dojedziemy do jedynego osiedla zimowych jurt w dolinie. Nocą temperatury potrafią spaść tutaj do -40 stopni. Obóz jest jednak odpowiednio wyposażony i przygotowany. Kolacja i nocleg w ciepłej jurcie.

Dzień 5. Górskie wioski

Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną do wąwozu Bazar-Turuk, gdzie zamienimy konie górskie na mechaniczne i pojedziemy do wsi Kyzart na późny obiad. Po południu ruszymy w drogę do wsi Kochkor, gdzie czeka na nas wygodny guesthouse, kolacja i… kolejna lokalna sauna. Łącznie spędzimy tego dnia około 4 godzin w siodle.

Dzień 6. Gry nomadów i kirgiskie morze

Tego dnia nie dosiadamy koni. Po śniadaniu jedziemy do doliny Jaichy, gdzie zobaczymy mecz słynnej konnej gry zwanej Kok-boru (tudzież: Ulak-Tartysh). Po meczu pojedziemy do miejscowego myśliwego w Jaichy, gdzie wspólnie zjemy obiad. Posileni wyruszymy samochodem w przepiękny region jeziora Issyk-Kul. Droga zajmie do 2 godzin. Na przełęczy Kesken-Bel zatrzymamy się i ruszymy na pieszy spacer do parku Kazka, gdzie podziwiać można zarówno miejscowe, kolorowe kaniony, jak i panoramę jeziora. Issyk-Kul nazywane jest kirgiskim morzem, jest to bowiem największy zbiornik wodny Azji Środkowej oraz drugie największe jezioro górskie świata (po jeziorze Titicaca). Jego woda jest delikatnie słona. Następnie wsiądziemy w samochód i pojedziemy do miejscowego basenu i gorących źródeł w Kadjy-Sai. Po wygrzaniu się w basenie pojedziemy do wsi Bokonbay, gdzie czeka na nas guesthouse i kolacja.

Dzień 7. Myśliwi z orłami

Po śniadaniu przebierzemy się w stroje-niespodzianki i wyruszymy konno w towarzystwie miejscowych myśliwych i ich orłów. Tradycja polowania z ptakami sięga czasów antycznych. Wspólnie wyruszymy na pobliskie stepowe tereny, gdzie myśliwi spróbują upolować drobną zwierzynę i opowiedzą nam nieco o historii i tradycji polowania z orłami, pozyskiwaniu i wychowaniu ptaków oraz o dążeniach do zachowania owych tradycji. Późnym popołudniem wrócimy do guesthouse’u na obiad, a następnie samochodem pojedziemy do Chong-Kemin, gdzie czeka na na guesthouse, basen i kolacja.

Dzień 8. Powrót do Biszkeku

Po śniadaniu, o ile pogoda nie zrobi nam niespodzianki (w dolinie zdarzają się potężne opady śniegu), dosiądziemy konie po raz ostatni i wyjedziemy na 2-3 godziny na okoliczny, zalesiony górski grzbiet Chong-Kemin. Po przejażdżce wrócimy do Ashuu, zjemy obiad i wyruszymy samochodem do Biszkeku. Po drodze, o ile grupa wyrazi chęć, zatrzymamy się pod jednym z niewielu zabytków Kirgistanu – wieżą Burana, będącą pozostałością po Jedwabnym Szlaku. Wieczorem czeka nas uroczysta, pożegnalna kolacja, a noc spędzimy w hotelu w Biszkeku.

Dzień 9. Powrót do domu

To dzień powrotu do Polski. Wszyscy uczestnicy zostaną przewiezieni na lotnisko i wyruszą w drogę powrotną do domu.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy. Termin może zostać przesunięty o 1-2 dni w zależności od dostępności lotów.

Warunki

W cenie rajdu:

 • Noclegi w hotelu w Biszkeku, u lokalnych rodzin, w domach gościnnych oraz w jurcie
 • Pełne wyżywienie
 • Transfer z i na lotnisko w Biszkeku (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
 • Wszystkie transfery samochodowe przewidziane w programie
 • Atrakcje (gra Kok-Boru/Ulak-Tartysh, pokaz konnego polowania z orłem przednim) przewidziane w programie
 • Dostęp do bani (sauny) w niektóre dni
 • Opieka lokalnego przewodnika
 • Opieka polskiego pilota
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Biszkeku (około 2500-3000 zł)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, alkohol itp.)
 • Możliwość wypożyczenia dobrego śpiwora zimowego na miejscu

Noclegi i wyżywienie

Wyprawa zimowa do Kirgistanu jest zorganizowana adekwatnie do warunków pogodowych. Na trasie rajdu będziemy nocować w domach gościnnych i u lokalnych gospodarzy, a także spędzimy jedną noc w zimowej, ocieplanej jurcie. Dodatkowo wszyscy uczestnicy wyprawy powinni zabrać ze sobą zimowe śpiwory (lub wypożyczyć na miejscu) oraz ciepłe piżamy. Kilkukrotnie będziemy mieli dostęp do bani.

W Biszkeku nocujemy w hotelu o normalnym standardzie.

Przygotowaniem posiłków zajmują się lokalni gospodarze oraz nasi przewodnicy. Dieta będzie typowo pasterska: zupy, sporo mięsa i warzyw, sery, ale i… trochę słodkości, które Kirgizi zawsze mają na stołach. Kuchnia kirgiska jest dość zróżnicowana, ciekawa i smaczna, choć czasami dość kaloryczna, co w warunkach zimowego rajdu ma same plusy.

Co należy zabrać?

Podczas rajdu zimowego w Kirgistanie jesteśmy wspierani przez samochód. W związku z tym nie ma limitu kg dla bagażu. Ze sobą zabieramy tylko podręczne rzeczy.

 • paszport
 • gotówka, najlepiej USD lub EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • mały termos na ciepłe napoje do spożywania w trakcie przejazdów
 • zimowy śpiwór
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • okulary przeciwsłoneczne z filtrem
 • bardzo ciepła odzież, bielizna termiczna
 • zimowe buty, typu górskie, termobuty lub oficerki robocze

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Zima W Górach Niebiańskich - Kirgistan pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.