Albania i Czarnogóra: Trekking na lekko w Górach Przeklętych

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
10 dni7 490
WYCIECZKA POTWIERDZONA
10 dni7 490
10 dni7 490
WYCIECZKA POTWIERDZONA | ZOSTAŁY 4 WOLNE MIEJSCA

O wyprawie

Albania i Czarnogóra: Trekking na lekko w Górach Przeklętych

 • Trekking przez trzy państwa: Albania, Czarnogóra i Kosowo
 • Pójdziemy na lekko, nasze bagaże będą transportować konie i auto
 • Szlaki przez zróżnicowane krajobrazy: odsłonięte skały i gęste lasy
 • Noclegi w chrześcijańskich wioskach z domowym jedzeniem i raki
 • Transfer z gór do Tirany statkiem przez górską rzekę

Góry Przeklęte to pograniczne pasmo dwutysięczników oddzielające skalnymi szczytami Albanię, Czarnogórę i Kosowo.  Dzięki nowej umowie między tymi państwami, możemy swobodnie wędrować przez niemal dziewiczy górski krajobraz, codziennie śpiąc w innym państwie. Bez konieczności okazywania paszportów!

Nasz trekking przez Góry Przeklęte jest przygotowany w taki sposób, że możemy przejść przez wszystkie piękne doliny i przełęcze bez ciężkiego bagażu. Będziemy nocować w pięciu górskich chrześcijańskich wioskach (większość mieszkańców pogranicza to albańscy muzułmanie). Zobaczymy, jak te odizolowane enklawy wyróżniają się nie tylko architekturą, ale także jedzeniem czy dialektem. Co ciekawe, niektóre wioski są katolickie, inne - prawosławne.

Poza wysokimi skalnymi przełęczami nasza trasa prowadzi również przez gęste lasy, pastwiska czy wzdłuż rwących górskich potoków. Na końcu trasy, opuścimy odizolowane górskie doliny, by statkiem spłynąć kanionem rzeki Drina.

Czas po trekkingu spędzimy na wsi w małej manufakturze serów i wina, historycznie funkcjonującej jako więzienie. Odwiedzimy również słynne bunkry zbudowane za czasów obsesyjnej paranoi komunistycznego dyktatora Enwera Hodży. Odpoczniemy w stylowych kawiarniach stolicy Albanii - Tirany.

Program

TREKKING W GÓRACH PRZEKLĘTYCH - RAMOWY PROGRAM WYJAZDU

DZIEŃ 1

Przelot z Polski do Podgoricy, stolicy Czarnogóry. Zależnie od godzin przylotu transfer do zakwaterowania, lub zwiedzanie tej małej, urokliwej bałkańskiej stolicy i okolic.

DZIEŃ 2

Jedziemy w góry! Na początek do Albanii, gdzie zrobimy rozgrzewkowy trekking do wodospadu Selca. Ten rzadko odwiedzany wodospad, usytuowany jest pośród tropikalnej natury. Przenocujemy w albańskiej wiosce Lëpushë, gdzie zjemy domową kolację i spróbujemy pierwszy rodzaj raki – z jagód.

Trasa 6 km / + 600 m/ - 600 m / 4 godziny

DZIEŃ 3

Rano przejedziemy na wschód - z powrotem do Czarnogóry, do wioseczki Babino Polje, skąd rozpoczniemy przejście w kierunku albańskich Alp. Część dzisiejszego szlaku poprowadzi przez Kosowo, aż do miejsca styku trzech granic (Albania, Kosowo, Czarnogóra). Nocleg w odizolowanej od świata albańskiej wioseczce Doberdol. Domowa kolacja i kontynuacja degustacji rodzajów raki.

Trasa 16 km / + 800 m/ - 500m / 7 godzin

DZIEŃ 4

Dziś kontynuujemy trekking po albańskiej stronie gór. Od pastwisk otaczających Doberdol przejdziemy do wioseczki Czerem położonej w leśnej gęstwinie. Stamtąd, samochodem terenowym przejedziemy do albańskiej wioseczki Valbona, gdzie zjemy domową kolację.

Trasa 16 km / + 500 m/ - 1100 m / 8 godzin

DZIEŃ 5

Ponownie idziemy do Czarnogóry. Przejdziemy na północną stronę doliny do wioski Vusanje, przez przełęcz Qafa e Prosllopit (2039 m n.p.m.) pośród gigantycznych alpejskich wierzchołków zwanych piramidami, pod słynną Zla Kolata. Nocleg w Vusanje.

Trasa 15 km / + 1200 m/ - 1100 m / 8 godzin

DZIEŃ 6

Dziś trasa trekkingu poprowadzi nas ponownie na albańską stronę gór, do słynnej wioski Theth, gdzie zachowały się ślady dawnej drewnianej górskiej architektury albańskiej. Zobaczymy m.in. wieżę obronną i dom-twierdzę. Po drodze będziemy mijać dziesiątki bunkrów, zbudowanych w czasach komunistycznego reżimu Hodży.

Trasa 21 km / + 950m/ - 1250 m / 9,5 godzin

DZIEŃ 7

Możliwość odpoczynku od trekkingu. W ramach relaksu zwiedzimy tradycyjną wieżę obronną, stare wiejskie domy i kościół. Dla chętnych możliwość trekkingu do wodospadu Grunas, i dalej do przepięknego  jeziora zwanego Niebieskie Oko. Po drodze zobaczymy opuszczone wsie, w których puste domy powoli zarastają roślinnością.

Trasa 0-20 km do wyboru. Całość trasy to: + 750m/ - 750 m / 9 godzin

DZIEŃ 8

Tego dnia dołączają do nas konie, które przetransportują bagaże przez wysokie przełęcze albańskich Alp. W czasie całodniowego trekkingu, zatrzymamy się po drodze na tradycyjny deser i kawę w środku lasu. Pokonamy przełęcz Valbona, a następnie przez wioski Rragam i Llomi, dojdziemy z powrotem do naszego gospodarza Johny'ego w Valbonie.

Trasa 15 km / + 1200m/ - 900 m / 7 godzin

DZIEŃ 9

Po trudach trekkingu czeka nas nietypowa podróż z gór do Tirany. Część trasy pokonamy bowiem spływając statkiem po rzece! Po śniadaniu wsiadamy do busa, aby dotrzeć do portu, skąd popłyniemy w kierunku miasta Szkodra. Po drodze oglądać będziemy strzeliste skalne wierzchołki, które kontrastują z czystą niebieskozieloną wodą rzeki. Dotrzemy do winiarskiej wioski, w której spróbujemy tradycyjnego sera, przetworów, wina i mięsa. Po pożegnalnej kolacji przejedziemy na nocleg do Tirany. Dla chętnych wieczorem wędrówka po knajpach, w celu poznania nocnego życia stolicy.

DZIEŃ 10

Po śniadaniu przejdziemy się po centrum Tirany. Wizyta na bazarze, możliwość zakupu ciekawych produktów. Będzie też czas na zwiedzanie kompleksu podziemnych bunkrów, zbudowanych dla komunistycznego dyktatora i jego przybocznych w pobliżu miasta. Wieczorem bezpośredni lot do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami na trasie Kraków - Czarnogóra/Albania - Kraków (lub z innego miasta za ew. dopłatą)
 • bagaż z limitem wagowym 10 kg nadawany + 10 kg podręczny (razem 20 kg)
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • opiekę albańskiego przewodnika podczas części trekkingowej
 • transport lokalny (minibus, samochód terenowy, statek)
 • samochód asekuracyjny i konie do transportu bagażu
 • noclegi: pokoje gościnne w domach w górskich wioskach
 • wyżywienie (9x śniadanie + 8x obiadokolacja + 7x lunchpacki)
 • opłaty za wstępy do zwiedzanych zabytków
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się COVID-19 podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • 1x kolacja w Podgoricy i 2x lunch

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • dopłata do pokoju jednoosobowego na cały wyjazd: 2000 PLN/os.

ZAKWATEROWANIE:

Noclegi w rodzinnych pensjonatach przystosowanych dla turystów. Czyste pokoje, łazienka z prysznicem i gorącą wodą wspólna dla kilka pokojów. Tam gdzie to możliwe pokoje są dwuosobowe, ale zdarzają się również trzy- lub czteroosobowe.

WYŻYWIENIE:

Lokalna kuchnia albańska. 8x śniadanie, 8x obiadokolacja. Na drogę pakiety obiadowe - lunchpack (np. chleb, jajka, ser, pomidory, kiełbasa, jabłko itd.), które uczestnicy przygotowują sami po śniadaniu według własnych preferencji. Pożegnalna kolacja w ostatni wieczór składa się z różnych rodzajów miejscowych dań.

TRANSPORT:

Uczestnikom trekkingu towarzyszy auto asekuracyjne lub, a tam gdzie nie jest to możliwe - konie. Samochód i konie służą do transportu bagażu. Na trekking zabieramy tylko niewielki bagaż podręczny tzn. chodzimy po górach "na lekko". Samochód nie może przetransportować uczestników, którzy chcieliby odpocząć od marszu. W takim przypadku trzeba opłacić sobie transfer.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 7, maksymalna 15/16.

TREKKING I STOPIEŃ TRUDNOŚCI:

Oznakowane szlaki przebiegają głównie przez górskie, pasterskie ścieżki. Idziemy z niewielkim osobistym bagażem, główny bagaż niosą konie lub przewozi samochód. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Średni dzienny czas trekkingu to ok. 5-7 godzin. Na trasie nie ma technicznie wymagających podejść, niemniej zdarzają się przejścia przez niestopiony jeszcze śnieg w terminach wiosennych.

POGODA:

Czerwiec i wrzesień to najlepsze miesiące na podróż w rejon Gór Przeklętych. Nie jest upalnie, ale słonecznie i ciepło. W ciągu dnia temperatura wyniesie około 25°C. W górach oraz w nocy temperatura może spaść do około 13°C. Należy spodziewać się okresowego zachmurzenia, wiatru i przelotnych opadów deszczu, szczególnie w górach.

WYLOT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Kraków (lub inne wskazane przy terminie wycieczki miejsce). Inne miejsca wylotu po wcześniejszym ustaleniu za ew. dopłatą.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Albania i Czarnogóra: Trekking na lekko w Górach Przeklętych pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Czarnogóra, Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.