Trekking w Górach Dynarskich - Park Narodowy Paklenica

Formy aktywności
Wyżywienie
własne
TerminCena
10 dni1 390 + 150EURO

O wyprawie

Trekking w Górach Dynarskich - Park Narodowy Paklenica (Chorwacja)

Zapraszamy na trekking w Parku Narodowym Paklenica, którego największymi atrakcjami są wąwozy Wielka i Mała Paklenica tworzące nad kanałem velebitskim potężne skalne szańce, wnoszące się nawet do wysokości ponad 1700 m!

Podczas trekkingu codziennie towarzyszyć nam będzie obraz potężnych gór stykających się z łagodnym morzem a trasy przebiegać będą w zróżnicowanym terenie leśno-skalnym, nieraz pod skalnymi ścianami wysokimi na 400 m!

Nie zabraknie także prawdziwie górskiej przygody podczas wyprawy do wnętrza gór a także przejść ubezpieczonymi szlakami na eksponowane szczyty masywu górskiego Velebit, w tym najwyższy w całym Velebicie Vaganski Vrh!

W programie wejście na najwyższy szczyt Pasma górskiego Velebit - VAGANSKI VRH 1758 m n.p.m. (wycieczka 2-dniowa z noclegiem w górskiej chacie. Limit miejsc: 10).

Pozostałe atrakcje:

  • Park Narodowy oraz Rezerwat Biosfery UNESCO
  • Jedne z ostatnich, dziewiczych gór w Europie
  • Zadziwiające, krasowe krajobrazy na styku potężnych, wapiennych gór i łagodnego morza
  • Dwa, potężne kaniony skalne: Mała i Wielka Paklenica
  • Szlaki poprowadzone w zróżnicowanym terenie leśno-skalnym na krótkich odcinkach ze stalowymi linami uatrakcyjniającymi wędrówkę
  • Doskonałe punkty widokowe na eksponowanych szczytach
  • Wycieczki fakultatywne: jeep safari przez góry Velebit "Śladami Vinnetou" lub możliwość skorzystania z dodatkowej wycieczki górskiej oraz popołudniowej wycieczki do Zadaru
  • Zwiedzanie Plitvickiego Parku Narodowego, najpiękniejszego Parku Narodowych w Chorwacji

Dla kogo przeznaczony jest trekking? 

Na trekking w najstarszym Parku Narodowym Chorwacji zapraszamy wszystkie osoby chcące wędrować po pięknych i dzikich górach, gdzie nie ma tłoku na szlakach! Podczas całego trekkingu przejdziemy najpiękniejszymi szlakami na terenie Parku Narodowego, nie zabraknie też czasu na odpoczynek na plaży i inne atrakcje, które oferuje Park Narodowy Paklenica i Góry Velebit.

Planując udział w trekkingu, prosimy wziąć pod uwagę, że mimo niewielkich wysokości bezwzględnych, trasy prawie wszystkich naszych wędrówek rozpoczynamy z wysokości poziomu morza, mamy więc codziennie do pokonania spore przewyższenia porównywalne z tymi m.in. w Alpach czy Dolomitach.

Trasy nie wymagają użycia sprzętu wspinaczkowego! 
Trasy na krótkich odcinkach wyposażone są w stalowe liny.

Program

RAMOWY PROGRAM IMPREZY:

1. Dzień:

     Wyjazd z Krakowa o godz. 22:00 (Katowice 23:15, Tychy 23:30, Pszczyna 23:45, Czechowice-Dziedzice 0:01, Bielsko-Biała 0:15 - szczegóły w rozkładzie jazdy).

2. Dzień:

     Przejazd przez Słowację, Węgry do Chorwacji w rejon PÓŁNOCNEJ DALMACJI i pasma górskiego VELEBIT.  

     W godzinach popołudniowych zakwaterujemy się w apartamentach w miejscowości Starigrad-Paklenica. Czas wolny. 

     Nocleg.
----------

3. Dzień:
WĄWÓZ MALA PAKLENICA
Wycieczka do pierwszego z dwóch cudów geologicznych Velebitu, sięgającego 650 metrów głębokości Kanionu Mała Paklenica na terenie najstarszego chorwackiego Parku Narodowego.

     Wyjście z wioski Jukići ok. 50 m n.p.m. Przejście szlakiem przebiegającym w większości dnem wąwozu Mała Paklenica, stopniowo wznoszącym się do wysokości ok. 680 m n.p.m. Na środkowym odcinku szlaku towarzyszyć nam będą pionowe, urwiste ściany kanionu, a po drodze doskonały punkt widokowy na wyspę Pag i Adriatyk. Od punktu zwornikowego szlaków przejście powrotne szlakiem do wsi Jukići ok. 50 m n.p.m. 

[Czas przejścia ok. 7-8 godz., przewyższenie: ↑ 650 m, ↓ 650 m; Trudności techniczne: wysokie progi skalne, w przypadku dłuższych opadów deszczu trudne do obejścia głębokie kotły eworsyjne].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Powrót do miejsca zakwaterowania.
----------

4. Dzień:
BOJIN KUK 1110 m n.p.m. - VELIKO RUJNO

Wycieczka na doskonały punkt widokowy - Bojin Kuk o wysokości 1110 m n.p.m. Ze szczytu rozciąga się panorama na szereg wysp oraz Adriatyk.

     Wyjście ze Starigad-Paklenica w ok. M.Vaganac 700 m n.p.m. Wejście na widokowy punkt Bojin Kuk 1110 m n.p.m. Zejście na Veliko Rujno ok. 850 m n.p.m. i dalej na parking w rejonie M.Vaganac ok. 700 m n.p.m.
[Czas przejścia ok. 8 godz., przewyższenie: ↑ 410 m, ↓ 410 m; Trudności techniczne: na krótkim odcinku zejścia z Bojin Kuk oraz na Veliko Rujno stalowe liny, ekspozycja. Szlak bardzo zróżnicowany, suma przewyższeń ok. 1000 m.].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Powrót do miejsca zakwaterowania.

     Dla osób wybierających się w następnym dniu na Vaganski Vrh., nocleg w górach.
----------

5. Dzień:
VAGANSKI VRH 1758 m n.p.m. - NAJWYŻSZY SZCZYT PASMA GÓRSKIEGO VELEBIT
Wycieczka całodniowa na najwyższy szczyt pasma górskiego Velebit o wysokości 1758 m n.p.m. Szczyt zamyka pasmo od północy i góruje nad terenem Parku Narodowego Paklenica.

     Wczesne wyjście z Płaskowyżu Veliko Rujno ok. 890 m n.p.m., na Przełęcz Buljma 1394 m n.p.m. i dalej trawersem Marasovej gory i Babin Vrh 1738 m n.p.m. na Vaganski Vrh 1758 m n.p.m. Zejście przez Planiniarski Dom w okolice Wąwozu Wielka Paklenica.

[Czas przejścia: ok. 10 godz., przewyższenie: ↑ 870 m, ↓ 1400 m; Trudności techniczne: stalowe liny na krótkich odcinkach, ekspozycja, trasa długa].
Schroniska na szlaku: TAK

! Uwaga: wycieczka dla osób o bardzo dobrej kondycji fizycznej. Z uwagi na spory odcinek do pokonania, w tym dniu tempo marszu dla osób lubiących chodzić szybciej.
Wycieczka na Vaganski Vrh realizowana jest tylko w przypadku dobrych warunków atmosferycznych.

     Powrót do miejsca zakwaterowania w Starigradzie-Paklenicy.

---

     Dla osób nie korzystających z wycieczki na Vaganski Vrh DZIEŃ WOLNY na plażowanie, kąpiele).
     Możliwość skorzystania z wycieczki "Safari śladami Vinnetou" - wycieczka jeepami w Góry Velebit, gdzie kręcono legendarny film Vinnetou. W trakcie wycieczki poczęstunek. (w oparciu o lokalne biura podróży).
----------

6. Dzień:
WĄWÓZ VELIKA PAKLENICA - MANITA PEĆ - ZOLJIN KUK 843 m n.p.m. - VIDAKOV KUK 836 m n.p.m
Wycieczka do drugiego z cudów geologicznych Velebitu, sięgającego 700 metrów głębokości Kanionu Wielka Paklenica oraz do najpiękniejszej, udostępnionej do zwiedzania jaskini naciekowej Manita Peć.

     Wejście na teren Parku Narodowego Paklenica w wiosce Marasovići ok. 100 m n.p.m. Godzinne przejście wąwozem o stromych ścianach, będącego zarazem najpiękniejszym, największym i najpopularniejszym terenem wspinaczkowym Chorwacji oferującym drogi wspinaczkowe o różnych stopniach trudności. Dla osób chętnych wyjście do Jaskini Manita Peć ok. 570 m n.p.m. -  indywidualne zwiedzanie (ok. 1/2 godz.). Wejście na widokową kulminację Zoljin Kuk 843 m n.p.m. oraz Vidakov Kuk 836 m n.p.m. i dalej zejście do wąwozu Wielka Paklenica w Marasovići ok. 100 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 8-8,5 godz., przewyższenie: ↑ 750 m, ↓ 750 m; Trudności techniczne: stalowe liny na krótkich odcinkach, ekspozycja].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Powrót do miejsce zakwaterowania.
----------

7. Dzień:
VELIKI VITRENIK 433 M N.P.M. - MIRILA - ZADAR
W tym dniu proponujemy krótką wycieczkę w godzinach przedpołudniowych na widokowy Veliki Vitrenik ze stanowiskami tzw. MIRILA, odpoczynek na plaży i popołudniową wycieczkę do Zadaru wraz z niespodzianką.

     Wyjście ze Starigrad-Paklenica ok. 50 m n.p.m., przejście szlakiem edukacyjnym przez Kruśkovac na widokowy Veliki Vitrenik 433 m n. m. oraz do miejsca zwanego „Opuvani dolac” kryjącego wiele kamieni z symbolami krzyży, słońca i ludzi… Zejście do Starigrad-Paklenica ok. 50 m n.p.m.

[Czas przejścia: ok. 3 godz., przewyższenie: ↑ 390 m, ↓ 390 m; Trudności techniczne: brak].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas na odpoczynek.

     *W drugiej części dnia fakultatywnie proponujemy popołudniowy wyjazd do miasta ZADAR, możliwość zwiedzania w formie spaceru, czas wolny na zakupy i/lub kawę :) /DOPŁATA 30 EUR - zgłoszenie podczas rezerwacji, płatne u przewodnika, min. 5-os./.

     Powrót do miejsca zakwaterowania.
----------

8. Dzień:
ANIĆA KUK 712 m n.p.m. - WĄWÓZ VELIKA PAKLENICA
Anića Kuk to raj dla wspinaczy. To także szczyt będący bardzo ciekawym punktem widokowym, który dostarczy nam raz jeszcze niezapomnianych wrażeń wizualnych i radości z podziwiania potężnych gór stykających się z łagodnym morzem.

     Wejście na eksponowany szczyt Anića Kuk 712 m n.p.m., którego ściany o wystawie północnej stanowią raj dla wspinaczy. Zejście do Wąwozu Wielka Paklenica i dalej do Marasovići ok. 100 m n.p.m. Czas wolny na odpoczynek.

[Czas przejścia: ok. 6 godz., przewyższenie: ↑ 650 m, ↓ 650 m; Trudności techniczne: pod szczytem Anica Kuk wysokie progi skalne, ekspozycja].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Powrót do miejsca zakwaterowania.
----------

9. Dzień:

     W godzinach porannych wyjazd do kraju.

     W drodze powrotnej zwiedzanie Parku Narodowego Plitvice, którego największą atrakcją jest 16 krasowych jezior połączonych ze sobą wodospadami (trasa zwiedzania ok. 2,5-3 godz.).

     Dalsza podróż do Polski.
----------

10. Dzień:

     Przyjazd do Krakowa ok. 2:00. Pozostałe miasta wg rozkładu jazdy.

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie.
Biuro zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu ze względu na warunki atmosferyczne oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje Przewodnik.

Warunki

Transport

Bus 19 miejsc (klimatyzacja, dvd)

Wyżywienie

We własnym zakresie (w miejscowości kilka restauracji)

Zakwaterowanie

7 noclegów w Pokojach 2,3-os. w Apartamentach 4,5-os. z aneksem kuchennym w miejscowości Starigrad-Paklenica. Odległość od morza: ok. 100-150 m.
Dla osób wybierających się na najwyższy szczyt Pasma Velebit - Vagansky Vrh: 1 nocleg na Płaskowyżu Veliko Rujno w Górskiej Chacie (pościel w cenie).

Ubezpieczenie

Signal Iduna Bezpieczne Podróże Travel
Koszty Leczenia (KL 20.000 EUR w tym Koszty Ratownictwa 6.000 EUR), Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW 7.000 PLN), bagaż (800 PLN).

Przewodnik

Międzynarodowy Przewodnik Górski UIMLA.

Inne

W cenie trekkingu ujęto wszystkie wycieczki górskie opisane w programie.

Dodatkowo płatne

> Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 10 PLN (obowiązkowa)
> Bilety wstępu związane z realizacją programu: ok. 350 HRK (kuna chorwacka).
----- 
Dodatkowe opłaty na miejscu (nieobowiązkowe):
Nocleg w górskiej chacie: 30 EUR (max 10-os. - decyduje kolejność zgłoszeń).
Wyjazd do Zadaru: 30 EUR (minimum 5-os.)
Safari śladami Winnetou: ok. 50 EUR (zamawiane bezpośrednio u lokalnego kontrahenta).

Sugerujemy zaopatrzenie się w dodatkową gotówkę (HRK lub EUR) na ewentualne wydatki osobiste, pamiątki (1 HRK = ok. 0,55 zł).

Dodatkowe (nieobowiązkowe) ubezpieczenia: 
1. Koszty Imprezy Turystycznej:
Składka jednorazowa w wysokości 2,21 % wartości imprezy (100 % zwrot).
---
2. Koszty Imprezy Turystycznej z rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową o następstwa chorób przewlekłych (CP):
Składka jednorazowa w wysokości 5,30 % wartości imprezy (100 % zwrot).
---
3. Koszty Przerwania Imprezy Turystycznej:
Składka jednorazowa w wysokości 1,39 % wartości imprezy (zwrot niewykorzystanej części świadczeń).
---
4. Koszty Przerwania Imprezy Turystycznej z rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową o następstwa chorób przewlekłych (CP):
Składka jednorazowa w wysokości 3,34 % wartości imprezy (zwrot niewykorzystanej części świadczeń).
---
5. Ubezpieczenie Następstw Chorób Przewlekłych i Nowotworowych (CP):
Składka jednorazowa za os./za dzień: 10 PLN.

Miasta wyjazdu

Dojazd własny (do/z hotelu na podstawie Vouchera), Kraków - Dworzec PKS Górna Płyta - St. G14-G17: 22:00, Katowice - Tył Dworca PKP Plac Oddz. Młodzieży Powstańczej: 23:15, Tychy - Stacja Paliw Orlen przy E75: 23:30, Pszczyna - Parking Hip. Kaufland przy E75: 23:45, Czechowice-Dziedzice - Stacja Paliw Lukoil przy E75: 00:01, Bielsko-Biała - Dworzec PKS dolna płyta: 00:15

Informacje praktyczne

Bagaż główny zostaje w pokoju, na każdy dzień trekkingu zabieramy mały, podręczny plecak.
Dla osób wychodzących na Vagansky Vrh, 1 nocleg w Góskiej Chacie na Płaskowyżu Veliko Rujno.
W każdym dniu trekkingu można zrezygnować z wyjścia w góry i odpoczywać.
Aby wziąć udział w trekkingu wystarczy posiadać ważny DOWÓD OSOBISTY.
W miejscowości m.in. informacja turystyczna, wypożyczalnia rowerów, bank, 2 bankomaty, kilka sklepów spożywczych w odległości od 100 - 500 m od apartamentów.

Mapy

Polecane mapy do oferty:
Wydawnictwo Astroida. Skala: 1 : 25 000 (1 cm = 250 m)
1. NACIONALNI PARK PAKLENICA.
Mapę można zakupić na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking w Górach Dynarskich - Park Narodowy Paklenica pochodzą od biura Sport Events, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Chorwacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.