TROPEM JAGUARA przez Amerykę Środkową

Formy aktywności
Wyżywienie
własne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

BELIZE, GWATEMALA, HONDURAS, MEKSYK

Podążając "Tropem jaguara", poznasz dziedzictwo Azteków, Majów, Zapoteków i Misteków: Monte Alban, Tikal, Chitchen Itza, Copan, Tulum. Dosiądziesz meksykańskiego wierzchowca, przyjrzysz się z bliska zwyczajom Indian z Chiapas.

W Gwatemali odkryjesz pirackie miasto Livingstone, zdobędziesz aktywny wulkan i usmażysz słodką piankę nad lawą. W Belize zrelaksujesz się przy rumie i reggae. Na koniec odpoczniesz nad morzem na Jukatanie.

Program

TROPEM JAGUARA Meksyk, Gwatemala, Belize

1 dzień - MEXICO CITY

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Przelot do Mexico City. Zakwaterujemy się w centrum, aby zaraz wyruszyć na spacer po historycznym centrum meksykańskiej stolicy. Udamy się na największy plac obu Ameryk - słynne Zocalo. Wieczorem pójdziemy na plac Garibaldi posłuchać meksykańskich mariaczich, grających znane melodie na gitarach, mandolinach, trąbkach i skrzypcach. Nocleg w hotelu.

2 dzień - TEOTIHUACAN

Tego dnia czeka nas wyzwanie: wdrapiemy się na dwie piramidy, Słońca i Księżyca, w tajemniczych ruinach Teotihuacan. W drodze do tego największego starożytnego miasta Meksyku, zobaczymy Plac Trzech Kultur w dzielnicy Tlatelolco (symbol zderzenia kultury prekolumbijskiej i hiszpańskiej, dającego podwaliny pod narodziny meksykańskiego narodu). Po południu natomiast będziemy mogli zobaczyć Czarną Madonnę w Bazylice Matki Boskiej z Guadalupe.

3 dzień - MEXICO CITY

Zwiedzamy stolicę. Dzisiaj naszym środkiem lokomocji będzie metro i lokalne autobusy. Wtopimy się w codzienność miasta. Udamy się do muzeum antropologicznego, gdzie poznamy historię starych kultur m.in. Majów, Azteków, Olmeków, Zapoteków itd. Jeśli wystarczy czasu odwiedzimy rynek - mercado, żeby zobaczyć, jakimi owocami i warzywami raczą się szczęśliwi Meksykanie. Wieczorem wyjazd i nocny przejazd wygodnym autobusem do Oaxaca.

4 dzień - OAXACA - MONTE ALBAN

Rano pojedziemy zobaczyć ruiny starożytnego miasta Misteków i Zapoteków znajdujące się na górze Monte Alban. Po południu zwiedzanie miasta, chętni mogą zobaczyć skarb Misteków odkryty w grobowcu nr 7 na górze Monte Alban i znajdujący się obecnie w muzeum przy kościele Dominikanów. W Oaxaca koniecznie odwiedzamy fabrykę czekolady i próbujemy kurczaka lub indyka z mole - słynnym gęstym, pikantnym czekoladowym sosem. Możemy również przekąsić chapulines - koniki polne, podsmażone na chrupko.

5 dzień - HIERVE EL AGUA

Całodniowa wycieczka do Hierve El Agua. Magiczny krajobraz skamieniałego wodospadu wśród kaktusów, agaw i gór to unikalny widok. Czeka nas krótki trekking wokół strzelistej kaskady i możliwość kąpieli w źródełkach na szczycie. Podczas wycieczki odwiedzimy również fabrykę mezcala. Chętni mogą skosztować gusano - gąsieniczkę, która dodaje aromatu temu trunkowi. Przed degustacją dowiemy się jak powstaje mezcal - wyborny meksykański alkohol, z którego wywodzi się tequila. Następnie dotrzemy do El Tule - najstarszego drzewa obu Ameryk, o obwodzie pnia sięgającym 58 m! Przejazd nocnym autobusem do San Cristobal de las Casas.

6 dzień - SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS

Zwiedzanie San Cristobal de las Casas - miasta położonego wysoko w górach o wyjątkowej atmosferze. Zobaczymy zabytkowe kościoły, urokliwą starówkę i targ bogaty w wyroby rzemieślnicze rdzennych mieszkańców stanu Chiapas. Na ulicach spotkamy ludność indiańską, która przychodzi do miasta sprzedawać swoje kolorowe wyroby. Przy dźwiękach marimby, w jednej z knajpek tętniącego nocnym życiem miasteczka można potańczyć i dobrze zjeść.
Po południu wycieczka do indiańskiej wioski San Juan de Chamula (ok. 20 USD). Jest to ośrodek unikalnych obrządków religijnych. Wizyta w miejscowym kościele zawsze pełnym Indian. Indianie modlą się i odprawiają swoje tajemnicze obrzędy wśród palących się wszędzie świec. Osoby zainteresowane jazda konną mogą udać się do wioski na koniach.

7 dzień - KANION SUMIDERO

Całodniowa wycieczka do Kanionu Sumidero - urwistego wąwozu wypłukanego przez dziką rzekę Rio Grijalva, gdzie ogromne skalne ściany wznoszą się na wysokość 1000 m ponad poziom brunatnozielonych wód rzeki. Zobaczymy tam m.in. dzikie krokodyle, małpy i mnóstwo różnych gatunków ptactwa. W drodze zatrzymamy się w najstarszym miasteczku regionu Chiapas - Chiapa de Corzo.

8 dzień - Gwatemala - PANAJACHEL - JEZIORO ATITLAN

Wyjazd z San Cristobal w kierunku granicy z Gwatemalą, krajem kultury Majów. Przekroczenie granicy i dalszy przejazd wśród malowniczych wzgórz do Panajachel nad jeziorem Atitlan.

9 dzień - JEZIORO ATITLAN

Dla chętnych wycieczka rowerowa do wiosek położonych na brzegach jeziora Atitlan (ok. 45 USD), gdzie podglądamy życie lokalnej ludności okolicznych wiosek i plantacje kawy. Zaczynamy dzień w przystani, pakując rowery na stateczek, bo interesujące nas wioski leżą po drugiej stronie jeziora. W spokojnym rytmie podziwiamy kolorowe, tradycyjne stroje mieszkańców i zapierające dech w piersiach widoki. Wycieczkę kończy powrotny rejs do Panajachel, gdzie mamy jeszcze szansę pobuszować po straganach w poszukiwaniu oryginalnych gwatemalskich pamiątek i obejrzeć zachód słońca nad jeziorem Atitlan.

10 dzień - ANTIGUA

Przejazd do najpiękniejszego miasta w Gwatemali - dawnej stolicy - Antigua. Pospacerujemy po tym pięknym kolonialnym miasteczku wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i odwiedzimy lokalny targ, gdzie możemy kupić pamiątki na stoiskach z ciekawym i kolorowym rękodziełem.

11 dzień - Wulkan Pacaya

Odpoczynek w mieście. Dla chętnych możliwość krótkiego trekkingu na jeden z otaczających Antiguę wulkanów, Wulkan Pacaya, który nadal jest jest aktywny. Jeśli będziemy mieć dużo szczęścia (zależnie od chwilowej aktywności) istnieje możliwość zobaczenia z bliska wypływającej z niego lawy (koszt wycieczki około 25 USD).

12 dzień - HONDURAS - COPAN

Przejazd do Hondurasu. Zwiedzamy pozostałości jednego z najważniejszych miast Majów - Copan. Podziwiamy piękne rzeźby i schody pokryte hieroglifami. Nocujemy w uroczym, malowniczo położonym miasteczku Copan, gdzie prawie wszystkie drogi prowadzą pod górkę. Wieczorem szansa na spróbowanie ulicznych przekąsek w towarzystwie wesołych i przyjaznych mieszkańców Hondurasu.

13 dzień - REJS DO LIVINGSTONE

O świcie wyjazd w kierunku granicy gwatemalskiej, a dalej do Rio Dulce. Tam wyruszamy na pół-dniową wycieczka łodzią. Popłyniemy po jeziorze Izabal i dalej w rejs rzeką do "pirackiego" miasta Livingstone. Po drodze podziwiamy wspaniałe krajobrazy zielonych ścian kanionu, kwitnące "ogrody" z lilii wodnych i domy na palach. Możemy wykąpać się także w rzece w miejscu gdzie wpada do niej woda z gorącego źródła i zajrzeć do jaskini będącej naturalną sauną.

14 dzień - GWATEMALA - TIKAL

Zwiedzanie najpiękniejszych ruin miasta Majów w Gwatemali – Tikal. Przemierzamy tropikalną dżunglę, odkrywając niezwykłe zabytki i wchodząc na kolejne piramidy. Zakwaterowanie na urokliwej wyspie - Flores, gdzie mamy okazję do zakupów kolorowych pamiątek i popróbowania oryginalnej gwatemalskiej kuchni w jednej z lokalnych knajpek.

15 dzień - BELIZE - Caye Caulker

Pożegnanie z Gwatemalą i przejazd do Belize. Po przekroczeniu granicy kierujemy się do miasta Belize City. Następnie krótka przeprawa łodzią na piękną wyspę Caye Caulker. Wieczorem reggae i rum... Dla smakoszy ogromne grillowane homary prosto z morza. Nocleg na wyspie.

16 dzień - Caye Caulker

Wyspiarski relaks - kąpiele wodne i słoneczne, spacery, a dla chętnych wycieczki łodzią i nurkowanie lub snorkeling na rafie koralowej wśród gigantycznych płaszczek, żółwi morskich i rekinów. Niezwykłe bogactwo kolorowych ryb (snorkeling ok. 30 USD, nurkowanie z butlą 120 USD).

17 dzień - Meksyk - Tulum

Wczesny powrót do Belize City. Przejazd busem do Tulum. Nocleg.

18 dzień - TULUM

Spacer do ruin malowniczego miasta porzuconego przez Majów. Potem odpoczywamy na przepięknej plaży. Chętni mogą wyjechać ponurkować w słynnych cenotach Jukatanu lub popłynąć na ryby (snorkeling ok. 60 USD, nurkowanie z butlą 120-250 USD). Wieczorami w knajpce przy plaży można skosztować przeróżne przysmaki z owoców morza, pysznych drinków - Pina Colady, Tequili Sunrise czy wszechobecnej Margarity. Podziwiamy przepiękny zachód słońca, a dla niestrudzonych tańce przy latynoskiej muzyce na żywo.

19 dzień - TULUM

Dalsze plażowanie, drinki i relaks!

20 dzień - Tulum - Chichen Itza

Rano chętni pojadą do ruin Chichen-Itza (ok. 50 USD), najpiękniejszego i najlepiej odnowionego miasta Majów i Tolteków na Jukatanie. Zobaczymy piramidę Kukulkana-Pierzastego Węża, świętą Cenotę – studnię, do której Majowie wrzucali swoje ofiary. Oglądając boisko do gry w pelotę będziemy mogli wyobrazić sobie jak trudna była ta rytualna gra Majów. Zobaczymy ołtarz Chac Moola, na którym składano ofiarę z ludzkich serc. Pozostalo mogą udać się do ruin Coba (ok. 40 USD) lub odkrywać zakamarki Tulum.

21 dzień - PLAYA DEL CARMEN

Playa del Carmen - to już typowy kurort wakacyjny, choć nie pozbawiony uroku. Plażowanie, zakupy i mnóstwo turystów.

22 dzień - CANCUN - wylot

Wylot z Cancun do Mexico City, przesiadka i wylot do Europy.

23 dzień - PRZYLOT

Przylot do Polski. Wyprawę zakończymy na lotnisku w Warszawie, gdzie pożegnamy się z pilotem i z grupą.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

 • bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Meksyk // Cancun - Warszawa

 • transfery z/na lotniska w Meksyku

 • 19 noclegów wg programu: 16 noclegów w hotelach w pokojach z łazienkami, 3 noclegi w chatkach na plaży w Tulum

 • transport: 
  bilety na przejazdy międzymiastowe autobusami rejsowymi (Mexico City – Oaxaca, Oaxaca – San Cristobal) oraz transport busami na trasie San Cristobal - Panajachel, Panajachel - Antigua, Antigua - Copan, Copan - Livingstone, Livingstone - Flores, Flores - Belize City, Chetumal - Tulum, transport wodny na trasie Belize City - Caye Caulker, Caye Caulker - Chetumal)

 • wycieczki:

  • do Teotihuacan i bazyliki w Guadelupe

  • do Kanionu Sumidero

  • do Hierve el Agua

  • rejs do Livingstone 

 • opiekę pilota Kiribati Club

 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie; opłat wjazdowych i wyjazdowych (Meksyk, Gwatemala, Honduras, Belize); transportu lokalnego w miastach (taxi, metro, ryksze itp.): ok. 230 USD

 • wyżywienia: ok. 15-20 USD dziennie na osobę

 • atrakcji dla chętnych

 • lokalnych przewodników

 • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

Zakwaterowanie

Sprawdzone przez nas hotele - pokoje z łazienkami. Na wybrzeżu najczęściej bungalowy na plaży; w Tulum - chatki na plaży.

Wyżywienie

Wyżywienie nie jest objęte ceną. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy.

Transport

W programie mamy 2 przejazdy nocne. Korzystamy z autobusów liniowych pierwszej klasy - są one bardzo dobre, wygodne i bezpieczne, klimatyzacja, toaleta, dvd. Mexico City - Oaxaca ok. 7  h, Oaxaca - San Cristobal - 12 h. Pozostałe przejazdy realizujemy wynajętymi busami. W miastach jeździmy taksówkami i metrem. Na wszystkie wycieczki w ciągu dnia  zabieramy tylko bagaż podręczny; bagaż główny zostaje w hotelu.

Przydatne wyposażenie

 • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
 • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).
 • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
 • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
 • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
 • Ochrona przed komarami i innymi owadami,
 • Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub miękkiej walizki) i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w busie; nosimy ją tylko z busa do pokoju hotelowego. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
 • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
 • Jeśli czegoś zabraknie wszędzie są sklepy, w których możemy uzupełnić nasze braki (zarówno odzieżowe jak i te mniej przewidywalne potrzeby).

Informacje zdrowotne

 • Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
 • Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
 • Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje malaria. Ryzyko zarażenia nie jest duże, dlatego nie stosuje się obowiązkowej profilaktyki antymalarycznej (jest to decyzja indywidualna). Polecamy przed wyjazdem zasięgnąć porady osobistego lekarza rodzinnego dotyczącej stosowania leków profilaktycznych. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).
 • Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje żółta febra. Ryzyko zarażenia nie jest duże.

Dokumenty

 • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
 • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
 • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
 • Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
 • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

Pieniądze

 • Bankomaty są w dużych miastach, ale lepiej zaopatrzyć się w gotówkę. Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi.
 • Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.
 • Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnej saszetce - pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych banknotach.
 • Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.
 • Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.
 • Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie byłoby, gdyby jedna karta była wypukła.

Napięcie

Napięcie elektryczne 110 V, 60 Hz. Wtyczki typu A i B. Gniazdka dostosowane są do wtyczek nieposiadających bolców. 

WIZY

Belize

 • Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach do 90 dni. 
 • Paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. 
 • Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na kontynuację podróży.

Gwatemala

 • Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu.
 • Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. 
 • Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży.

Honduras

 • Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nieprzekraczającym 90 dni. 
 • W zależności od planowanej długości pobytu paszport powinien być ważny od 30 dni do 6 miesięcy od daty wjazdu. 
 • Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.

Meksyk

 • Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nieprzekraczających 180 dni. 
 • Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy. 

Atrakcje dla chętnych:

Nurkowanie z maską i rurką

Koszt 20 - 60 USD w zależności od miejsca

Wycieczka rowerowa (Gwatemala)

Koszt około 45 USD

Nurkowanie z akwalungiem

Koszt około 120 USD

Park wodny Xcaret

Koszt około 100 USD

Trekking na wulkan Pacaya (Gwatemala)

Koszt około 25 USD

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej TROPEM JAGUARA przez Amerykę Środkową pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Meksyk, AMERYKA ŚRODKOWA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.