Filipiny: ryż, czekolada i rafy koralowe

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
18 dni4 200 + 1 100USD

O wyprawie

Filipiny: ryż, czekolada i rafy koralowe

 • Manila: rozległa metropolia z kolonialną przeszłością i główna brama na Filipiny
 • Wejście na Pinatubo, jeden z najbardziej znanych tutejszych wulkanów
 • Góry Cordillera oferujące wspaniałe widoki i niesamowite wrażenia
 • Sagada: wiszące trumny i głębokie jaskinie
 • Tarasowe pola ryżowe w Batad o fantastycznych kształtach i kolorach
 • Kąpiel przy huczącym wodospadzie Tappia
 • Majestatyczne Wzgórza Czekoladowe i śmieszne małpiatki na Boholu
 • Duch Magellana w mieście Cebu
 • Podziemna rzeka i system jaskiniowy w Sabang
 • Rafy koralowe, lazur wody i rajskie plaże w Alona Beach, El Nido i Port Barton

Odległe Filipiny od zawsze kusiły przyjezdnych swoimi wspaniałymi, różnorodnymi krajobrazami, egzotyczną kuchnią oraz ciekawym światem fauny i flory. Wspomniane zalety tego wyspiarskiego kraju chcemy zaprezentować Państwu w czasie naszej wyprawy na Filipiny. W Manili, będącej największym miastem kraju, spędzimy mało czasu zwiedzając głównie kolonialną część stolicy: stąd przeniesiemy się na prowincję. Na początek skierujemy się w stronę Wulkanu Pinatubo znanego z wielkiej erupcji na początku lat ’90. Następnie udamy się w najwyższe góry na wyspie Luzon. Odwiedzimy Sagadę znaną z wiszących trumien w głębokich dolinach, a także Banaue i Batad, gdzie zobaczymy jedne z najładniejszych tarasowych pól ryżowych. Będzie też możliwość kąpieli w rzekach górskich w pobliżu malowniczych wodospadów. Z Luzonu przelecimy na wyspę Bohol, gdzie czeka nas krótki relaks pod palmami na plaży i wśród raf koralowych. Zobaczymy też Czekoladowe Wzgórza oraz wyraki, jedne z najmniejszych ssaków naczelnych. Zahaczymy o miasto Cebu, gdzie poznamy kolonialną historię Filipin, by następnie „przeskoczyć” na Palawan – jedną z najpiękniejszych wysp archipelagu. Tutaj popłyniemy podziemną rzeką przez jaskinie. El Nido oraz okoliczne wysepki to kwintesencja Filipin: turkus wody morskiej, bogate rafy koralowe, świeże owoce morza: idealne miejsce na zakończenie pobytu w tym gościnnym kraju.

Górskie krajobrazy Luzonu

Na początku odwiedzimy najciekawsze miejsca na Luzonie: największej wyspy na Filipinach. Przemierzymy jeepami wulkaniczne doliny, by następnie zajrzeć do środka krateru jednego z najbardziej znanych filipińskich wulkanów: Pinatubo. Jego ogromna erupcja była spektakularna i jednocześnie tak silna, że zniszczyła znaczną część wierzchołka. Po drodze pokonamy wysokie górskie przełęcze z widokami na grzbiety nie rzadko przekraczające 2000 m. n.p.m. W Sagadzie ujrzymy oryginalne sposoby chowania zmarłych. Zdobione trumny podwieszane na urwistych skałach czy też składane w głębokich jaskiniach są nie lada ciekawostką. Banaue, a szczególnie Batad to ciche górskie wioski, gdzie ludzie uprawiają głównie ryż na tarasowych polach, mozolnie budowanych schodkowo na stromych stokach. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zaobserwować proces sadzenia lub zbierania ryżu. Będąc w Batad pospacerujemy wzdłuż malowniczych tarasów ryżowych. Odwiedzimy także miejsce, gdzie będziemy mogli zanurzyć się w orzeźwiających wodach rzeki w pobliżu huczącego wodospadu.

Rafy, małpiatki i Czekoladowe Wzgórza

Bohol, kolejna wyspa, którą odwiedzimy na Filipinach jest mniejsza niż Luzon, jednak mieszkają na niej bardzo gościnni ludzie i a krajobrazy są tutaj równie malownicze. Na początek po dużej ilości wrażeń na Luzonie, pojedziemy prosto na plażę Alona, by złapać chwilę oddechu i zrelaksować się. Przez prawie 2 dni przebywać będziemy nad ciepłym morzem, a pod przezroczystą taflą wody będzie można obserwować wszelkie bogactwa tutejszych raf koralowych. Skosztujemy świeżych owoców morza przyrządzanych w restauracjach nad samym morzem. Z plaży pojedziemy do miejsca, gdzie przyjrzymy się z bliska ciekawym małpiatkom nazywanym wyrakami. Są to jedne z najmniejszych ssaków naczelnych prowadzących nocny tryb życia. Wielkie, wyłupiaste oczy to cecha, po której można je z łatwością rozpoznać. Stąd pojedziemy wyżej w górzystą część wyspy. Będąc na Boholu nie można ominąć Czekoladowych Wzgórz, najbardziej charakterystycznego miejsca na wyspie. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni rozsianych jest ponad 1000 stożkowatych wapiennych kopców osiągających wysokość do 100 metrów. Ich nazwa pochodzi od zabarwienia roślinności, którą są pokryte: osiąga ona kolor brązowy w czasie pory suchej.

Palawan – raj na ziemi

Ostatnia wyspa na naszej trasie, czyli Palawan, ma charakterystyczny podłużny kształt i jest jedną z najatrakcyjniejszych w całym kraju. Przyciąga odwiedzających swoimi fantastycznymi widokami. W głębi górzysta z gęstą dżunglą; na wybrzeżu oferuje bajeczne warunki do wypoczynku dla wszystkich ceniących sobie pobyt na tropikalnych plażach. Poza wizytą w jaskini i przepłynięciem podziemnej rzeki, większość czasu spędzimy w okolicy El Nido i Port Barton w północnej części Palawanu. Tutaj właśnie czeka nas dłuższy odpoczynek nad morzem. Podczas rejsów łodzią wśród morskich fal, zajrzymy pod powierzchnię wody, aby z bliska przyjrzeć się tutejszym rafom koralowym – jednym z najładniejszych na Filipinach. Błękitne laguny i zatoki morskie z płytką przezroczystą wodą zachęcają do snorkelingu, a bogactwo podwodnej flory i fauny zadowoli nawet najbardziej wymagających. Wieczory w El Nido i Port Barton to czas gwarnych dyskusji w licznych knajpkach nad samym morzem, w których delektować się można potrawami kuchni filipińskiej. Jeśli ktoś lubi owoce morza, to – w połączeniu z innymi atrakcjami Palawanu –  może się zdarzyć, że odnajdzie tu prawdziwy raj na ziemi.

Program

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Manili na Filipinach

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Wylot z Warszawy do Manili z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Nocny przelot.

Dzień 2 Przejazd przez Capas do St.Juliana u stóp wulkanu

Przylot do Manili. Z lotniska w Manili pojedziemy w stronę Capas i dalej z Capas do Santa Juliana, małej sennej wioski leżącej u stóp wulkanu Pinatubo. Po południu w miarę wolnego czasu spacer po okolicy. Nocleg w home stay w Santa Juliana.

Dzień 3 Jeepem przez doliny wulkaniczne i wejście wulkan Pinatubo

Tego dnia wejdziemy do dawnego krateru wulkanu Pinatubo, który obecnie wypełnia malownicze jezioro. Słynny wybuch tego wulkanu na początku lat ’90 trwał tydzień i był tak silny, że wulkan stracił wierzchołek i swoją dotychczasową wysokość. Po śniadaniu udamy się jeepami: początkowo dnem doliny, a potem wyboistą górską drogą w kierunku krateru. Ostatnie kilkadziesiąt minut będziemy przemierzać na piechotę przez lasy i zarośla. Czas wolny w kraterze. Następnie zejdziemy w dół i jeepami wrócimy do miejsca zakwaterowania. Po lunchu i odpoczynku ruszymy w drogę do Baguio. Wieczorem zakwaterowanie i nocleg w hotelu w Baguio.

Dzień 4 Górskimi serpentynami przez najwyższe pasma wyspy Luzon

Rano wyjedziemy autobusem z Baguio do Sagady. Pokonamy bardzo malowniczą trasę prowadzącą serpentynami przez Góry Cordillera pokrywające północną część wyspy Luzon. Czekają nas wspaniałe widoki na wysokie pasma górskie, głębokie doliny rzek oraz górskie wioski przylepione do stromych stoków. Po przyjeździe do Sagady zakwaterujemy się w hotelu i po odpoczynku zobaczymy część atrakcji tej miejscowości. Podejdziemy pod kościół św. Marii by następnie zejść na dno Doliny Echo, w której znajdują się najsłynniejsze wiszące trumny w Sagadzie. Przespacerujemy się dnem doliny wypełnionej bujną roślinnością m.in. pięknymi paprociami. Nocleg w hotelu w Sagadzie.

Dzień 5 Wiszące trumny i jaskinie w Sagadzie, droga do Batad

Po śniadaniu poznamy inne ciekawe miejsca w okolicy. Nieopodal na skalnym klifie wiszą kolejne trumny Sugong – można je podziwiać z urwiska po drugiej stronie doliny. Zejdziemy też do Jaskini Lumiang, w której złożono ponad sto trumien. Najstarsze z nich datowane są na kilkaset lat. Po południu opuścimy Sagadę i pojedziemy górską drogą w stronę Banaue. Tym razem także czekają nas piękne widoki na okoliczne szczyty górskie. Przed dojazdem do Banaue zatrzymamy się na punkcie widokowym. Rozpościera się stąd śliczny widok na tarasowo ułożone pola ryżowe w głębokiej dolinie. Po krótkim postoju w Banaue (gdzie istnieje możliwość pozostawienia głównego bagażu na 2 dni), pojedziemy krętą drogą w kierunku Batad. Dojedziemy do końca drogi, a następnie ścieżką przez dżunglę zejdziemy do Batad. Zakwaterowanie i nocleg w Batad.

Dzień 6 Pobyt w górach, trekking do wodospadu, kąpiel w rzece

Rano czeka nas pobudka z widokami, jakich jeszcze nie było na tej wyprawie. Batad to miejsce oferujące widoki na tarasowo ułożone, jedne z najbardziej spektakularnych pól ryżowych na Filipinach otoczonych malowniczymi pasmami górskimi. Po śniadaniu udamy się przez pola ryżowe w dół głębokiej górskiej doliny. Jeszcze przed południem dotrzemy do Wodospadu Tappia. Jest to wysoki 30-metrowy wodospad spadający z hukiem ze skalnego urwiska. Czas wolny przy wodospadzie na relaks i kąpiele. Po południu wrócimy do miejsca zakwaterowania. Nocleg w Batad.

Dzień 7 Spacery wśród pól ryżowych, nocny przejazd do Manili

Rano czas wolny do zagospodarowania we własnym zakresie i na samodzielne poznawanie okolicy. Dla chętnych spacer wzdłuż pól ryżowych ułożonych na górskim stoku w kształcie amfiteatru. Towarzyszyć nam będą jedne z najładniejszych krajobrazów górskich podczas pobytu na Filipinach. Po południu pieszo udamy się do drogi, skąd wynajętym transportem wrócimy do Banaue.. Po kolacji wsiądziemy w nocny autobus, którym pojedziemy do Manili. Nocleg w drodze.

Dzień 8 Przelot do wyspę Bohol, przejazd do Alona Beach

Do Manili dotrzemy jeszcze przed świtem. Prosto z dworca autobusowego pojedziemy na lotnisko i wylecimy z Manili do Tagbilaran, największego miasta na wyspie Bohol. Wynajętym transportem przedostaniemy się z lotniska na sąsiednią wyspę Panglao i dotrzemy do słynnej plaży Alona Beach. Po południu czeka nas relaks na białej plaży z palmami kokosowymi. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Alona Beach.

Dzień 9 Wypoczynek w Alona Beach: plażowanie, nurkowanie

Pełny dzień odpoczynku na plaży i pływania w krystalicznie czystych wodach pełnych raf koralowych i kolorowych rybek znanych z akwarium. Dla chętnych możliwość wypłynięcia na snorkeling lub nurkowanie na okolicznych rafach koralowych. Po południu czas wolny. Nocleg w Alona Beach.

Dzień 10 Małpiatki z wielkimi oczami i Wzgórza Czekoladowe

Po śniadaniu pożegnamy gościnną plażę Alona i udamy się wynajętym środkiem transportu w okolice miejscowości Corella. Można tam zobaczyć wyraki, jedne z najmniejszych drapieżnych małpiatek o wielkich oczach (nieproporcjonalnych do wielkości głowy). Następnie przejedziemy w kierunku Wzgórz Czekoladowych, które są symbolem wyspy Bohol. Staniemy na punkcie widokowym, aby podziwiać panoramę Wzgórz. Późnym popołudniem pojedziemy do portu, skąd odpłyniemy promem do miasta Cebu. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 11 Zwiedzanie kolonialnego miasta Cebu, przelot na Palawan

Rano po śniadaniu (jeśli czas pozwoli) zobaczymy Krzyż Magellana. To właśnie w pobliżu miasta Cebu słynny podróżnik, pierwszy który opłynął Ziemie, zginął z rąk tubylców. Jeśli czas pozwoli zajrzymy też do kolonialnej bazyliki. Następnie przejedziemy na lotnisko i odlecimy do Puerto Princessa na wyspie Palawan. Prosto z lotniska udamy się do miejscowości Sabang, cichej wioski położonej w zatoce otoczonej wapiennymi wzgórzami. Po kolacji w okolicach plaży nocleg w Sabang.

Dzień 12 Przepłynięcie podziemną rzeką przez jaskinie, przejazd do El Nido

Po śniadaniu wsiądziemy na łódki i popłyniemy podziemną rzeką przez system korytarzy jaskiniowych ozdobionych ciekawymi formami naciekowymi. Jest to jedna z największych tego typu atrakcji na świecie, wpisana jednocześnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po południu udamy się w podróż na północ wyspy Palawan do El Nido. Ta miejscowość będzie naszą bazą wypadową na okoliczne wyspy, laguny i rafy koralowe. Nocleg w hotelu.

Dzień 13 Rejs wśród raf koralowych, laguny, plaże, nurkowanie i pełen relaks

Ten dzień spędzimy na łodzi pływając pomiędzy wyspami Archipelagu Bacuit. Odwiedzimy miejsca kojarzące się z wypoczynkiem w rajskiej scenerii. Wpłyniemy na błękitne laguny o krystalicznie czystej, turkusowej wodzie schowane między stromymi skałami. Popływamy z maska i fajką, unosząc się na falach i obserwując podwodne życie w przybrzeżnych płytkich wodach: bajeczne koralowce i kolorowe rybki. W takich warunkach człowiek ma wrażenie jakby pływał w wielkim akwarium. W cieniu palm zjemy świeży lunch przygotowany przez załogę łodzi na plaży z białym piaskiem. Zajrzymy na bezludne wyspy i do malowniczych zatok. Noclegi w El Nido.

Dzień 14 Czas wolny na plażach i rafach, przejazd do Port Barton

Dziś pojedziemy na plażę Las Cabanas. Można tu w pełni wypocząć korzystając z uroków tego malowniczego miejsca. Jedną z intersujących form spędzenia wolnego czasu jest przejazd tyrolką (ok 15 USD) pomiędzy wysepkami, pływanie z maską i rurką bądź spacery wzdłuż wybrzeża. Około południa przejedziemy do Port Barton. Zakwaterowanie i nocleg w Port Barton.

Dzień 15 Łodzią wśród bajecznych zatok w okolicach Port Barton

Port Barton to senna wioska leżąca w cichej zatoce otoczonej niewielkim archipelagiem niezamieszkałych wysp, przy których znajdują się kolejne piękne rafy koralowe. Podobnie jak w El Nido, także tutaj wypłyniemy łodzią i opłyniemy okoliczne rajskie zakamarki. Będzie możliwość ubrania maski z fajką i zaglądnięcia pod powierzchnię wody by znów nacieszyć się widokiem falujących koralowców i ławic różnokolorowych rybek. Po powrocie na ląd, zjemy kolację przy plaży i spędzimy jeszcze jeden nocleg w Port Barton.

Dzień 16 Ostatnie chwile w raju, powrót do Manili

Rano czas wolny w Port Barton. Każdy będzie mógł nasycić się ostatnimi chwilami w idyllicznej scenerii plaży, palm i szmaragdowej tafli wody. Następnie przejedziemy na lotnisko w Puerto Princessa i po południu wrócimy samolotem do Manili. Przejazd do hotelu, nocleg w Manili.

Dzień 17 Zwiedzanie kolonialnego Intramuros, pożegnanie z Filipinami

Po śniadaniu pojedziemy do Intramuros: zabytkowej części miasta otoczonej dawnymi murami miejskimi. Zobaczymy stare, kolonialne kamieniczki, a także kościoły: św. Augustyna oraz katedrę miejską. Wstąpimy także do muzeum Casa Manila.  Jeśli czas pozwoli odwiedzimy wyjątkowy cmentarz chiński, znajdujący się w samym centrum tętniącej życiem Manili. Schronienie znaleźli tu zmarli oraz ubodzy mieszkańcy miasta, którzy w zamian za opiekę nad grobowcami, zamieszkują je. Pod wieczór udamy się na lotnisko skąd odlecimy do Europy.

Dzień 18 Powrót do Warszawy

Przelot z Filipin do Warszawy z przesiadką w jednym z powrót lotniczych. Przylot do Warszawy, zakończenie imprezy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Przeloty wewnętrzne: Manila - Tagbilaran; Cebu - Puerto Princessa; Puerto Princessa - Manila
 • Transport lokalny: autobusy, taksówki, kolejka miejska, wynajmowane busy, jeepy, pojazdy typu jeepney, promy
 • Wycieczki łodzią na Archipelag Bacuit (okolice El Nido), po zatoce w Port Barton i do Podziemnej Rzeki w Sabang
 • Zakwaterowanie: noclegi w hotelach turystycznych (w St.Juliana i Batad pokoje wieloosobowe)
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Biletu lotniczego Warszawa - Manila - Warszawa (od 3900 PLN) ***
 • Wyżywienia (ok. 270 USD)
 • Biletów wstępu (ok. 30 USD)
 • Kosztów testów na Covid-19 (jeśli takie będą wymagane)

Liczba uczestników: 7 - 16 osób

Zaliczka: 2000 PLN (pobierana w momencie potwierdzenia możliwości realizacji wyjazdu)

Pierwsza część ceny: 4200 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 1100 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu

*** Bilet lotniczy Warszawa - Manila - Warszawa można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu: samodzielnie lub za naszym pośrednictwem.

.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Filipiny: ryż, czekolada i rafy koralowe pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.