Tryptyk himalajski: Ladakh, Zanskar, Kaszmir

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
brak

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Indie

 • Zjawiskowe krajobrazy północnej pustynnej strony Himalajów
 • Zwiedzanie najciekawszych klasztorów buddyjskich w Ladakhu i Zanskarze
 • Widoki na ośnieżone szczyty i lodowce głównej grani Himalajów
 • 3 - dniowy trekking do Phugtalu - najpiękniej położonego klasztoru Zanskaru
 • Wizyty w himalajskich wioskach i noclegi w lokalnych domach
 • Dolina Kaszmiru ze strzelistymi górami i zielonymi łąkami nazywana himalajską Szwajcarią
 • Srinagar - stolica Kaszmiru z pływającymi miastem na jeziorze Dal, stylową starówką oraz mogolskimi ogrodami

Podczas jednej wyprawy odwiedzimy trzy dawne himalajskie królestwa: buddyjskie Ladakh i Zanskar leżące po północnej pustynnej stronie Himalajów i muzułmański Kaszmir, który znajduje się już po południowej zielonej stronie najwyższych gór świata. Zobaczymy nastrojowe klasztory, ciekawe meczety, piękne wioski oraz zjawiskowe krajobrazy podczas malowniczych przejazdów górskimi drogami i pieszych wędrówek.

Ladakh - Mały Tybet

Ladakh w zasadzie jest częścią zachodniego Tybetu z pustynnym, górskim krajobrazem i licznymi klasztorami buddyjskimi, które jednak nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu i stoją nadal, jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku. Podróżując wzdłuż Indusu zwiedzimy najciekawsze klasztory, często zawieszone na skałach. Spotkamy mnichów buddyjskich, odwiedzimy zielone oazy wiosek z białymi glinianymi domami i przyjrzymy się życiu serdecznych mieszkańców tej górskiej krainy. Towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki pustynnych gór o różnych odcieniach brązu, ośnieżonych szczytów, stromych urwisk nad rzekami i powiewających na wietrze flag modlitewnych.

Zanskar - królestwo w głębi Himalajów

Byłe buddyjskie królestwo Zanskar leżące w dolinie rzeki o tej samej nazwie, u podnóża głównego pasma indyjskich Himalajów, jest bardziej odcięte od świata niż Ladakh. Dzięki temu tybetańska kultura i tutejsze tradycje nie zmieniły się od wieków. Wioski znajdują się na wysokości 4000 m n.p.m. i powyżej - życie w nich jest naprawdę trudne. Do Zanskaru dociera niewielu turystów, dzięki czemu wioski i klasztory buddyjskie są bardziej autentyczne, niż w łatwiej dostępnych rejonach. Klasztory Karsza i Phugtal sprawiają wrażenie jakby wisiały na stromych, skalistych zboczach.

Kaszmir - rajski zakątek Himalajów

Śrinagar - stolica Kaszmiru pięknie położona w olbrzymiej himalajskiej dolinie częściowo znajduje się bezpośrednio na jeziorze Dal. Fascynujące jest oglądanie życia toczącego się na wodzie: targu warzywnego na łodziach, gdzie sprzedaje się warzywa uprawiane w pływających ogrodach, pływających sklepów, domów na wyspach, łodzi mieszkalnych. Srinagar słynie też z pływających hoteli (houseboats) z pięknie rzeźbionymi frontami i kolorowych łodzi shikhara, którymi pływają do nich turyści. Pełno tu wokół zieleni a w tafli jeziora odnajdziemy mnóstwo odbić, nie tylko otaczających je gór. Przechadzka po zatłoczonym starym mieście do XIV w. meczetu Shah Hamdan i olbrzymiego Meczetu Piątkowego też dostarczy wielu wrażeń a od miejskiego zgiełku odpocząć możemy pływając shikharą po labiryncie kanałów czy też spacerując po pięknych ogrodach mogolskich na brzegu jeziora.

Program

Dzień 1 Podróż do Indii

Wylot z Polski i przelot do Delhi.

Dzień 2 Malownicze ruiny meczetu i minaret Qutab Minar (lista UNESCO), sikhijska świątynia Bangla Sahib

Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Nocleg w Delhi.

Dzień 3 Przelot nad indyjskimi Himalajami do Ladakhu, aklimatyzacja w Leh

Przelot nad indyjskimi Himalajami do Leh-stolicy Ladakhu. Aklimatyzacja, odpoczynek, spacer po mieście. Nocleg w Leh (3500 m).

Dzień 4 Zwiedzanie klasztoru Spituk, wycieczka na wzgórze nad Leh

Wycieczka do pobliskiego klasztoru Spituk należącego do szkoły Gelukpa, pochodzącego z XV w. Zwiedzanie świątyń, z dachu wspaniały widok na dolinę Indusu. Powrót po Leh, spacer po mieście, po południu wejście aklimatyzacyjne na górkę z gompą Namgyal Tsemo, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Nocleg w Leh.

Dzień 5 Wycieczka do klasztorów: Hemis, Tikse, Shey

Wycieczka do Hemis - należącego do szkoły Dukpa Kagyu największego klasztoru Ladakhu ukrytego w bocznej dolinie. W kolejnym leżącym na wzgórzu klasztoru Tikse z XV w. zwiedzimy ciekawe świątynie z potężnym posągiem Buddy zajmującym aż dwie kondygnacje. Wejdziemy na dach, skąd świetnie widać dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Przejazd do Shey, gdzie znajdują się ruiny starego pałacu królewskiego (do XIX w. mieszkała tu rodzina królewska) oraz wspaniały posąg Buddy Sakyamuniego. Obejrzymy też cenne płaskorzeźby z XI w. znajdujące się klasztoru pobliżu na skale, na skraju drogi. Nocleg w Leh.

Dzień 6 Przejazd do Alchi, po drodze zwiedzanie pałacu i klasztoru w Basgo

Przejazd do Alchi po drodze fotostop w miejscu, gdzie łączą się rzeki Indus z Zanskarem i zwiedzanie ruin Basgo dawnej siedziby dynastii władającej zachodnim Ladakhiem. W pięknej wiosce Alchi zwiedzanie najstarszego klasztoru w Ladakhu. Świątynia w Alchi z X w. należy do 108 klasztorów założonych przez Rinczen Zangpo, który sprowadził tutaj artystów z Kaszmiru. W klasztorze zbudowanym na planie mandali znajdują się bardzo cenne w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi i stiukowe figury. Nocleg w Alchi (3200 m).

Dzień 7 Przejazd do Lamayuru i trekking do Wanli

Przejazd do Lamayuru - najpiękniej położonego klasztoru Ladakhu zwiedzanie klasztoru i wędrówka karawanowym szlakiem do wioski Wanla przez przełęcz Prinkti La. (3760 m). Wzdłuż potoku Shillakong dotrzemy do wioski Wanla, nad którą wznosi się ciekawy klasztor i ruiny zamku Dardów. Powrót jeepem do Lamayuru na nocleg (hotel przy klasztorze, 3600 m).

Trekking: ok. 4 godzin

Dzień 8 Przejazd do doliny Suru w stronę Zanskaru

Przejazd do wioski Purtikchay leżącej w malowniczej dolinie rzeki Suru. Po drodze obejrzymy skalny relief z VII w. w Mulbekh. Nocleg w Purtikchay (guest-house, 3200 m).

Dzień 9 Trekking na przełęcz Parkachik La i przejazd do klasztoru Rangdum

Poranny trekking na przełęcz Parkachik La (3990 m), skąd przy dobrej pogodzie rozciągają się widoki na siedmiotysięczniki Nun i Kun. Przejazd drogą u podnóża głównej grani Himalajów. Nocleg w klasztorze Rangdum lub w okolicy.

Trekking: ok. 3-4 godzin

Dzień 10 Przejazd do Padum z widokami na ośnieżone szczyty oraz lodowce

Dalszy przejazd u podnóża głównej grani Himalajów po drodze widoki z przełęczy Pensi La (4400 m) oraz na lodowiec Durung Darang. Nocleg w Padum (hotel, 3600 m).

Dzień 11 Wycieczka do klasztorów Sani i Karsza

Wycieczka do Sani - najstarszego klasztoru w Zanskarze i Karszy - największego klasztoru. Nocleg w Padum (hotel, 3600 m).

Dzień 12 Przejazd do wioski Cha i krótki trekking do Phugtalu - najpiękniejszego klasztoru w Zanskarze.

Wczesnym rankiem przejazd jeepem do Cha wzdłuż doliny Lungnak i dalej wędrówka wzdłuż rzeki Tsarap do Phugtalu - najpiękniejszego klasztoru wznoszącego się ponad dnem doliny. Zwiedzanie klasztoru i spacery. Nocleg w skromnym hoteliku w Phugtalu (3900 m)

Trekking: ok. 2-3 godziny

Dzień 13 Wędrówka do wsi Marling

Kolejny etap trekkingu wzdłuż doliny rzeki Tsarap do wioski Marling. Po drodze wspaniałe widoki na dolinę rzeki Tsarap. Nocleg w lokalnym domu, lepienie pierożków momo, testowanie zanskarskiej kuchni (4000 m).

Trekking: ok. 4 godziny

Dzień 14 Wycieczka do wiosek Testa, Kuru i Purni

Wędrujemy doliną rzeki Kargyak do wiosek Testa i Kuru ścieżką biegnącą przez łąki obchodzącę liczne czorteny i murki modlitewne. Z Kuru zawracamy w stronę Padum zatrzymując się na noc w niewielkiej wiosce Purni. Nocleg w lokalnym hoteliku w Purni (3900 m).

Trekking: ok. 5 godzin

Dzień 15 Przejazd do Padum, po drodze zwiedzanie klasztoru Bardan

Przejazd do Padum wzdłuż doliny rzeki Lungnak, pod drodze zwiedzanie klasztoru Bardan leżącego na skale wznoszącej się nad rzeką. Nocleg w Padum (hotel 3600 m)

Dzień 16 Przejazd do Kargilu drogą biegnącą u podnóża głównej grani Himalajów

Długi przejazd do Kargilu drogą biegnącą u podnóża głównej grani Himalajów. Nocleg w Kargilu (hotel, 2700 m).

Dzień 17 Przejazd przez przełęcz Zoji La do Kaszmiru

Przejazd w poprzek łańcucha wysokich Himalajów przez przełęcz Zoji La do Srinagaru - stolicy Kaszmiru. Leżący po południowej stronie Himalajów Kaszmir, przywita nas lasami, zielonymi łąkami oraz urodzajnymi polami, sadami i ogrodami oraz licznymi meczetami - dominuje tu islam. Wycieczka łódkami (shikhara) po jeziorze Dal i obserwowanie życia toczącego się na jeziorze (pływające ogrody, domy na wyspach, mieszkalne łodzie). Nocleg w Srinagarze (guest-house).

Dzień 18 Kaszmir, wycieczki łodzią po jeziorze, zwiedzanie starego miasta

Zwiedzanie starego miasta, gdzie zobaczymy stylowe drewniane domy oraz meczety: Shah Hamdan z XIV w. zdobiony techniką papier mache, Jama Masjed z licznymi drewnianymi kolumnami oraz Hazratbal, w którym znajduje się włos proroka Mahometa. Ładne widoki starego miasta można zobaczyć z mostów na rzece Jhelum.

Dzień 19 Kaszmir, zwiedzanie ogrodów mogolskich, spacery, zakupy

Zwiedzanie mogolskich ogrodów Chashma Shahi, Shalimar Bagh i Nishat Bagh oraz wędrówka groblą biegnącą w poprzek jeziora. Czas na zakupy. Nocleg w Srinagarze (guest-house).

Dzień 20 Kaszmir, poranna wycieczka na targ warzywny na wodzie i odpoczynek na mieszkalnej łodzi

Wycieczka łódkami (przed wschodem słońca) na pływający targ warzywny. Przeprowadzka na house-boat i odpoczynek. Nocleg w Srinagarze (house-boat - mieszkalna łódź).

Dzień 21 Pożegnanie z Kaszmirem i przelot do Delhi

Śniadanie na mieszkalnej łodzi. Wyjazd na lotnisko i przelot do Delhi, zakupy. Wieczorem/w nocy wyjazd na lotnisko.

Dzień 22 Powrót do Polski

Powrót do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Delhi - Warszawa, Delhi - Leh, Srinagar - Delhi oraz transport lokalny
 • Zakwaterowanie: w hotelach turystycznych, podczas trekkingu w lokalnych domach
 • Transport części bagażu podczas trekkingu (zwierzęta juczne)
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wizy indyjskiej: od 25 do 80 USD (w zależności od typu wizy/ilości dni)
 • Wyżywienia: ok. 250 USD
 • Napiwków dla horsmenów i kierowców: ok. 40 USD

Liczba uczestników: 6 - 12 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 PLN

Pierwsza część ceny: 6900 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 780 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Tryptyk himalajski: Ladakh, Zanskar, Kaszmir pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Indie. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.