Trekking w Górach Wysp Owczych - w Sercu Natury

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie
TerminCena
8 dni5 500 + 790EURO
BRAK MIEJSC.

O wyprawie

Trekking w Górach Wysp Owczych - w Sercu Natury

Wyspy Owcze (Faroe Islands) to miejsce o Naturze wyjątkowej, która jest zawsze blisko, która zewsząd Cię otacza. Tutaj poczujesz, iż jesteś jej częścią! Natura da Ci to cudowne uczcie, że istnieje coś nieskończonego, coś znacznie potężniejszego od nas samych. Da Ci ten rodzaj doświadczeń, które pozostaną z Tobą na długo po powrocie!

Ten niezwykle bajkowy i odrealniony krajobraz, z głębokimi, zielonymi wzgórzami, szarobrązowymi górami i niebieskim morzem zaprasza Cię, abyś Odetchnął Pięknem Gór w samym Sercu Natury!

Na trekking zapraszamy w kameralnych grupach 8-osobowch + Przewodnik!

W programie najwyższy szczyt Wysp Owczych - Slættaratindur 880 m n.p.m., gdzie przy dobrej widoczności można cieszyć się spektakularnym widokiem większości wysp.

Pozostałe atrakcje, m.in.:

 • Wędrówki po 5 Wyspach Owczych: Vágar, Streymoy, Eysturoy, Viðoy, Borðoy
 • Historia sięgająca czasów Wikingów, czego dowodem są stare budynki z dachem z trawy
 • Zwiedzanie Torshavn, miasta nazywanego najmniejszej stolicą świata z jego najstarszą dzielnicą Tinganes z blisko siebie zbudowanymi domami krytymi darnią 
 • Wioska Gásadalur, z najprawdopodobniej najpiękniejszym widokiem na Wyspach Owczych
 • Gjógv - mała tradycyjna wioska pamiętająca czasy starożytne. Tutaj można cieszyć się naturą w jej najczystszej formie
 • Mała, idylliczna wieś Saksun z poczerniałymi domkami i bielonym kościółkiem słynąca ze swojego położenia między wysokimi górami w pobliżu jeziora Saksunarvatn
 • Vestmanna - miasteczko z którego udamy się na rejs do imponujących klifów Vestamannabjøorgin. Na klifach zobaczyć będzie można szeroką gamę pięknych farerskich ptaków
 • Wspólne snucie opowieści i trekkingowych planów wieczorową porą...

Atuty oferty:

 • Polskojęzyczny Międzynarodowy Przewodnik Górski od początku do końca imprezy
 • Program dla osób aktywnych, które nastawiają się na górską przygodę i poznanie wysp
 • Program polecany koneserom górskich wycieczek, szukających niepowtarzalnych krajobrazów i dzikiej przyrody.

WYSPY OWCZE (Faroe Islands)
Archipelag 18 górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego, zamieszkałych przez 48 tys.mieszkańców. Co ciekawe populacja owiec jest prawie dwukrotnie większa :). Na wartość lokalnej ziemi nie wskazuje powierzchnia w km2, ale ilość owiec, które można na niej wypasać.

Od 1948 roku Wyspy Owcze są samodzielną częścią duńskiego królestwa. Kraj ma własne zgromadzenie ustawodawcze. Parlament Wysp Owczych 'Lagtinget' i własną flagę, posiadają swój własny język farerski, a także walutę (farerska odmiana korony duńskiej). Dziś Wyspy Owcze są fascynująco niezmienione i zaskakująco nowoczesne. Wyspy i miasteczka połączone są tunelami (dwa z nich pod dnem morza), poza tym pływają promy, latają helikoptery :).

Wyspy Owcze zostały nazwane 'najbardziej niekażonymi wyspami', ponieważ są rzeczywiście nieskażone. Wakacje na Wyspach Owczych to kojące doświadczenie, w którym można uciec od codzienności i zbliżyć się do natury. Widok wodospadu rysującego linię przez wieś i rozbijającego się o powierzchnię morza, dźwięk ptaków w powietrzu i mnóstwo owiec, które po prostu stoją :).

Wyspy Owcze to raj dla ludzi aktywnych, poszukujących dzikich i pięknych plenerów z dala od cywilizacji. Góry są porośnięte trawami, regularnie koszonymi przez owce. Potężne klify zamieszkują kolonie ptaków, dlatego to również raj dla ornitologów. Wyspy to królestwo ptaków (łącznie ich liczba sięga 3,5 miliona).

O POGODZIE:

Pogoda na Wyspach Owczych ma ścisły związek z ich położeniem na Północnym Atlantyku, w środku Prądu Zatokowego a także z ich ukształtowaniem. 
Oznacza to, że zimą nie robi się zimno, a latem nie robi się gorąco.
Przygotuj się na odrobinę wszystkiego :).

Jest ona częścią natury i ciągle wpływa na nasze ich postrzeganie. W jednej chwili bowiem słońce świeci wysoko i sielsko nad górami, a w następnej przychodzi wiatr z nad oceanu i góry zmieniają kolor. Pogoda więc nie przypomina tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Jest bardziej nieprzewidywalna, dynamiczna ale i magiczna :).

Ta nieprzewidywalność jest jednak częścią naszego doświadczania wysp i częścią mentalności mieszkańców. Tutaj to natura wciąż ma ostatnie słowo.

Dla kogo przeznaczony jest trekking na wyspach owczych?

Na wyjazd zapraszamy osoby odporne na zachwycające krajobrazy nieokiełznanej natury, spektakularne panoramy, wystrzelające wprost z morza, wysokie, majestatyczne skały.
Ten krajobraz uzależnia! To bodaj najprzyjemniejszy rodzaj uzależnienia? :)

Program

Dzień 1 KRAKÓW (BALICE) - KOPENHAGA (KASTRUP) - WYSPY OWCZE (VÁGAR)

Wylot z Polski samolotem rejsowym i przelot do Vágar (jedyne lotnisko na Wyspach zbudowane przez brytyjskich żołnierzy w 1940 r.) z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych (np. Kopenhaga).

Transfer do pensjonatu na wyspie Streymoy na przedmieściach stolicy Wysp Owczych - Thorshavn.

Zakwaterowanie, w zależności od godzin lotów czas wolny, nocleg.

Dzień 2 WYSPA STREYMOY: TORSHAVN - KIRKJUBØUR

Śniadanie (we własnym zakresie).
Wyjazd na trasę trekkingu.

W pierwszym dniu pobytu zwiedzamy wyspę Streymoy i stolicę Wysp Owczych - Thorshavn (co oznacza po duńsku Port Thora, nordyckiego boga burzy i piorunów).

Zobaczymy m.in. Tinganes - najstarszą dzielnicę miasta z czerwono-czarnymi drewnianymi domkami krytymi darnią.
W drugiej części dnia proponujemy spacer legendarną górską ścieżką (z widokami na Thorshavn i inne wyspy) do historycznej wioski Kirkjubøur (początek osady datowany na 1100 r., zobaczymy kościół św. Olafa i ruiny gotyckiej Katedry św. Magnusa).

[Czas przejścia: ok. 4 godz., ok. 14 km., przewyższenie: ↑ 400 m, ↓ 500 m; Trudności techniczne: BRAK.].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

Przejazd do miejsca zakwaterowania.

Dzień 3 WYSPA STREYMOY: SAKSUN - TJØRNUVIK

Śniadanie (we własnym zakresie).
Wyjazd na trasę trekkingu.

W dniu dzisiejszym nadal pozostaniemy na wyspie Streymoy. 

Przejedziemy do urokliwej wioski Saksun (piaszczysta laguna otoczona wysokimi górami i wodospadami), skąd udamy się na wycieczkę górską do Tjørnuvik (z piękną plażą i widokami na kolejne wyspy) po drugiej stronie wyspy Streymoy.

[Czas przejścia w jedną stronę: ok. 2,5 godz., ok. 7 km., przewyższenie: ↑ 522 m, ↓ 522 m; Trudności techniczne: BRAK.].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

Przejazd do miejsca zakwaterowania.

Dzień 4 WYSPA EYSTUROY: SLÆTTARATINDUR 880 M N.P.M. - GJÓGV

Śniadanie (we własnym zakresie).
Wyjazd na trasę trekkingu.

Wyjście na najwyższy szczyt Wysp Owczych - Slættaratindur 880 m n.p.m., gdzie przy dobrej widoczności można cieszyć się spektakularnym widokiem większości wysp

[Czas przejścia: ok. 2,5 godz., ok. 7 km., przewyższenie: ↑ 480 m, ↓ 480 m; Trudności techniczne: ostatnie 50 m przewyższenia teren skalisty, ale łatwy.].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

Zwiedzanie wioski Gjógv (nazwa oznacza wąwóz wypełniony wodą i odnosi się do położonej tam rozpadliny) - krótka wycieczka dla chętnych wzdłuż monumentalnych klifów, gdzie swoje kolonie mają liczne gatunki ptaków.

[Czas przejścia: ok. 1 godz., ok. 2 km., przewyższenie: ↑ 150 m, ↓ 150 m; Trudności techniczne: bardzo stromo, ślisko, duża ekspozycja.].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

Przejazd do miejsca zakwaterowania.

Dzień 5 WYSPA STREYMOY: REJS STATKIEM - NORÐADALUR.

Śniadanie (we własnym zakresie).

W kolejnym dniu na Faroe Islands udamy się na zwiedzanie Klifów Vestmanna na wyspie Streymoy. 

Podczas dwugodzinnego rejsu statkiem w labiryncie skał, zobaczymy m.in. spektakularne klify będące królestwem maskonurów, mew, petreli czy ostrygojadów.

W drugiej części dnia wybierzemy się na wycieczkę w okolicy uroczej wioski Norðadalur.

[Czas przejścia: ok. 2,5 godz., ok. 7 km., przewyższenie: ↑ 450 m, ↓ 450 m; Trudności techniczne: brak.].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

Przejazd do miejsca zakwaterowania.

Dzień 6 WYSPA VIÐOY: TORRATINDUR 841 M N.P.M. WYSPA BORÐOY: KLAKKUR 413 M N.P.M. - KLAKSVIK

Śniadanie (we własnym zakresie).
Wyjazd na trasę trekkingu.

W pierwszej części dnia pojedziemy na wyspę Viðoy, gdzie wyjdziemy na szczyt Torratindur 841 m n.p.m. – najdalej wysunięty na północ szczyt Wysp Owczych, z genialnymi widokami na wyspy i otwarte morze!

[Czas przejścia: ok. 3,5 godz., ok. 6 km., przewyższenie: ↑ 790 m, ↓ 790 m; Trudności techniczne: stromo, teren skalisty, ekspozycja.].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

Na wyspie Borðoy planujemy wyjście na szczyt Klakkur 413 m n.p.m., skąd zobaczymy ciągnącą się niczym wąż na morzu wyspę Kalsoy oraz drugie co do wielkości miasto Klaksvik.

Czas wolny w miejscowości Klaksvik.

[Czas przejścia: ok. 3 godz., ok. 8 km., przewyższenie: ↑ 350 m, ↓ 350 m; Trudności techniczne: brak.].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

Przejazd do miejsca zakwaterowania.

Dzień 7 WYSPA VÁGAR: GÁSADALUR - LEITISVATN / BØSDALAFOSSUR.

Śniadanie (we własnym zakresie).
Wyjazd na trasę trekkingu.

Wycieczka piesza do wioski Gásadalur, która do niedawna uchodziła za najbardziej odizolowaną od świata! Zobaczymy tam spektakularny wodospad Mulafossur i wyspę Mykines w oddali.

[Czas przejścia: ok. 2,5 godz., ok. 3,5 km., przewyższenie: ↑ 400 m, ↓ 400 m; Trudności techniczne: luźne kamienie i ekspozycja podczas zejścia do Gásadalur.].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

Wycieczka piesza, a właściwie spacer w większości po płaskim terenie wzdłuż największego jeziora na Wyspach Owczych: Leitisvatn, w kierunku potężnych klifów i wodospadu Bøsdalafossur.

[Czas przejścia: ok. 2,5 godz., ok. 10 km., przewyższenie: ↑ 140 m, ↓ 140 m; Trudności techniczne: brak.].
Schroniska na szlaku: BRAK. 

Przejazd do miejsca zakwaterowania.

Dzień 8 WYSPY OWCZE (VÁGAR) - KOPENHAGA (KASTRUP) - KRAKÓW (BALICE)

Śniadanie (we własnym zakresie).

Transfer na lotnisko.

Wylot do Krakowa samolotem rejsowym z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych (np. Kopenhaga).

----------

PROGRAM JEST RAMOWY. KOLEJNOŚĆ PRZEJŚĆ MOŻE ULEC ZMIANIE. BIURO ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ MODYFIKOWANIA TRASY TREKKINGU ZE WZGLĘDU NA WARUNKI ATMOSFERYCZNE ORAZ KONDYCJĘ GRUPY. OSTATECZNĄ DECYZJĘ O WYBORZE TRASY PODEJMUJE PRZEDSTAWICIEL BIURA I/LUB PRZEWODNIK.

ZE WZGLĘDU NA WULKANICZNY CHARAKTER WYSP, O KAŻDEJ PORZE ROKU MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, ŻE DANY SZLAK ZOSTANIE ZAMKNIĘTY ZE WZGLĘDU NP. NA OSUWISKA.
OSTATECZNĄ DECYZJĘ O WYBORZE TRASY PODEJMUJE PRZEDSTAWICIEL BIURA I/LUB PRZEWODNIK (RÓWNIEŻ NA PODSTAWIE REKOMENDACJI MIEJSCOWYCH SŁUŻB).

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:

Transport Samolot. Transfery lotnisko - dom - lotnisko, transfery na szlaki górskie, lokalne przejazdy na trasie trekkingu (bus 8 miejsc lub samochód osobowy + kierowca)

Wyżywienie We własnym zakresie.

Zakwaterowanie 7 noclegów: Dom Wakacyjny / Pensjonat (Pokoje 2,3-os., 1 łazienka na 3-4 pokoje).

Ubezpieczenie Signal Iduna Bezpieczne Podróże Travel Koszty Leczenia (KL 30.000 EUR w tym Koszty Ratownictwa 6.000 EUR), Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW 16.000 PLN), bagaż (1.800 PLN)

Przewodnik Przewodnik Górski

Inne Bagaż rejestrowany oraz bagaż podręczny, opłaty za tunele, opłaty drogowe, parkingowe, podatek VAT

RYANAIR + ATLANTIC AIRWAYS - informacje o bagażu (w cenie):

Bagaż główny: 1 sztuka do 20 kg/os.
Bagaż podręczny: 1 sztuka mały bagaż (o wymiarach max. 40 x 30 x 20 cm)

Biuro zastrzega możliwość zmiany przewoźnika oraz limitów bagażu podręcznego (bagaż główny zawsze w cenie).

Dodatkowo płatne (na konto biura):

Bilet na Rejs Klify Vestmanna (Vestamannabjøorgin): 100 EUR/os. (zamawiane w momencie rezerwacji).

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy: 20 PLN/os.
W przypadku dojazdu własnego do hotelu składka wynosi 10 PLN/os.
Składka jest obowiązkowa, jednorazowa i doliczana do ceny w momencie rezerwacji.

Dopłaty nieobowiązkowe (opcjonalne):

GWARANCJA NIEZMIENNOŚCI CENY: 20 EUR (opcja).

Koszty na miejscu imprezy - zabierz ze sobą:

Orientacyjny koszt wejścia na wybrane szlaki: ok. 300 DKK/os.

Korony duńskie na całodzienne wyżywienie.

Istnieje możliwość korzystania z restauracji lub przygotowania posiłków samodzielnie / w grupie (orientacyjne ceny w restauracjach oraz marketach podano poniżej w dziale 'Informacje praktyczne')

Sugerujemy zaopatrzenie się w dodatkową gotówkę (DKK lub EUR) na ewentualne wydatki osobiste, pamiątki (DKK - korona duńska, 1 DKK = ok. 0,65 zł)

Dodatkowe (nieobowiązkowe) ubezpieczenia:

1. RG - Koszty Imprezy Turystycznej - rezygnacja przed wyjazdem:
Wariant nr 1: Podstawowy
Wariant nr 2: Podstawowy+Covid19 /+ kod CV/
Wariant nr 3: Podstawowy+Covid19+Kwarantanna/Izolacja /+ kod CQ/
Składka jednorazowa - zwrot w wysokości 100 % wpłat.
---
2. RG + CP - Koszty Imprezy Turystycznej - rezygnacja przed wyjazdem z rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową o następstwa Chorób Przewlekłych i nowotworowych:
Wariant nr 4: ChorobyPrzewlekłe
Wariant nr 5: ChorobyPrzewlekłe+Covid19 /+ kod CV/
Wariant nr 6: ChorobyPrzewlekłe+Covid19+Kwarantanna/Izolacja /+ kod CQ/
Składka jednorazowa - zwrot w wysokości 100 % wpłat.
---
3. RGS - Koszty Przerwania Imprezy Turystycznej - rezygnacja / przerwanie uczestnictwa w imprezie:
Wariant nr 1: Podstawowy
Wariant nr 2: Podstawowy+Covid19 /+ kod CV/
Wariant nr 3: Podstawowy+Covid19+Kwarantanna/Izolacja /+ kod CQ/
Składka jednorazowa - zwrot równowartości niewykorzystanej części świadczeń.
---
4. RGS + CP - Koszty Przerwania Imprezy Turystycznej - rezygnacja / przerwanie uczestnictwa w imprezie z rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową o następstwa Chorób Przewlekłych i nowotworowych:
Wariant nr 4: ChorobyPrzewlekłe
Wariant nr 5: ChorobyPrzewlekłe+Covid19 /+kod CV/
Wariant nr 6: ChorobyPrzewlekłe+Covid19+Kwarantanna/Izolacja /+ kod CQ/
Składka jednorazowa - zwrot równowartości niewykorzystanej części świadczeń.
---
5. Rozszerzenie ubezpieczenia KL (Koszty Leczenia za granicą) o Następstwa Chorób Przewlekłych i Nowotworowych /kod CP/:
Składka jednorazowa za os./za dzień: 20 PLN.

Informacje praktyczne:

Bagaż główny zostaje w miejscu naszego zakwaterowania. Na każdy dzień trekkingu zabieramy mały, podręczny plecak (20-30 litrów). Plecak ten może służyć jako bagaż podręczny w samolocie.
Wyspy Owcze nie są członkiem Unii Europejskiej oraz nie należą do Strefy Schengen, ale wystarczy aby wziąć udział w trekkingu wystarczy posiadać ważny DOWÓD OSOBISTY.

Czas przelotu: Kraków - Kopenhaga ok. 1 godz 30 min. Kopenhaga - Wyspy Owcze ok. 2 godz. 15 min.
Czas lokalny: czas polski minus 1 godz.
Język: duński oraz farerski, można także porozumiewać się po angielsku.
Stolica wyspy: Torshavn
Napięcie: 220 V.
Waluta: farerska odmiana korony duńskiej (DKK).

Ceny w marketach:
- duże opakowanie sera żółtego w plastrach – 19-24 DKK, 12 zł
- chleb, duży bochenek – 35 DKK, 20 zł
- masło – 20 DKK, 11 zł
- bułka – 5-6 DKK, 3 zł
- jogurt 1l – 15-20 DKK, 10 zł
- mleko 1l – 11 DKK, 6,5 zł
- pizza mrożona – 30 DKK, 17 zł
- podstawowy sos do makaronu – 8-10 DKK, 5 zł
- paczka makaronu – 10-15 DKK, 7 zł
- awokado (3 szt) – 35 DKK, 20 zł
- coca-cola, 2l – 30-40 DKK, 20 zł
- duża woda mineralna – 17-25 DKK, 12 zł

Ceny w restauracjach i barach:
- burgery – 120-150 DKK, 77 zł
- sałatki (również z mięsem, rybami, owocami morza) – 80-140 DKK, 70 zł
- kanapki na ciepło (coś a’la panini) – 70-100 DKK, 48 zł
- talerz lokalnych przekąsek – 190 DKK, 108 zł
- Foie Gras – 150 DKK, 85 zł
- tatar wołowy – 125 DKK, 71 zł
- świeża ryba w restauracji – 280-310 DKK, 168 zł
- zupa rybna – 310 DKK, 176 zł
- lokalne piwo – 40-50 DKK, 27 zł
- kawa czarna – 20-30 DKK, 14 zł
- cappuccino/latte – 30-45 DKK, 21 zł
- kawałek ciasta – 35-45 DKK, 23 zł
----
Źródło: ReadyforBoarding.pl

Mapy:

Polecana mapa do oferty:
Freytag-Berndt Map.
Skala: 1 : 100 000 (1 cm = 1000 m)
1. Faroe Islands

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking w Górach Wysp Owczych - w Sercu Natury pochodzą od biura Sport Events, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Dania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.