Wyprawa konna w Rumunii - Transylwania

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Rumunia - Transylwania

Za górami, za lasami kryje się piękna kraina zwana Siedmiogrodem. Będziemy przedzierać się konno przez dziewicze zbocza południowych Karpat, galopować po urokliwych dolinach i popasać w średniowiecznych wioskach.

To pierwsza wyprawa hetmańska w naszej ofercie, dla wybrednych: komfortowe agroturystyki, ekologiczne jedzenie, szlachetne konie i doskonały sprzęt.

Transylwania to magiczna kraina mgieł snujących się po wzgórzach, średniowiecznych wiosek śpiących w cieniu zamków i warownych kościołów, a także serdecznych ludzi żyjących w zgodzie z naturą.

Nasza wyprawa po Siedmiogrodzie to rajd o wysokim standardzie. Nocujemy w przepięknych agroturystykach (niektóre z nich zlokalizowane są w zabytkowych wiejskich zabudowaniach). Spożywamy zdrowe i smaczne posiłki przygotowane z ekologicznych produktów. Podglądamy naturę, nie ingerując w bioróżnorodność i nie zaburzając naturalnych warunków bytowania dzikich zwierząt, takich jak wilki, niedźwiedzie i wiele innych gatunków.

Jeździmy przede wszystkim na koniach arabskich, angloarabach Shagya, a także koniach Kisberi i węgierskich koniach półkrwi (Furioso). Wszystkie wierzchowce są energiczne i chętnie idą do przodu, ale jednocześnie są dobrze ułożone i reagują na najlżejsze sygnały.

Codzienne odcinki zajmują około pięciu godzin jazdy plus popas. Rozpoczynamy i kończymy w naszej bazie we wsi Șinca Nouă. Jest to niewielka miejscowość niedaleko Braszowa, położona w południowo-wschodniej Transylwanii. W siodle spędzimy w sumie sześć dni.

Nocleg i wyżywienie

Wyprawa do Transylwanii to rajd o dobrym standardzie, skierowany do bardziej wymagających towarzyszy. Nocujemy w przepięknych agroturystykach zlokalizowanych w zabytkowych wiejskich zabudowaniach. Pokoje są przede wszystkim 2- i 3- osobowe, w części miejsc noclegowych istnieje możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego  po wcześniejszym uzgodnieniu (15 EUR za noc, płatne na miejscu). Mamy dostęp do wifi, elektryczności i ciepłej wody. Zapewniona jest też czysta pościel i ręczniki.

Tradycyjne rumuńskie potrawy są bardzo kaloryczne. Kucharze podczas wyprawy mistrzowsko łączą jednak regionalną kuchnię z zasadami zdrowego żywienia. Korzystamy niemal wyłącznie z ekologicznych składników, głównie produkcji własnej lub od zaufanych, lokalnych gospodarzy. Można będzie skosztować domowych wędlin, świeżych warzyw i owoców z własnego ogrodu czy pysznej oliwy. Z alkoholów dostępne są organiczne wina, piwa z lokalnych browarów i domowe nalewki.

Organizacja całej wyprawy w Transylwanii bazuje na zasadach świadomej turystyki. Wspieramy lokalną ludność i region oraz dbamy o to, aby nie zakłócać naturalnych procesów przyrodniczych w górach.

Sprzęt jeździecki

W Transylwanii korzystamy z wszechstronnych siodeł angielskich oraz siodeł typu endurance, przystosowanych do długodystansowych rajdów konnych. Strzemiona są szerokie i pozwalają na stabilne oparcie nogi. Czasami stosujemy dodatkowo napierśniki i podogonia. Czapraki wyposażone są w sakwy, jednak cenne rzeczy (dokumenty, pieniądze, telefon) warto trzymać przy sobie, np. w nerce. Ogłowia są tradycyjne, używamy również wędzidła.

Uwaga! Podczas rajdu w Transylwanii wymagane jest używanie kasku jeździeckiego. Można przywieźć swój kask albo skorzystać z kasków dostępnych na miejscu.

Program

Dzień 1. Przybycie chorągwi

Towarzysze przylatują do Bukaresztu lub dojeżdżają na miejsce samochodem. Istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy, warto uzgodnić wspólną godzinę. Następnie, około 16:00, chorągiew wsiada do busa i jedzie do Șinca Nouă. Droga zajmuje około 3 godzin. Wieczorem odbywa się uroczysta kolacja powitalna. Przewodnik dobiera także konie poszczególnym osobom.

Dzień 2. Łąka żonkili

Po śniadaniu chorągiew wyrusza w drogę. Mamy przed sobą 30 km szlaku wiodącego przez pogórze Karpat. Mijamy rezerwat przyrody o wdzięcznej nazwie “Łąka żonkili”. Będzie kilka okazji do długich galopów. Noc spędzamy w miejscowości Mândra.

Dzień 3. Za Alutą

Przekraczamy rzekę Alutę w Halmeag i kontynuujemy jazdę wzdłuż doliny Felmer. Stopniowo zagłębiamy się pomiędzy malownicze wzgórza Transylwanii. Wokół rozciąga się widok na Góry Fogarskie. Chorągiew nocuje w farmie ekologicznej w Cobor, starej rumuńskiej wiosce założonej przed wiekami przez Sasów.

Dzień 4. Kraina Sasów siedmiogrodzkich

Tego dnia penetrujemy okolicę Cobor. Towarzysze będą mogli podziwiać różnorodne ptactwo: żołny, dudki, srokosze, kląskawki oraz orliki krzykliwe. Jeśli pogoda będzie dobra, pojawi się także wiele okazji do szybkiego galopu. Noc spędzamy ponownie w farmie ekologicznej.

Dzień 5. Viscri

Tego dnia chorągiew zmierza do Viscri, czyli najsłynniejszej saskiej wioski w Transylwanii. Została założona w XII wieku, a największą atrakcją jest pięknie zachowany kościół warowny. Towarzysze nocują w agroturystyce z tradycyjną saską kuchnią, wieczorem mają czas na spacer po okolicy.

Dzień 6. Kościół warowny i kowal

Po śniadaniu chorągiew ogląda kościół warowny i odwiedza miejscowego kowala pracującego przy użyciu historycznych technik ręcznych (tradycyjne miechy, palenisko z ogniem z węgla drzewnego itp.). Po lunchu ponownie dosiadamy koni kierujemy się do Jibert. Odcinek nie jest długi, a tempo jazdy raczej szybkie. Nocujemy w leśniczówce.

Dzień 7. Pastwiska dębowe

To ostatni dzień wyprawy konnej. Będzie dużo galopów przez wzgórza i lasy. Po drodze miniemy malownicze pastwiska dębowe. Finalnie dotrzemy w okolice Halmeag, gdzie na towarzyszy będzie czekał grill pełen przysmaków. Do Șinca Nouă wracamy busem. Wieczorem odbędzie się też uroczysta kolacja pożegnalna.

Dzień 8. Powrót do domu

Po śniadaniu towarzysze wsiadają do busa, który transportuje ich do Bukaresztu, na lotnisko.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 8 dni

Dni w siodle: 6 dni

Wielkość grupy: 8

Standard: hetmańskie wygody (łaźnie, piernaty i przysmaki)

Bagaż: bez limitu kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska i wegańska  

Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

 • Noclegi w komfortowych agroturystykach 
 • Pełne wyżywienie (korzystamy z organicznych produktów, głównie własnej produkcji lub z zaufanych lokalnych gospodarstw)
 • Transport z lotniska w Bukareszcie do Șinca Nouă i z powrotem
 • Opieka lokalnego przewodnika
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Bilety wejściowe do atrakcji turystycznych
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Bukaresztu (około 600 zł) lub dojazd własnym samochodem
 • Opcjonalnie: napiwek na przewodników i obsługi rajdu (około 50 zł)
 • Opcjonalnie: darowizna w wysokości 40 Euro na projekt Carpathia (rekultywacja terenów zielonych w południowych Karpatach)
 • Opcjonalnie: dopłata do pokoju jednoosobowego (15 EUR za noc, płatne na miejscu)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski ze sklepów itp.)

Co należy zabrać?

Podczas wyprawy w Transylwanii towarzyszy nam tabor (duży samochód na bagaże). Wszystkie bagaże codziennie przewożone są do kolejnej lokalizacji. W trakcie dnia zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

 • paszport lub dowód osobisty
 • gotówka, najlepiej RON lub EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • krem przeciwsłoneczny
 • sprzęt jeździecki (kask, sztyblety, rękawiczki itp.)
 • płaszcz przeciwdeszczowy

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyprawa konna w Rumunii - Transylwania pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.