Trekking w Górach Korsyki dla każdego - Góry pachnące Przygodą

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

O wyprawie

Trekking w Górach Korsyki dla każdego - Góry pachnące Przygodą

Korsyka - najpiękniejsza wyspa Morza Śródziemnego to miejsce przypominające najdziksze regiony kontynentalnej Europy! Korsyka jest chyba jedynym miejscem na świecie, gdzie wędrując po górach czujemy się jak na wakacjach - i to nie tylko z uwagi na pogodę, która od maja do końca września jest zazwyczaj ciepła, sucha i słoneczna, ale także ze względu na to, że po zakończeniu wędrówki można odpocząć na jednej z plaż należących do najpiękniejszych na świecie!

Atrakcje:

 • Czerwone klify Scandola (UNESCO), Girolata
 • Surrealistyczne formacje skalne Calanches de Piana
 • Czerwone skały Capu Rossu
 • Bujna zieleń "pozzines"
 • Wyspy Lavezzi, groty i białe klify Bonifacio
 • Granitowy raj Europy i wariant alpejski szlaku przez Aiquilles de Bavella
 • Wodospady Cascades des Anglais
 • Szczyt Monte d'Oro
 • Podziwianie 40-letniej pracy nad kolejką łączącą miasta Korsyki
 • Wyjątkowość korykańskich miasteczek takich jak nadmorskie Bastia, Calvi, Porto, Ajaccio, Propriano, Bonifacio czy górskie Ota, Evisa, Corte
 • Górskie przełęcze
 • Lokalna kuchnia

Dla kogo przeznaczony jest trekking? 

Na trekking w Górach Korsyki zapraszamy wszystkie osoby chcące wędrować po pięknych górach nieskażonych jeszcze cywilizacją, odkrywać wioski i miasteczka, w których czas jakby się zatrzymał. Podczas całego trekkingu przejdziemy szlakami najpiękniejszymi na wyspie, pomiędzy szlakami będziemy przemieszczać się autokarem aby przy okazji nacieszyć oczy widokami zgoła innymi niż te do których przywykliśmy np. w Alpach!

Trekking nie przysparza większych trudności technicznych, poprowadzony częściowo słynnym szlakiem GR20, częściowo szlakiem Tra Mare e Monti, w pierwszym wariancie jest przeznaczony dla turysty o dobrym i bardzo dobrym przygotowaniu kondycyjnym, w wariancie drugim dla każdego turysty o podstawowym przygotowaniu kondycyjnym.

Trasy nie wymagają użycia sprzętu wspinaczkowego!

Program

RAMOWY PROGRAM IMPREZY:
1. Dzień:

     Wyjazd z Krakowa o godz. 20:00 (Katowice 21:45, Tychy 22:15, Pszczyna 22:40, Czechowice-Dziedzice 23:00, Bielsko-Biała 23:15, Cieszyn 23:45 - szczegóły w rozkładzie jazdy).
----------

2. Dzień:

     Przejazd przez Czechy, Austrię do WŁOCH  w rejon TOSKANII.

     W godzinach popołudniowych zakwaterujemy się w hotelu w okolicach Livorno.

     Nocleg.
----------

3. Dzień:
Śniadanie (możliwy także suchy prowiant).

     Przejazd do LIVORNO i zaokrętowanie na prom.

     Wypłynięcie ok 8.00, przypłynięcie do BASTII ok. 12.00. Czas wolny.

     W godzinach popołudniowych zakwaterujemy się w hotelu w okolicach miasta Algajola/Calvi lub Porto.
----------

4. Dzień:
Śniadanie.
SZLAK TRA MARE E MONTICURZU - GIROLATA - BOCCA A CROCE
Najatrakcyjniejszy fragment szlaku Tra Mare e Monti prowadzący przez nadmorskie krajobrazy, które należą do najbardziej zapadających w pamięć na Korsyce i w całej Europie! Szlaki biegną w bezpośrednim sąsiedztwie czerwonych klifów Rezerwatu Przyrodniczego Scandola wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, najlepiej oddających unikatową scenerię Korsyki.

     Wariant dla wszystkich uczestników: Wyjście z Curzu 290 m n.p.m., wejście na grzbiet ponad wsią, następnie przez dębowy las na grań Capu di Curzu 852 m n.p.m. - przepiękna panorama! Zejście na Przełęcz Bocca a Croce 269 m n.p.m. a następnie do odizolowanej od świata wioski Girolata, do której dostać się można jedynie od strony morza lub pieszo. Odpoczynek.

     Dla osób chętnych rejs stateczkiem do Porto.
     Dla pozostałych osób podejście poniżej Przełęczy Bocca di Palmarella 408 m n.p.m., przejazd autokarem do Porto.

[Czas przejścia: ok. 6-7 godz., przewyższenie: ↑ 800 m, ↓ 800 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: BRAK (Bufet w Girolata oraz na Bocca a Croce).

     Przejazd do miejsca zakwaterowania.
----------

5. Dzień:
Śniadanie.
SZLAK TRA MARE E MONTI: ÉVISA - OTA - PORTO
Trasa w pierwszej częsci biegnie przez spektakularne wąwozy Spelunca oraz "drogą mulników", którą w ubiegłych wiekach transportowano drewno do Zatoki w Porto.W drugiej części szlak poprowadzono m.in.: przez strome koryto rzeki Vitrone wyrzeźbione w bladopomarańczowym porfirze oraz miejsca z widokami na surrealistyczne formacje skalne Calanches de Piana i czerwone skały Capu Rossu - jedne z najbardziej intrygujacych widoków wyspy.

     Wariant nr 1: Strome zejście z Évisy, dojście do mostu Pont de Zaglia a następnie dnem wąwozu Spelunca o stromych ścianach, aż do szosy i mostu Ponte Vecchi. Wejście do Oty 320 m n.p.m. W drugiej części szlaku po przeprawie przez potok Enova, podejście skalistym wąwozem z punktem widokowym. Przejście przez płaskowyż zwany przez miejscowych Pedua. Zejście na Przełęcz Bocca San Petru 900 m n.p.m i dalej strome zejście do Porto 100 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 8 godz., przewyższenie: ↑ 700 m, ↓ 1450 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: TAK

     Wariant nr 2: Strome zejście z Évisy, dojście szlakiem Tra Mare e Monti do mostu Pont de Zaglia a następnie dnem wąwozu Spelunca o stromych ścianach, aż do szosy i mostu Ponte Vecchi. Wejście do Oty 320 m n.p.m. Powrót do Porto.

[Czas przejścia: ok. 5 godz., przewyższenie: ↑ 200 m, ↓ 900 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: TAK

     ! Uwaga: dla osób chętnych po wycieczce w krótkim wariancie, w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych, istnieje możliwość rejsu np. do dziwacznych formacji skalnych Calanches de Piana lub Capu Rossu (ok. 20-25 €, cena ustalana przez lokalne biura).

     Przejazd do miejsca zakwaterowania.

6. Dzień:
Śniadanie.
SZLAK GR20: CASTELLU DI VERGIO - LAC NINO 1743 m n.p.m. - MAISON FORESTIÈRE DE POPPAGHIA
Bardzo przyjemny etap wędrówki prowadzi nad wysokogórskie Jezioro Nino, gdzie w otoczeniu dwutysięczników i bujnej zieleni "pozzines", pasą się dzikie konie a południową panoramę zamyka ośnieżony szczyt Monte Rotondo. To najczęściej fotografowane na szlaku GR20 miejsce, bardziej przypomina stepy Środkowej Azji niż górską wyspę na Morzu Śródziemnym.

     Wariant dla wszystkich uczestników: Wyjście z Castellu di Vergio 1404 m n.p.m. na Przełęcz Bocca San Pedru 1452 m n.p.m. Po opuszczeniu Doliny Niolo, po otaczających ją graniach przejście przez Przełęcz Bocca â Reta 1883 m n.p.m. nad wysokogórskie, otoczone pierścieniem dwutysięczników Jezioro Nino 1743 m n.p.m. Odpoczynek. Powrót doliną potoku Colga w okolice Maison Forestiere de Poppaghia 1076 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 7,5 godz., przewyższenie: ↑ 470 m, ↓ 800 m; Trudności techniczne: miejsca eksponowane].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Przejazd do miejsca zakwaterowania.
----------

7. Dzień:
Śniadanie.
CALANCHES DE PIANA (UNESCO) - CAPU D'ORTO 1294 m n.p.m.
Trasy prowadzą przez jedno z bardziej niezwykłych miejsc na Korsyce: nietypowe formacje skalne, które rzeźbione przez tysiące lat przez morską wodę i wiatr, przybrały niesamowite kształty. Obszar ten wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

     Wariant nr 1: Wyjście nieopodal wioski Piana, wyjście na szczyt Capu d'Orto 1294 m n.p.m. z panoramą 360˚. Zejście przez Foce d'Orto 998 m n.p.m. do Piany.

[Czas przejścia: ok. 6 godz., przewyższenie: ↑ 820 m, ↓ 850 m; Trudności techniczne: miejsca eksponowane, wysokie progi skalne].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Wariant nr 2: Wyjście nieopodal wioski Piana do wysokości ok. 1100 m n.p.m. do miejsca rozwidlenia szlaków z widokiem na potężną sylwetkę Capu d'Ortu oraz Rezerwat Scandola i zatoki w ok. Porto. Zejście do Piany.

[Czas przejścia: ok. 5 godz., przewyższenie: ↑ 520 m, ↓ 550 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Przejazd do hotelu w stolicy wyspy - Ajaccio lub okolicach (na zachodnim wybrzeżu).
----------

8. Dzień:
Śniadanie.
BONIFACIO. DZIEŃ WOLNY.
Z miasta Napoleona Bonaparte - Ajaccio, przejeżdżamy widokową trasą na południe wyspy, do Bonifacio - najdalej wysuniętego na południe Korsyki miasta, położonego na białych, pionowych klifach. Bonifacio, które dzieli jedynie niespełna godzina rejsu od włoskiej Sardynii, utrzymuje szczególny rodzaj separacji od reszty Korsyki. Sprawia to, że panująca tutaj atmosfera jest zdecydowanie bardziej włoska niż francuska.

     Po przyjeździe, dla osób chętnych proponujemy rejs na Wyspy Lavezzi lub rejs do grot i w pobliże białych klifów Bonifacio a także zwiedzanie miasteczka, plażowanie, kąpiele.

     W godzinach popołudniowych przejedziemy do miejsca zakwaterowania w Solenzara lub okolicach (na wschodnim wybrzeżu).
----------

9. Dzień:
Śniadanie.
SZLAK GR20: AIGUILLES DE BAVELLA - WARIANT ALPEJSKI
Etap dzisiejszego dnia prowadzący częściowo alpejskim wariantem przez Igły Bavella zwane granitowym rajem Europy, wśród pięknych lasów z charakterystyczną dla Korsyki sosną czarną, daje wrażenie dzikości oraz pozwala podziwiać wspaniałe widoki. Igły Bavella są wyraźnie wysokogórskim akcentem na szlaku, przejście trasy nie powinno jednak sprawić większych trudności.

     Wariant dla wszystkich uczestników: Zejście z Col de Bavella 1218 m n.p.m. od figurki Matki Bożej Śnieżnej na mały płaskowyż do rozwidlenia szlaków. Przejście wzdłuż strumienia Ceca la Volpe na płaskowyż Pianu di a Pulvara 1046 m n.p.m. i dalej szlakiem przecinającym grań Crete du Pargulu do kolejnego rozwidlenia szlaków, gdzie rozpoczyna się wariant alpejski. Wyjście przez brzozowe zagajniki, następnie szlakiem biegnącym pod iglicami na Przełęcz Bocca di u Pargulu 1662 m n.p.m. i Bocca di u Truvunu i dalej przez żleb o stromych ścianach do granicy lasu na Przełęczy Col de Bavella 1218 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 7,5 godz., w tym wariant alpejski ok. 3,5 - 4 godz., przewyższenie: ↑ 800 m, ↓ 800 m; Trudności techniczne: stalowe liny i wysokie progi skalne na krótkim odcinku, trasa długa].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Przejazd do miejsca zakwaterowania.
----------

10. Dzień:
Śniadanie.
SZLAK GR20: COL DE VIZZAVONA - MONTE D'ORO 2389 m n.p.m.
W tym dniu będziemy mieli okazję zdobyć jeden z najwyższych szczytów Korsyki - Monte d'Oro. Dosyć duże przewyższenia oraz brak wody na całym szlaku powoduje, że jest to najtrudniejszy odcinek całego naszego trekkingu na wyspie.

     Wariant nr 1: Wyjście z Przełęczy Col de Vizzavona 1163 m n.p.m. Przejście przez wodospady Cascades des Anglais - popularne miejsce weekendowych pikników, do szałasów Bergeries de Porteto  i dalej wzdłuż potoku Agnone do rozwidlenia szlaków na wysokości 2064 m n.p.m. Wyjście żółtym szlakiem przez Przełęcz Bocca di Porco 2159 m n.p.m. na Monte d'Oro 2389 m n.p.m. Zejście przez wąwóz La Scala do szałasów Bergeries de Pozzatelli i do Vizzavony 920 m n.p.m. 

[Czas przejścia: ok. 9 godz., przewyższenie: ↑ 1230 m, ↓ 1470 m; Trudności techniczne: ekspozycja, trasa długa].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Przejazd do miejsca zakwaterowania.

     ! Uwaga: Wycieczkę polecamy tylko dla osób o bardzo dobrej kondycji fizycznej.

     Wariant nr 2: Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w całej wycieczce na Monte d'Oro proponujemy spacer szlakiem GR20 oraz pobyt nad wodospadami Cascades des Anglais, gdzie rzeka Agnone przepływa przez kilka pięknych, turkusowych basenów (możliwość kąpieli).

[Czas przejścia: ok. 4 godz. + pobyt nad jeziorkami i odpoczynek po trekkingu w Vizzavona, przewyższenie: ok. ↑ 250 m, ↓ 450 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: BRAK (Bufet w Vizzavona).

     Powrót do Vizzavony 920 m n.p.m.. i przejazd górską koleją do Corte.
----------

11. Dzień:
Śniadanie.

     Przejazd do portu w BASTII, jeśli starczy czasu, spacer po Starym Porcie, zakupy, następnie zaokrętowanie na prom.

     Wypłynięcie ok. 14.00, przypłynięcie do LIVORNO ok. 18.00.

     Wyjazd w drogę powrotną do kraju ok. godz. 19.00. Przejazd nocny.
----------

12. Dzień:

     Powrót do Krakowa ok. 16:00. Pozostałe miasta wg. rozkładu jazdy.

Uwaga: godziny przepraw promowych mogą ulec zmianie.

Program jest ramowy.
Biuro zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu ze względu na warunki atmosferyczne oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje Przedstawiciel Biura i/lub Przewodnik.

Warunki

Transport

Autokar 45 miejsc (klimatyzacja, video, barek) lub Autokar 30 miejsc (klimatyzacja, video, barek)

Wyżywienie

9 śniadań (kontynentalne lub kontynentalne wzmocnione)

Zakwaterowanie

9 noclegów: Hotele 3*** lub Pensjonaty - 1 nocleg w ok. Livorno (wybrzeże), 4 noclegi w ok. Calvi/Algajola/Porto, 1 nocleg w Ajaccio lub na Zachodnim Wybrzeżu (np. Propriano), 1 nocleg w ok. Solenzary lub na Wschodnim Wybrzeżu, 2 noclegi w ok. Corte/Venaco/Bastia (pokoje 2,3,4-os. z łazienkami)

Ubezpieczenie

Signal Iduna Bezpieczne Podróże Travel
Koszty Leczenia (KL 20.000 EUR w tym Koszty Ratownictwa 6.000 EUR), Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW 7.000 PLN), bagaż (800 PLN).

Przewodnik

Międzynarodowy Przewodnik Górski UIMLA

Inne

Bilety na przeprawy promowe Bastia - Livorno - Bastia (w 2 strony), podatek VAT.
W cenie trekkingu ujęto wszystkie wycieczki górskie opisane w programie

Dodatkowo płatne

> Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (w tym Turystyczny Fundusz Pomocowy): 20 PLN lub w przypadku dojazdu własnego do hotelu: 10 PLN (obowiązkowa, doliczana do ceny w momencie rezerwacji)
-----
Dopłata do pokoju 1-os.: 200 EUR (opcja - dostępność potwierdzana przez biuro)

Koszty na miejscu imprezy - zabierz ze sobą:

> Obiadokolacje, ok. 10-20 EUR/os./dzień (sugerowana ilość: 9 kolacji i 1 obiad).
> Rejs Girolata - Porto: ok. 25 EUR/os. (1.Dzień - dla chętnych, w przypadku kurowania łodzi).
> Rejs na Wyspy Lavezzi: ok. 35 EUR/os.
lub
Rejs groty i białe klify Bonifacio ok. 20 EUR/os.
> Pociąg Vizzavona - Corte ok. 5 EUR/os. (tylko dla wariantu nr 2).
-----
Sugerujemy zaopatrzenie się w dodatkową gotówkę (€) na ewentualne wydatki osobiste, pamiątki.

Dodatkowe (nieobowiązkowe) ubezpieczenia:

1. RG - Koszty Imprezy Turystycznej - rezygnacja przed wyjazdem:
Wariant nr 1: Podstawowy
Wariant nr 2: Podstawowy+Covid19 /+ kod CV/
Wariant nr 3: Podstawowy+Covid19+Kwarantanna/Izolacja /+ kod CQ/
Składka jednorazowa - zwrot w wysokości 100 % wpłat.
---
2. RG + CP - Koszty Imprezy Turystycznej - rezygnacja przed wyjazdem z rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową o następstwa Chorób Przewlekłych i nowotworowych:
Wariant nr 4: ChorobyPrzewlekłe
Wariant nr 5: ChorobyPrzewlekłe+Covid19 /+ kod CV/
Wariant nr 6: ChorobyPrzewlekłe+Covid19+Kwarantanna/Izolacja /+ kod CQ/
Składka jednorazowa - zwrot w wysokości 100 % wpłat.
---
3. RGS - Koszty Przerwania Imprezy Turystycznej - rezygnacja / przerwanie uczestnictwa w imprezie:
Wariant nr 1: Podstawowy
Wariant nr 2: Podstawowy+Covid19 /+ kod CV/
Wariant nr 3: Podstawowy+Covid19+Kwarantanna/Izolacja /+ kod CQ/
Składka jednorazowa - zwrot równowartości niewykorzystanej części świadczeń.
---
4. RGS + CP - Koszty Przerwania Imprezy Turystycznej - rezygnacja / przerwanie uczestnictwa w imprezie z rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową o następstwa Chorób Przewlekłych i nowotworowych:
Wariant nr 4: ChorobyPrzewlekłe
Wariant nr 5: ChorobyPrzewlekłe+Covid19 /+kod CV/
Wariant nr 6: ChorobyPrzewlekłe+Covid19+Kwarantanna/Izolacja /+ kod CQ/
Składka jednorazowa - zwrot równowartości niewykorzystanej części świadczeń.
---
5. Rozszerzenie ubezpieczenia KL (Koszty Leczenia za granicą) o Następstwa Chorób Przewlekłych i Nowotworowych /kod CP/:
Składka jednorazowa za os./za dzień: 20 PLN.
---
SZCZEGÓŁY UBEZPIECZEŃ DODATKOWYCH, OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA oraz WYSOKOŚĆ SKŁADKI za ubezpieczenie RG/RGS/RG+CP/RGS+CP możesz sprawdzić w formularzu rezerwacji.

Miasta wyjazdu

Dojazd własny (do/z hoteli na podstawie Vouchera), Kraków - Dworzec PKS - Górna Płyta: 20:00, Katowice - Plac Andrzeja - od ul. Kopernika: 21:45, Tychy - Stacja Paliw ORLEN przy E75: 22:15, Pszczyna - Parking Drogerii Rossmann obok Kaufland przy E75: 22:40, Czechowice-Dziedzice - Stacja Paliw AMIC Energy przy E75: 23:00, Bielsko-Biała - Dworzec PKS dolna płyta: 23:15, Cieszyn - Stacja Paliw BP przy S-52: 23:45

Informacje praktyczne

Bagaż główny zostaje w hotelu, na każdy dzień trekkingu zabieramy mały, podręczny plecak.
Aby wziąć udział w trekkingu wystarczy posiadać ważny DOWÓD OSOBISTY.

Mapy

Polecane mapy do oferty:
Wydawnictwo IGN. Skala 1 : 25 000 (1 cm = 250 m)
1. PORTO - CALANCHE DE PIANA 4150 OT. 
2. MONTE D'ORO - MONTE ROTONDO 4251 OT.
3. AIGUILLES DE BAVELLA - SOLENZARA 4253 ET.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking w Górach Korsyki dla każdego - Góry pachnące Przygodą pochodzą od biura Sport Events, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Francja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.