O wyprawie
Iran: trekking na Demawend i Alam Kuh
- Trekking na szczyt wygasłego wulkanu: 5610 m n.p.m.
- Alam Kuh - druga najwyższa góra w Iranie
- Perła kultury perskiej: Isfahan
- Zabytki jednej z najstarszych kultur świata
- bazary Iranu, z klimatem prawdziwego Orientu
Zapraszamy do tajemniczego Iranu, aby się przekonać o tym, co mówi każdy niezależny podróżnik, który podróżował po tym kraju - Iran jest przyjazny, otwarty i niezwykle piękny i dzięki ogromnej różnorodności, stanowi jedną z ciekawszych turystycznych destynacji.
Demawend, wygasły wulkan w górach Elbrus (Alborz w języku farsi) jest jednocześnie najwyższym szczytem Iranu, który wznosi się na wysokość 5671m n.p.m. i jest prawie o kilometr wyższy od drugiego w kolejności szczytu - Alam Kuh, który jest idealną trasą aklimatyzacyjną dla naszej wyprawy. Ze szczytu rozpościerają się widoki na góry Elburs oraz na Morze Kaspijskie, zaś w kraterze wygasłego wulkanu można zobaczyć lodowiec.
Ponadto, niektórzy poszukiwacze biblijnej Arki Noego uważają, że spoczęła ona właśnie na Demawendzie, a nie na odległym o tysiąc kilometrów na zachód, również wulkanicznym Araracie. Podobnie jak widoki z Demawendu są niezwykłe, tak również z Alam Kuh (4848 m n.p.m.), który zdobędziemy podczas aklimatyzacji, również zapierają dech w piersiach.
Podczas naszego wyjazdu zwiedzimy również stolicę Iranu, Teheran. Dla chętnych możliwość przedłużenia wyjazdu o kilka dni, podczas których zwiedzimy najciekawsze zabytki Isfahanu - miasta Połowy Świata.
Program
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1
Przelot z Warszawy do Teheranu. Przylot w nocy. Zakwaterowanie w hotelu i krótki wypoczynek. Rano śniadanie i wyjazd w góry. Dziwnie brzmi? Taki jest Teheran - obok miasta wznoszą się wysokie góry. Wieczorem zwiedzimy północną część miasta w okolicach placu Tadżrisz. Nocleg w hotelu w Teheranie.
DZIEŃ 2
Po śniadaniu kilkugodzinny przejazd malowniczymi dolinami w stronę Morza Kaspijskiego. Towarzyszyć nam będą piękne pejzaże i widoki oraz liczne tunele, gdy będziemy podążać w stronę drugiego co do wysokości szczytu w Iranie - Alam-Kuh (4848 m n.p.m.), który będzie naszym sposobem na aklimatyzację. Nocleg spędzimy w klimatycznym schronisku w regionie Kelardasht.
DZIEŃ 3
Dzień przeznaczony na aklimatyzację, samochodem przedostaniemy się w okolice Alam Kuh, by następnie rozpocząć wędrówkę do bazy Hesar Chal.
DZIEŃ 4
Drugi dzień przeznaczony na aklimatyzację.
DZIEŃ 5
Dzień podczas którego spróbujemy zdobyć Alam Kuh. Całodniowy trekking wśród zapierających dech w piersiach szczytów. Poprzez piękne kaniony i wysokogórskie hale dotrzemy do przełęczy, gdzie pośród spoglądających na nas szczytów spędzimy noc w namiotach na wysokości 3800 m n.p.m.
DZIEŃ 6
Przejazd w okolice Demawendu. Po drodze możliwy postój nad Morzem Kaspijskim. Popołudniu przejdziemy dla rozgrzewki kilkanaście kilometrów. Noc spędzimy w namiotach.
DZIEŃ 7
Tego dnia po śniadaniu rozpoczyna się właściwy trekking, mający na celu zdobycie Demawendu. Trasa nasza prowadzi do schroniska Bargah-e-Sevom na wysokości 4200 m. Tam rozbijemy namioty lub w przypadku bardzo złych warunków pogodowych, spędzimy tę noc w schronisku.
DZIEŃ 8
Wcześnie rano atak na szczyt Demawendu. Ruszamy spod schroniska na wysokości 4200 m n.p.m. Droga jest długa, ale nie wymagająca żadnych umiejętności technicznych. Wysiłek wynagradza jednak niesamowita panorama, a szczególnie widok Morza Kaspijskiego z samego szczytu (5671 m n.p.m.). W okolicach wierzchołka możemy obserwować wydzielać się gazy wulkaniczne, a we wnętrzu krateru wygasłego wulkanu zobaczymy lodowiec. Powrót do bazy, noclegi w namiotach.
DZIEŃ 9
Po zdobyciu szczytu, spokojne zejście na dół. Miasteczko Rineh jest bazą wypadową na najwyższy szczyt Iranu, ale można również tam znaleźć piękne zabytki. Zobaczymy między innymi typowy meczet ze złotą kopułą, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na pasmo Elburs. Jeśli wszystko się uda, powrót tego dnia do Teheranu.
DZIEŃ 10
Dzień rezerwowy. Jeśli nie uda się wejść na szczyt, wówczas konieczne będzie dotarcie od irańskiej stolicy dopiero wieczorem. W Teheranie odwiedzimy między innymi Skarbiec Klejnotów Narodowych oraz zobaczymy pałac ostatniego Szacha Iranu. Dla chętnych ciekawe Muzeum Narodowe. Spacer po największym bazarze Iranu, gdzie można poczuć klimat prawdziwego Orientu. Wizyta na starym cmentarzu, gdzie pochowani zostali polscy pielgrzymi oraz żołnierze Armii Gen. Andersa, którzy zostali gościnnie przyjęci przez Irańczyków w czasie II wojny światowej.
DZIEŃ 11
Wariant krótszy tego dnia rano udaje się lotem powrotnym do Polski. Wariant dłuższy z Teheranu udaje się na południe. Odwiedzimy Kaszan, miasto na pustyni, pełne zaskakujących pięknem domów. Pospacerujemy również po wspaniałym ogrodzie Fin, który jest jednym z dziewięciu irańskich ogrodów wpisanych na listę UNESCO. Wieczorem dotrzemy do Isfahanu. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 12
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie safawidzkiej stolicy. Zwiedzanie zabytków Isfahanu, będącego perłą architektury Wschodu, najpiękniejszego miasta Iranu, słynącego z błękitnych kopuł i wspaniałych zabytków, którego ulice ocienione są białymi platanami. Odwiedzimy chyba najpiękniejszy w Iranie Meczet Piątkowy oraz przejdziemy się przez jeden z największych na świecie placów - Plac Immama Khomeiniego. Staniemy na wspaniałych, zabytkowych mostach na rzece Zayandeh. Odwiedzimy m.in. ormiańską dzielnicę z katedrą Vank, a także pałac 40 kolumn Chehel Sotoun i sąsiadujący z nim Hasht Behesht. Wieczorem odpoczniemy w okolicach bazaru, pełnego zapachów, smaków i pięknym wyrobów rękodzielniczych.
DZIEŃ 13
Zwiedzanie Jazdu. Zaczniemy od Świątyni Ognia, w której znajduje się wiecznie płonący ogień, podtrzymywany bez przerwy od ponad 1500 lat oraz pięknie zdobiony meczet z XIV w. Podczas spaceru po Starym Mieście będzie można zagubić się w plątaninie wąskich uliczek. Zobaczymy też meczet piątkowy z charakterystycznymi 48 metrowymi minaretami i meczet z zieloną kopułą, pięknym zdobnictwem - Amir Chakhmagh. Zobaczymy Zendane Eskandar (Więzienie Aleksandra, obecnie Muzeum Etnograficzne), mauzoleum Sheikh Roknaddin (meczet z piękną kopułą), Wieża Czterech Wiatrów, grobowiec Dwunastu Imamów (gdzie pochowano dwunastu imamów od XI w n.e.), Wieczorem dotrzemy do Wież Milczenia, zoroastryjskich wzgórz, skąd pięknie obserwować można będzie zachód słońca.
DZIEŃ 14-15
Śniadanie i powrót do Tehranu. Wizyta na największym bazarze Iranu, gdzie można poczuć klimat prawdziwego Orientu, zakupić przyprawy, pamiątki. Nad ranem wylot do Polski.