
Kajakowe rodeo
Nad nami niebo, pod nami woda, a wokół urzekająca natura. W takiej przestrzeni znajdziemy się biorąc udział w spływie kajakowym. Kajaki to forma aktywności, która cieszy się sporym...
Indie
Indie Południowe to niezwykła mieszanka kultur, krajobrazów, kolorów i zapachów. Imponujące kamienne świątynie pokryte misternymi rzeźbieniami, wspaniałe pałace władców i opuszczone stolice dawnych księstw znajdziemy niemal na każdym kroku. Urzekają miasta portowe i rybackie wioski, zabytki starych indyjskich dynastii, ceremonie religijne w świątyniach i życie codzienne, architektura i przyroda. Po trudach intensywnego zwiedzania można będzie odpocząć na plaży w Varkali oraz na słynnych backwaters - rozlewiskach, po których podróżuje się łodziami.
Świątynie i pałace
Świątynie hinduistyczne na południu Indii mogą przyprawić o zawrót głowy nawet wytrawnych koneserów sztuki. Monumentalny relief skalny "Zejście Gangesu na Ziemię" ze starannie wyrzeźbionymi sylwetkami zwierząt w Mahabalipuram stanowi jednak tylko preludium przed oglądaniem kolejnych zabytków. Świątynie skalne z pięknymi kolumnadami zwane mandapa, świątynie w kształcie gigantycznych wozów (ratha), świątynne wieże wejściowe (gopury) i niesamowita, chwilami wręcz przytłaczająca ilość misternych rzeźb, którymi są pokryte budowle robią ogromne wrażenie. Ich wnętrza wypełnia zapach kadzideł i barwne girlandy kwiatów przyniesione przez pielgrzymów, a rano i wieczorem odbywają się nastrojowe modlitwy. Zwiedzając pałace dawnych władców w Kochi i Majsurze będziemy mogli sobie wyobrazić przepych w jakim żyli władcy indyjskich królestw.
Plażowanie pod palmą
Plaże nad Morzem Arabskim to doskonałe miejsce na przerwę w podróży. Jedna z najładniejszych plaż to keralska Varkala z wstęgą złocistego piasku i klifowym brzegiem. W okolicy znajdują się ośrodki ajurwedyjskie dla tych, którzy dbają o zdrowie i urodę. Obserwując na plaży rybaków wracających z połowu przypomnimy sobie o kolacji: pyszne świeże ryby i owoce morza wspaniale dopełnią smaki południowoindyjskiej kuchni.
Dzień 1 Przelot do Indii
Wylot z Warszawy do Ćennaj (Madrasu).
Dzień 2 Zwiedzanie skalnych świątyń (lista UNESCO) i reliefu skalnego "Narodziny Gangesu" w Mamallapuram, plaża
Przylot do Ćennaj (Madrasu) i dalszy przejazd do Mamallapuram (Mahabalipuram) słynącego z rzeźbionych w kamieniu świątyń z VII - VIII w. z czasów dynastii Pallawów, gdy było ważnym portem (lista UNESCO). Spacer wśród licznych świątyń i jaskiń, wejście na świątynię Starej Latarni, skąd rozciąga się widok na liczne zabytki. Zwiedzanie Świątyni Nadbrzeżnej i pięciu monolitycznych świątyń Pandawów wykutych świątyń z jednego bloku skalnego oraz słynnej płaskorzeźby przedstawiającej narodziny Ganges. Zajrzymy też do jednego z licznych zakładów kamieniarskich z których słynie Mamallapuram. Wieczorem spacer po plaży. Nocleg w Mamallapuram.
Dzień 3 Świątynia Bryhadiśwara w Tandźawurze (lista UNESCO)
Przejazd do Tandźawuru i zwiedzanie świątyni Bryhadiśwara z XI w. (lista UNESCO) uważanej za jedną z najwspanialszych budowli z czasów Ćolów. Nocleg w Tandźawurze.
Dzień 4 Zwiedzanie świątyń Śri Rangam i Rock Fort w Trichy, wieczorne ceremonie w świątyni Śri Minakszi w Maduraj
Przejazd do Maduraj - miasta założonego prawie 2500 lat temu, stolicy królów z dynastii Pandawan. Po drodze dłuższy postój w Trichy i zwiedzanie świątyń Rock Fort górującej skalnym wzgórzu nad miastem oraz Śri Rangam poświęconej bogowi Wisznu uważanej za największy kompleks świątynny na świecie (zajmuje obszar ponad 60 ha). Nocleg w Maduraj.
Dzień 5 Zwiedzanie świątyni Śri Minakszi w Madurai i przejazd do Kanyakumari - południowego krańca Indii
Zwiedzanie świątyni Śri Minakszi w Madurai, która jest miejscem kultu bogini Parvati i boga Sziwy oraz przykładem architektury drawidyjskiej z niezliczoną ilością posągów na wieżach świątynnych - gopurach. Przejazd do Kanyakumari najdalej na południe położonego punktu Indii, gdzie spotykają się Zatoka Bengalska, Ocean Indyjski i morze Arabskie i dokąd przybywają pielgrzymi oddać cześć bogini Devi Bhagavathi. Nocleg w Kanyakumari.
Dzień 6 Modlitwy i kąpiele pielgrzymów o wschodzie słonca, popołudnie na plaży w Warkali, keralska kuchnia
Wczesna pobudka na wschód słońca, obserwacje modlitw i kąpieli pielgrzymów na skalistym nabrzeżu przylądka Komoryn. Opuszczamy stan Tamil Nadu i jedziemy na jedną z najpiękniejszych plaż Kerali w miejscowości Warkala leżącej na krawędzi kilkunastometrowego klifu. Nocleg w Warkali.
Dzień 7 Odpoczynek na plaży w Warkali, spacer do rybackich wiosek, degustacje ryb i owoców morza
Odpoczynek na plaży po tygodniu intensywnego zwiedzania. Dla chętnych spacer do wiosek rybackich oraz wizyta w świątyni Dżanardana Swami. Nocleg w Warkali.
Dzień 8 Wycieczka łodzią po słynnych rozlewiskach Kerali - labirynt kanałów i wysp pośród zielonych palm
Przejazd do Alappuzhy leżącej wśród słynnych rozlewisk Kerali i nazywanej Wenecją Południa. Wycieczka turystyczną łodzią po labiryncie kanałów i wysp zanurzonych w tropikalnej zieleni. Pośród palm kokosowych widać wioski, kościoły, meczety i pola ryżowe. Po drodze spotkamy houseboaty - tradycyjne keralskie łodzie mieszkalne często pełniące obecnie rolę pływających hoteli. Nocleg w Allapuzhy.
Dzień 9 Plantacje herbaty na zboczach Ghatów Zachodnich w Munnar
Przejazd do położonego wysoko na wzgórzach Ghatów Zachodnich miasteczka Munnar. Spacer wśród położonych wokół plantacji herbaty. Nocleg w Munnarze.
Dzień 10 Koczin - wielokulturowe miasto portowe, tradycyjne chińskie sieci, spektakl teatru Kathakali
Przejazd autobusem do Koczin (Cochin) wielokulturowego miasta portowego leżącego na wyspach, które było celem kupców z Zachodu przybywających tu po cenne indyjskie przyprawy. W architekturze Koczin mieszają się wpływy portugalskie, holenderskie, żydowskie i brytyjskie. Przy nabrzeżu można jeszcze zobaczyć tradycyjne chińskie sieci. Zwiedzimy bazylikę Santa Cruz i urokliwe uliczki Fort Koczin, wieczorem obejrzymy pokaz tańca - teatru Kathakali. Nocleg w Koczin.
Dzień 11 Pałac maharadży Matanćeri, dzielnica żydowska, spacer po mieście
Zwiedzanie zbudowanego przez Portugalczyków dla maharadży pałacu Mattanćeri oraz dzielnicy żydowskiej z synagogą Paradesi (XVI w.). W pałacu znajdują się wspaniałe freski z keralskiej szkoły malarstwa przedstawiające sceny z Ramajany i Mahabharaty. Wyjazd nocnym pociągiem do Bangalore.
Dzień 12 Wycieczka na wzgórze z kamiennym posągiem Gomateshvary w dżinijskim miasteczku Śravanbelagola
Przyjazd do Bangalore i dalsza podróż do Śravanabelagola - niewielkiego dżinijskiego miasteczka pielgrzymkowego z olbrzymim kamiennym posągiem Gomateshvary wznoszącym się na skalnym wzgórzu. Nocleg w Śravanabelagola.
Dzień 13 Świątynie dynastii Hojsalów z Belurze i Halebidzie słynące z misternych rzeźb
W drodze do Majsuru zwiedzanie kamiennych świątyń z XII w. z czasów dynastii Hojsalów w Belurze i Halebidzie konkurujących artyzmem misternych rzeźb ze świątyniami w Kadżuraho i Konarak w pn. Indiach. Nocleg w Majsurze.
Dzień 14 Baśniowy pałac maharadży w Majsurze, spacer po tradycyjnym bazarze Dewaradża Market
Zwiedzanie baśniowego pałacu maharadżów Ambra Vilas zbudowanego w 1912 r. dla dynastii Wodejarów po pożarze starego drewnianego pałacu. Nowy pałac w indosaraceńskim stylu powstawał przez 15 lat, zachwyca i przytłacza przepychem i bogactwem dodającym splendoru maharadży. Są tu m.in. kolumny z odlewanego żelaza wyprodukowane w Glasgow, tron ze złota, srebrne drzwi, belgijskie witraże, malowidła. Po południu spacer po starym bazarze Dewaradża Market pełnym kolorowych straganów z owocami, warzywami, kwiatami. Przejazd nocnym pociągiem do Ćennaj (Madrasu) lub nocleg w Majsurze.
Dzień 15 Spacer po Madrasie lub zwiedzanie okolic Majsuru
Spacer po Madrasie lub zwiedzanie okolic Majsuru (w zależności od połączenia lotniczego: wylot z Madrasu lub z Bangalore). Wieczorem wyjazd na lotnisko.
Dzień 16 Powrót do Polski
Przelot z Ćennaj (Madrasu) lub Bangalore do Warszawy.
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 8 - 13 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN
Pierwsza część ceny: 5990 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 250 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.
Wyjazd można połączyć z wyprawą "Szlakiem skalnych świątyń". Cena 29-dniowej wyprawy (25.01 - 22.02.2020): 7990PLN + 500 USD.
Nad nami niebo, pod nami woda, a wokół urzekająca natura. W takiej przestrzeni znajdziemy się biorąc udział w spływie kajakowym. Kajaki to forma aktywności, która cieszy się sporym...
Mroźne dni, śliskie nawierzchnie czy też padający śnieg to dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu niemałe utrudnienie. Często pora zimowa to okres sportowej stagnacji. Spora część z nas woli w tym czasie...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Tam, gdzie pieprz rośnie pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Indie. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.