Masz pytania dotyczące wyjazdu? Zastanawiasz się czy ta oferta jest dla Ciebie? Skontaktuj się z nami przez formularz lub zostaw numer telefonu, oddzwonimy do Ciebie!
Bogate kulturowo miasta pogranicza - Semej i Öskemen
Zniewalające krajobrazy i wysokogórskie jeziora
Wędrówki u podnóża majestatycznej Biełuchy
Trekking w kazachstańskim Ałtaju na lekko! Wybieramy się na aktywny wypoczynek, trekkingi i eksplorację w górach Ałtaju, pod masywem Biełuchy. Odwiedzimy niezwykłe miasta kulturowego pogranicza o zaskakującej historii - Semej (niegdyś Semipałatyńsk), Öskemen (niegdyś Ust-Kamiengorsk) oraz tętniącą życiem kazachstańską stolicę - Astanę.
Ałtaj, to ciągnące się przez ponad 2000 km pasmo górskie, leżące na pograniczu Kazachstanu, Mongolii, Chin i Rosji. Jego nazwa wzięła się najpewniej od mongolskiego słowa altan oznaczającego "złoto". Ałtaj to więc “miejsce, gdzie jest złoto”. Druga hipoteza, bardziej rozpowszechniona w Kazachstanie, wskazuje, że nazwa gór pochodzi od turkijskiego słowa alatau, co oznacza "kolorowe góry". Jak by nie było - Ałtaj przywita nas dawnymi kopalniami (również złota) oraz wielobarwnymi skałami.
Główna część wyjazdu to 7-dniowy trekking u podnóża najwyższej góry Ałtaju - Biełuchy (4506 m n.p.m.), przez dwa ałtajskie pasma - Ałtaj Południowy i Góry Katuńskie. To z nią związane są liczne lokalne mity. Najbardziej znany opowiada o górze jako wejściu do Szamabli - legendarnego podziemnego buddyjskiego królestwa leżącego pod Himalajami. Będziemy podziwiać wysokogórskie jeziora, obserwować wartki nurt wypływających z Biełuchy rzek - Czarnego i Białego Bieriela. Obozy rozbijemy w otoczeniu alpejskiej wręcz scenerii.
Odwiedzimy również miasta - leżący nad Irtyszem Öskemen (dawniej Ust-Kamienogorsk), gdzie zobaczymy niezwykły skansen etnograficzny pełen ciekawostek dotyczących narodowości zamieszkujących pogranicze. Pojedziemy do owianego złą sławą Semeju, dawnego Semipałatyńska, jako miejsca najważniejszych sowieckich testów jądrowych. Na koniec wybierzemy się na długi spacer po kazachstańskiej stolicy - Astanie, gdzie zobaczymy między innymi największą na świecie jurtę.
W czasie trekkingu nocować będziemy w namiotach. Posiłki przygotuje nam lokalny kucharz, a bagaże będą transportować konie. My pójdziemy na lekko, bez obciążenia ciężkimi plecakami.
Zapraszamy na naszą nowość: trekking w kazachstańskim Ałtaju!
Program
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1-2
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Kazachstanu. Przylot do kazachskiej stolicy, Astany i dalej do wschodniego Kazachstanu. Nocleg w mieście Öskemen (Ust-Kamienogorsk) u podnóża Ałtaju Południowego.
DZIEŃ 3
Wcześnie rano opuszczamy Öskemen. Przez coraz bardziej górzyste tereny dotrzemy do Parku Narodowego Katonkaragaj. Zatrzymamy się w domu gościnnym w środku brzozowego lasu. Skosztujemy naturalnych, lokalnych produktów prostej kuchni starowierców, popijając to ziołową herbatą. Stamtąd wyruszamy do osady Rachmanowskie Klucze nad jeziorem Arasan. Możliwy spacer do Jeziora Rachmanowskiego, znajdującego się pomiędzy dwoma pasmami górskimi - Katun i Ałtaj Południowy (6 km w dwie strony). Odpoczynek i przygotowanie do wyjścia w góry. Nocleg w namiotach.
DZIEŃ 4-5
Śniadanie w obozie namiotowym. Wyruszamy na dwudniowy trekking, który prowadzi do obozu wspinaczkowego u stóp Biełuchy - najwyższej góry Ałtaju. Znad jeziora rozpoczyna się podejście, które prowadzi wzdłuż rzeki Czarny Bieriel. Pierwszy nocleg pod przełęczą Szeroką. Drugiego dnia dotrzemy do wodospadu Kok-Kol i obozu wspinaczkowego. Dwa noclegi w namiotach.
Dystans: 34 km
DZIEŃ 6
Po śniadaniu wyruszamy na pierwszy całodzienny trekking z bazy pod Biełuchą. Idziemy do wyjątkowej kopalni Kok-Kol, gdzie w czasach sowieckich wydobywano kwarc, wolfram i molibden. Sprzęt górniczy pozostał w wielu miejscach tam, gdzie porzucono go w połowie lat 50. XX wieku. Powrót do bazy. Nocleg w namiotach.
Dystans: 14,5 km
DZIEŃ 7
Drugi z trekkingów prowadzi do jeziora o tajemniczej nazwie “Równowaga”. Znajduje się ono pomiędzy trzema wierzchołkami - Wiarą (2591 m n.p.m.), Nadzieją (2709 m n.p.m.) i Miłością (3039 m n.p.m.). W tym wyjątkowo energetycznym miejscu (przy dobrej pogodzie) Biełucha odbija się w wodzie jeziora. Powrót do bazy. Nocleg w namiotach.
Dystans: ok. 6 km
DZIEŃ 8
Po śniadaniu wyruszamy na trzeci trekking - do świętego miejsca - kamienia Roericha, gdzie Kazachowie oddają cześć Biełusze, prosząc o spełnienie życzeń. To tutaj słynny malarz miał stworzyć niektóre ze swoich prac. Dalej trasa prowadzi do lodowca Bieriel, na południowo-wschodnim stoku Biełuchy, a następnie przez “Ciepłe” jezioro z powrotem do obozu. Przy dobrej pogodzie można się w jeziorze wykąpać. Nocleg w namiotach w bazie.
Dystans: 14,5 km
DZIEŃ 9
Po śniadaniu czas na chwilę odpoczynku. Po lunchu schodzimy do ośrodka zimowego Sejsenbaja (1632 m n.p.m.). Kolacja i nocleg w namiotach.
Dystans: ok. 19 km
DZIEŃ 10
Ze schroniska Sejsenbaja wyruszamy do jeziora Jazowoje (1685 m n.p.m.), w Parku Narodowym Katonkaragaj. Nazwa jeziora pochodzi od występującej w nim ryby jaź. Zakończenie naszego 7-dniowego trekkingu. Nocleg w namiotach.
Dystans: ok. 23 km
DZIEŃ 11
Po śniadaniu wyjeżdżamy do wsi Bieriel. Docieramy do Doliny Królów, gdzie odwiedzimy muzeum scytyjskich kurhanów. Po lunchu przejazd do wsi Korobicha, gdzie zakwaterujemy się w rodzinnym pensjonacie. Wieczorem możliwość skorzystania z ruskiej bani. Nocleg we wsi Korobicha.
DZIEŃ 12
Przejazd do Öskemenu, z wizytą po drodze w wykopaliskach wokół buddyjskiej dungańskiej świątyni (dla chętnych). Popołudniowy spacer i zwiedzanie miasteczka nad Irtyszem. Odwiedzimy nietypowy skansen etnograficzny, gdzie można zobaczyć bogactwo pogranicznego regionu poprzez architekturę domów zamieszkujących ją narodowości - Kazachów, Białorusinów, Niemców, Ujgurów, Koreańczyków, Polaków i Rosjan. Rejs statkiem z imprezą po majestatycznej rzece przy zachodzie słońca.
DZIEŃ 13
Po śniadaniu wyruszamy do Semeju, najbardziej “kazachskiego” z miast północy Kazachstanu, nazywanego w czasach sowieckich - Semipałatyńska. W czasach carskich miasteczko było pograniczną warownią. W czasach sowieckich, znajdowało się w zamkniętej strefie służącej do testów broni atomowej. Odwiedzimy muzeum poświęcone tej kwestii. Po południu przelot do Astany. Wieczorny spacer po nowoczesnym centrum, gdzie zobaczymy wieżę Bajtierek oraz największą jurtę na świecie. Wybierzemy się też do starej dzielnicy Akmola. Nocleg w kazachstańskiej stolicy.
DZIEŃ 14
Wczesnoporanny wylot i przelot do Warszawy.
Warunki
ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami lotniskowymi
bagaż nadawany i podręczny zgodnie z taryfą linii lotniczych
opiekę polskojęzycznego pilota
opiekę doświadczonego lokalnego przewodnika na czas trekkingu
wyżywienie w trakcie trekkingu (śniadanie, lunch i obiad)
zakwaterowanie (8x namioty, 4x w hotelu/pensjonacie)
konie z obsługą do transportu bagaży
transport miejscowy w Kazachstanie w tym loty wewnętrzne
wyposażenie biwakowe: namioty, śpiwory, karimaty, sprzęt na ognisko, apteczka
przepustki do strefy przygranicznej
opłaty za noclegi i przebywanie na terenie parku narodowego
pakiety informacyjne
gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
ubezpieczenie NNW + KL + ubezpieczenie sporty amatorskie (!) + ubezpieczenie bagażu do 200 euro
obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
wyżywienie w miastach (poza zapewnionym w trakcie trekkingu)
bilety wstępu do płatnych atrakcji
test na obecność COVID-19 (jeżeli dotyczy)
TREKKING:
Większość tras prowadzi przez słabo uczęszczane i miejscami zanikające szlaki i ścieżki, możliwe są przejścia przez strumyki i rzeczki. Idziemy z niewielkim osobistym bagażem, nasz główny bagaż niosą konie. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Średni dzienny czas trekkingu ok. 7-8 godzin. Na trasie nie ma technicznie wymagających podejść.
WYŻYWIENIE:
Podczas trekkingu posiłki będzie przygotowywać nam kucharz. Będziemy mieć również okazję spróbować specjałów lokalnej prostej kuchni starowierców. W miastach wyżywienie indywidualne, ceny w restauracjach i sklepach są nieco niższe niż w Polsce.
ZAKWATEROWANIE:
Podczas trekkingu śpimy w namiotach zapewnianych przez lokalną obsługę. W miastach zakwaterowanie w hotelach lub pensjonatach.
POGODA:
Od końca czerwca pogoda w górach jest stabilna, mimo to trzeba być przygotowanym na spadek temperatury do około 0 / -5°C w nocy. Na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m. może padać śnieg. W ciągu dnia temperatura wynosi ok 15-25°C. Na przełomie sierpnia i września podobnie, nieco cieplej w nocy.
GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.
INNE:
Program trekkingu może się zmienić w zależności od pogody, szybkości przemieszczania się grupy i innych warunków. Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kazachski Ałtaj: trekking na lekko pod Biełuchą pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.