Na krańcu Afryki

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
15 dni5 960 + 1 970USD

O wyprawie

RPA, Suazi

 • Kanion rzeki Blyde
 • Safari w Parku Narodowym Krugera
 • Safari w rezerwacie Miliwane w Suazi
 • Rejs po lagunie St Lucia w rezerwacie Isimangaliso Wetlands (UNESCO)
 • Wizyta w zuluskiej wiosce Shakaland
 • Wędrówki w Górach Smoczych (UNESCO)
 • Naskalne malunki ludu San
 • Degustacja win w znanym regionie Stellenbosch
 • Kapsztad i Góra Stołowa
 • Przylądek Dobrej Nadziei

W Afryce Południowej zachwyci nas dziewicze piękno i niezwykłe bogactwo przyrody. Sawanny porośnięte akacjami o spłaszczonych wierzchołkach przemierzane przez wielkie stada zwierząt, zalane słońcem plaże, klifowe wybrzeża i potężne góry. Ponad 500 parków i rezerwatów świadczy o tym, że Afryka Południowa to niezwykle interesujący cel podróży dla miłośników dzikiej przyrody. Na koniec staniemy na owianym legendą Przylądku Dobrej Nadziei oraz odwiedzimy jedno z najpiękniejszych miast świata - położony u stóp Góry Stołowej Kapsztad. Nie zabraknie też okazji do degustacji wspaniałych win w słynnym regionie Cape Winelands.

Park Narodowy Krugera

Rozciągający się na długości ponad 350 km wzdłuż granicy z Mozambikiem obszar chroniony to klasyczna afrykańska sawanna. Park Krugera posiada więcej gatunków flory i fauny niż jakikolwiek inny rezerwat w RPA. Niech liczby powiedzą same za siebie: jest tu ok. 336 gatunków drzew, 49 gatunków ryb, 34 gatunki płazów, 114 gatunków gadów, 507 gatunków ptaków i 140 ssaków. Dla przykładu populacja słoni żyjąca w parku to ok. 8000 sztuk! Tak więc przy odrobinie szczęścia można tu spotkać całą „wielką piątkę”: słonia, lwa, lamparta, bawoła i nosorożca. Park Narodowy Krugera należy z pewnością do czołówki afrykańskich rezerwatów przyrody.

Góry Smocze

Góry Smocze wyrastają ponad trawiastymi równinami niczym średniowieczne katedry. Nie bez powodu mieszkańcy tych terenów nadali najwyższym szczytom poetyckie nazwy: Giant's Castle (3312 m n.p.m.) czy Cathedral Peak (3300 m n.p.m.). Wędrując górskimi ścieżkami będziemy podziwiać przepiękne krajobrazy: szerokie doliny, zielono-żółte, łagodne wzgórza, ale także wysokie, poszarpane granie. Najpiękniejsza część tego masywu znajduje się w Parku Narodowym Royal Natal. Jest to tak zwany „amfiteatr” - długi, wysoki na prawie 1000 metrów mur skalny otaczający rozległą górską dolinę. Z jego krawędzi spływa pięciostopniowymi kaskadami 850-metrowy wodospad Tugela. Ciekawostką tego regionu są malowidła naskalne Buszmenów - ludu San.

Kapsztad i Przylądek Dobrej Nadziei

Przylądek Dobrej Nadziei i jego okolice to jedno z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.  Gdy w 1580 r. sir Francis Drake wpłynął do Zatoki Stołowej na pokładzie „Złotej Łani” uznał, że to „Najpiękniejszy przylądek (…) na całej kuli ziemskiej”.  Na południowym krańcu górskiego półwyspu, zwanym Cape Point, stoi stara latarnia morska. Roztacza się stąd urzekający widok na granatową toń morza sąsiadującą z rozległymi dolinami i górami spowitymi purpurowymi mgłami. Samo południe RPA oddzielone jest od reszty kraju barierą gór, sięgających 2000 m n.p.m. Dzięki temu tutejsze doliny słyną z winnic, których jest tu podobno najwięcej na kilometr kwadratowy powierzchni na świecie. Po drugiej stronie potężnego masywu rozciąga się Little Karoo (Małe Karru) - półpustynny region, którego nazwa oznacza w języku khoi „suchy”. Surowe piękno tego regionu objawia się w różnych formach – bezkresnych przestrzeniach, spalonych słońcem równinach, niewielkich miasteczkach niczym z dzikiego zachodu.

Program

Dzień 1-2 Przelot do Afryki

Przylot do Johannesburga. Zwiedzanie Soweto.

Dzień 3 Kanion rzeki Blyde

Przejazd drogą panoramiczną wzdłóż kanionu rzeki Blyde. Po drodze krótkie spacary do punktów widokowych skąd podziwiać można potężne formacje skalne i wijącą się dnem kanionu rzekę. Nocleg w Hazyview.

Dzień 4 Park Narodowy Krugera

Całodzienne safari w Parku Narodowym Krugera, podczas którego zobaczymy mnóstwo dzikich zwierząt. Nocleg w Hazyview.

Dzień 5 Przejazd do Suazi

Przejazd przez Suazi do rezerwatu Mlilwane.

Dzień 6 Rezerwat Mlilwane

Pobyt Mlilwane. Możliwośc wzięcia udziału w pieszym lub samochodowym safari**.

Dzień 7 Rezerwat Isimangaliso Wetlands - rejs na obserwacje krokodyli i hipopotamów

Przejazd do rezerwatu Isimangaliso Wetlands. Wieczorny rejs po lagunie St Lucia. Obserwacja krokodyli, hipopotamów i wielu gatunków ptaków.

Dzień 8 Zuluska wioska Shakaland

Przejazd do Zululandu. Wizyta w zuluskiej wiosce - skansenie Shakaland. Przejazd w Góry Smocze.

Dzień 9 Wędrówki w Parku Narodowym Royal Natal, Góry Smocze (UNESCO)

Całodzienna wędrówka w Parku Narodowym Royal Natal z widokami na urwiste skały i wysokie szczyty tworzące w tym miejscu tzw. „amfiteatr”.

Dzień 10 Rezerwat Giant’s Castle w Górach Smoczych (UNESCO)

Wycieczka górska do naskalnych malunków ludu San w rezerwacie Giant’s Castle.

Dzień 11 Przelot z Durbanu do Kapsztadu

Przejazd do Durbanu. Przelot do Kapsztadu.

Dzień 12 Kapsztad i degustacje win

Zwiedzanie miasta. Wycieczka do regionu uprawy winorośli. Degustacja win w tradycyjnej winnicy**.

Dzień 13 Przylądek Dobrej Nadziei

Całodzienna wycieczka na Przylądek Dobrej Nadziei. Po drodze obserwacja kolonii pingwinów. Wieczorny spacer po Kapsztadzie i nocleg.

Dzień 14 Wjazd kolejką na Górę Stołową

Wjazd kolejką na słynną Górę Stołową, z której roztacza się niezapomniany widok na Kapsztad i Zatokę Stołową**. Wylot do Europy.

Dzień 15 Powrót do Polski

Przelot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Przeloty: Warszawa-Johannesburg i Kapsztad-Warszawa oraz przelot wewnętrzny Durban-Kapsztad
 • Transport: specjalnie przystosowany do poruszania się po afrykańskich szlakach autobus - ciężarówka
 • Noclegi: w Pretorii i Kapsztadzie - hotele lub domek na campingu, pozostałe w namiotach
 • Wyżywienie: posiłki przygotowywane przez miejscowego kucharza w kuchni obozowej
 • Sprzęt kempingowy
 • Opiekę polskiego przewodnika oraz miejscowego przewodnika/kucharza
 • Bilety wstępów: do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW - do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia: posiłków, które nie są zapewnione w ramach działania kuchni obozowej (ok. 70 USD)
 • Napiwków dla miejscowych przewodników i kierowcy (ok. 40 USD)
 • Dodatkowych atrakcji: safari w Mlilwane (ok. 25-40 USD), degustacji wina (od 10 USD) oraz wjazdu kolejką na Górę Stołową (ok. 25 USD)

Liczba uczestników: 8 - 18 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu: 1520 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty.

**) atrakcje opcjonalne, na koszt uczestnika:

 • safari w Mlilwane - ok. 25-40 USD
 • degustacja wina - ok. 10 USD
 • wjazd kolejką na Górę Stołową - ok. 25 USD

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Na krańcu Afryki pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.