Iran: trekking na Demawend i Alam Kuh

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
11 dni9 490
15 dni10 490

O wyprawie

Iran: trekking na Demawend i Alam Kuh

 • Trekking na szczyt wygasłego wulkanu: 5610 m n.p.m.
 • Alam Kuh - druga najwyższa góra w Iranie
 • Perła kultury perskiej: Isfahan
 • Zabytki jednej z najstarszych kultur świata
 • bazary Iranu, z klimatem prawdziwego Orientu

Zapraszamy do tajemniczego Iranu, aby się przekonać o tym, co mówi każdy niezależny podróżnik, który podróżował po tym kraju - Iran jest przyjazny, otwarty i niezwykle piękny i dzięki ogromnej różnorodności, stanowi jedną z ciekawszych turystycznych destynacji.

Demawend, wygasły wulkan w górach Elbrus (Alborz w języku farsi) jest jednocześnie najwyższym szczytem Iranu, który wznosi się na wysokość 5671m n.p.m. i jest prawie o kilometr wyższy od drugiego w kolejności szczytu - Alam Kuh, który jest idealną trasą aklimatyzacyjną dla naszej wyprawy.

Ze szczytu rozpościerają się widoki na góry Elburs oraz na Morze Kaspijskie, zaś w kraterze wygasłego wulkanu można zobaczyć lodowiec. Ponadto, niektórzy poszukiwacze biblijnej Arki Noego uważają, że spoczęła ona właśnie na Demawendzie, a nie na odległym o tysiąc kilometrów na zachód, również wulkanicznym Araracie. Podobnie jak widoki z Demawendu są niezwykłe, tak również z Alam Kuh (4848 m n.p.m.), który zdobędziemy podczas aklimatyzacji, również zapierają dech w piersiach.

Podczas naszego wyjazdu zwiedzimy również stolicę Iranu, Teheran. Dla chętnych możliwość przedłużenia wyjazdu o kilka dni, podczas których zwiedzimy najciekawsze zabytki Isfahanu - miasta Połowy Świata.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Przelot z Warszawy do Teheranu. Przylot w nocy. Zakwaterowanie w hotelu i krótki wypoczynek. Rano śniadanie i wyjazd w góry. Dziwnie brzmi? Taki jest Teheran - obok miasta wznoszą się wysokie góry. Wieczorem zwiedzimy północną część miasta w okolicach placu Tadżrisz. Nocleg w hotelu w Teheranie.

DZIEŃ 2

Po śniadaniu kilkugodzinny przejazd malowniczymi dolinami w stronę Morza Kaspijskiego. Towarzyszyć nam będą piękne pejzaże i widoki oraz liczne tunele, gdy będziemy podążać w stronę drugiego co do wysokości szczytu w Iranie - Alam-Kuh (4848 m n.p.m.), który będzie naszym sposobem na aklimatyzację. Nocleg spędzimy w klimatycznym schronisku w regionie Kelardasht.

DZIEŃ 3

Dzień przeznaczony na aklimatyzację, samochodem przedostaniemy się w okolice Alam Kuh, by następnie rozpocząć wędrówkę do bazy Hesar Chal.

DZIEŃ 4

Drugi dzień przeznaczony na aklimatyzację. 

DZIEŃ 5

Dzień podczas którego spróbujemy zdobyć Alam Kuh. Całodniowy trekking wśród zapierających dech w piersiach szczytów. Poprzez piękne kaniony i wysokogórskie hale dotrzemy do przełęczy, gdzie pośród spoglądających na nas szczytów spędzimy noc w namiotach na wysokości 3800 m n.p.m.

DZIEŃ 6

Przejazd w okolice Demawendu. Po drodze możliwy postój  nad Morzem Kaspijskim. Popołudniu przejdziemy dla rozgrzewki kilkanaście kilometrów. Noc spędzimy w namiotach.

DZIEŃ 7

Tego dnia po śniadaniu rozpoczyna się właściwy trekking, mający na celu zdobycie Demawendu. Trasa nasza prowadzi do schroniska Bargah-e-Sevom na wysokości 4200 m. Tam rozbijemy namioty lub w przypadku bardzo złych warunków pogodowych, spędzimy tę noc w schronisku.

DZIEŃ 8

Wcześnie rano atak na szczyt Demawendu. Ruszamy spod schroniska na wysokości 4200 m n.p.m. Droga jest długa, ale nie wymagająca żadnych umiejętności technicznych. Wysiłek wynagradza jednak niesamowita panorama, a szczególnie widok Morza Kaspijskiego z samego szczytu (5671 m n.p.m.). W okolicach wierzchołka możemy obserwować wydzielać się gazy wulkaniczne, a we wnętrzu krateru wygasłego wulkanu zobaczymy lodowiec. Powrót do bazy, noclegi w namiotach.

DZIEŃ 9

Po zdobyciu szczytu, spokojne zejście na dół. Miasteczko Rineh jest bazą wypadową na najwyższy szczyt Iranu, ale można również tam znaleźć piękne zabytki. Zobaczymy między innymi typowy meczet ze złotą kopułą, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na pasmo Elburs. Jeśli wszystko się uda, powrót tego dnia do Teheranu.

DZIEŃ 10

Dzień rezerwowy. Jeśli nie uda się wejść na szczyt, wówczas konieczne będzie dotarcie od irańskiej stolicy dopiero wieczorem. W Teheranie odwiedzimy między innymi Skarbiec Klejnotów Narodowych oraz zobaczymy pałac ostatniego Szacha Iranu. Dla chętnych ciekawe Muzeum Narodowe. Spacer po największym bazarze Iranu, gdzie można poczuć klimat prawdziwego Orientu. Wizyta na starym cmentarzu, gdzie pochowani zostali polscy pielgrzymi oraz żołnierze Armii Gen. Andersa, którzy zostali gościnnie przyjęci przez Irańczyków w czasie II wojny światowej.

DZIEŃ 11

Wariant krótszy tego dnia rano udaje się lotem powrotnym do Polski. Wariant dłuższy z Teheranu udaje się na południe. Odwiedzimy Kaszan, miasto na pustyni, pełne zaskakujących pięknem domów. Pospacerujemy również po wspaniałym ogrodzie Fin, który jest jednym z dziewięciu irańskich ogrodów wpisanych na listę UNESCO. Wieczorem dotrzemy do Isfahanu. Nocleg w hotelu. 

DZIEŃ 12

Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie safawidzkiej stolicy. Zwiedzanie zabytków Isfahanu, będącego perłą architektury Wschodu, najpiękniejszego miasta Iranu, słynącego z błękitnych kopuł i wspaniałych zabytków, którego ulice ocienione są białymi platanami. Odwiedzimy chyba najpiękniejszy w Iranie Meczet Piątkowy oraz przejdziemy się przez jeden z największych na świecie placów - Plac Immama Khomeiniego. Staniemy na wspaniałych, zabytkowych mostach na rzece Zayandeh. Odwiedzimy m.in. ormiańską dzielnicę z katedrą Vank, a także pałac 40 kolumn Chehel Sotoun i sąsiadujący z nim Hasht Behesht. Wieczorem odpoczniemy w okolicach bazaru, pełnego zapachów, smaków i pięknym wyrobów rękodzielniczych. 

DZIEŃ 13

Zwiedzanie Jazdu. Zaczniemy od Świątyni Ognia, w której znajduje się wiecznie płonący ogień, podtrzymywany bez przerwy od ponad 1500 lat oraz pięknie zdobiony meczet z XIV w. Podczas spaceru po Starym Mieście będzie można zagubić się w plątaninie wąskich uliczek. Zobaczymy też meczet piątkowy z charakterystycznymi 48 metrowymi minaretami i meczet z zieloną kopułą, pięknym zdobnictwem - Amir Chakhmagh. Zobaczymy Zendan­e Eskandar (Więzienie Aleksandra, obecnie Muzeum Etnograficzne), mauzoleum Sheikh Roknaddin (meczet z piękną kopułą), Wieża Czterech Wiatrów, grobowiec Dwunastu Imamów (gdzie pochowano dwunastu imamów od XI w n.e.), Wieczorem dotrzemy do Wież Milczenia, zoroastryjskich wzgórz, skąd pięknie obserwować można będzie zachód słońca.

DZIEŃ 14-15

Śniadanie i powrót do Tehranu. Wizyta na największym bazarze Iranu, gdzie można poczuć klimat prawdziwego Orientu, zakupić przyprawy, pamiątki. Nad ranem wylot do Polski.

UWAGA! PROGRAM ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE MOŻE ULEGAĆ ZMIANOM.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • Przelot samolotem z wszystkimi opłatami lotniskowymi
 • Bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Opiekę doświadczonych lokalnych przewodników górskich
 • Transport w Iranie
 • Muły transportujące bagaże w trakcie trekkingu 
 • Zakwaterowanie: 7x w schronisku, namiocie lub górskiej chacie, 7x w hotelu, pensjonacie (w wariancie długim)
 • Zakwaterowanie: 7x w schronisku, namiocie lub górskiej chacie, 3x w hotelu lub pensjonacie (w wariancie krótkim)
 • Pełne wyżywienie w trakcie trekkingu (śniadanie, lunch box, kolacja) oraz śniadania w miastach
 • Pakiety informacyjne
 • Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • Ubezpieczenie NNW + KL + sporty ekstremalne + ubezpieczenie bagażu
 • Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • Ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie poza śniadaniami poza trekkingiem
 • wiza do Iranu (ok. 105 euro)
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • bilety wstępu do zabytków (ok. 80 USD)

TREKKING:

Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Na trasie nie ma technicznie wymagających podejść, niemniej zdarzą się nam przejścia i przeprawy przez strumyki. Średni dzienny czas trekkingu ok. 6-8 godzin. Podstawowym utrudnieniem dla wchodzących na szczyt Demawendu jest rozrzedzone powietrze. Na szczycie panuje dwa razy niższe ciśnienie niż na poziomie dużego polskiego miasta, przez mogą zdarzać się nudności, zawroty i bóle głowy. Aklimatyzację zapewniamy poprzez wcześniejsze zdobycie czterotysięcznika Alam-Kuh, postaramy się aby powyższe dolegliwości wystąpiły w stopniu znikomym i nie stały się przeszkodą uniemożliwiającą zdobycie prawie sześciotysięcznego Demawendu. Na wyprawie wykluczony jest udział osób z chorobą uniemożliwiająca pobyt na dużej wysokości oraz w warunkach pustynnych. Program trekkingu może się zmienić w zależności od pogody, szybkości przemieszczania się grupy i innych warunków.

WYŻYWIENIE:

Zapewniamy wyżywienie podczas trekkingów. W miastach zapewniamy śniadanie. Pozostałe wyżywienie we własnym zakresie.

ZAKWATEROWANIE:

Podczas trekkingu we własnych namiotach lub schroniskach. W miastach noclegi w pensjonatach lub hotelach.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce po wcześniejszym ustaleniu z biurem, za dopłatą.

POGODA:

W sezonie, trwającym od czerwca do września, klimat w górach jest łagodny, jednak ze względu na wysokość należy się liczyć ze znaczącymi zmianami temperatur oraz możliwymi załamaniami pogody.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

UWAGA:

Iran jest państwem islamskim. Co oznacza, że wszystkie kobiety-turystki powinny nosić na głowie chustę oraz nieobcisłe ubrania. Nie można odsłaniać ciała, nadgarstków, kostek, nóg. Meczety są szeroko otwarte dla turystów. Miejscowi Irańczycy, których będziemy spotykać są bardzo gościnni i przyjaźni.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Iran: trekking na Demawend i Alam Kuh pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.