Program
Dzień 1 Wylot z Polski
Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie. Podróż lotnicza do Pakistanu.
Dzień 2 Przejazd do Besham
Przylot rano do Islamabadu. Prosto z lotniska wyjazd do Besham. Będziemy jechać początkowym odcinkiem słynnej Karakorum Highway wzdłuż rzeki Indus. Nocleg w Besham
Dzień 3 W kierunku Gilgitu
Wyjazd w długą podróż dalej Karakorum Highway do Gilgitu. Po drodze obejrzymy petroglify w wiosce Shatial, zatrzymamy się w punkcie widokowym na Nanga Parbat oraz w miejscu styku Himalajów, Karakorum i Hindukuszu. Nocleg w Gilgicie (1500 m n.p.m.)
Dzień 4 Podróż do Karimabadu w dolinie Hunzy, foty Altit i Baltit
Przejazd doliną rzeki Hunza do Karimabadu. Po drodze przy dobrej pogodzie widoki na Rakaposhi. Zwiedzanie ciekawych fortów Baltit w Karimabadzie i Altit w pobliskiej wsi należących do władców (zwanych mirami) dawnego księstwa Hunzy. Przed zachodem słońca wjedziemy do położonego na wzgórzu hotelu Eagle Nest, przy którym jest świetny punkt widokowy na dolinę Hunzy i wznoszące się nad nią lodowe szczyty. Nocleg w Karimabadzie (2500 m n.p.m.).
Dzień 5 Dalszy przejazd Karakorum Highway do Passu i powrót do Karimabadu
Przejazd nad jezioro Attabad, przy jeziorze tunelem i przejażdżka łodzią po jeziorze. Dalej pojedziemy do wiosek Hussaini i Passu, gdzie zejdziemy do słynnych wiszących mostów. Przy dobrej pogodzie zobaczymy strzeliste szczyty Passu Cones. Nocleg w Karimabadzie. (2500 m n.p.m.)
Dzień 6 Tradycyjna wioska Ganesh, lodowiec Hoper, przejazd do wsi Minapin u stóp Rakaposhi
Wyruszymy na poranny spacer wzdłuż kanału nawadniającego przepływającego przez Karimabad a następnie udamy się do historycznej wioski Ganesh gdzie zachowała się tradycyjna zabudowa. Kolejnym celem będzie boczna dolina odchodząca od Hunzy, gdzie niegdyś było księstwo Naggar. Pojedziemy do wioski Hoper skąd przespacerujemy się do punktu widokowego na lodowiec o tej samej nazwie. Z Hoperu udamy się w stronę Gilgitu, zatrzymując się na noc w wiosce Minapin (2070 m n.p.m.) usytuowanej u podnóża siedmiotysięcznika Rakaposhi.
Dzień 7 W stronę Hindukuszu
Poranny widok z Minapin na Rakaposhi oraz z punktu widokowego przy drodze do Gilgitu. Minąwszy miasto będziemy dalej kierować się na zachód doliną rzeki Gilgit w stronę położonego pod wysokim siedmiotysięcznikiem Tiricz Mir dystryktu Czitral. Droga do Czitralu – stolicy tej prowincji, w przeciwieństwie do Karakorum Highway, dostępna jest tylko dla samochodów terenowych. Miniemy miasto Gakuch będące stolicą rejonu Ghizer. Nocleg w Phander (2900 m n.p.m.).
Dzień 8 Przejazd przez Shandur Pass
Miniemy malowniczą dolinę Phander i rozpoczniemy podjazd na Shandur Pass (3740 m n.p.m.) - rozległą płaską przełęcz z malowniczym jeziorem słynącą z odbywających się tu corocznie turniejów polo. Zjedziemy z niej do zielonej oazy miejscowości Mastuj. Zanocujemy w Mastuj lub w Buni.
Dzień 9 Dalsza podróż do miasta Czitral
Jadąc dalej drogą wzdłuż rzek Mastuj i Kunar dotrzemy do miejscowości Czitral gdzie zwiedzimy zabytkowy fort i meczet. Nocleg w Czitralu (1500 m n.p.m.)
Dzień 10 Zwiedzanie miasta i wyjazd do doliny Kalaszy na festiwal Chilam Joshi
Rano, jeśli dopisze pogoda, będziemy podziwiać ośnieżony Tiricz Mir – najwyższy szczyt Hindukuszu. Następnie udamy się do oddalonej o 2 godziny jazdy wioski Rumbur. Tam trafimy na pierwszy dzień festiwalu zamieszkujących tę dolinę Kalaszy. Nocleg w sąsiedniej dolinie Bumburet (1620 m n.p.m.)
Dzień 11 Drugi dzień festiwalu Chilam Joshi
Ten dzień spędzimy w największej z dolin zamieszkałych przez Kalaszy – dolinie Bumburet. Kalasze to niezwykle ciekawa mniejszość etniczna zamieszkująca trzy doliny w Hindukuszu. Duża część tej społeczności jest wyznawcami religii politeistycznej, mają własny język, mitologię, rytuały i obrzędy. Spędzimy tu cały dzień obserwując święto, kolorowo ubranych Kalaszów, radosne tańce na powitanie wiosny. Nocleg w Bumburet.
Dzień 12 Przejazd do Swatu, zwiedzanie buddyjskich zabytków
Bardzo wczesny wyjazd w stronę dystryktu Swat. Ta piękna dolina nazywana „pakistańską Szwajcarią” jeszcze nie tak dawno była siedzibą talibów, gdzie królował terror, zwalczano edukację, kobiety nie miały żadnych praw. Obecnie wrócił tu pokój i turystyka się odradza. Możemy podziwiać bujną przyrodę, zwiedzimy też zachowane archeologiczne zabytki z epoki Gandhary. Nocleg w dolinie Swat (980 m n.p.m.).
Dzień 13 Powrót do Islamabadu, zwiedzanie buddyjskiego klasztoru Takht-i-Bahi i ruin starożytnej Taxili
Przejazd do Islamabadu, po drodze odwiedzimy buddyjski klasztor Takht-i-Bahi (zabytek UNESCO) w pobliżu miasta Mardan. W pobliżu Islamabadu zajedziemy do Taxili (zabytek UNESCO). W starożytności był tu ważny ośrodek kultury i nauki buddyjskiej, obecnie jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Azji. Zobaczymy pozostałości świątyń, klasztorów i stup, odwiedzimy muzeum z bogatą kolekcją. Nocleg w Islamabadzie lub Rawalpindi.
Dzień 14 Zwiedzanie Islamabadu, czas na zakupy
Zwiedzanie nowoczesnego Islamabadu, Meczetu Króla Fajsala. Po południu czas na zakupy a pod wieczór wjazd na wzgórze Margala, skąd rozpościera się szeroki widok na miasto. Nocleg w Islamabadzie lub Rawalpindi.
Dzień 15 Powrót do Polski
Wylot z Pakistanu. Powrót do Polski.