Zima W Górach Niebiańskich - Kirgistan

Formy aktywności
Wyżywienie
pełne
TerminCena
9 dni6 400

O wyprawie

Zima W Górach Niebiańskich

Wyruszamy w dziki, surowy, skuty lodem i olśniewająco piękny Kirgistan! Zobaczymy zamarznięte jezioro Song-Kol i dotrzemy na zimowy brzeg słynnego „kirgiskiego morza”, czyli jeziora Issyk-Kul. Będziemy pędzić stada koni po górskich graniach, podglądać zwyczaje nomadów i zachwycać się potęgą natury. Podczas tej wyprawy jazda konna przeplatana jest z innymi atrakcjami, między innymi z pokazami zajeżdżania dzikich ogierów czy konnego polowania z orłami.

Wracamy do Kirgistanu, tym razem w objęcia zimy! Zmierzymy się z arktycznym bezkresem zamarzniętych jezior, zaśnieżonymi górskimi graniami i monumentalną przyrodą. Z uwagi na warunki pogodowe będziemy spędzać w siodle do 4 godzin dziennie, program jest jednak pełen innych atrakcji. Zobaczymy myśliwego podczas konnego polowania z orłem przednim. Nauczymy się lokalnych metod układania dzikich koni. Będzie okazja spróbować swoich sił w słynnej kirgiskiej grze konnej Ulak-Tartysh. Przede wszystkim zaś będziemy gościć u kirgiskich rodzin, poznawać ich zwyczaje, kuchnię i warunki życia. Dwukrotnie w trakcie rajdu odwiedzimy też ruską banię (lokalny odpowiednik sauny).

Podczas całego rajdu będziemy mieć wsparcie samochodów terenowych. Wszystkie noclegi odbywają się w miejscach stosowanie ogrzanych i przygotowanych na przyjęcie głodnych i zmarzniętych Lisowczyków.

Nasz szlak wytyczony jest między innymi w wysokich górach (najwyższy punkt to około 3300 m n. p. m.), w trudnych warunkach pogodowych. Specyfika rajdu wymaga od jeźdźców dobrego stanu zdrowia i dość dobrej kondycji fizycznej.

Noclegi i wyżywienie

Wyprawa zimowa do Kirgistanu jest zorganizowana adekwatnie do warunków pogodowych. Na trasie rajdu będziemy nocować w domach gościnnych, a także spędzimy jedną noc w zimowej, ocieplanej jurcie. Dodatkowo wszyscy uczestnicy wyprawy powinni zabrać ze sobą zimowe śpiwory oraz ciepłe piżamy. Dwukrotnie będziemy mieli dostęp do bani.

W Biszkeku nocujemy w hotelu o bardzo dobrym standardzie.

Przygotowaniem posiłków zajmie się kucharz. Dieta będzie typowo pasterska: dużo mięsa i warzyw. Kuchnia kirgiska generalnie jest dość kaloryczna i ciężka, ale bardzo smaczna.

Sprzęt jeździecki

W Kirgistanie używamy nietypowych siodeł, przypominających skrzyżowanie siodła angielskiego z westernowym. Ich charakterystycznym elementem jest przede wszystkim horn. Lokalni jeźdźcy korzystają raczej z bardzo krótkich strzemion, ale możemy je dopasować do indywidualnych preferencji. Generalnie siodła są wygodne i dobrze sprawdzają się w górskim terenie.

Z uwagi na temperament koni (kirgiskie wierzchowce są cierpliwe, wyrozumiałe i nieco leniwe) podczas rajdu zaleca się używanie palcata.

Strój jeździecki musi być dopasowany do warunków zimowych. Odzież wierzchnia (kurtka i bryczesy) powinna być ciepła i wodoodporna. Zamiast sztybletów polecamy zimowe buty górskie, ciepłe oficerki robocze lub termobuty na antypoślizgowej podeszwie.

Program

Dzień 1. Przybycie chorągwi

Towarzysze przybywają do Kirgistanu. Z Polski wylatujemy poprzedniego dnia do Moskwy lub Stambułu i tam przesiadamy się w samolot do Biszkeku. Docieramy na miejsce około 5 nad ranem. Jedziemy prosto do hotelu, aby się przespać. Po południu zostanie zorganizowana wycieczka po Biszkeku.

Dzień 2. Dolina Suusamyr

Po śniadaniu wsiadamy do samochodów terenowych. Podróż zajmie około 4 godzin. Przejeżdżamy przez przełęcz Too-Ashuu i docieramy do doliny rzeki Kokomoren, gdzie zjemy obiad. Następnie dosiadamy koni i wyruszamy w kierunku wsi Kyzyl-Oi. W siodle spędzimy do 2 godzin. Kolacja i nocleg zaplanowane są u lokalnych gospodarzy.

Dzień 3. Pasterskie życie

Tego dnia po śniadaniu dołączymy do lokalnych pasterzy. Wskoczymy w siodła i wyruszymy na górski szlak, aby poszukać stad koni rozproszonych po okolicy. Ta część dnia zajmie około 2 godzin. Następnie zobaczymy, jak Kirgizi łapią i zajeżdżają dzikie ogiery. Naszym nauczycielem będzie miejscowy mistrz układania młodych koni. Późnym popołudniem wrócimy do Kyzyl-Oi, skąd samochodami pojedziemy do wsi Kyzart. Na miejscu rozlokujemy się u gospodarzy, zjemy kolację, a do naszej dyspozycji będzie również bania.

Dzień 4. Arktyczne jezioro

Rano chorągiew wyrusza samochodami do wąwozu  Bazar-Turuk, gdzie dosiadamy koni. Wyruszamy przez przełęcz na wysokości 3300 m n.p.m w kierunku jeziora Song-Kol. Widoki to śnieżny bezkres i arktyczne przestrzenie. O tej porze roku tafla jeziora jest pokryta lodem metrowej grubości. W siodle spędzimy około 4 godzin. W godzinach popołudniowych dojedziemy do jedynego osiedla zimowych jurt w dolinie. Nocą temperatury potrafią spaść tutaj do -40 stopni. Obóz jest jednak odpowiednio wyposażony i przygotowany. Kolacja i nocleg z ciepłej jurcie.

Dzień 5. Górskie wioski

Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną do wąwozu Bazar-Turuk, gdzie zamienimy konie górskie na mechaniczne i pojedziemy do wsi Kyzart na późny obiad. Po południu ruszymy w drogę do wsi Kochkor, gdzie czeka na nas wygodny guesthouse, kolacja i… gorąca bania. Łącznie spędzimy tego dnia około 4 godzin w siodle.

Dzień 6. Kirgiskie morze

Rano chorągiew zostaje przewieziona samochodem w przepiękny region jeziora Issyk-Kul. Droga zajmie do 2 godzin. Na przełęczy Kesken-Bel poznamy nowe konie, a następnie ruszymy podziwiać panoramę kanionów i jeziora. Issyk-Kul nazywane jest kirgiskim morzem, jest to bowiem największy zbiornik wodny Azji Środkowej oraz drugie największe jezioro górskie świata (po jeziorze Titicaca). Jego woda jest delikatnie słona. Trasa konna zajmie nam około 3 godzin jazdy, po drodze zatrzymamy się na posiłek. Po południu pojedziemy do wsi Bokonbay, gdzie czeka na nas guesthouse i kolacja.

Dzień 7. Tradycje nomadów

Po śniadaniu jedziemy do doliny Jaychy, gdzie zobaczymy słynną konną grę zwaną Ulak-Tartysh. Jeżeli będzie chęć, to chorągiew może dołączyć do zawodników i spróbować swoich sił w grze. Następnie ruszamy konno spenetrować okolice wsi. Popołudniu spotkamy myśliwego, który zaprezentuje metody polowania konno wraz ze swoim orłem przednim. Po obiedzie u lokalnej rodziny grupa zostanie przewieziona do wąwozu Chong-Kemin. Na kolację i nocleg zatrzymamy się w hostelu w Ashu.

Dzień 8. Wyścigi na zimowych zboczach

Rano dosiadamy koni po raz ostatni. Wyruszymy przez jodłowy las w pobliżu pasma górskiego Chong-Kemin. Zależnie od chęci, przejażdżka może być relaksująca, albo możemy urządzić wyścigi zimowe. W połowie dnia wrócimy do Ashu na obiad, a po południu pojedziemy samochodami do Biszkeku. Po zameldowaniu w hotelu, udamy się do restauracji na pożegnalną kolację.

Dzień 9. Powrót do domu

To dzień powrotu do Polski. Wszyscy towarzysze zostaną przewiezieni na lotnisko.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 9 dni

Dni w siodle: 7

Standard: góralskie zimowiska (jurty i domostwa)

Bagaż: bez limitu kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia

Wielkość grupy: 12

Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

 • Noclegi w hotelu w Biszkeku oraz w domach gościnnych i jurcie na trasie rajdu
 • Pełne wyżywienie (bez alkoholu)
 • Transfer z i na lotnisko w Biszkeku (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
 • Wszystkie transfery samochodowe przewidziane w programie
 • Atrakcje (zajeżdżanie dzikiego ogiera, gra Ulak-Tartysh, pokaz konnego polowania z orłem przednim) przewidziane w programie
 • Dostęp do bani (sauny) zgodnie z programem
 • Opieka lokalnego przewodnika
 • Opieka polskiego pilota
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Biszkeku (około 2000 zł)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, alkohol itp.)

Co należy zabrać?

Podczas rajdu zimowego w Kirgistanie jesteśmy wspierani przez samochód. W związku z tym nie ma limitu kg dla bagażu. Ze sobą zabieramy tylko podręczne rzeczy.

 • paszport
 • gotówka, najlepiej USD lub EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • mały termos na ciepłe napoje do spożywania w trakcie przejazdów
 • zimowy śpiwór
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • okulary przeciwsłoneczne z filtrem
 • bardzo ciepła odzież, bielizna termiczna
 • zimowe buty, typu górskie, termobuty lub oficerki robocze

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Zima W Górach Niebiańskich - Kirgistan pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.