Góry Słowenii - słoneczna strona Alp

Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie
TerminCena
10 dni2 640

O wyprawie

Góry Słowenii - słoneczna strona Alp

 •  Malownicza Dolina Logarska
 •  Wędrówki na lekko w Alpach Julijskich
 •  Możliwość zdobycia najwyższego szczytu Alp Julijskich – Triglav (2864 m n.p.m.)
 •  Jaskinia Postojna (UNESCO)– blisko 20 km podziemnych sal i korytarzy
 •  Kąpiel w wodospadzie Kozjak
 •  Dla chętnych rafting na rzece Soczy
 • Noclegi w warunkach turystycznych i schroniskach górskich (sale wieloosobowe)

Południowa, słoneczna strona Alp to raj dla pieszych wędrówek górskich. Wspaniałe, wapienne szczyty zdobyć mogą początkujący turyści, znajdą się też ambitniejsze tury. Głębokie doliny, przełomy rzeczne, polodowcowe kotły z bogatą roślinnością ciepłolubną tworzą specyficzne piękno górskiego krajobrazu. Słowenia to także czar podziemnego świata - świata stworzonego przez wodę w wapiennych masywach wyżyny Kras, która użyczyła swej nazwy wszystkim tego typu zjawiskom na świecie.

Alpy Sawińsko-Kamnickie

Teraz przyjdzie czas na prawdziwe góry - wierzchołki naszego pasma przekraczają 2500 m n.p.m. Wspaniałej skalnej scenerii towarzyszą najwyższe słoweńskie wodospady sięgające prawie stu metrów wysokości. Wejścia na wyższe szczyty wymagają już nieco wprawy. Bardziej doświadczeni, którzy zdecydują się na trudniejszą opcję, spotkają na swojej trasie stalowe ubezpieczenia.

Alpy Julijskie

Niektórzy twierdzą, że to najpiękniejsze pasmo alpejskie. Ponad tysiącmetrowej wysokości ściany skalne są królestwem muflonów i wieszczków. Brak im tej ociężałości i ponurości jaka cechuje okryte lodowym płaszczem najwyższe szczyty Alp. Wręcz przeciwnie, sprawiają wrażenie filigranowych, a przy tym nie brak im prawdziwego majestatu gór. Dla chętnych do zdobycia będzie najwyższy szczyt - Triglav. Poznamy tradycję alpejskiego pasterstwa, zobaczymy żywe tutaj jeszcze wspomnienie I wojny światowej - opisanej przez Hemingwaya w "Pożegnaniu z bronią". Ostatniego dnia zobaczymy jaskinię Postojna - opis wydaje się zbędny, nikt nie powinien czuć się zawiedziony - no bo jak to tak: być w Słowenii i jej nie zobaczyć!?

Program

Dzień 1 Wyjazd do Słowenii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 10:30).  Przejazd do Słowenii na nocleg w dolinie Logarskiej.

Dzień 2 Alpy Kamnicko-Sawińskie

Podjazd w kierunku jaskini Śnieżna Jama i spacer z przewodnikiem po jej korytarzach (zejście do jaskini ciągiem drabin, osoby o słabych nerwach proszone są o zamknięcie oczu). Chwila spaceru drogą na planinę Arta i dalej ścieżką przez las i kosówkę wejście na Raduche (2062 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie znakomity widok na Alpy Kamnicko-Sawińskie i Karawanki. Przez hale i kosówkę zejście w dół, po drodze odpoczynek w schronisku Koca na Loki.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 700 m

Dzień 3 Dolina Logarska

Ruszymy w słoweńskie góry z najdalej na południe wysuniętej doliny w Austrii by przekroczyć granicę na uroczym Savijskim Siodle. Najpierw leśnym duktem pod ścianę Marzłej Góry, po przejścu małej wąskiej grańki zakosami idziemy do góry, po drodze mijając jedyne na trasie źródełko. Zakosami wychodzimy na Savijskie Siodło a jeśli czas i pogoda pozwala idziemy na Ledynski Vrch (2106 m n.p.m.). Po popasie ruszamy w dół, posilamy sie przy schronisku na Okreslju z pięknym widokiem na Logarską Dolinę. Przez zaczarowany las bukowy schodzimy do źródła rzeki Sawinji, a potem ostro w dół do pięknego wodospadu Rinka - możliwa kąpiel :-)  

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1100 m

Dzień 4 W kierunku Alp Julijskich

Przejazd przez górskie przełęcze, zwiedzanie urokliwego miasteczka Skofia Loka zwanego malowaną Loką. Spacer po skalnej ostrodze między Sawą i Kokrą, na której położony jest Kranj. Popołudniowa kąpiel w Bledzkim jeziorze, przejazd do Starej Fuziny na nocleg.

Dzień 5-6 Pod Triglavem

W tych dniach możliwe do wyboru dwie opcje:

Wycieczka pod Triglav (dla chętnych wejście na najwyższy szczyt Słowenii).
Rankiem ruszymy w górę doliny Voje, wejdziemy na mulatierę i mozolnie przez bukowy las piąć będziemy się do góry. Mijając od wschodu Velo polje dojdziemy na obiad do schroniska Vodnikow Dom, z pięknym widokiem na Triglav. Teraz ścieżką na Koński Preval i dalej już po piargach do Domu Planika, gdzie będziemy nocować. 

Z wyjściem na Triglav: Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 2350 m
Bez wyjścia na Triglav: Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 1800 m

Drugiego dnia, schodząc i podchodząc dotrzemy do schroniska na Doliću na poranną kawę. Po kawie czeka nas ostre podejście pod Hribarice, przejście przez ten księżycowy płaskowyż i zejście do pięknej doliny Triglawskich Jezior. Po wymoczeniu zmęczonych nóg w Zielonym Jeziorze idziemy na obiad do najpiękniej w Alpach położonego schroniska na Prehodavci. Z tego miejsca już cały czas w dół mulatierą aż do Trenty.

Czas wędrówki: ok. 9 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 2300 m

LUB 

Odpoczynek i zwiedzanie (opcja bez przewodnika):
Odpoczynek w dolinie Savy Bohinjki. Spacer do wodospadu Mostovnica i nad jezioro Bohinj. Możliwość wjazdu kolejką linową na Vogel - panorama na Alpy Julijskie.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 400 m 

Kolejnego dnia przejazd przez Bled, Krajską Gorę, Planicę (możliwość spaceru w okolicy słynnej mamuciej skoczni). Przejazd przez przełęcz Predel w dolinę Soczy, dalej przez Bovec do Trenty, możliwość zwiedzenia muzeum Triglavskiego Parku Narodowego.

Dzień 7 W Dolinie Soczy

Idziemy  mulatierą do położonego na stokach Rombonu, Fortu Herman. Schodzimy w wąski i cienisty kanion rzeki Korytnicy. Spacerujemy w południowym słońcu po sennym Kobaridzie. Popołudniowa kąpiel w wodospadzie Kozjak, plażowanie i kąpiele w szmaragdowej Soczy.

Dzień 8 Z widokiem na Alpy

Jedziemy na przełęcz Vrsic. Ruszamy w górę najpierw przez kosówkę, a potem po piargach do niewielkiego żlebu który wyprowadza nas na grań.  Idąc cały czas pod górę wychodzimy na jeden z najbardziej widokowych szczytów Alp Julijskich - Małą Mojstovkę (2332 m n.p.m.). Po południu rafting na Soczy (opcjonalnie), wieczór przy grillu.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 700 m 

Dzień 9 Jaskinia Postojna i Lublana

Ruszamy w kierunku Nowej Goricy, jadąc wzdłuż pięknej Soczy. Po drodze do Lublany zwiedzamy Jaskinię Postojną. Popołudniowy spacer po stolicy Słowenii. Nocny przejazd do Polski.

Dzień 10 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
 • Zakwaterowanie: 8 noclegów w pensjonatach i schroniskach (w schroniskach sale wieloosobowe)
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 •  Wyżywienia
 •  Kosztów uczestnictwa w programie (biletów wstępu, opłat klimatycznych) - ok. 60 EUR
 •  Raftingu na Soczy (ok. 40 EUR)
 • Sprzętu do autoasekuracji (konieczny przy wyjściu na Triglav): kask + uprząż + zestaw ferratowy (lonża, karabinki)

Liczba uczestników: 14 - 18 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Góry Słowenii - słoneczna strona Alp pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowenia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.