Masz pytania dotyczące wyjazdu? Zastanawiasz się czy ta oferta jest dla Ciebie? Skontaktuj się z nami przez formularz lub zostaw numer telefonu, oddzwonimy do Ciebie!
Urokliwe, położone na wzgórzach toskańskie miasta i miasteczka
Plenery z filmu „Gladiator” - i to aż dwa!
Noclegi w hotelu 4* w samym sercu Toskanii
Fotografujemy najwspanialsze pejzaże regionu o wschodach i zachodach słońca
Fachowe doradztwo instruktora fotografii dla początkujących i zaawansowanych
Civita di Bagnoregio - "miasto, które umiera"
Wyśmienita lokalna kuchnia i wino
Wschody i zachody słońca w urokliwych zakątkach Toskanii
Toskania fotograficzna
Od wieków Toskania była mekką i natchnieniem malarzy; w naszych czasach do tego szacownego grona dołączyli fotografowie. Każdy ambitny pejzażysta ma w swoim portfolio toskańskie widoki. Dlaczego właśnie ten region?
Toskańskie krajobrazy są wspaniale fotogeniczne tak ze względu na swoje formy, jak i kolory. Wyłaniające się jedno zza drugiego wzgórza o łagodnych kształtach przybierają wiosną przeróżne odcienie zieleni a jesienią brązów. Łuki pagórków pięknie współgrają ze strzelistymi kształtami drzew, a posiadłości i miasteczka na wzgórzach, utrzymane w naturalnych kolorach miejscowej ziemi, dopełniają obrazu.
Brązowe mury, zwieńczone czerwonymi dachami, a często również malowniczymi wieżyczkami, wspaniale się komponują z zielenią winnic, ciemnymi smugami cyprysów i błękitnym włoskim niebem. A do tego jeszcze tamtejsze miasta... jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mistrzowie malarstwa używali farb o dziwacznych nazwach siena i siena palona – rozwiązanie tej zagadki znajdziesz w samej Sienie. Nigdzie tak jak tam nie współgrają ze sobą ciepłe odcienie na zdobionych ścianach i portalach wąskich uliczek. W Toskanii są miasta ceglane i marmurowe, miasta kamienne, miasta ginące i rozkwitające. A wszystkie nastrojowe.
Czegóż więcej trzeba? By zdjęcia wyszły pięknie, potrzeba znajomości zasad fotografowania, umiejętności użycia właściwych technik we właściwych sytuacjach, wiedzy na temat kompozycji i wykorzystania światła. To właśnie zapewniamy na fotowyprawach: jedynych w swoim rodzaju ekspedycjach w poszukiwaniu pięknych fotografii.
Program
Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch
Wyjazd z Krakowa o godzinie 19:00 (okolice dworca PKP i PKS). Nocny przejazd do Włoch. Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (ok. 20:15).
* Istnieje możliwość przelotu do/z Włoch*
Dzień 2 Przywitanie z Toskanią
Przejazd do Toskanii, krótki spacer w okolicach hotelu, jeśli dojedziemy odpowiednio wcześnie.
Dzień 3 Plenery fotograficzne - Pienza, Monte Olivieto Maggiore, Val d'Orcia
Przed śniadaniem wyjazd na poranny plener. Powrót na śniadanie i krótki odpoczynek. Następnie będziemy fotografować wąskie uliczki Pienzy. Później wizyta w wiosce niezwykle położonej na zerodowanych skałach (też punkty widokowe na wioskę z oddali). Po południu plener w dolinie d'Orcia. Kolacja w hotelu.
Dzień 4 Plenery fotograficzne - Montepulciano, Monticchiello
Poranny plener w toskańskich pejzażach, powrót do hotelu na śniadanie, a następnie fotograficzna wizyta w Montelpulciano. Po południu przejazd do Monticchiello i wieczorny plener pod murami tego miasteczka. Wieczorem powrót do hotelu na kolację.
Dzień 5 Plenery fotograficzne - Pitigliano, Civita di Bagnoregio
Dzień zaczynamy wczesnym śniadaniem, po którym pojedziemy na południe. Będziemy fotografować w położonym na skale Pitigliano, malutkim miasteczku, gdzie kryje się „Mała Jerozolima” i etruskie katakumby. Następnie jedziemy do niezwykłego, zawieszonego na skale Civita di Bagnoregio - „miasta, które umiera”. Powrót na nocleg do hotelu.
Dzień 6 Plenery fotograficzne - wschód słońca w Val d'Orcia, Siena, Crete Senesi
Wschód słońca w najpiękniejszym rejonie Val d'Orcia, a po nim powrót na śniadanie do hotelu. Po śniadaniu wyjazd do Sieny, gdzie fotografujemy w słynnej katedrze, na Campo oraz penetrujemy urocze zaułki zabytkowej części. O zachodzie czekają nas malownicze wzgórza Crete Senesi. Powrót na kolację do hotelu.
Dzień 7 Plenery fotograficzne - Monteriggioni, winnice, San Gimignano
Kolejny dzień, który przywitamy o świcie wśród toskańskich krajobrazów. Po śniadaniu w hotelu przejazd do Monteriggioni, bajkowego miasteczka położonego wśród winnic. Popołudnie i wieczór spędzimy w San Gimignano, wśród słynnych wież, za sprawą których to miasto nazwano „średniowiecznym Manhattanem”. Tam każdy będzie miał okazję zjeść kolację w miejscowej trattorii według własnego wyboru.
Dzień 8 Plener fotograficzny w Chianciano Terme
Po śniadaniu fotograficzny spacer do pięknej starówki Chianciano Terme. Świetnie prezentuje się zarówno z oddali (można kadrować z winnicami albo gajem oliwnym na pierwszym planie), jak i po zagłębieniu się w uliczki i zaułki. Około południa wyruszymy w drogę powrotną do Polski.
Dzień 9 Powrót do Krakowa
Powrót do Krakowa w godzinach porannych.
Warunki
Cena obejmuje:
Transport: busem (wyjazd z Krakowa i Katowic), możliwość dolotu - informacja poniżej
Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu ****, pokoje 2-osobowe, dopłata do pokoju 1-osobowego (700 PLN)
Wyżywienie: 6 śniadań, 5 obiadokolacji
Opiekę polskiego przewodnika - fotografa
Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
Podatek VAT
Cena nie obejmuje:
Biletów wstępu, opłat wjazdowych i opłat klimatycznych - ok. 50 EUR
Wyżywienia poza wymienionym
Liczba uczestników: 14 - 16 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN
* Istnieje możliwość aby do/z Włoch dotrzeć samolotem i z grupą spotkać się w Bolonii. Osoby zainteresowane taką opcją zachęcamy do kontaktu z biurem - przedstawimy wówczas więcej szczegółów.
Czym jest fotowyprawa?
Fotowyprawa to dobrze zorganizowana podróż, której celem jest nie tylko oglądanie jednych z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na Ziemi, ale także – a właściwie przede wszystkim – ich fotografowanie. Fotografowanie tak, aby uzyskać piękne fotografie. Piękne fotografie pięknych miejsc, a nie tak jak to jest na masowych wycieczkach – fotki znanych i modnych miejsc, które jednak na zdjęciach nie wyglądają dobrze, bo pora wykonania zdjęcia była nieodpowiednia, a podróżnik się spieszył. My się nie spieszymy i czekamy na dobre światło w najładniejszych miejscach. Podróżujemy, aby fotografować. Podróżujemy i fotografujemy w grupie podobnych miłośników rejestrowania piękna. Nawet jeśli w jakimś momencie nie fotografujemy, to większość dyskusji kręci się wokół rejestrowania obrazów – sprzętu, technik, estetyki. Atmosfera za każdym razem jest wspaniała – jak zawsze, gdy zbierze się grupa pasjonatów.
Czym się różni fotowyprawa od wyjazdu turystycznego?
Fotowyprawa jest tak zaplanowana, żebyśmy mogli zwiedzić najładniejsze miejsca przy najlepszym świetle. Nie wszystkie znane miejsca są fotogeniczne i na odwrót – niekiedy wizualny potencjał ma teren omijany przez masową turystykę. Fotowyprawa podporządkowana jest fotografowaniu także w kwestii doboru miejsc, w których będziemy się zatrzymywać. W trakcie trwania całej fotowyprawy pomocą uczestnikom służy instruktor fotografii. Na fotowyprawie nie spieszymy się. Zawsze jest czas, żeby rozstawić statyw, starannie ustalić ekspozycję, sprawdzić parę wariantów kompozycji, popróbować nowych technik, porozmawiać o ustawieniach. Nie ma poganiania – za wyjątkiem sytuacji, gdy musimy zdążyć na samolot. Priorytetem jest fotografia: jeśli widzimy interesującą scenerię, to zatrzymujemy się i fotografujemy, niezależnie od tego, czy mieliśmy tu w planie postój, czy nie. Także – niezależnie od tego, czy zbliża się czas kolacji, zapada zmrok itp. W Maroku spontanicznie zatrzymaliśmy się na moście, by fotografować wschód Księżyca nad górami Atlas. (A dokładnie: autobus zatrzymał się za mostem, a my pieszo wróciliśmy na most – zatrzymywanie autobusu na moście to nie jest dobry pomysł, a bezpieczeństwo zawsze ma bezwzględny priorytet). W Etiopii mieliśmy nieplanowaną sesję na... wysypisku śmieci, gdzie uczestnicy zapragnęli fotografować stada sępów i marabutów. Fotowyprawy są dla fotomaniaków: jeśli uczestnicy chcą się zatrzymać i robić zdjęcia – zatrzymujemy się. Czas przejazdów i zwiedzania jest tak zorganizowany, aby w najatrakcyjniejszych miejscach być wówczas, gdy jest tam najlepsze do fotografowania światło. Często więc wstajemy przed wschodem słońca, aby przy pierwszych promieniach dnia z aparatami być przy którymś z lokalnych cudów. Ostatnie minuty dnia, przy pięknie zachodzącym słońcu, to też czas zarezerwowany na fotografowanie. Posiłki są... w międzyczasie, podobnie jak przejazdy, obiadkolacje często jemy dopiero po zmroku. Jedzenie, transport i noclegi są ważne, ale na fotowyprawach są zawsze podporządkowane fotografowaniu.
W czym fotowyprawa jest podobna do wyjazdu turystycznego?
Fotowyprawa jest zorganizowana. Nie trzeba się zastanawiać gdzie dzisiaj będziemy jeść i spać, nie trzeba szukać transportu ani pilnować godzin przesiadek. Nie trzeba znać egzotycznych języków ani zawiłości miejscowej biurokracji. Od tego wszystkiego są przewodnicy i biuro podróży Horyzonty, którzy zawczasu przygotowuje całą logistykę, a później pilnuje, żeby wszystko zagrało. Uczestnik ma się cieszyć wyjazdem i fotografią.
Dla kogo przeznaczona jest fotowyprawa?
Dla każdego, kto chce nie tylko „zaliczyć” egzotyczne miejsca, ale także je pięknie i niebanalnie sfotografować. Także dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności fotograficzne. Zainteresowanie fotografią, a nawet lekkie „zakręcenie” na punkcie robienia zdjęć jest mile widziane, a nawet wskazane. Fotowyprawa odbywa się w fotograficznym tempie – co oznacza, że w atrakcyjnych miejscach będziemy spędzać znacznie więcej czasu niż typowa wycieczka turystyczna. Dla „normalnego” turysty może to zbyt wolno i zbyt nudno. Powiedzmy to wprost: to nie są wyprawy dla „normalnych” turystów, tylko dla tych, którzy zawsze się zżymali, że wycieczka już pędzi dalej, a oni by jeszcze chcieli zostać chwilę i pofotografować, albo przynajmniej lepiej poznać zwiedzane miejsce i wczuć się w jego atmosferę.
Co musi umieć uczestnik fotowyprawy?
Nic nie musi umieć. Naprawdę. Na fotowyprawach mamy zarówno zaawansowanych fotograficznie uczestników, jak i zupełnie „zielonych”. I staramy się, aby dla każdego był to wyjazd owocny i udany. Do dyspozycji uczestników jest instruktor fotografii – który pomaga, doradza, wyjaśnia, inspiruje i motywuje. Prezentuje techniki fotograficzne, koryguje błędy, zwraca uwagę na fotograficzne zagrożenia. Jest do dyspozycji, gdy uczestnicy mają wątpliwości lub problemy. Nie ma pytań związanych czy to z samym fotografowaniem, obsługą aparatu czy też z kwestiami edycyjnymi lub estetycznymi, których nie wypada lub nie należy zadawać. Pytać można zarówno o funkcje aparatu, metody radzenia sobie z pomiarem ekspozycji w konkretnych miejscach, jak i o sprawy związane estetyką, a nawet etyką i prawem. Instruktor służy swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno w czasie trwania samej fotowyprawy, jak i po niej – jeśli więc jakieś pytania przyjdą do głowy później lub pojawią się problemy związane z obróbką przywiezionych zdjęć, można te problemy spisać i wysłać mailem.
Czy trzeba być fotografem, by uczestniczyć w fotowyprawie?
Nie, nie trzeba. Można nawet jechać bez aparatu. Jednak trzeba być przygotowanym na to, że tempo i organizacja wyjazdu będzie dostosowana do fotoamatorów. Jeśli natomiast ktoś zawsze chciał nauczyć się fotografować, tylko nie miał wcześniej czasu lub okazji (albo obu), to fotowyprawa będzie stanowiła doskonałą okazję, aby połączyć zwiedzanie z nauką posługiwania się aparatem fotograficznym. Przez 9 dni (tyle przeciętnie trwa fotowyprawa) dostępny będzie instruktor, gotowy odpowiedzieć na każde, najbardziej nawet banalne pytanie, i wytłumaczyć wszystkie kwestie techniczne lub estetyczne, które wydają się trudne lub niezrozumiałe. Sporo wiedzy i doświadczenia można zdobyć przez rozmowę i wspólne fotografowanie z innymi uczestnikami, wśród których często trafiają się bardzo dobrzy fotografowie.
Jaki sprzęt fotograficzny jest potrzebny na fotowyprawie?
Zdecydowanie zalecamy zabranie ze sobą aparatu dającego pełną kontrolę fotografowi – a więc z trybem manualnym (mile widziany również priorytet przysłony), z ręczną kontrolą czułości ISO, balansu bieli i sposobu zapisu zdjęć (RAW lub wysokiej jakości JPEG). Nie musi to być lustrzanka (choć wszystkie lustrzanki spełniają te warunki), ale bezlusterkowiec lub zaawansowany kompakt pozwolą również efektywnie uczestniczyć w fotowyprawie. Drugim silnie zalecanym narzędziem jest statyw. W miarę możliwości finansowych porządny, a nie plastikowy szmelc z supermarketu, ale jednocześnie na tyle lekki, żeby noszenie go nie było zbyt męczące. Trzeba zabrać odpowiednią liczbę kart pamięci, aby starczyło ich na półtora tygodnia intensywnego fotografowania lub – mniej zalecana opcja – zabrać ze sobą notebooka, aby archiwizować zdjęcia w trakcie wyjazdu. Wariant z notebookiem jest bardziej uciążliwy i mniej bezpieczny, a nawet wówczas wskazane jest zabranie kart pamięci na co najmniej 3 dni fotografowania. Koniecznie trzeba też zabrać akumulatory, które pozwolą na co najmniej dwa dni intensywnego używania aparatu. Program niektórych fotowypraw może przewidywać np. noclegi na pustyni lub w górskim obozowisku bez dostępu do prądu. Nawet jeśli jednak program fotowyprawy nie przewiduje atrakcji – lepiej być zabezpieczonym przed awarią sieci energetycznej, co może się zdarzyć w każdym kraju. Dobór obiektywów, filtrów, lamp błyskowych i innych akcesoriów zależy od upodobań i preferencji uczestnika. Nie jest niezbędne dokupywanie żadnego sprzętu, jeśli ma się aparat z trybem manualnym, odpowiedni zapas kart i baterii oraz statyw. Owszem, dodatkowe obiektywy czy filtry (zwłaszcza polaryzacyjny i filtry szare) poszerzają możliwości fotograficzne, ale da się zrobić udane zdjęcia nawet zaawansowanym kompaktem. Przed każdą wyprawą instruktor przygotowuje informacje jakiego typu sytuacje fotograficzne czekają uczestników oraz jaki sprzęt może być przydatny. Można ponadto zasięgnąć bezpośrednio opinii instruktora.
UBEZPIECZENIE W TRAKCIE WYJAZDU
W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy:
KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN
MSZ - INFORMACJE I OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH
Przed dokonaniem zgłoszenia na wyjazd zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Znajdą tam Państwo informacje dotyczące aktualnych ostrzeżeń dla podróżujących w danym kraju, jak również informacje dotyczące:
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Toskania - fotowyprawa pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Foto, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.