Dolina Hunzy i festiwal Kalaszy w Hindukuszu

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
15 dni3 000 + 1 650USD

O wyprawie

Dolina Hunzy i festiwal Kalaszy w Hindukuszu

  • Punkty widokowe w Karakorum i Hindukuszu
  • Przejazd trasą Karakorum Highway
  • Malownicze wioski, kultura i kuchnia doliny Hunzy
  • Strzeliste szczyty w rejonie Passu
  • Wiszące mosty nad rzeką Hunzą
  • Efektowne forty Altit i Baltit
  • Festiwal w dolinie Kalaszy
  • Buddyjskie zabytki w Taxili i Swacie
  • Islamabad – nowoczesna stolica Pakistanu
  • Bazary i kultowe ciężarówki w Rawalpindi

Zorganizowana wyprawa do Pakistanu - Dolina Hunzy 

Góry Pakistanu fascynują swoją różnorodnością zarówno krajobrazów jak kultur zamieszkujących je grup etnicznych. Zapraszamy na wyprawę po najciekawszych zakątkach Karakorum i Hindukuszu z przygodowym przejazdem jeepami przez rzadko odwiedzane okolice przełęczy Shandur oraz wizytą w wioskach Kalaszy podczas kolorowego święta wiosny.

Hunza, Czitral i Swat - turystyczne atrakcje północnego Pakistanu

Naszą podróż w góry północnego Pakistanu rozpocznie przejazd słynną szosą Karakorum Highway najpierw wzdłuż Indusu w cieniu himalajskiego ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Dalej Karakorum Highway wiedzie dalej na północ doliną rzeki Hunza. Dolina się zwęża, jest tu wiele wiosek tworzących zielone oazy w pustynnych górach.

Co jakiś czas otwierają się kolejne widoki na wznoszące się wysoko w górze szczyty Karakorum. Największą oazę w Hunzie stanowi miasteczko Karimabad i pobliskie wioski. Karimabad byl stolicą rządzonego przez mira księstwa Hunza, które obejmowało znaczną część Doliny Hunzy. Pozostały z tamtych czasów obronne forty. Podróżując dalej na północ napotkamy turkusowe jezioro Attabad. Dalej jest coraz piękniej, nad wioską Passu zachwycają skalne iglice, na rzece Hunza zobaczymy słynne wiszące mosty.

Kolejnym etapem podróży będzie trudny, ale obfitujący w piękne widoki, przejazd w stronę Afganistanu do położonego w Hindukuszu u stóp Tiricz Mir dystryktu Czitral. Rejon ten słynie z trzech dolin (Rumbur, Bumboret i Birir) zamieszkałych przez niezwykle ciekawy, różniący się zupełnie od innych mieszkańców naród Kalaszy. Objazd północnych zakątków Pakistanu zakończymy wizytą w porośniętej lasami dolinie Swat, gdzie zachowały się ślady po panującym tu przed wiekami buddyzmie.

Festiwal Chilam Joshi - radosne święto ludu Kalaszy w Hindukuszu

Kalasze są ostatnimi potomkami mieszkańców starożytnego Kafiristanu, których ziemie znajdowały się na pograniczu dzisiejszego Pakistanu i Afganistanu. Do dnia dzisiejszego przetrwało jedynie około 3 tysięcy Kalaszy, którzy kultywują swoją religię i obyczaje – są oni jedynym niemuzułmańskim plemieniem w Pakistanie. Kultura Kalaszy jest wyjątkowa i znacząco odróżnia ich od mieszkających wokół innych grup etnicznych. Mało zbadana mitologia i folklor Kalaszy są historycznie związane ze starożytną tradycją indo-irańską. Kalasze są politeistami, a natura ogrywa znaczącą rolę w ich życiu codziennym. Kobiety chodzą na co dzień ubrane w tradycyjne stroje: długie czarne suknie bogato zdobione kolorowymi haftami i przepasane kolorową, ręcznie plecioną szarfą.

Na głowach noszą nakrycia przypominające wianki ozdobione muszlami i paciorkami, na szyi zaś noszą mnóstwo korali. Mężczyźni zaadoptowali na własne potrzeby tradycyjny pakistański szalwar kamiz i nakrycie głowy pakol, do którego czasem fantazyjnie przypinają kolorowe piórko. Kalasze pielęgnują tradycje barwnych festiwali, z których chyba najbardziej znany jest Chilam Joshi, który odbywa się co roku w maju. Czterodniowe święto świętuje początek żniw po długiej zimie, a miejscowi ofiarują modlitwy i mleko przed świętowaniem. Dni spędzane są na tańcach w rytm muzyki wybijanej na bębnach i piciu domowego wina z morwy. Festiwal to także okazja dla młodych ludzi do spotkania potencjalnego małżonka.

Program

Dzień 1 Wylot z Polski

Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie. Podróż lotnicza do Pakistanu.

Dzień 2 Przejazd do Besham

Przylot rano do Islamabadu. Prosto z lotniska wyjazd do Besham. Będziemy jechać początkowym odcinkiem słynnej Karakorum Highway wzdłuż rzeki Indus. Nocleg w Besham

Dzień 3 W kierunku Gilgitu

Wyjazd w długą podróż dalej Karakorum Highway do Gilgitu. Po drodze obejrzymy petroglify w wiosce Shatial, zatrzymamy się w punkcie widokowym na Nanga Parbat oraz w miejscu styku Himalajów, Karakorum i Hindukuszu. Nocleg w Gilgicie (1500 m n.p.m.)

Dzień 4 Podróż do Karimabadu w dolinie Hunzy, foty Altit i Baltit

Przejazd doliną rzeki Hunza do Karimabadu. Po drodze przy dobrej pogodzie widoki na Rakaposhi. Zwiedzanie ciekawych fortów Baltit w Karimabadzie i Altit w pobliskiej wsi należących do władców (zwanych mirami) dawnego księstwa Hunzy. Przed zachodem słońca wjedziemy do położonego na wzgórzu hotelu Eagle Nest, przy którym jest świetny punkt widokowy na dolinę Hunzy i wznoszące się nad nią lodowe szczyty. Nocleg w Karimabadzie (2500 m n.p.m.).

Dzień 5 Dalszy przejazd Karakorum Highway do Passu i powrót do Karimabadu

Przejazd nad jezioro Attabad, przy jeziorze tunelem i przejażdżka łodzią po jeziorze. Dalej pojedziemy do wiosek Hussaini i Passu, gdzie zejdziemy do słynnych wiszących mostów. Przy dobrej pogodzie zobaczymy strzeliste szczyty Passu Cones. Nocleg w Karimabadzie. (2500 m n.p.m.)

Dzień 6 Tradycyjna wioska Ganesh, lodowiec Hoper, przejazd do wsi Minapin u stóp Rakaposhi

Wyruszymy na poranny spacer wzdłuż kanału nawadniającego przepływającego przez Karimabad a następnie udamy się do historycznej wioski Ganesh gdzie zachowała się tradycyjna zabudowa. Kolejnym celem będzie boczna dolina odchodząca od Hunzy, gdzie niegdyś było księstwo Naggar. Pojedziemy do wioski Hoper skąd przespacerujemy się do punktu widokowego na lodowiec o tej samej nazwie. Z Hoperu udamy się w stronę Gilgitu, zatrzymując się na noc w wiosce Minapin (2070 m n.p.m.) usytuowanej u podnóża siedmiotysięcznika Rakaposhi.

Dzień 7 W stronę Hindukuszu

Poranny widok z Minapin na Rakaposhi oraz z punktu widokowego przy drodze do Gilgitu. Minąwszy miasto będziemy dalej kierować się na zachód doliną rzeki Gilgit w stronę położonego pod wysokim siedmiotysięcznikiem Tiricz Mir dystryktu Czitral. Droga do Czitralu – stolicy tej prowincji, w przeciwieństwie do Karakorum Highway, dostępna jest tylko dla samochodów terenowych. Miniemy miasto Gakuch będące stolicą rejonu Ghizer. Nocleg w Phander (2900 m n.p.m.).

Dzień 8 Przejazd przez Shandur Pass

Miniemy malowniczą dolinę Phander i rozpoczniemy podjazd na Shandur Pass (3740 m n.p.m.) - rozległą płaską przełęcz z malowniczym jeziorem słynącą z odbywających się tu corocznie turniejów polo. Zjedziemy z niej do zielonej oazy miejscowości Mastuj. Zanocujemy w Mastuj lub w Buni.

Dzień 9 Dalsza podróż do miasta Czitral

Jadąc dalej drogą wzdłuż rzek Mastuj i Kunar dotrzemy do miejscowości Czitral gdzie zwiedzimy zabytkowy fort i meczet. Nocleg w Czitralu (1500 m n.p.m.)

Dzień 10 Zwiedzanie miasta i wyjazd do doliny Kalaszy na festiwal Chilam Joshi

Rano, jeśli dopisze pogoda, będziemy podziwiać ośnieżony Tiricz Mir – najwyższy szczyt Hindukuszu. Następnie udamy się do oddalonej o 2 godziny jazdy wioski Rumbur. Tam trafimy na pierwszy dzień festiwalu zamieszkujących tę dolinę Kalaszy. Nocleg w sąsiedniej dolinie Bumburet (1620 m n.p.m.)

Dzień 11 Drugi dzień festiwalu Chilam Joshi

Ten dzień spędzimy w największej z dolin zamieszkałych przez Kalaszy – dolinie Bumburet. Kalasze to niezwykle ciekawa mniejszość etniczna zamieszkująca trzy doliny w Hindukuszu. Duża część tej społeczności jest wyznawcami religii politeistycznej, mają własny język, mitologię, rytuały i obrzędy. Spędzimy tu cały dzień obserwując święto, kolorowo ubranych Kalaszów, radosne tańce na powitanie wiosny. Nocleg w Bumburet.

Dzień 12 Przejazd do Swatu, zwiedzanie buddyjskich zabytków

Bardzo wczesny wyjazd w stronę dystryktu Swat. Ta piękna dolina nazywana „pakistańską Szwajcarią” jeszcze nie tak dawno była siedzibą talibów, gdzie królował terror, zwalczano edukację, kobiety nie miały żadnych praw. Obecnie wrócił tu pokój i turystyka się odradza. Możemy podziwiać bujną przyrodę, zwiedzimy też zachowane archeologiczne zabytki z epoki Gandhary. Nocleg w dolinie Swat (980 m n.p.m.).

Dzień 13 Powrót do Islamabadu, zwiedzanie buddyjskiego klasztoru Takht-i-Bahi i ruin starożytnej Taxili

Przejazd do Islamabadu, po drodze odwiedzimy buddyjski klasztor Takht-i-Bahi (zabytek UNESCO) w pobliżu miasta Mardan. W pobliżu Islamabadu zajedziemy do Taxili (zabytek UNESCO). W starożytności był tu ważny ośrodek kultury i nauki buddyjskiej, obecnie jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Azji. Zobaczymy pozostałości świątyń, klasztorów i stup, odwiedzimy muzeum z bogatą kolekcją. Nocleg w Islamabadzie lub Rawalpindi.

Dzień 14 Zwiedzanie Islamabadu, czas na zakupy

Zwiedzanie nowoczesnego Islamabadu, Meczetu Króla Fajsala. Po południu czas na zakupy a pod wieczór wjazd na wzgórze Margala, skąd rozpościera się szeroki widok na miasto. Nocleg w Islamabadzie lub Rawalpindi.

Dzień 15 Powrót do Polski

Wylot z Pakistanu. Powrót do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport lokalny i opłaty drogowe
  • Zakwaterowanie: w hotelach turystycznych
  • Wyżywienie (śniadanie, lunch, kolacja)
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (forty, mosty)
  • Opłatę za wstęp do Parku Narodowego
  • Opiekę polskiego i lokalnego przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 100 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
  • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Biletu lotniczego: Warszawa - Islamabad - Warszawa: ok. 5 000 PLN
  • Napiwków ok. 110 USD
  • Wydatków własnych (np. napoje) ok. 80-100 USD
  • Innych wydatków osobistych

Liczba uczestników: 8 - 12 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dolina Hunzy i festiwal Kalaszy w Hindukuszu pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.